- Šarūnė Kutinskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kelios dienos, ir Rotušės aikštėje sublizgės čiuožyklos ledas. Ką atsiminti prieš rengiantis batus pakeisti pačiūžomis? Profesionalūs čiuožėjai negaili patarimų.
Čiuožimo pradžiamokslis
Stebėdami ledu skriejančius dailiojo čiuožimo meistrus Margaritą Drobiazko ir Povilą Vanagą, ne vienas mūsų svajoja bent minutei atsidurti jų kailyje. Tačiau užmynę pirmąjį leduką savo kieme, kuris prieš kelias akimirkas buvo bala, suprantame, kad jis yra daug apgaulingesnis, nei atrodo iš šalies. Ledo slidumą ir savo sugebėjimus netrukus galėsime išbandyti prieš kelias dienas Kauno Rotušės aikštėje išlietoje čiuožykloje. Kaip susidraugauti su ledu, kad pirmieji žingsniai neatneštų ašarų ir traumų?
"Prieš audamiesi pačiūžas pirmiausiai pavažinėkite su riedučiais", – besirengiantiems išmėginti žiemos malonumus patarė žiemos sporto mokyklos "Baltų ainiai" direktorė Laimutė Krauzienė.
Patyrusi čiuožimo meistrė yra tikra: tie, kas puikiai išsilaiko su ratukinėmis pačiūžomis ant žemės, laisvai jausis ir ant ledo.
Rengiantis į čiuožyklą visų pirma būtina pasirinkti tinkamą aprangą. Apranga turi netrukdyti laisvai judėti ir griūti. "O griūti – tai tikrai griūsite. Juk suklumpa net didžiosios žvaigždės", – šyptelėjo L.Krauzienė.
Svarbiausia – teisingai stovėti
Pirmieji žingsneliai ant ledo neturėtų būti staigūs ir neapgalvoti. Judėkite lėtai – taip, lyg eitumėte žeme.
Čiuoždami sulenkite kojas per kelius, pasvirkite į priekį. "Jei stovėsite įsitempę kaip styga, be abejonės, pargriūsite, – instruktavo L. Krauzienė. – Pajutę, kad griuvimas neišvengiamas – dar labiau sulenkite kelius. Geriau susimušti galūnes, nei griūti ant nugaros ir susižaloti galvą."
Bijantiesiems rimtesnių traumų į sportinį krepšį vertėtų įsimesti apsaugus, kurių pirkti galima rasti kone kiekvienoje sportinių prekių parduotuvėje. Atsarga gėdos nedaro, todėl jas mokyklos direktorė rekomenduoja ir jaunesniems, ir vyresniems pradedantiesiems čiuožėjams.
Dar viena taisyklė, kurią turi prisiminti ant ledo lipantys miestiečiai, – čiuožkite tik po vieną. Susikibti parankėmis galėsite tik po keliolikos ar net kelių dešimčių pamokų.
Nelaikykite draugo rankos, nes, jei griūsite, ledo slidumą pajusite dviese. Jei ant ledo lipa maži vaikai, jiems į rankas įbrukite didelį pripučiamą žaislą, už kurio jie galėtų laikytis.
Pasirinkite geras pačiūžas
"Žinoma, pirmąkart čiuožiant svarbu ne tik stovėsena ir žingsneliai, bet ir pačiūžos", – pabrėžė L.Krauzienė.
Pagal paskirtį pačiūžos skirstomos į ledo ritulio ir figūrines. Pagal čiuožimo laipsnį pačiūžos skirstomos į: paprasčiausias mėgėjams; pačiūžas, skirtas aktyviai čiuožti; pusiau profesionaliam sportui; profesionaliam sportui.
"Nors vieniems trukdo ašmenų priekyje esantys dantukai, ir jaunesniems, ir vyresniems patariu rinktis figūrines pačiūžas. Nors, kiek žinau, vyrai mėgsta skirtas ledo ritulio žaidėjams", – patarimus toliau žarstė L.Krauzienė.
Sporto mokyklos direktorės teigimu, figūrinės pačiūžos susideda iš dviejų dalių: ašmenų ir batelių. Pirmiausia dėmesį reikia atkreipti į batelius. Jie turi būti kieti, kad koja nekryptų į šalis. Idealiausi pačiūžų bateliai, pasiūti iš natūralios odos.
Prieš kišdami koją į pačiūžą, apsimaukite storesnę kojinę. L.Krauzienė įspėja, kad kojinė neturėtų būti vilnonė. Klaidinga nuomonė, kad pačiūža turi būti šiek tiek didesnė: jei jūsų batų dydis 38, pačiūžas reikėtų imti lygiai tokias pačias.
"Pėda neturi slankioti batelyje. Ji turi tvirtai jausti pagrindą. O tada – pirmyn leduku", – akimis lydėdama čiuožiančias mokines tikino L. Krauzienė.
Pirmenybę teikė rogutėms
Kauno prekybininkai guodžiasi šią žiemą pardavę ne itin daug pačiūžų: iškritus pirmajam sniegui, miestiečiai atsiskaitymo kasų link juda nešini daugiausia rogėmis.
Didžiuosiuose prekybos centruose pačiūžas galima įsigyti už 39,99–169 Lt.
Sporto prekių parduotuvėse kainuos 79–300 Lt.
Populiariausios – moteriškos, odos pakaitalo, figūrinės pačiūžos, kainuojančios apie 50 Lt.
Čiuožti tinkama apranga
Pasirūpinkite šilta striuke ir storesnėmis kelnėmis, kurios ne taip greit praleistų drėgmę. Per daug šiltai apsirengti taip pat nevertėtų. Nepamirškite, kad čiuožinėjimas yra itin aktyvus sportas. Beje, čiuoždami valandą, sudeginsite per 400 kcal.
Pasirūpinkite kelių, alkūnių apsaugais. Nepakenks ir šalmas galvai. Rankų riešus galite apvynioti elastiniu bintu.
Pasiimkite kelias poras pirštinių.
Pačiūžas rinkitės tokio paties dydžio, kokius nešiojate batus.
Apsimaukite medvilnines kojines. Vertėtų atsisakyti nailoninių kojinaičių arba močiutės megztų vilnonių kojinių.
Čiuožėjos Aidos Rybalko patarimai
Pačiūžos raišteliai neturėtų būti per ilgi. Jei taip yra – suvarstykite juos atgaline tvarka į pačiūžos skylutes arba patrumpinkite. Jokiu būdu nevyniokite aplink čiurną. Čiuožiant raišteliai gali atsirišti. Atsilaisvinus pačiūžai, atsiranda tikimybė susižaloti koją. Nesuveržkite raištelių itin stipriai. Čiuoždami turite jausti malonumą, o ne kojų skausmą.
Pačiūžos – savas sportas
Pirmieji duomenys apie čiuožinėjimą mūsų šalyje yra išlikę iš XV–XVII a. Žiemą lietuviai mėgę leistis nuo kalnelių ir šlaitų rogutėmis, slidinėti, čiuožinėti. Rogutės paprastai būdavo medinės, nes geležies gauti buvo sunku, tačiau jos iškart tapdavo geresnės, jei prie pavažų būdavo pritvirtinamos senos pasagos. Dar XX a. pirmojoje pusėje Lietuvoje plačiai žinotos tik medinės pačiūžos. Čiuožiama būdavo viena koja. Kad neslystų kairioji, kuria būdavo atsispiriama, prie bato pado pritaisydavo geležinius "nagelius". Pačiūžų apačią pakaustydavo seno pjūklo nuolauža, kibiro lanku ar viela. Kai kuriose Lietuvos vietose aptikta kaulinių, meniškai pagamintų pačiūžų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuva palaiko Lenkijos idėją vykdyti Baltijos jūros policijos misiją: būtume pajėgūs
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas palaiko Lenkijos siūlymą steigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti bei sako, jog Šiaurės, Baltijos šalių bei NATO karinis laivynas būtų pajėgus tokią misij...
-
NKSC plečia tarptautinį bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių paieškos srityje
Nacionalinio kibernetinio saugumo centras (NKSC) stiprins bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių analizės srityje, trečiadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. ...
-
Vilniaus rotušėje apdovanoti inovatyviausi šalies mokytojai
Sostinės rotušėje trečiadienio vakarą apdovanoti inovatyviausi šių metų Lietuvos mokytojai, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba. ...
-
Tiriant kabelių Baltijos jūroje pažeidimus sudaryta trijų valstybių pareigūnų tyrimo grupė
Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl Baltijos jūros dugnu nutiestų interneto ryšio kabelių pažeidimų, Lietuvos, Suomijos ir Švedijos prokuratūrų bei teisėsaugos institucijų vadovai nusprendė sudaryti Jungtinę tyrimo grupę. ...
-
Iš Lietuvos deportuojamos verslininkės: mus siunčia namo, bet mes neturime namų4
Prieš penkerius metus Šiauliuose verslą įkūrusios vietnamietės Migracijos departamento sprendimu deportuojamos iš Lietuvos, nes neįdarbino lietuvių. Pusseserės pasakoja, kad turėjo verslą ir Šiauliuose, ir Vilniuje, tačiau...
-
G. Nausėda paskyrė D. Vedricką antrajai VPT vadovo kadencijai
Prezidentas Gitanas Nausėda Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus Darių Vedricką paskyrė dar vienai penkerių metų kadencijai. ...
-
Kalėdiniai Kauno siurprizai: ir šventinis miestelis, ir susitikimai bei pramogos
Šventinė nuotaika Kaune jau skleidžiasi, Vienybės aikštėje papuošta kalėdinė miesto eglė kviečia susitikti, pabendrauti. Šalia įsikūrė ir smaližius viliojantys kupolai. Čia bus galima susitikti ir su Seneliu Kalėda. Se...
-
Sostinės vaikų darželiuose nuo 2025 metų rugsėjo branginamas maitinimas2
Sostinės vaikų darželiuose nuo kitų metų rugsėjo 1-osios branginamas maitinimas. ...
-
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. Vilniuje esančių medžių1
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. medžių, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. ...
-
Vilniaus taryba nutarė skverui suteikti Mažosios Lietuvos vardą, aikštei – J. K. Glaubico
Vilniaus miesto taryba trečiadienį nutarė bevardžiam skverui sostinėje suteikti Mažosios Lietuvos pavadinimą, o aikštei – architekto Jono Kristupo Glaubico vardą. ...