- Jūratė Skėrytė (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Baltarusijos opozicijos ketinami spausdinti „pasai“ su lietuvišką Vytį primenančiu simboliu Lietuvoje neturės teisinės galios.
Tai konstatuota per trečiadienį vykusį Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) posėdį.
„Buvo vieninga nuomonė visų institucijų, kurios išduoda pasus ar registruoja, ar užsiima užsieniečių teisine padėtimi, kad pagal galiojančius Lietuvos teisės aktus, toks pasas ar dokumentas negali būti pripažintas“, – po komiteto posėdžio žurnalistams sakė URK pirmininkas socialdemokratas Remigijus Motuzas.
Anot jo, baltarusių opozicija į Lietuvos institucijas buvo kreipusis dėl numerių išdavimo šiems dokumentams, tačiau sulaukė neigiamo atsakymo.
„Ponios S. Cichanouskajos biurui buvo atsakyta, kad to padaryti iš tikrųjų neįmanoma“, – teigė politikas.
Komiteto pirmininkas pabrėžė, kad tiems baltarusiams, kurie čia gyvena ir kurių paso galiojimas baigėsi, Lietuva išduoda dokumentus, su kuriais jie gali keliauti.
„Šiandien išsiaiškinome, kad tas Baltarusijos pasas galioja gana ilgai, ir tokių žmonių (kurių užsienio pasas baigė galioti – BNS) nėra net šimto. Didesni skaičiai yra Lenkijos Respublikoje, kur gyvena 300 tūkst. pabėgėlių“, – sakė R. Motuzas.
Migracijos departamento duomenimis, šiuo metu leidimus gyventi Lietuvoje turi 57,5 tūkst. Baltarusijos piliečių.
Dalis jį atvyko Aliaksandro Lukašenkos režimui ėmus persekioti visus, kurie dalyvavo ar kaip nors prisidėjo, išsakė palaikymą 2020 metais po Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų išprovokuotoms masinėms demonstracijoms reikalaujant naujų, skaidrių ir demokratinių rinkimų.
Tarp jų buvo ir Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja. Tokie baltarusiai pasibaigus jų asmens dokumentų galiojimui neturi galimybės grįžti į savo šalį ir išsiimti naują.
„Sutarėme, kad Lietuvos valstybės institucijos toliau laikysis pozicijos, kad tai nėra teisinis dokumentas ir patars, kad jį spausdinant, išduodant į tai būtų atkreiptas dėmesys“, – konstatavo URK pirmininkas.
Kita vertus, jis atkreipė dėmesį, jog Lietuva negali uždrausti baltarusių opozicijai turėti simbolinių dokumentų.
„Žinome, kad tiek ponia S. Cichanouskaja, tiek čia gyvenantys baltarusiai yra tas laisvės simbolis (...). Daugumai iš jų iškeltos bylos ir jie turi problemų, negali grįžti į Baltarusiją, jiems turbūt tas simboliškas dokumentas su Vyčiu ar Pahonia, tuo laisvės simboliu, galbūt yra labai reikšmingas. Dėl to (tų „pasų“ – BNS) negalime uždrausti, o tik pasiųsti žinutę, kad tai nebus oficialus Lietuvos Respublikos dokumentas“, – kalbėjo R. Motuzas.
Baltarusijos opozicijos „pase“ pavaizduotas raitelis ant žirgo. Lietuvoje toks simbolis vadinamas Vyčiu, Baltarusijoje – Pahonia, abu jie kildinami iš to paties Lietuvos Didžiosios Kunigaikštytės (LDK) laikais naudoto herbo, tačiau kai kurie jų elementai skiriasi.
URK narys konservatorius Audronius Ažubalis apgailestavo, kad baltarusiai nusprendė tokiame dokumente naudoti šį simbolį.
„Aš galiu atsispausdinti sau pažymėjimą su įvairiausiais ženklais, bet tai manęs nepadarys nei kunigaikščiu, nei karaliumi. Šiuo atveju jis kaip ir bereikšmis. Kita vertus, kaip teisingai komiteto posėdyje pastebėta, toks ženklas ant dokumento tarnauja ne konsolidacijai Lietuvos su Baltarusijos demokratine opozicija, o supriešinimui“, – tvirtino jis.
Parlamentaro teigimu, oficialių Lietuvos institucijų neklausta, ar galima naudoti Vytį.
„Toks vienašališkas veiksmas kelia įvairiausių minčių. Pirmiausia, tai, kad elgesys nėra pakankamai pagarbus su ta valstybe, kurioje tie žmonės yra“, – kalbėjo A. Ažubalis.
Pasak jo, baltarusiai turi net senesnių valstybingumo ženklų už Vytį.
Baltarusiškų „pasų“ maketus socialiniuose tinkluose praėjusią savaitę paskelbė Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja. Įraše ji taip pat dėkojo Lietuvos Vyriausybei „už paramą ir patarimus“.
Nors šis „pasas“ oficialiai nėra pripažįstamas kaip kelionės dokumentas, baltarusių opozicijos politikė sako šį klausimą nuolat kelianti susitikimuose su užsienio šalių politikais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Budrys: svarstymai atnaujinti Rusijos dujų importą būtų istorinė klaida
Užsienio žiniasklaidai skelbiant apie Europos Sąjungos (ES) pareigūnų svarstymus atnaujinti rusiškų dujų pirkimą kaip galimą veiksnį siekiant baigti karą Ukrainoje, užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, kad tai būtų „ist...
-
Paluckas: geriausias nacionalinis susitarimas dėl gynybos – pinigai ant stalo
Socialdemokratų gretose išsiskyrus nuomonėms dėl to, ar reikėtų atnaujinti parlamentinių partijų susitarimą dėl gynybos, premjeras Gintautas Paluckas toliau išlieka skeptiškas ir tikina – kiekviena politinė jėga savo įsip...
-
Skvernelis: tolimesnis darbas koalicijoje bus aptartas partijos suvažiavime
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis sako, jog tolimesnio darbo valdančiojoje koalicijoje su socialdemokratais ir „Nemuno aušra“ perspektyvos bus aptartos kovą vyksiančiame partijos suvažiavime. ...
-
Olekas nesutinka su Skvernelio kritika socialdemokratams: jis atvedė Žemaitaitį į koaliciją
Socialdemokratų vicepirmininkas Juozas Olekas teigia, kad jo atstovaujama partija nėra vienintelė atsakinga už tai, kad valdančiojoje daugumoje atsirado Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“. ...
-
Poderskis nesibaimina galimos valdančiosios koalicijos griūties: kaip bus – pažiūrėsime
Prezidentūros pasipiktinimą sukėlę „aušriečių“ lyderio Remigijus Žemaitaičio pasisakymai nerimo aplinkos ministrui Povilui Poderskiui nesukėlė. ...
-
Budrys: Lietuvą ir Islandiją jungia noras saugoti taisyklėmis grįstą tarptautinę tvarką
Lietuvą ir Islandiją vienija tvirtas įsipareigojimas saugoti taisyklėmis grįstą tarptautinę tvarką, sako su šios šiaurės Europos valstybės kolege penktadienį telefonu kalbėjęs užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys. ...
-
Nausėda neužtikrintas dėl paliaubų Ukrainoje: svarbiausiame klausime paminėjo ir Baltijos šalis
Siekiant kovų Ukrainoje užbaigimo turi visapusiškai dalyvauti ir Kyjivas, be to, negalima tikėtis, kad Rusija po paliaubų Ukrainoje sustos ir nieko nedarys, penktadienį pasirodžiusiame interviu naujienų agentūrai AP sakė Lietuvos prezidentas Gi...
-
Pareigas palieka aplinkos viceministrė: įvardijo priežastį
Iš pareigų traukiasi aplinkos viceministrė Giedrė Ričkutė, pranešė ministerija. ...
-
Lietuva pasveikino svarbų žingsnį žengusią Vokietiją: tai – galinga žinia mūsų priešininkams
Lietuvos diplomatijos vadovas Kęstutis Budrys pasveikino Vokietijos lyderystę, šiai penktadienį ratifikavus sutartį dėl Lietuvoje dislokuojamos brigados karių teisių. ...
-
„Aušriečiai“ stojo ginti Žemaitaitį ir atsakė prezidentui
Prezidentui ir Seimo pirmininkui abejojant dėl tolesnio koalicijos darbo perspektyvos, „aušriečiai“ tikina nemanantys, kad partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis turėtų keisti savo retoriką Ukrainos ir šalies saugumo klausim...