- Jadvyga Bieliavska, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo Teisės departamentas, pernai rudenį kritiškai įvertinęs siūlymą kriminalizuoti kraujomaišą, savo nuomonės nekeičia. Šią savaitę pateiktoje savo naujoje išvadoje dėl tai reglamentuojančių Baudžiamojo kodekso pataisų, teisininkai vėl abejoja, ar siūloma uždrausti veika išties yra tokia pavojinga, kad reikėtų nustatyti baudžiamąją atsakomybę.
Seimo teisininkai pasigedo išsamesnės informacijos apie siūlomos kriminalizuoti veikos pavojingumą, reiškinio paplitimą, galimus kitus šios socialinės problemos sprendimo būdus.
„Neturint duomenų apie šio reiškinio paplitimą Lietuvoje, nėra pagrindo teigti, kad egzistuojančios ar galimos švietimo, visuomenės poveikio priemonės yra nepakankamos kraujomaišos prevencijai“, – sako Seimo Teisės departamentas.
Tai, kad Civilinis kodeksas bei kanonų teisė draudžia santuoką tarp artimų giminaičių, anot Seimo teisininkų, nesuponuoja būtinumo kriminalizuoti savanoriškus lytinius santykius tarp šių asmenų.
„Etikos ir moralės normų pažeidimas nebūtinai sutampa su baudžiamosios teisės pažeidimu. Baudžiamoji teisė turi būti orientuota tik į tokį elgesį, kurio pavojingumas asmens, visuomenės ar valstybės egzistencijai nekelia jokių abejonių (...). Niekam nekyla abejonių, kad su baudžiamosios teisės pagalba neįmanoma reguliuoti meilės, draugystės ar šeimos santykių“, – pastebi Seimo Teisės departamentas savo išvadoje.
Neturint duomenų apie šio reiškinio paplitimą Lietuvoje, nėra pagrindo teigti, kad egzistuojančios ar galimos švietimo, visuomenės poveikio priemonės yra nepakankamos kraujomaišos prevencijai.
Anot Seimo teisininkų, labai svarbu įvertinti, kokių rezultatų galima pasiekti kitomis, nesusijusiomis su kriminalinių bausmių taikymu, priemonėmis, pvz. administracinėmis, drausminėmis, civilinėmis sankcijomis ar visuomenės poveikio priemonėmis.
„Privatūs šeiminiai santykiai yra ta sritis, į kurią valstybė reaguoti baudžiamosios teisės priemonėmis turėtų tik kraštutiniu atveju, o atitinkama reakcija šeimai ir visuomenei gali padaryti daugiau žalos, nei duoti naudos. (...) Tai santykių sritis, kurią užkardyti baudžiamosios teisės priemonėmis gali būti itin sunku (ar net apskritai neįmanoma), o procesiniai kaštai yra neproporcingai dideli“, – teigia Seimo Teisės departamentas.
Galiojančiame Baudžiamajame kodekse, anot Seimo teisininkų, jau dabar nustatytos reikiamos ir pakankamos priemonės, ginančios mažamečių ir nepilnamečių asmenų, taip pat ir pilnamečių asmenų seksualinio apsisprendimo laisvę ar neliečiamumą.
Seimo teisininkams kyla abejonių ir dėl šios veikos įrodinėjimo, nes baudžiamoji atsakomybė būtų nustatoma už laisvanoriškus, suaugusių žmonių lytinius santykius. Jie kelia klausimą, kaip būtų išaiškintos tokios nusikalstamos veikos.
„Šiuo atveju nėra aišku, kas turėtų lemiamos reikšmės įrodinėjant faktą, jog asmenys, siejami giminystės ryšiais, turėjo lytinius santykius. (...) Svarbu įvertinti ir tai, kad vadovaujantis Baudžiamojo proceso kodeksu asmuo gali neduoti parodymų arba neatsakyti į kai kuriuos pateiktus klausimus prieš savo šeimos narius ar artimuosius giminaičius. Draudimo versti duoti parodymus prieš savo šeimos narius ar artimuosius giminaičius principas yra įtvirtintas ir Konstitucijoje“, – akcentuoja išvadą parengęs Seimo Teisės departamentas.
Seimo teisininkai pastebi, kad Baudžiamojo kodekso papildymas nauja nusikaltimo sudėtimi, už ją numatant ir laisvės atėmimo bausmę, pareikalaus papildomų valstybės biudžeto lėšų. Jų manymu, dėl siūlomo teisinio reguliavimo turėtų būti gauta Vyriausybės nuomonė.
Kaip ELTA jau skelbė, Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narė Rimantė Šalaševičiūtė sausio mėnesį įregistravo patobulintas Baudžiamojo kodekso pataisas dėl kraujomaišos kriminalizavimo. Šį klausimą ji ketina siūlyti svarstyti pavasario Seimo sesijoje.
Už kraujomaišą siūloma numatyti baudą arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą nuo 3 iki 6 metų.
Projektas numato, kad „tas, kas savanoriškai lytiškai santykiavo su kitos lyties asmeniu, žinodamas, kad tas asmuo yra giminystės ryšiais su juo susijęs: vaikas, tėvas, motina, tikras ar netikras brolis ar sesuo, senelis, vaikaitis, dėdė, teta, sūnėnas, dukterėčia baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų“.
Už tokius veiksmus, jei dėl to gimė fiziškai ar protiškai neįgalus vaikas, siūloma bausti laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki šešerių metų.
„Tyrimų, apklausų, statistikos rezultatai parodė, kad seksualinis smurtas artimoje aplinkoje egzistuoja. Darytina prielaida, kad tarp jų gali būti ir atvejai, traktuojami kaip kraujomaiša“, – sako R. Šalaševičiūtė.
Ji atkreipia dėmesį į tai, kad Lietuvoje oficialiai registruotų kraujomaišos atvejų ir nėštumų nėra. Taip pat, anot jos, nėra pakankamai statistikos, duomenų ir mokslinių tyrimų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
I. Šimonytė nenusprendė, ar sieks TS-LKD pirmininkės posto: noriu pamatyti, kiek skyrių mane kels6
Premjerė Ingrida Šimonytė teigia dėl siekio pirmininkauti konservatorių partijai apsispręs po to, kai skyriai iškels savo siūlomas kandidatūras. ...
-
G. Paluckas: kitą savaitę bus aiškus ministerijų pasidalinimas tarp valdančiųjų partijų11
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatas į premjero postą Gintautas Paluckas sako, kad kitą savaitę bus aišku, kaip būsimosios koalicijos partnerės pasidalina ministrų portfelius. ...
-
I. Šimonytė sukritikavo G. Palucko kandidatūrą: teistas39
Premjerė Ingrida Šimonytė atkreipia dėmesį, kad Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) į ministro pirmininko pareigas siūlomas Gintautas Paluckas turi per mažą darbo patirtį vykdomojoje valdžioje. Politikė pripa...
-
VRK atmetė prašymą perskaičiuoti balsus Karšuvos apygardoje1
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį atmetė prašymą Karšuvos rinkimų apygardoje perskaičiuoti balsus. ...
-
G. Paluckas kitiems metams žada bent 100 mln. papildomų eurų keliams, bet NPD nedidins5
Seimo rinkimus laimėjusių socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas sako, kad priimant kitų metų valstybės biudžetą jo vadovaujama Vyriausybė pasiūlytų skirti mažiausiai 100 mln. eurų didesnį finansavimą keliams, negu kad siūlo...
-
Liberalai ir „Nemuno aušra“ kol kas nesiruošia su socdemais kalbėtis dėl koalicijos2
Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) nusprendus pradėti konsultacijas dėl galimos koalicijos su Liberalų sąjūdžiu ir „Nemuno aušra“, šių politinių jėgų lyderiai kalbėtis apie bendrą darbą kol kas neketina. ...
-
G. Paluckas žada siekti atkurti diplomatinius santykius su Kinija, bet nesižeminti8
Seimo rinkimus laimėjusių socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas sako, kad jo Vyriausybė siektų atkurti pilnavertiškus diplomatinius santykius su Kinija, tačiau neketina daryti pernelyg didelių nuolaidų. ...
-
G. Landsbergis apie V. Blinkevičiūtės manipuliaciją: sudalyvausim tokiam teatre14
Socialdemokratų lyderės Vilijos Blinkevičiūtės viražai Lietuvos politikos istorijoje – dar nematyti. Ilgai išsisukinėjo, ar sėkmės atveju prisiimtų atsakomybę ir dirbtų premjere. Paskui aiškiai pareiškė, kad premjere bus...
-
Tapęs premjeru G. Paluckas neatsisakytų turimų akcijų versle
Socialdemokratų į premjerus siūlomas Gintautas Paluckas sako, kad neketina atisakyti keliuose versluose turimų akcijų. Tačiau, akcentuoja politikas, jis nusišalintų nuo balsavimo Seime ar Vyriausybėje, atsiradus interesų konflikto regimybei. ...
-
I. Šimonytė apie V. Blinkevičiūtės pasiteisinimus: tokio pobūdžio „eidžizmas“ yra nesuprantamas20
Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės pasiteisinimus dėl sprendimo atsisakyti premjero posto vadina „eidžizmu“. Visgi, pasak jos, tai ne pirmas kartas, kai ...