Skvernelis siūlo įamžinti visus Sausio 13-osios pasipriešinimo dalyvius atminimo lentoje

Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis siūlo įamžinti visus, kurie dalyvavo Sausio 13-osios pasipriešinime – surašyti jų vardus ant atminimo lentos ir ją iškilmingai pakabinti prie Seimo.

„Aš kreipsiuosi iniciatyva į jus, į pilietinę visuomenę, žurnalistus, kurie tuo metu fiksavo, žmones, kurie tuo metu buvo: suregistruokime, surašykime visus, kurie tą dieną buvo. Bent jau tą naktį iš sausio 12 į sausio 13, paminėkime tas pavardes (...) ir kuklia lenta prie Seimo rūmų pažymėkime, kad čia buvo taip pat ir ta tauta, tautos dalis, kuri niekur niekur nėra paminėta, nei oficialiuose dokumentuose, rankraščiuose, bet jie buvo“, – sekmadienį, Laisvės gynėjų susitikimo Seime metu sakė S. Skvernelis.

„Tai yra visų mūsų pergalė, kiekvienas tą dieną buvo svarbus“, – pabrėžė Seimo pirmininkas.

S. Skvernelis pažymėjo, kad ne tik oficialiai pripažinti laisvės gynėjai, bet ir visi pasipriešinime dalyvavę žmonės rizikavo savo gyvybe bei prisidėjo prie Lietuvos laisvės atkūrimo.

„Jūs, šioje salėje, esate laisvės gynėjai. Užregistruoti, įvardinti, bet yra dešimtys tūkstančių žmonių, kurie buvo šituose įvykiuose, stovėjo taip pat pasiryžę mirti jeigu kažkas įvyktų, kurių mes jau nežinome. Todėl norisi, kad 35 metų datos proga mes prisimintume ir surastume kiekvieną, kuris buvo čia, šių įvykių metu“, – teigė Seimo pirmininkas.

Tai yra visų mūsų pergalė, kiekvienas tą dieną buvo svarbus.

„Laikas bėga, tų žmonių mažėja ir aš manau, kad yra tų užmirštų žmonių, kurie iš ties, gavosi taip, kad kažkur nebuvo paminėti“, – sakė S. Skvernelis.

Susitikimo metu jis taip pat pakartojo savo siūlymą Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente. Penktadienį jis registravo atitinkamas Darbo kodekso ir Atmintinų dienų įstatymo pataisas – siūloma sausio 13-ąją minimą Laisvės gynėjų dieną išbraukti iš Atmintinų dienų įstatymo ir įrašyti į Darbo kodeksą greta kitų nedarbo dienų.

Anot S. Skvernelio, daugiau kaip 30 metų sausio 13-oji yra darbo diena, per kurią institucijos, ugdymo įstaigos gyvą atmintį puoselėja tos dienos rytą uždegdamos languose prisiminimo žvakeles, taip pat vyksta įvairūs renginiai, minėjimai, tų dienų skaudūs įvykiai prisimenami mokyklose, universitetuose.

„Kitais metais, kada minėsime šią pergalės dieną, aš manau, kad mums užteks valios ir diskusijų paskelbti šitą dieną švente valstybine lygiagrečiai kartu su Vasario 16, Kovo 11 ir Liepos 6 diena. (...) Tikiuosi nepradėsim skaičiuoti finansinių rodiklių, nes sprendimą mes rasime, o ši diena, ji turi būti įprasminta“, – sakė Seimo pirmininkas.

Sausio 13-oji Lietuvoje minima kaip Laisvės gynėjų diena, pagerbiant žuvusiuosius 1991 metų sausio 13 dieną per sovietų kariuomenės agresiją Vilniuje.

Tuomet Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių, apie tūkstantis buvo sužeista.

Sovietai karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos.

1991 metų sausio 13-ąją žuvo ar nuo patirtų sužalojimų vėliau mirė Loreta Asanavičiūtė, Virginijus Druskis, Darius Gerbutavičius, Rolandas Jankauskas, Rimantas Juknevičius, Alvydas Kanapinskas, Algimantas Petras Kavoliukas, Vytautas Koncevičius, Vidas Maciulevičius, Titas Masiulis, Alvydas Matulka, Apolinaras Juozas Povilaitis, Ignas Šimulionis, Vytautas Vaitkus. Prie televizijos bokšto sužeistas Stasys Mačiulskas nuo sužeidimų ligoninėje mirė 1991 balandį.



NAUJAUSI KOMENTARAI

atminimo lentoje?

atminimo lentoje? portretas
o gal ant gėdos stulpo?

Vardan valdžios

Vardan valdžios portretas
O apie Lietuvos partizanus jau 35 metai nė žodžio, ištisą dešimtmetį priešinosi ir kone iki paskutinio miškinio sudėjo galvas pokario jaunuomenė kurių auka 20 000 tukst. laisvės gynėjų. Kada šioje liberastinėje valstybėje atsiras tikrųjų laisvės gynėjų paminėjimo diena, už jų jaunų pečių nebuvo nieko nei valstybės, nei kariuomenės, nei politikų, nei valstybės vadovų. Kokia nepagarba jų atžvilgiu memorialas įrengatas Raseinių rajono pakraštyje, ne sostinėje bet Lietuvos užkampyje, ponas Skverneli pats daug dasidėjai kad tai įvyktų, matėme takart liksmas Zingerio akis...

gal

gal portretas
metas būtų pradėi ministerijų valymą nuo kyšininkų ir manipuliatorių?
VISI KOMENTARAI 8

Galerijos

Daugiau straipsnių