V. Baltraitienė: abejones dėl pirkimų iškėlė pati ministerija

  • Teksto dydis:

Žemės ūkio ministrė „darbietė“ Virginija Baltratienė atsakydama į opozicinių konservatorių inicijuotos interpeliacijos klausimus tvirtino, jog daugelis problemų ministerijoje pradėta spręsti būtent su jos vadovavimo pradžia bei negailėjo kritikos strėlių anos kadencijos ministrui konservatoriui Kaziui Starkevičiui.

Pasisakydama dėl „auksinių miltų“ ir kitų brangių pirkimų ministrė sakė, kad būtent K.Starkevičius turėtų stovėti šalia jos atsakant į šiuos klausimus, „nes jo paklotais pamatais ir tradicijomis rinkos reguliavimo agentūra vadovavosi tol, kol ministro posto neužėmiau aš“.

Negailėjo kritikos K. Starkevičiui

„Turiu pastebėti, kad būtent pačios ministerijos iniciatyva buvo iškeltas klausimas dėl maisto pirkimo kainų ir vykdomų konkursų skaidrumo. Ne kažkas iš šalies, o pati ministerija ir aš bei jos įgaliota agentūra ne kartą kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą (VPT), vėliau į prokuratūrą, prašydama nutraukti pirkimus ir išsiaiškinti kaltus asmenis. Tačiau VPT ilgai tylėjo, o prokuratūros tyrimas per savaitę neatliekamas. Per tą laiką buvo atleisti tie, kurie tiesiogiai kuravo šitą sritį ir su savo pareigomis nesusitvarkė, bet tuomet su savo nekvestionuojamais pranešimais į spaudą, į priešrinkiminę areną įžengė VPT, patys teisiausi, viską žinantys, viską stabdė, bet visokių niekadėjų nesustabdė“, – kalbėjo V.Baltraitienė.

Konservatorius K.Starkevičius ministrės klausė, ar ministerijos vykdomuose viešuosiuose pirkimuose dalyvavo bendrovė „Nota Bene“, dėl kurios prekių Krašto apsaugos ministerijai pradėtas ikiteisminis tyrimas. Dėl šių pirkimų interpeliacija yra pradėta krašto apsaugos ministrui socialdemokratui Juozui Olekui.

„Ar dalyvavo pirkimuose vėliau, kai jūs minėjot, kaip jie skaidrėjo, tik pamiršot pasakyti, kiek tada grūdai kainavo, kiek žaliavos kainavo, ar dalyvavo kompanija garsi „Nota Bene“, – klausė buvęs žemės ūkio ministras. V.Baltraitienė atsakė, jog jos ministravimo metu, kiek žino, nedalyvavo, bet turėtų tai pasitikslinti.

Pagal Statutą, gavęs atsakymus į interpeliacijos klausimus Seimas turi juos apsvarstyti ne vėliau kaip per penkias darbo dienas. Parlamentas balsuoja, ar pritarti ministro atsakymams, o tuo atveju, jei siūloma nepritarti ir ministrui reiškiamas nepasitikėjimas, tokiam sprendimui priimti už balsuoti turi ne mažiau kaip 71 Seimo narys.

Savo raštiškuose atsakymuose Seimui ministrė taip pat teigė, jog korupcijos pasireiškimo rizika Žemės ūkio ministerijoje buvo kontroliuojama, o tam tikros jos pasireiškimo tikimybės buvo galimos dėl žmogiškojo faktoriaus.

Interpeliacijoje ministrės buvo klausiama dėl Žemės ūkio ministerijai pavaldžių institucijų vaidmens korupcijos skandaluose, sprendimų skiriant padalinių vadovais abejotinos reputacijos asmenis, per brangiai pirktų produktų nepasiturintiesiems, bendrovės „Lietuvos žirgynas“ padėties, skandalu pasibaigusios vakarienės-medžioklės, kurioje ji dalyvavo kartu su šeimos nariais.

Šių metų pradžioje buvo kilęs „auksinių miltų“ skandalas, kai skurstantiesiems maisto produktai pirkti didelėmis kainomis. Tam paaiškėjus atsistatydino Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros vadovė Aldona Miliuvienė ir žemės ūkio viceministras Vilius Martusevičius. Ministerijai pavaldžios Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) vadovė Daiva Gineikaitė įkliuvo neblaivi prie vairo ir bandė tai nuslėpti.

Teisėsauga taip pat įvairiomis nusikalstamomis veikomis įtaria du Žemės ūkio ministerijai pavaldžių įstaigų buvusius aukštus pareigūnus – Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros vyriausiąjį patarėją Žilviną Putramentą ir NŽT direktoriaus patarėją Gintarą Joną Furmanavičių.

Seimo komisija siūlo pritarti atsakymams

Seimo redakcinė komisija siūlo parlamentui pritarti žemės ūkio ministrės „darbietės“ V. Baltratienės atsakymams į opozicinių konservatorių inicijuotos interpeliacijos klausimus.

Tokį nutarimo projektą nuspręsta Seimui teikti už balsavus septyniems komisijos nariams, o keturiems prieš – tiek komisijoje buvo mažumos atstovų. Dėl nutarimo projekto bus balsuojama trečiadienį posėdyje, nutarimui priimti užtenka paprastos balsų daugumos.

Pagal Statutą, gavęs atsakymus į interpeliacijos klausimus Seimas turi juos apsvarstyti ne vėliau kaip per penkias darbo dienas. Parlamentas balsuoja, ar pritarti ministro atsakymams, o tuo atveju, jei siūloma nepritarti ir ministrui reiškiamas nepasitikėjimas, tokiam sprendimui priimti už balsuoti turi ne mažiau kaip 71 Seimo narys.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių