Darbo rinkai rengiami džiunglių įstatymai

Valdančioji koalicija palauks, kol baigsis rinkimai, o tada siūlys visą paketą nepopuliarių darbo santykių liberalizavimo taisyklių, kurios padėtų darbdaviams lengviau atsikratyti nereikalingų darbuotojų.

Tik po rinkimų

Verslo pavasarį žadančioje Vyriausybėje atnaujinti pasitarimai dėl kardinalaus darbo santykių liberalizavimo. Teikiama nemažai siūlymų, ką daryti šioje srityje, tačiau visi jie suprantami kaip nepopuliarūs, todėl nebus įgyvendinti iki pasibaigs prezidento ir Europos Parlamento rinkimai.

Taip valdžios partijos ir jų remiami kandidatai tikisi nepakenkti savo įvaizdžiui ir neužsidirbti papildomų nepopuliarumo balų prieš rinkimus.

Pasak premjero Andriaus Kubiliaus ir ūkio ministro Dainiaus Kreivio, siūlymai dėl didesnės laisvės darbo santykių srityje virs kūnu ne anksčiau kaip šią vasarą, tai yra jau po rinkimų. Esą tik birželį gali atsirasti atitinkamų įstatymų projektų, kurie keliautų į Seimą.

Tvirtinama, kad visi su darbo rinkos reikalais susiję siūlymai turi būti suderinti su profesinėmis sąjungomis.

"Manau, reikėtų atsisakyti nereikalingų reguliavimų, kurie labai dažnai padaro darbo santykius tiek nelanksčius, kad esant tokiam sunkmečiui iš esmės neleidžia išsaugoti darbo vietų", – įsitikinęs premjeras.

Krūva pasiūlymų

Vakar paskelbtose ūkio ministro D.Kreivio vadovaujamos Saulėtekio komisijos rekomendacijose Vyriausybei siūloma panaikinti pirmenybės teises būti paliktiems darbe, leisti sudaryti terminuotąsias sutartis ir dėl nuolatinio darbo, jei šalys tam pritaria, leisti vietoj įspėjimo dėl atleidimo iš darbo termino sumokėti kompensaciją, lygią 100 proc. per įspėjimo terminą gautino darbo užmokesčio.

Taip pat norima netrumpinti darbo naktį, atsisakyti darbo grafiko privalomo keitimo derinimo su darbuotojų atstovais, suteikti šalims galimybę laisvai susitarti dėl nemokamų atostogų suteikimo, praplėsti darbo sutarties pabaigos sąrašą papildant jį nuostatu, kad darbo sutartis baigia galioti asmeniui sulaukus pensinio amžiaus.

Darbo inspekcijos įgaliojimus siūloma susiaurinti iki darbo saugos priežiūros, atimant galimybę vertinti darbdavių ir darbuotojų nesutarimus.

Tai tik keletas iš kelių dešimčių pateiktų siūlymų, susijusių su darbo santykiais.

Beje, jau šiuo metu Seimas svarsto Vyriausybės pateiktą Darbo kodekso pataisų paketą, leidžiantį kolektyvinėse darbo sutartyse darbuotojui ir darbdaviui laisviau susitarti dėl išeitinių kompensacijų, viršvalandžių, atleidimo iš darbo.

Žada mokestines atostogas

Pasitarime "Verslo pavasaris" ministrai aptarė ir kitus Saulėtekio komisijos siūlymus, kurie, tikinama, mažins verslui biurokratinę naštą, didins darbo rinkos lankstumą, pradedančioms savo verslą šeimoms suteiks mokestines atostogas.

Finansų ministerija siūlys įstatymo projektą dėl kai kurių mokesčių mokėjimo termino atidėjimo. Jei įstatymui bus pritarta Vyriausybėje ir Seime, šeimoms, pirmą kartą pradėjusioms verslą, bus leidžiama vėliau sumokėti kai kuriuos mokesčius.

Ministerija jau nustatė, kad tuo atveju, kai įmonėms yra skolingas valdžios sektorius, tai bus laikoma įrodymu, kad jos galės ateityje atsiskaityti su biudžetu. Tokiais atvejais įmonėms, teikiančioms prašymą dėl mokesčių mokėjimo atidėjimo, nereikės papildomai įrodyti savo galimybių atsiskaityti su valstybės biudžetu.

"Taip pat nebus reikalaujama mokėti einamuosius mokesčius. Numatoma galimybė kreiptis iš anksto, įvertinant riziką, kad gali kilti sunkumų atsiskaitant su mokesčių institucijomis ir pateikti prašymą dėl atidėjimo, administratorius galės priimti sprendimą, kai tik sukaks mokesčių mokėjimo terminas. Supaprastinome procedūras", – sakė finansų ministras Algirdas Šemeta.

Statyti bus lengviau

Pasak Vyriausybės narių, svarbus siūlymų blokas susijęs su Teritorijų planavimo įstatymo tobulinimu.

Dabar galiojantis įstatymas tam tikrais atvejais verčia formaliai rengti detaliuosius planus, leidžia jų tvirtinimą nepateisinamai vilkinti. Vyriausybė apsvarstė ir pritarė siūlymams sukurti paprastesnes detaliojo planavimo procedūras, nustatyti sąlygas, kai nereikia rengti detaliųjų planų, sugriežtinti teritorijų planavimo dokumentų patvirtinimo arba motyvuoto nepatvirtinimo terminus, išplėsti atvejus, kai bendrieji planai nekeičiami.

Aplinkos ministerija pateikė Vyriausybei ir siūlymų mažinti administracinę naštą gyventojams statybų srityje – sukurti paprastesnę statybos leidimų, vykdant rekonstravimą ar remontą, išdavimo tvarką. Mažinant biurokratizmą taip pat siūloma atsisakyti būtinybės keisti žemės naudojimo paskirtį, kai iš jos gelmių pradedami išgauti ištekliai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių