- Asta Aleksėjūnaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Valdžia neturi pinigų prie Nigerijos pagrobtiems Lietuvos jūreiviams išpirkti, todėl laivą valdančios bendrovės vadovams teks sukti galvą, kur rasti kelis milijonus dolerių.
Bendrovė slepia detales
Naktį į antradienį "Limarko" laivininkystės kompanijai priklausantis laivas "Saturnas" buvo užpultas išoriniam reide prie Nigerijos krantų. Iš keturiolikos laive buvusių lietuvių penki pagrobti.
Laivo savininkai antradienį atsisakė komentarų. Jie tepasakė, kad penki pagrobti lietuviai yra gyvi ir saugūs. Šaltinių teigimu, vakar visą dieną "Limarko" būstinėje Klaipėdoje vyko pasitarimas. Pranešta, esą dėl derybų bendrovė turi gerų žinių, tačiau oficialių komentarų nebuvo.
Vakar "Limarko" laivininkystės kompanija tik išplatino pranešimą, kad įkaitais paimti įgulos nariai yra sveiki. Kaip teigiama pranešime, bandoma kuo greičiau saugiai išlaisvinti įkaitais paimtus jūrininkus, o jų duomenys artimųjų prašymu neskelbiami.
Pelningas verslas
Daugybę metų prie Afrikos krantų plaukiojęs žinomas kapitonas Sigitas Šileris tikina buvęs šokiruotas žinios apie Lietuvos jūrininkus, patekusius į Nigerijos jūros piratų rankas.
Tolimojo plaukiojimo patirtį turinčio kapitono S.Šilerio nuomone, pagrobėjų gebėjimų nevertėtų vertinti skeptiškai.
"Pareiškimai, kad tai tik Afrikos valstybė, ir susidurta su laukinių kraštu, nėra teisingi. Žmonių grobimo verslas ten gerai išplėtotas. Grupuočių vadovai šioje šalyje toli gražu neprimena trečiojo pasaulio atstovų. Tai puikiai išsilavinę, aukštąjį mokslą baigę žmonės, turintys plačių ryšių. Nors Nigerija turi įvairiausių naudingųjų iškasenų, naftos atsargų, žmonės gyvena labai vargingai. Paprastas plėšikavimas ten yra pragyvenimo būdas. Jei turi automatą, dirbti nereikės. Todėl Nigerijoje klesti žmonių grobimo verslas", – tikino S.Šileris.
"Mano žiniomis, Londone visą parą veikia advokatų kontora, tarpininkaujanti pagrobėjų interesams. Patikėkite, deramasi su baltaisiais", – pasakojo S.Šileris.
Padėtų Rusijos įtaka
Užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas tikino, kad sudaryta tarpžinybinė komisija, paprašyta JAV pagalbos.
"Tokiu atveju reikia kreiptis tik į Rusiją. Nigerijoje man teko būti ne vienus metus. Šioje šalyje esanti Rusijos ambasada yra viena didžiausių iš visų užsienio valstybių. Joje dirba per tris šimtus žmonių, šalis išraizgyta Rusijos tiestų dujotiekių, naftotiekių ir kelių. Pačiam teko susidurti su daugybe Rusijos privačių bendrovių. Šioje šalyje Rusija turi didelę įtaką", – dėstė S.Šileris.
Ilgametis jūrininkas abejojo tikimybe, kad Lietuvai padėtų NATO ar ES valstybės.
"Kitos tarptautinės organizacijos mažai ką gali lemti. Tai yra tos šalies, kurios piliečiai pateko į nelaimę, reikalas. Kitų šalių karinės pajėgos imsis veiksmų tik tuomet, kai tai lies tų šalių ekonominius interesus. Mokėti išpirką visuomet pigiau, nei kariauti. Kitas klausimas – ar mes pajėgūs vieni spręsti išvadavimo klausimą, ir kas mokės išpirką. Viena bendrovė gali būti nepajėgi padengti žmonių išlaisvinimo išlaidų", – svarstė S.Šileris.
Valstybė neturi pinigų
Lietuvos laivų savininkų asociacijos vykdomasis direktorius Gintautas Kutka dienraščiui prisipažino net neabejojantis, jog bendrovė jau derasi dėl jūrininkų išlaisvinimo.
"Kiekvienoje šalyje yra tam tikrų organizacijų ir bendrovių, Nigerijoje taip pat yra labai daug baltųjų. Svarbu rasti tinkamas duris, į kurias reikėtų pabelsti. Nuo to priklausys visos operacijos sėkmė, – teigė Laivų savininkų asociacijos vykdomasis direktorius ir pridūrė: – Žinoma, kad čia yra išpirkos klausimas. Tai galėtų būti 2–3 mln. dolerių suma. Tačiau dabar toks laikotarpis, kai visas laivybos sektorius yra duobėje, tokią sumą sunku paimti iš apyvartinių lėšų. Jei jų nėra, teks skolintis."
Anksčiau pelningai dirbusi "Limarko" laivininkystės kompanija pastaruoju metu ėmė bristi į milijoninius nuostolius. Tačiau bendrovei teks ieškoti pinigų, nes valstybė jų neturi.
Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė pareiškė, kad Lietuva negalės išpirkti pagrobtų jūreivių, nes valstybės ižde – tuščia. Šiuo ministrės pareiškimu itin pasipiktino šiemet Metų jūrininku pripažintas kapitonas S.Šileris.
"Aš pats nupirksiu R.Juknevičienei bilietą į Nigeriją. Pareiškusi, kad nėra pinigų vaduoti penkiems Lietuvos jūrininkams, ji turėtų nuskristi į Afriką ir pati pasiduoti pagrobėjams vietoj savo šalies piliečių. Pasaulyje toks gynybos ministro pareiškimas būtų akibrokštas. Man gėda už savo valstybę", – sukrėstas piktinosi S.Šileris.
Neigia įvykdę pagrobimą
Jūrininkų sąjungos pirmininkas Petras Bekėža teigė, kad Nigerijoje nėra "Limarko" laivininkystės kompanijos atstovybės, tačiau sakė, kad laive likusi įgula gali likti tarpiniu ryšiu su laivo savininkais.
Nigerijos grupuotės stebi informacijos apie lietuvių pagrobimą sklaidą. Jau antradienio vakarą pasirodė Judėjimo už Nigerio deltos išlaisvinimą (MEND) pranešimas, kad jis esą neprisidėjo prie pagrobimo.
"Šalyje siaučia daugybė grupuočių. Susigaudyti, su kuo turime reikalą, galima tik tiksliai žinant, kas pagrobė lietuvius", – tikino kapitonas S.Šileris.
Žmonoms belieka tikėtis
Vieno iš laive "Saturnas" likusių įgulos narių žmona Jelena Solomatina tikino, kad antrą dieną "Limarko" laivininkystės kompanija nesiteikia pranešti apie įvykį.
"Aš iš draugų sužinojau apie įvykį. Skambinau į bendrovę, bet niekas su manimi nebendrauja. Tačiau nepuolu į paniką. Tikiuosi, kad viskas bus gerai", – tikino šaldytuvų mechaniko žmona.
Moteris sakė, kad kovą išlydėjusi vyrą į reisą jau laukė jo grįžtančio. "Jis netrukus turėjo grįžti. Niekas nemanė, kad taip nutiks", – tikino žmona.
Kad jos vyras sveikas ir gyvas, klaipėdietė sužinojo iš trumposios žinutės. "Antradienį po pietų gavau jo žinutę, tik tiek ir parašyta, jog viskas gerai, jis sveikas ir gyvas. Viliuosi, kad bendrovė skubės kuo greičiau juos parskraidinti į namus", – pasakojo moteris.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
KAM Šaulių sąjungai kitąmet skirs 20,7 mln. eurų
Krašto apsaugos ministerijos (KAM) finansavimas Lietuvos šaulių sąjungai (LŠS) kitąmet didės nuo 13,6 iki 20,7 mln. eurų. Tikimasi, jog tai padės užtikrinti augančio sąjungos narių skaičiaus integraciją bei suteiks galimybę di...
-
Lietuva spindi Kalėdų šviesoje: žvilgtelėkite į nuostabiai papuoštus tautiečių namus2
Šventinis laikotarpis Lietuvoje tampa vis įspūdingesnis – švytinčios sodybos šiemet sulaukia lankytojų ne tik iš aplinkinių miestų, bet ir iš visos šalies. Vienas pirmųjų Kalėdų šviesų entuziast...
-
Prie pagrindinės Kauno eglės – lankytojų antplūdis: kalėdinės nuotaikos ir dovanų džiaugsmai5
Pasivaišinę kalėdinėmis vaišėmis kauniečiai ir miesto svečiai patraukė į Vienybės aikštę, kurioje šiemet stovi pagrindinė Kalėdų eglė. Kalbinti miestiečiai pasidalijo, ir kaip švenčia gražiausias metų &scaro...
-
Lietuva reiškia užuojautą Kazachstane sudužusio Azerbaidžano lėktuvo aukų šeimoms
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys Lietuvos vardu trečiadienį išreiškė užuojautą Kazachstane sudužusio Azerbaidžano oro linijų lėktuvo aukų šeimoms. ...
-
Senelis Kalėda apie šventes Kaune: šiemet elniams buvo sunku nusileisti ant stogų3
Per Kalėdas rezidenciją prie pagrindinės Kauno eglės atidaręs Senelis Kalėda atskleidė, kad po dovanų dalybų nakties dar nemiegojo, tačiau jam stebuklingą naktį pavyko aplankyti visus vaikus. Tiesa, kadangi šiemet sniego nebuvo, roges tempia...
-
Per šventes aukos paramos fondams išauga, bet aukojimas mažėja1
Besibaigiančių metų šventės Lietuvos paramos ir labdaros fondams – vienas intensyviausių laikotarpių, kai žmonės aukoja daugiau nei įprastai, tačiau aukojimo tendencijos prastėja, BNS sako šių organizacijų atstovai. ...
-
VST vadas žada keisti pareigūnų požiūrį į pažeidėjus: negali spardyti surakinto antrankiais5
Viešojo saugumo tarnybai (VST) pradėjęs vadovauti buvęs ilgametis Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ vadas Viktoras Grabauskas pabrėžia, kad padidėjus hibridinių grėsmių tikimybei, būtina stiprinti vi...
-
Žiniasklaida: mirė profesorė Dambrauskienė
Pirmadienį, eidama 85-uosius metus, mirė žymi Lietuvos darbo teisės specialistė, viena iš Darbo kodekso rengėjų, profesorė Genovaitė Dambrauskienė. ...
-
Nuo rugsėjo dėl netinkamo įtraukiojo ugdymo nesikreipė nei tėvai, nei NVO: nesulaukta skundų2
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) teigia, kad po to, kai rugsėjį startavo visuotinis įtraukusis ugdymas, nebuvo sulaukta nė vieno skundo dėl specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų nepriėmimo į mokyklas. ...
-
Pasienyje su Baltarusija neteisėtų migrantų nefiksuota
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą nebuvo apgręžtas nė vienas neteisėtas migrantas, trečiadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...