- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pradinukų tėvai įsitikinę, kad nacionaliniame žinių patikrinime – per daug užduočių, o laiko joms atlikti per mažai. Per 45 minutes mažiesiems teko atlikti 36 matematikos užduotis. Tėvai, piktinasi, kad jų vaikai – bandomieji triušiai, pasakojama LNK reportaže.
„Tai yra naujovė. Šie vaikai iš tikrųjų yra bandomieji triušiai, su kuriais atliekamas eksperimentas: testuojamas ir laikas, ir iš esmės visi egzaminai“, – sakė Vilniaus moksleivių tėvų asociacijos prezidentas Valerij Krasockij.
„Girdėjome ir iš tėvų tokius atsiliepimus, kad testas neparodo realaus vaizdo. Ir kad tokiam mažam vaikui tikrai yra labai sunku per tokį trumpą laiką išspręsti tiek daug uždavinių“, – teigė „Corepetitus“ komandos vadovė Evelina Zapriagajeva.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Vaikų skatinimas kuo greičiau atlikti užduotis piktina ne tik tėvus, bet ir švietimo ekspertus.
„Draugas klausia, ką manau apie ketvirtokų matematikos žinių testą, kuriame buvo 36 uždaviniai per 45 minutes. Be to, kai kurie uždaviniai iš dar nesimokytų temų. Draugui atsakau – mano nuomone, tai yra pedagoginis nusikaltimas. Tokie testai tikrina ne matematikos supratimą ar samprotavimą, dėl kurio madingai svaigstama ministerijoje, bet, priešingai, tikrina užduočių atlikimo greitį, nors tokio kriterijaus išvis nėra ir negali būti. Toks testavimas kenkia ankstyvajai mokymosi motyvacijai ir vaiko orumui“, – savo nuomonę išsakė ir buvusi prezidento patarėja švietimui Virginija Būdienė.
Ką manau apie ketvirtokų matematikos žinių testą, kuriame buvo 36 uždaviniai per 45 minutes? Tai yra pedagoginis nusikaltimas.
„Nėra atsakyta nei tėvams, nei švietimo bendruomenei, kodėl viskas yra taip skubinama. Kodėl iš tų vaikų laužiame tokį neįprastai didelį greitį. Ar jūs esate girdėję, kad iš mokslininkų būtų reikalaujama skubiai, žaibo greičiu sukurti kažkokį išradimą“, – kalbėjo žurnalo „Reitingai“ redaktorius Gintaras Sarafinas.
Nacionalinio mokinių pasiekimų patikrinimo testus visi šalies ketvirtokai atliko sausio pabaigoje.
„Visi tėvai, kurie turi vaikus ketvirtokus, supranta, kad net suaugusiems jau tampa sudėtinga išspręsti 4–5 klasės matematikos užduotis, o ką kalbėti apie pačius mokinius. Atitinkamai, kuo mažiau laiko skiriama užduočiai išspręsti, tuo didesnis vaikui stresas“, – komentavo V. Krasockij.
„Yra tikrai daug vaikų, kurie moka ir supranta šį dalyką, bet kai iš jų reikalaujama greičio, patiria milžinišką įtampą. Ir būtent dėl to suklumpa, neatsako arba atlieka užduotį prasčiau nei galėtų“, – sakė G. Sarafinas.
Už mokinių žinių patikrinimus atsakinga Nacionalinė švietimo agentūra (toliau – NŠA) su priekaištais nesutinka ir pabrėžia, kad šiuo metu galiojanti ketvirtos klasės moksleivių testavimo tvarka keičiama nebus.
Kuo mažiau laiko skiriama užduočiai išspręsti, tuo didesnis vaikui stresas.
„Tie nuogąstavimai yra nekintantys. Kiekvienais metais sulaukiame tiek pozityvių, tiek nerimą keliančių vertinimų. Tačiau sudarant užduotis atsižvelgiama ir į mokinių amžiaus tarpsnį, ir į tai, kokie jų gebėjimai tikrinami“, – konstatavo NŠA direktoriaus pavaduotoja Asta Ranonytė.
Agentūra tvirtina, kad po žinių patikrinimo mokinių buvo klausta, ar užteko laiko užduotims atlikti. Esą dauguma vaikų atsakė teigiamai. Tiesa, pradinukų vaikai sako ką kita.
„Vaikai irgi nėra labai laimingi dėl tos patikros. Bet kokia patikra, pats žodis „egzaminas“ jiems jau siejasi su stresu“, – kalbėjo V. Krasockij.
Praėjusiais metais ketvirtos klasės mokinių matematikos rezultatų vidurkis siekė vos 64,3 proc. Prasti rezultatai skatina tėvus ieškoti vaikams matematikos korepetitorių.
„Ypač tai pastebėjome šiais metais, kai mokyklose buvo atliktas standartizuotas testas“, – savo pastebėjimus išsakė E. Zapriagajeva.
Nacionaliniame mokinių pasiekimų patikrinime dalyvauja 4 ir 8 klasių mokiniai. Ketvirtokai atlieka skaitymo ir matematikos testus. Aštuntokai – lietuvių kalbos ir literatūros skaitymo bei matematikos testus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nausėda: laisvės kovų istorija ir dabar yra mūsų stiprybės šaltinis7
Artėjant Sausio 13-osios įvykių sukakčiai, prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo diskusijoje apie laisvę su 2024 metų Laisvės premijos laureatu kunigu Juliumi Sasnausku ir vyresniųjų klasių mokiniais iš visos Lietuvos. ...
-
Šaligatvių barstymas druska: sostinės valdžia atsakė į dažniausius klausimus
Įsivyraujant žiemiškesniems orams, vilniečiams kyla klausimų, kaip ir kiek beriama druskos ant šaligatvių. Savivaldybė atsakė į dažniausiai kylančius klausimus apie takų priežiūrą žiemą. ...
-
Meteorologai – apie išskirtinius metus Lietuvoje
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pranešė, kad 2024 metai buvo šilčiausi stebėjimų istorijoje, o kritulių kiekis – dešimtadaliu mažesnis nei vidutiniškai. ...
-
Apie migrantų ydas prabilęs Ilchomdžonas sukėlė pyktį: dabar jie mane keikia, bet rytoj padėkos15
Drąsus ir atviras tadžiko politinio pabėgėlio Ilchomdžono Jakubzodos pokalbis su kauno.diena.lt apie masinės imigracijos keliamus iššūkius susilaukė daugybės reakcijų. Tarp jų ir plataus išeivių iš Vidurio Azijos pasipik...
-
Sprogimų daugiabučiuose pamokos: ką turėtų žinoti kiekvienas gyventojas?1
Pernai sprogimas Viršuliškėse sugriovė daugiabutį, o gyventojai atgal sugrįžti galėjo tik maždaug po metų. Šiemet sprogimas apgadino daugiabutį sostinės Dzūkų gatvėje. Abiem atvejais iš karto kilo klausimų, kas už nel...
-
Paskelbtas 2025 metų šauktinių sąrašas: pasitikrinkite15
Lietuvos kariuomenė penktadienį paskelbė šių metų karo prievolininkų sąrašus. ...
-
Šalia prekybos centrų esantys betoniniai statiniai – ne tik dėl estetikos
Žinoma, kad parduotuvėse žmonių saugumą užtikrina vaizdo kameros, apsaugininkai, bet yra ir kitų saugos priemonių, kurias pastebi ne kiekvienas. ...
-
SAM siūlo skirti daugiau valstybės finansuojamų rezidentūros studijų vietų
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo skirti 20 papildomų valstybės finansuojamų medicinos rezidentūros studijų vietų ir dešimt papildomų vietų į odontologijos rezidentūros studijas, penktadienį pranešė ministerija. ...
-
Tyrimas: Lietuva ir kitos Vakarų šalys Rusijai tiekia kare naudojamas technologijas
Lietuva ir kitos Vakarų šalys pernai ir užpernai į Rusiją eksportavo technologijas, kurias rusai galimai panaudojo savo artilerijoje kare prieš Ukrainą, penktadienį pranešė LRT radijas. ...
-
„Treti metai, kaip nepalaidoti“: kas vyksta su Leipalingyje rastų partizanų palaikais?
Valstybei neskiriant lėšų įrengti specialų memorialą Leipalingio kapinėse Druskininkų savivaldybėje, daugiau kaip 40-ies partizanų palaikai kelerius metus saugomi nepalaidoti. ...