Kas bus naujasis Seimo pirmininkas?

Galimi premjerai po Seimo rinkimų daugiau mažiau aiškūs. O kas galėtų vadovauti Seimui? Galima tik spėlioti, nes partijos kandidatų neatskleidžia.

Kandidatų netrūksta

Didžiosios politinės partijos skelbia savo kandidatus į premjero postą, o kas po rinkimų galėtų vadovauti Seimui – nutyli. Būti „vienu iš trijų“ valstybės vadovų – ne vieno politiko svajonė. Tačiau nė viena politinė partija prieš rinkimus nedeklaruoja, ką į šį postą galėtų siūlyti. Daugumos partijų atstovų atsakymas: „Kandidatų turime.“

Tik Seimo kuluaruose politikai – kur kas atviresni. Antai iš reitingų lentelėje pirmaujančios Darbo partijos kandidatų užimti antrą pagal rangą postą valstybėje galėtų kad ir parlamentarė Virginija Baltraitienė. Ji šiuo metu dirba Seimo vicepirmininke. Be to, Darbo partijos kandidatų sąraše – ir buvęs Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas. Neatmetama, kad šis postas, jei partija rinkimus laimės, gali būti pasiūlytas ir jam.

„Dėl to, manau, spręs partijos vadovybė. Iš ko rinktis mes turime. Mūsų sąraše yra ir buvęs Seimo pirmininkas, ir vicepirmininkų. Ar aš sutikčiau užimti? Nežinau. Šiame darbe – daug minusų, tektų praktiškai atsisakyti asmeninio gyvenimo“, – dėstė V.Baltraitienė.

Partijoje nediskutuota

Ką galėtų siūlyti vadovauti Seimui, lig šiol negali pasakyti ir opozicinės socialdemokratų partijos lyderiai. Česlovui Juršėnui atsisakius eiti į kitą Seimą ši partija netenka savo geriausio kandidato į parlamento vadovus.

Socialdemokratų pirmininkas Algirdas Butkevičius teigia, kad šiuo klausimu partijos vadovybė nediskutavo. „Reikia palaukti rinkimų. Turime tiek daug patyrusių Seimo narių. Daug tiktų“, – nukirto A.Butkevičius.

Neoficialiai kalbama, kad Seimo vadovo postas galėtų būti siūlomas, tarkime, partijos vicepirmininkams – Vyteniui Andriukaičiui arba Juozui Olekui.

Rolando Pakso Tvarkos ir teisingumo partijos nariai tvirtina taip pat rasią ką pasiūlyti į šį postą. „Kandidatūrų mes tikrai turime“, – komentavo Valentinas Mazuronis, šios partijos frakcijos Seime seniūnas.

Siūlytų palikti

Jurgis Razma, valdančiųjų konservatorių frakcijos Seime seniūnas, pridūrė, kad dėl parlamento pirmininko kandidatūros apsisprendžiama tik po Seimo rinkimų.

„Partijos prieš rinkimus daugiau mažiau sprendžia dėl Vyriausybės narių, o Seimo pirmininko postą lemia koaliciniai susitarimai, – priminė J.Razma. – Jei Seime matome tokias ryškias kandidatūras kaip kad mūsų, pavyzdžiui, I.Degutienė ar iš socialdemokratų – Č.Juršėną, sprendimas tarsi savaime peršasi.“

Taigi konservatoriai, jei laimėtų rinkimus, vadovavimą Seimui ir toliau patikėtų I.Degutienei.


Komentaras


Lauras Bielinis


Politologas

Seimo pirmininko postas labai svarbus ir reikšmingas. Į jį partijos žiūri labai rimtai ir jo yra siekiama. Dažniausiai Seimo vadovo kėdė atitenka dominuojančiai valdančiosios daugumos frakcijai. Taigi kova dėl personalijos vyksta tos frakcijos viduje. Tačiau esama ir nusistovėjusių taisyklių. Tarkime, frakcijos seniūnas ar partijos lyderis turi pirmumo teisę.

Tiesa, A.Valinsko atveju, šio Seimo kadencijos pradžioje, buvo kiek kitaip. Dauguma buvo labai trapi, tad aukštas postas atiteko naujai Tautos prisikėlimo partijai. Mano galva, kaip tam tikras garantas, kad ši frakcija neišsivaikščiotų ir neperbėgtų į opoziciją.



NAUJAUSI KOMENTARAI

arnas

arnas portretas
Seimo pirmininku galėtų tapti Rolandas Paksas.

TAIGI

TAIGI portretas
Mano amžinaatilsi tėvukas sakydavo:"Veršis dar rūroje, o jau valdžia peilį galandą".

JIE

JIE portretas
Virginija Baltraitienė visai nieko, jeigu ne ta Darbo partija. Protingi tie Gentvilų vaikai: brolis ir sesuo, bet prie ko čia tas Uspaskicho šešėlis.
VISI KOMENTARAI 23

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių