- Greta Zulonaitė, Dominykas Biržietis, Jūratė Skėrytė, Augustas Stankevičius, Saulius Jakučionis, Paulius Perminas/BNS, Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė, Benas Brunalas/ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Partijos „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ gavo socialdemokratų kvietimą formuoti valdančiąją koaliciją naujos kadencijos Seime, BNS ketvirtadienį patvirtino minimų partijų lyderiai Remigijus Žemaitaitis ir Saulius Skvernelis.
Tokia koalicija turėtų 86 balsus iš 141 Seime.
„Kaip didžiausios (centro kairės – BNS) frakcijos atstovas sulaukiau kvietimo jungtis prie valdančiosios daugumos“, – BNS sakė partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
Jis ketvirtadienį buvo susitikęs su socialdemokratų kandidatu į premjerus Gintautu Palucku.
S. Skvernelis BNS taip pat patvirtino, kad sulaukė kvietimo dirbti koalicijoje: „Gavome (pasiūlymą – BNS).“
Pasak R. Žemaitaičio, koalicija turėtų apsiriboti tik minimomis partijomis.
Nepaisant demokratų ir „Nemuno aušros“ patvirtinimo, LSDP kandidatas į premjerus G. Paluckas ketvirtadienį žurnalistams neatskleidė, kurios partijos sulaukė kvietimų drauge sudaryti valdančiąją koaliciją.
„Visi, kas nori, tas ir įsivardins, mes papildomos informacijos neteiksime, kol nesulauksime iš visų atsakymų – sutinka, nesutinka, ir tada spręsime, ką daryti“, – teigė jis.
G. Paluckas su Rasa Budbergyte apsilankęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijoje tvirtino, jog tai „antrinės konsultacijos, informacijos apsikeitimas, tikslinimasis“.
„Tik tiek galime pasakyti iš tų diskusijų turinio“, – teigė jis.
Anot socialdemokrato, dėl valdančiosios koalicijos partnerių daugiau aiškumo bus penktadienį, o galutinis sprendimas – šeštadienį.
„Visas aiškumas, be abejo, bus šeštadienį, kai partijos taryba priims galutinį sprendimą“, – sakė jis.
52 parlamentarų mandatus daugumoje turės Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), 20 mandatų turės „Nemuno“ aušra“, o Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ – 14 mandatų.
Seimo mažumoje arba opozicijoje liktų dirbti 28 mandatus naujajame Seime turėsiantys Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis su 12 mandatų bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga su aštuoniais mandatais.
Pasak R. Žemaitaičio, iki šeštadienio turėtų būti suderinta koalicijos sutartis. „Nemuno aušra“ kaip pagrindinius savo tikslus į ją sieks įtraukti mokesčių pertvarkos peržiūrą, pradėtų sveikatos ir švietimo reformų stabdymą, kitų metų biudžeto deficito mažinimą, energetikos sektoriaus auditą.
S. Skvernelis teigė, kad demokratų valdyba kvietimą jungtis prie minimos koalicijos svarstys penktadienį.
Socialdemokratai partijos tarybos posėdį, kur turėtų būti tvirtinama koalicijos sudėtis, rengia šeštadienį.
Kiek anksčiau G. Paluckas žurnalistams buvo patvirtinęs, kad LSDP apsisprendė, ką kviesti į valdančiąją daugumą, tačiau potencialius partnerius įvardyti atsisakė.
Prieš spalį vykusius Seimo rinkimus LSDP lyderė Vilija Blinkevičiūtė sakė, kad nesiruošia koalicijoje dirbti su „Nemuno aušra“ dėl antisemitinių R. Žemaitaičio pasisakymų.
Konstitucinis Teismas dėl šių pasisakymų R. Žemaitaitį yra pripažinęs sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją.
Be to, teismas nagrinėja baudžiamąją bylą, kurioje politikas kaltinamas viešu tyčiojimusi, žmonių grupės niekinimu ir neapykantos skatinimu prieš žydų tautybės žmones, todėl prisiekus naujajam Seimui teisėsauga turėtų kreiptis į parlamentą dėl R. Žemaitaičio neliečiamybės naikinimo.
Politikas kaltinimus antisemitizmu atmeta ir sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.
R. Karbauskis: Saulius, matyt, susitarė su R. Žemaitaičiu
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis sako esąs beveik įsitikinęs, kad jo vadovaujamos partijos socialdemokratų formuojamoje daugumoje nebus. Politikas įtaria, kad Vilijos Blinkevičiūtės vadovaujami socdemai nuomonę dėl „valstiečių“ pakeitė neatlaikę demokratų „Vardan Lietuvos“ lyderio S. Skvernelio spaudimo.
„Saulius, matyt, susitarė su R. Žemaitaičiu dėl to, kad palaikytų vieni kitus ir sukurtų kažkokią atramą prieš socialdemokratus. Matyt, taip ir yra, nes jo pareiškimas dėl „valstiečių“, kad su jais jokiu būdu į koaliciją neis, yra įmanomas tik vienu atveju – jei jie susitarė tarpusavyje“, – Eltai sakė R. Karbauskis, leisdamas suprasti, kad beveik neabejojo, jog jo vadovaujama partija liko už borto formuojant naują valdančiąją daugumą.
„Kito atvejo tiesiog negali būti. Galima tik įsivaizduoti, į kokią padėtį jie pastatė socdemus. Nes jei jie susitarė tarpusavyje – socdemai neturi išeities“, – teigė LVŽS lyderis.
Saulius visiems pradeda statyti ragus. Taip ir turėjo būti – tai yra Saulius, o socdemai gauna patį blogiausią variantą – žmogų, kuris rūpinsis savo reikalais, tenkins savo ambicijas ir valdys koaliciją taip, kaip tik norės. LSDP laimėjo daugumą, o valdys Saulius.
Politiko teigimu, valdančiosios daugumos formavimo eiga taip pasisuko ne dėl socialdemokratų. R. Karbauskis įsitikinęs, kad tai iš esmės S. Skvernelio taikyto šantažo pasekmė.
„Saulius visiems pradeda statyti ragus. Taip ir turėjo būti – tai yra Saulius, o socdemai gauna patį blogiausią variantą – žmogų, kuris rūpinsis savo reikalais, tenkins savo ambicijas ir valdys koaliciją taip, kaip tik norės. LSDP laimėjo daugumą, o valdys Saulius“, – aiškino R. Karbauskis.
„Saulius niekada neatsisakytų valdžios, jei būtų kažkokia rizika. Jis neblefuoja. Jei nebūtų susiderinęs su „Nemuno aušra“, jis tokių dalykų nepasakytų. Man taip atrodo, o kaip yra – sužinosime neužilgo. Jei taip bus, galėsime pasveikinti Saulių su laimėtais rinkimais“, – teigė LVŽS lyderis.
Visgi, R. Karbauskis nemano, kad ryte nuskambėjęs S. Skvernelio pareiškimas dėl „valstiečių“ iš esmės reiškia, kad „Nemuno aušra“ bus integruota į valdančiąją daugumą.
„Ji nebūtinai bus koalicijoje. Jis juk išdėstė variantą. Dvi partijos ir plius pavieniai. Tada Saulius valdo viską“, – sakė politikas.
Bet kuriuo atveju, tęsė jis, galbūt jau ketvirtadienio vakare visi kylantys klausimai bus atsakyti, socialdemokratų derybinei grupei sudėjus paskutinius taškus dėl būsimos koalicijos.
„Mes laukiame atsakymo, o jo nėra. Bet atsakymas aiškus, nes atsakymo logika bręsta. Saulius niekada nebūtų pasakęs ne, jei socdemai neturi pasirinkimo“, – teigė R. Karbauskis.
LVŽS kvietimo formuoti koalicijos negavo
LVŽS kvietimo formuoti valdančiąją koaliciją naujos kadencijos Seime negavo, sako „valstiečių“ frakcijos seniūnė Seime Aušrinė Norkienė.
Vis tik ji teigia, kad partija išlieka galimais socialdemokratų partneriais.
„Ne, kvietimo negavome, buvo antras ratas konsultacijų“, – po Seime ketvirtadienio pavakarę vykusio susitikimo su socdemų kandidatu į premjero postą G. Palucku bei R. Budbergyte kalbėjo „valstiečių“ seniūnė.
„Jie svarsto, konsultuojasi dėl dar iškilusių įvairų išsakytų kitų dalyvių konsultacijose lūkesčių ir tuos sprendimus bando dar kartą suderinti. Dar kartą aptarėme tai, ką buvome kalbėję, kaip dar galėtume gludinti kampus ir ryte turėtų būti viskas aišku“, – pridūrė ji.
„Kol kas taip“, – paklausta, ar „valstiečiai“ dar išlieka galimais koalicijos partneriais, kalbėjo A. Norkienė.
Socialdemokratai su demokratais ir „valstiečiais“ buvo susitikę antradienį, trečiadienį į socdemų būstinę buvo atvykę partijos „Nemuno aušra“ atstovai, ketvirtadienį Seime vyko susitikimas su liberalų politikais.
„Jie tokiais dvišaliais susitikimais viską daro ir, manau, sunkiausia bus susodinti visus prie bendro stalo“, – pastebėjo A. Norkienė.
LVŽS pakliuvus į valdžią planavo trauktis iš politikos
Ir nors politikas pesimistiškai dėliojo scenarijus dėl LVŽS ateities valdančiojoje daugumoje, tam tikrų dalykų, kuriais galima pasidžiaugti, surado. Pirmiausiai, teigė jis, valdžioje veikiausiai nebus Liberalų sąjūdžio. Antra, tęsė jis, opozicijoje likę valstiečiai turės proga susigrąžinti prarastą elektoratą.
„Mes puikiai suprantame, kad 4 metai, kai S. Skvernelis valdys, reiškia krachą. Kas liks iš koalicijos – nieko. Mes vieninteliai liksime centro kairėje, kurie nebus su tuo labai susiję“, – džiaugėsi R. Karbauskis.
Be to, atviravo LVŽS lyderis, šitaip pasisukę koalicijos formavimo reikalai taps motyvu ir jam likti politikoje.
„Aš labai rimtai svarsčiau, ar nepasitraukti iš politikos, jei koalicija būtų susiformavusi. Veikiausiai aš būčiau pasitraukęs iš politikos. O dabar Saulius padarė taip, to net nesuprasdamas, kad aš nepasitrauksiu iš politikos dėl to, kad jis sukūrė motyvą nepasitraukti. Dabar mano reikšmė, kaip partijos pirmininko, bus dar didesnė, nes puikiai žinome kas yra Saulius ir kaip jis veikia“, – sakė jis.
„Ačiū S. Skverneliui už tas pastangas. Jis norėjo atvirkščiai, o gavosi taip, kaip Sauliau visada gaunasi“, – apibendrino R. Karbauskis.
ELTA primena, kad rinkimus laimėjusiais Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) tęsiant konsultacijas su potencialiais koalicijos partneriais, ketvirtadienį Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas S. Skvernelis pareiškė – jo vadovaujama politinė jėga nedirbs su buvusiais bendražygiais „valstiečiais“.
„Nebūsime mes toje koalicijoje, kurią jūs įvardijote (LSDP, LVŽS ir „Vardan Lietuvos“ – ELTA), nes neatitinka mūsų partijos valdybos suformuotų lūkesčių“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė S. Skvernelis, paklaustas, ar dirbtų koalicijoje su LVŽS.
V. Čmilytė-Nielsen: liberalai dirbs opozicijoje
Demokratams ir „aušriečiams“ skelbiant apie gautą socialdemokratų kvietimą dirbti koalicijoje, liberalai dirbs opozicijoje, sako Liberalų sąjūdžio lyderė.
„Socialdemokratai pasirinko lipdyti koaliciją su „Nemuno aušra“. Natūralu, kad po tokio jų sprendimo liberalų frakcija dirbs opozicijoje“, – BNS perduotame komentare ketvirtadienį sakė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
V. Čmilytė-Nielsen yra sakiusi, kad liberalai nemato galimybių būti koalicijoje kartu su „valstiečiais“ ir „Nemuno aušra“.
Seimo pirmininko kėdė: į ją gali sėsti ir R. Žemaitaitis, ir A. Širinskienė
R. Žemaitaitis sako, kad šią partiją į koaliciją kviečiantys socialdemokratai siūlo „aušriečių“ atstovui tapti būsimojo Seimo pirmininku.
„Pagal kvotą mums ir priklauso, taip. Seimo pirmininkas mums ir priklauso. Tai natūralu, tai yra kvotinis dalykas ir mes tą dalyką žiūrėsime, kaip jį išspręsime“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė R. Žemaitaitis, paklaustas, ar gavo socdemų pasiūlymą dėl Seimo pirmininko pareigybės.
Jeigu dirbtų valdančiojoje koalicijoje su socialdemokratais ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, „Nemuno aušra“ turėtų antrą pagal dydį daugumos frakciją Seime.
Pasak R. Žemaitaičio, Seimo pirmininke galėtų tapti Agnė Širinskienė.
Pats politikas teigė į pareigas nepretenduosiantis.
„Kam reikia daryti šou ir erzintis?“ – svarstė R. Žemaitaitis.
L. Balandžio, P. Paleckio/BNS nuotr.
Jis tvirtino, kad kvietimą jungtis prie valdančiosios daugumos gavo iš Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkės V. Blinkevičiūtės, nors anksčiau ši tvirtino nematanti bendro darbo su „aušriečiais“ dėl R. Žemaitaičio antisemitinių pasisakymų.
R. Žemaitaitis sakė nematantis kliūčių dirbti kartu su demokratais.
„Pagarba S. Skverneliui, aš ne kartą esu sakęs, kad visos rinkimų kampanijos metu Saulius buvo vienintelis, kuris kolegiškai elgėsi „Nemuno aušros“ atžvilgiu“, – teigė būsimasis parlamentaras.
R. Karbauskis sulaukė V. Blinkevičiūtės skambučio: derybos nesibaigė
R. Karbauskis teigia sulaukęs V. Blinkevičiūtės skambučio, kad konsultacijos dėl valdančiosios koalicijos formavimo nėra baigtos.
„Ką tik gavau socdemų pirmininkės pranešimą, kad reikia laukti, kad nėra jokio sprendimo. Vieni galbūt per anksti džiaugiasi, o mes neliūdėjome, mes paprasčiausiai laukėme. Mus informavo, kad derybos nesibaigė“, – ketvirtadienį BNS sakė jis.
Ką tik gavau socdemų pirmininkės pranešimą, kad reikia laukti, kad nėra jokio sprendimo.
„Valstiečių“ pirmininkas tvirtino, kad Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir partija „Nemuno aušra“ sulaukė pranešimų apie pasikeitusias derybų sąlygas.
„Saulius (demokratų lyderis Skvernelis – BNS) savo repertuare, nelaimėjęs rinkimų, nutarė, kad jis juos laimėjo ir pradėjo socdemams diktuoti sąlygas. Suprantu, kad socdemai nutarė pakeisti tas derybų sąlygas ir, matyt, derybos tęsis toliau“, – sakė R. Karbauskis.
Demokratai ketvirtadienį patvirtino Seimo rinkimus laimėjusius socialdemokratus informavę, kad nedirbs vienoje koalicijoje su „valstiečiais“.
„Tie, kurie sulaukė, jie sulaukė sąlygų pakeitimo. Kaip minimum. Man pati socialdemokratų pirmininkė pasakė, kad reikia laukti, ramiai, vyksta derybos su partijomis, kurios minėtos. Mes laukiame. Bet kokiu atveju mes esame mažiausias partneris tame galimame susitarime“, – tvirtino R. Karbauskis.
A. Širinskienė teigia neturinti ambicijų užimti Seimo pirmininkės postą
Į Seimo pirmininko postą siūloma „Nemuno aušros“ atstovė Agnė Širinskienė teigia ambicijos užimti šią poziciją neturinti. Anot jos, į šias pareigas puikiai tiktų Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Kai mes buvome pas socialdemokratus, tai mes sutarties juodraštyje matėme įrašytą Skvernelio pavardę. Ir tuo metu ta pavardė mus visiškai tenkino. Tai aš nelabai matau kažkokių aplinkybių, kodėl ta pavardė turėtų dabar staiga netenkinti“, – Eltai teigė A. Širinskienė.
„Nes tikrai, manau, kad galime susitarti ir premjerą buvusį matyti Seimo pirmininku dirbant koalicijoje“, – pridūrė ji.
A. Širinskienė tikina ketinimų užimti Seimo pirmininko postą neturinti.
„Tikrai nerodau jokių pozicijų šiai pozicijai. Ir manau, kad tas ankstesnis sutarties variantas, kurio pakeitimų iki šiol nematėme, kaip ir sutarties teksto iki šiol neturime, tikrai būtų pakankamai geras“, – sakė „Nemuno aušros“ atstovė.
Savo ruožtu partijos „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis mano, kad į valdančiąją koaliciją pakviesta jo vadovaujama politinė jėga turėtų deleguoti Seimo pirmininką. Šioje pozicijoje jis matytų parlamentarę A. Širinskienę.
Partijos „Nemuno aušra“ vadovas tvirtino pats į Seimo pirmininko pareigas nekandidatuosiantis. R. Žemaitaitis nurodė, jog į parlamento vadovus galėtų būti deleguota A. Širinskienė.
Ketvirtadienį R. Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ bei S. Skvernelio demokratai „Vardan Lietuvos“ sulaukė rinkimus laimėjusios ir naują daugumą formuojančios Lietuvos socialdemokratų partijos kvietimo dirbti koalicijoje. Gautus pasiūlymus abi partijos ketina aptarti artimiausiu metu.
Koalicijos planą ekspertai laiko prastu signalu užsieniui
Demokratams ir „Nemuno aušrai“ skelbiant apie iš Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) gautus kvietimus jungtis į valdančiąją koaliciją, politologai sako, kad tokia koalicija būtų sudėtinga dėl naujokų gausos, idėjinių skirtumų.
BNS kalbinti ekspertai pabrėžia, kad antisemitinius pasisakymus skleidusio „aušriečių“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio dalyvavimas valdančiojoje daugumoje siunčia prastą signalą tarptautinėje geopolitinėje erdvėje.
„Greta visų problemų, kurias būtume turėję jau vien dėl to, kad mūsų numanomas ministras pirmininkas (socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas – BNS) yra teistas už piktnaudžiavimą tarnyba, dabar turėsime dar ir priesaiką sulaužiusį, antisemitiniais pareiškimais pagarsėjusį antros pagal dydį politinės jėgos koalicijoje vadovą“, – kalbėjo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) viešosios komunikacijos katedros docentas Ignas Kalpokas.
„Ir tas signalas yra labai prastas geopolitiniame kontekste, turint omenyje, kad bent jau pirmoje kadencijoje Donaldas Trumpas pasižymėjo kaip didelis Izraelio draugas. Šioje vietoje antisemitizmas nebūtinai yra tai, kas labai gerai suveiks“, – pridūrė jis.
I. Kalpokas pažymėjo, kad europiniame lygmenyje antisemitizmas taip pat yra „absoliutus tabu ir užribis“, bet socdemai „tai yra nusiteikę legalizuoti“.
„Sudėtinga koalicija“
Pasak Mykolo Romerio universiteto (MRU) lektorės, politologės Rimos Urbonaitės, „Nemuno aušros“ lyderio dalyvavimas Vyriausybėje gali silpninti Lietuvos derybines pozicijas su užsienio partneriais.
„Negali apsimesti ir mūsų užsienio partneriams sakyti, kad R. Žemaitaitis svarbių tam tikrose srityse postų negavo, dėl to jis nėra problema. Ne, jis bus bendrame Vyriausybės kabinete, bendroje vykdomojoje valdžioje, kuri solidariai atsako prieš visą Seimą“, – kalbėjo R. Urbonaitė.
„Kai tu ateisi į bet kokias derybas ir jos prasidės nuo šito klausimo, yra vienos derybos, negu kad ateitum ir pas tave nėra tokių klausimų, ir tu iš karto su savo partneriais kalbiesi iš esmės, ir jie į tavo pusę tokių akmenukų nelaido. Dabar tokiems akmenukams reikės pasiruošti, ir jie gali būti labai skaudūs“, – pažymėjo ji.
Prieš spalį vykusius Seimo rinkimus LSDP lyderė V. Blinkevičiūtė sakė, kad nesiruošia koalicijoje dirbti su „Nemuno aušra“ dėl antisemitinių R. Žemaitaičio pasisakymų. Ji tai pat žadėjo stoti prie Ministrų kabineto vairo, tačiau po antrojo turo šią kandidatūrą perleido G. Paluckui, grindusi sprendimą amžiumi ir sveikatos būkle.
„Lietuvoje visokių koalicijų esame turėję, bet šita koalicija tikrai yra gana sudėtinga. Tikrai nebus lengva ir Seime suvaldyti tuos procesus, nors „Nemuno aušroje“ bus daugiausia taip, kaip pasakys pats R. Žemaitaitis“, – sakė R. Urbonaitė, pabrėžusi, kad sunkumų gali kilti dėl didelio tiek socdemų, tiek „aušriečių“ naujokų parlamente skaičiaus.
Anot I. Kalpoko, matematiškai socdemų koalicija su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušra“ yra tvirta ir logiška, vis tik politologas dvejojo dėl idėjinio partnerių suderinamumo.
„O kaip sėkmingai veiks, pagrindinis klausimas yra, kaip labai postai bus klijai, kurie sulaikys šitą koaliciją. Nes šiaip be išskaičiavimo ir postų, santykio taškų, ko gero, nėra ypač daug“, – sakė pašnekovas.
„Klausimas dėl prezidento, bet prezidentūros juk irgi pozicija buvo švelnėjanti pastaruoju metu“, – pridūrė I. Kalpokas.
S. Skvernelis neatmeta, kad „Vardan Lietuvos“ gali trauksis iš koalicijos formavimo
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis sako neatmetantis, kad jo vadovaujama politinė jėga penktadienį gali pasitraukti iš valdančiosios koalicijos formavimo. Pasak jo, rinkimus laimėję ir valdančiąją koaliciją inicijuojantys socialdemokratai pastarosiomis dienomis įnešė labai daug chaoso.
D. Labučio/ELTOS nuotr.
„Visiškas chaosas tai, kas vyksta dabar. Partijai, beveik aštuonis metus dirbusiai opozicijoje, būti taip nepasiruošus formuoti koaliciją – taip istorijoje dar nebuvo“, – Eltai sakė S. Skvernelis.
Pasak jo, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės atsitraukimas nuo pažado vadovauti Vyriausybei bei „Nemuno aušrai“ išsiųstas kvietimas formuoti koaliciją – stabilumo ir patikimumo taip pat nepridėjo. Be to, parlamentaro teigimu, ketvirtadienį apskritai liko neaišku, kokios partijos formuos daugumą, mat kvietimo į koaliciją jungtis nesulaukę „valstiečiai“, panašu, toliau tęs derybas su valdančiąją daugumą formuojančiais socdemais.
„Tai, kas šiandien įvyko, yra nesusipratimas. Neaišku, kiek tų partijų yra pakviesta. Mus pakvietė skambučiu ponas Paluckas, jaučiau širdimi, kad procese dalyvauja ir pirmininkė. Bet ji nepaskambino. Mes nežinome, kokios partijos turi dalyvauti, kas vyksta. Net posėdžiuose nėra atskleidžiamos pavardės į ministrus ir kitas pozicijas. Nesu labai seniai politikoje, bet tokio chaoso matyti neteko“, – teigė politikas.
„Taip nedaroma, jei nori turėti tvirtą valdžią. Dabar procesas visiškame chaose“, – pridūrė S. Skvernelis.
Demokratų lyderis neslėpė pasipiktinimo, kad užsitęsusiame daugumos formavimo procese taip ir neišryškėjo, kas yra svarbiausias, atsakomybę prisiimsiantis žmogus socdemų partijoje.
„Ten ne tik galvos, bet ir pusgalvių nėra“, – teigė politikas, leisdamas suprasti, kad penktadienį susirinkusi „Vardan Lietuvos“ valdyba gali pasitraukti iš koalicijos formavimo proceso.
„Rytoj priimsime sprendimą. Kaip visada – demokratiškai. Bet, ką matau iš pokalbių su kolegomis – tai laukia audringas valdybos posėdis“, – apibendrino jis.
J. Olekas apie „Nemuno aušrą“: yra reputacinių iššūkių, bet daug žmonių už juos balsavo
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) narys Juozas Olekas tikina, kad socialdemokratai, kviesdami partiją „Nemuno aušra“ į formuojamą valdančiąją koaliciją, supranta, kad gali susidurti su reputaciniais iššūkiais, tačiau, anot politiko, reikia įvertinti tai, kad už „Nemuno aušrą“ balsavo daug Lietuvos žmonių.
J. Olekas ketvirtadienį LRT laidoje „Dienos tema“ buvo paklaustas, kodėl partija „Nemuno aušra“ pakviesta į valdančiąją koaliciją, nors jos lyderis Remigijus Žemaitaitis dėl antisemitinės retorikos pripažintas pažeidęs Konstituciją. Jis nurodė, kad kol kas dėl valdančiosios daugumos sudėties galutiniai sprendimai nėra priimti.
Visgi, pasak socialdemokratų atstovo, reikia įvertinti tai, kad už „Nemuno aušrą“ Seimo rinkimuose balsavo daug šalies rinkėjų.
„Mes matėm, kad mūsų tam tikrų, kaip jūs sakot, reputacinių ar iššūkių papildomų yra, bet labai daug Lietuvos žmonių balsavo už tuos atstovus, kurie yra išrinkti į Seimą, ir mes turime įvertinti visų tų žmonių lūkesčius“, – dėstė J. Olekas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kauno meras kreipėsi į pareigūnus: „Žalgirio“ pergalės turi teikti džiaugsmą, o ne susiskaldymą20
Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis kreipėsi į teisėsaugininkus dėl praėjusio penktadienio incidento. ...
-
S. Skvernelis: planuojama, kad naujoji Vyriausybė prisieks gruodžio 12 dieną1
Planuojama, kad naujos sudėties Vyriausybė prisieks ir jos programa Seime bus patvirtinta gruodžio 12 dieną, sako Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis. ...
-
G. Paluckas įvardijo visus „Nemuno aušros“ kandidatus į ministrus8
Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas įvardijo visus „Nemuno aušros“ kandidatus į ministrus. ...
-
G. Nausėda pasveikino U. von der Leyen EP patvirtinus naują Europos Komisiją1
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasveikino Europos Komisijos (EK) pirmininkę Ursulą von der Leyen (Urzulą fon der Lajen) naujosios Europos Komisijos patvirtinimo proga. ...
-
Vilniaus miesto tarybos opozicijos lyderiu paskelbtas V. Sadauskas
Vilniaus miesto taryboje trečiadienį opozicijos lyderiu paskelbtas „Laisvės ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Vydūnas Sadauskas. ...
-
Aplinkos ministru „aušriečiai“ siūlo skirti Gamtos tyrimų centro vadovą S. Podėną
Valdančioji partija „Nemuno aušra“ siūlo Gamtos tyrimų centro vadovą Sigitą Podėną skirti į aplinkos ministro pareigas. ...
-
Lietuva jungiasi prie deklaracijos dėl povandeninių kabelių saugumo
Dažnėjant įvairiems incidentams Baltijos jūroje, kai pažeidžiami povandeniniai kabeliai ar kita infrastruktūra, Lietuva jungiasi prie deklaracijos, kuria siekiama užtikrinti šių kabelių saugumą. ...
-
Klausimas už milijoną: su kuriuo Lenkijos rinkimų nugalėtoju būtų lengviau susikalbėti Lietuvai?8
Netrukus startuos Lenkijos prezidento rinkimų kampanija, kurioje bus du aiškūs favoritai – liberalias ir kairiąsias jėgas atstovaujantis Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis ir dešiniųjų kandidatas Karolis Nawrockis. ...
-
K. Budriui rengiantis dirbti URM, Prezidentūroje – nauji patarėjai nacionaliniam saugumui2
Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiajam patarėjui nacionalinio saugumo klausimais Kęstučiui Budriui ruošiantis naujoms užsienio reikalų ministro pareigoms, šalies vadovo komandoje jau dirba du nauji šios srities patarėjai. ...
-
L. Kasčiūnas apie lėktuvo avariją: jokių ženklų, kad tai gali būti sabotažo aktas1
Laikinasis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas tikina, kad pirminė analizė rodo, jog DHL lėktuvo avarija nebuvo nulemta sabotažo akto. Pasak jo, tokią preliminarią išvadą leidžią daryti pirminė analizė ir pokalbiai su i&scar...