Gera tendencija: mažėja globos namuose augančių vaikų

Globos namuose augančių vaikų skaičius per penkerius metus sumažėjo tūkstančiu, skelbia Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba.

„Institucinėje globoje prieš penkerius ir daugiau metų būdavo daugiau kaip 3 tūkst. vaikų, o dabar nesiekia dviejų tūkstančių. Tai yra tikrai labai pozityvi tendencija“, – sako įstaigos Įvaikinimo ir globos skyriaus patarėja Rūta Pabedinskienė.

Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos duomenimis, per 2019 metus Lietuvoje  laikinoji globa naujai buvo nustatyta 1312 vaikų, iš jų 296 vaikams – institucinė globa. Tuo tarpu 706 vaikams laikinoji globa suteikta globėjų šeimoje, 21 vaikui – šeimynoje, 289 vaikams – globos centre.

Pranešime pažymima, kad vaiko globa globos centre nėra institucinė. Globos centras sudaro sutartį su budinčiu laikinu globotoju ir vaikas yra apgyvendinamas budinčio globotojo šeimoje, tačiau vaiko atstovu pagal įstatymą yra globos centras.

R. Pabedinskienės teigimu, skaičiai rodo, kad kelerius metus vykdoma institucinės globos pertvarka, atsisakant globos namų, kad vaikai augtų kuo artimesnėje šeimai aplinkoje, pasiteisino.

„Turime labai teigiamą tendenciją – dabar šeimoje yra globojama daug daugiau vaikų, nei globos institucijoje“, – teigia patarėja.

Turime labai teigiamą tendenciją – dabar šeimoje yra globojama daug daugiau vaikų, nei globos institucijoje.

Tarnybos duomenimis, iš viso 2019 metų pabaigoje Lietuvoje buvo 7244 globojami vaikai. Iš jų šeimose buvo globojami 4775 vaikai, šeimynose – 349 vaikai, globos centruose – 219, vaikų globos institucijose – 1901, iš jų bendruomeniniuose vaikų globos namuose – 536 vaikai.

Nuolatinė globa pernai Lietuvoje nustatyta 772 vaikams. Iš jų 547 vaikai apgyvendinti globėjų šeimose, 15 – šeimynose, vienas – globos centre, 209 – globos institucijoje ir 55 – bendruomeniniuose vaikų globos namuose.

2018 metų liepą įsigaliojo vaiko teisių apsaugos sistemos reforma: sistema centralizuota, nustatyta bendra schema, kaip institucijos reaguoja į galimus vaiko teisių apsaugos pažeidimus, su sunkumus patiriančiomis šeimomis pradėjo dirbti mobiliosios komandos.

Po metų koreguodamas įstatymą Seimas įteisino laikinosios priežiūros institutą, kad iš nesaugios aplinkos paimti vaikai būtų perduodami globoti giminaičiams, o ne įstaigai, taip pat sutikusiems laikinai prižiūrėti vaiką asmenims būtų skiriama vienkartinė išmoka.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių