- Edmundas Jakilaitis, LRT televizijos laida „Dėmesio centre“, LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Netrukus lietuvių gretas Ukrainoje papildys ir buvęs Lietuvos finansų ministras, kadenciją baigęs Europos Komisijos (EK) narys Algirdas Šemeta. Jis kurs naują instituciją ir tirs pranešimus apie galimą neskaidrų tarptautinių institucijų paramos panaudojimą.
Vis daugiau Lietuvos atstovų užima Ukrainoje atsakingas pareigas. Verslininkas Aivaras Abromavičius tapo Ukrainos ekonomikos ministru, buvęs prezidentų Valdo Adamkaus ir Dalios Grybauskaitės patarėjas Nerijus Udrėnas dirba Ukrainos Vyriausybėje ir padeda įgyvendinti sutartis su Europos Sąjunga (ES), konsultuoja, kaip efektyviau naudoti ES paramą.
Apie naujas A. Šemetos pareigas – pokalbis LRT Televizijos laidoje „Dėmesio centre“.
– Pone Šemeta, agentūra „Reuters“ informuoja, kad Jūs Ukrainoje prižiūrėsite verslo sandorius ir tirsite skundus dėl korupcijos. Paaiškinkite plačiau, kokia tai bus institucija?
– Tai – verslo ombudsmeno institucija, kurią sukūrė trys lygiavertės šalys – Ukrainos Vyriausybė, tarptautinės finansų institucijos ir penkios svarbiausios Ukrainos verslo organizacijos. Šios institucijos uždavinys – padėti Ukrainai susidoroti su korupcijos hidra.
Verslo skundų nagrinėjimas ir bus svarbiausias darbas. Jeigu verslininkai susidurs su reikalavimais duoti kyšius ar diskriminacija versle, jie galės kreiptis į šią instituciją. Jeigu skundai pasitvirtins, bus duodamos rekomendacijos atitinkamoms valstybinėms institucijoms, ministerijoms, kaip spręsti problemas.
Kita sritis – nagrinėti galimas nesąžiningas veikas, nesąžiningą lobizmą įstatymų leidyboje. Ne paslaptis, kad Ukrainoje anksčiau įstatymai buvo perkami. Taip pat ombudsmeno institucija sistemins gautus skundus ir teiks sisteminius pasiūlymus, kaip reformuoti atskiras sritis, keisti įstatymus, kad būtų užkirstas kelias korupcijai.
– Tokios institucijos Ukrainoje nebuvo, kol kas esate vienas. Kokio dydžio bus ši įstaiga?
– Taip, pradedu nuo nulio. Kol kas esu pirmas ir vienintelis asmuo, paskirtas į šią instituciją. Ji nebus didelė, dirbs apie 12–13 darbuotojų. Labai svarbu parinkti aukštos kvalifikacijos žmones, kad jie galėtų efektyviai tirti skundus. Tikiuosi, kad dalyvaujančios šalys man padės surinkti darbuotojus, nes jų reputacija taip pat labai svarbi. Mūsų institucija bus nepriklausoma, joje dirbantys žmonės negali turėti jokių sąsajų su oligarchais, verslo struktūromis. Laukia sudėtingas darbas.
– Žinant Ukrainos patirtį, kai buvo grobstomas ne tik valstybės biudžeto lėšos, valstybinių įmonių turtas, bet ir centrinio banko rezervai, suprantu, kad greitai niekas nesikeis. Turbūt būsite nepopuliarus pareigūnas toje šalyje?
– Nereikia turėti iliuzijų, kad atvažiuos mesijas ir per kelis mėnesius panaikins korupciją Ukrainoje – to padaryti neįmanoma. Manau, labai svarbu pradėti, sukurti vakarietiškais principais paremtą instituciją, kuri galėtų būti pavyzdžiu ir kitoms struktūroms. Ukraina jau daug padarė: priėmė antikorupcinių įstatymų paketą, įkūrė mūsų STT analogą – antikorupcijos biurą. Taigi nusiteikimas pozityvus.
Beje, vienas svarbių uždavinių bus lūkesčių valdymas, nes jie išties dideli. Aš jau šiandien sulaukiu skambučių, žmonės klausia, kada galės pateikti skundus. Visų pirma, reikia sukurti procedūras, jas paviešinti, kad visi žinotų, ką ir kaip daryti, per kiek skundas bus išnagrinėtas. Tai užims šiek tiek laiko.
– Kokioms sritims ir kiek lėšų šiuo metu Ukrainai skiria tarptautinės institucijos? Jūs turbūt domėsitės būtent šių pinigų panaudojimo skaidrumu?
– Ne, mano pareigos neapsirbos tik europinių ir kitų tarptautinių institucijų lėšų panaudojimo skaidrumu, teks rūpintis visų Ukrainoje vykstančių procesų skaidrumu.
Tarptautinių institucijų parama didžiulė. EK neseniai patvirtino pusės milijardo eurų vertės paskolą, Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas padidino dalyvavimą Ukrainoje ir jo skirta suma šiemt buvo apie milijardas dolerių. Parama atkeliauja iš įvairių šaltinių, nes ant kortos pastatyta labai daug. Manau, kad nuo Ukrainos reformų sėkmės priklauso ir visos Europos bei pasaulio sėkmė.
– Kokia Jūsų prognozė Ukrainai? Jau dabar atrodo, kad pasiektas dugnas, tačiau didelis ekonomikos nuosmukis prognozuojamas ir toliau. Kokią Jūs matote situaciją per artimiausius dvejus ar trejus metus?
– Manau, kad svarbiausia nusiteikti reformoms. Matau, kad Ukrainoje yra nusiteikimo, Vyriausybė energingai dirba, ruošia daug reformų. Kita vertus, labai svarbu ir visuomenei paaiškinti, kad pozityvių rezultatų negalima pasiekti tuoj pat. Visuomenė turi matyti, kad valdžia dirba, vyksta pokyčiai, kad jau nėra taip, kaip anksčiau. Lūkesčiai yra dideli ir jų valdymas taip pat yra svarbus uždavinys.
– Kada, Jūsų manymu, Ukrainoje prasidės ekonominis pakilimas?
– Dabar Ukraina išgyvena didžiulę krizę, tačiau, nepaisat to, jai pavyko gana neblogai suvaldyti biudžeto deficitą, jau paruoštas visas priemonių paketas, kuris leis suvaldyti viešuosius finansus. Jei tai bus padaryta, tai – jau labai daug. Žinoma, reikia reformuoti bene visus sektorius, pakeisti viešųjų pirkimų sistemą, reformuoti valstybės kontroliuojamas įmones. Darbo į valias, bet aš manau, kad anksčiau ar vėliau rezultatų bus pasiekta.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
J. Pinskus apskundė V. Kamblevičių prokuratūrai
Buvęs Lietuvos regionų partijos pirmininkas Jonas Pinskus antradienį kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūrą, prašydamas ištirti laikinai partijai vadovaujančio Vytauto Kamblevičiaus veiklą. ...
-
G. Paluckas keisti vadovų apsaugos tvarkos neketina: kaip saugos, taip ir bus gerai
Socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas neketina inicijuoti įstatyminių pakeitimų ir griežtinti Seimo ir Vyriausybės vadovų apsaugos tvarkos. Anot ministro pirmininko kėdę besimatuojančio politiko, jis prisitaikys prie tokio apsaug...
-
V. Landsbergis: idėjai oro uostui suteikti Čiurlionio vardą priešintis gali tik „prietrankos“2
Vyriausybei ketinant Vilniaus oro uostui suteikti Čiurlionio vardą, idėją palaikantis atkurtos Lietuvos vadovas profesorius Vytautas Landsbergis sako, kad kompozitoriaus, dailininko vardo įprasminimas būtų gražus paskutinis nueinančios Vyriausybės ka...
-
Darbą naujos kadencijos Seime pradėsiantis A. Zuokas: nesijungsiu prie jokios frakcijos
Parlamentaro mandatą iškovojęs partijos „Laisvė ir teisingumas“ lyderis, buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas naujosios kadencijos parlamente žada dirbti Mišrioje Seimo narių grupėje. ...
-
A. Širinskienė: „Nemuno aušra“ jau turi kandidatus į žemės ūkio ir aplinkos ministrus1
„Nemuno aušros“ atstovė Agnė Širinskienė teigia, kad politinė jėga jau turi nepartinius kandidatus į žemės ūkio ir aplinkos ministrus. Pasak jos, šios kandidatūros, panašu, tinka ir į premjerus siūlomam Ginta...
-
Lietuva su Europos Taryba sutarė Vilniuje steigti informacijos centrą Baltarusijos žmonėms2
Lietuva su Europos Taryba (ET) trečiadienį sutarė bendradarbiauti Vilniuje steigiant informacijos centrą Baltarusijos žmonėms. ...
-
„Nemuno aušra“ atmeta kaltinimus antisemitizmu, įžvelgia pastangas juodinti naują valdžią4
Būsimai valdančiajai koalicijai priklausanti partija „Nemuno aušra“ pareiškė smerkianti antisemitizmą, o bandymai ją sieti su tokiomis pažiūromis esą niekuo nepagrįsti. ...
-
Kai kurie neperrinkti Seimo nariai braukė ašaras: turi ir už ką atsiprašyti11
Tryliktasis Lietuvos Seimas antradienį baigė kadenciją ir susirinko į paskutinį posėdį. Konservatoriai, liberalai ir „laisviečiai“ aiškino, kad kadencija sutapo su visais įmanomais iššūkiais, tad nuveiktais darbais &n...
-
Laikinuoju Jonavos rajono meru paskirtas P. Beišys
Jonavos rajono savivaldybės taryba laikinai eiti mero pareigas pavedė socialdemokratui Povilui Beišiui. ...
-
Prokuroras prašo teismo inicijuoti R. Žemaitaičio neliečiamybės atėmimą naujajame Seime8
Prokuroras Justas Laucius trečiadienį paprašė Vilniaus apygardos teismo inicijuoti į parlamentą išrinkto Remigijaus Žemaitaičio teisinės neliečiamybės atėmimą naujajame Seime. ...