- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pastaruoju metu lietuvius vis labiau domina su karu susiję turistiniai objektai, muziejai. Įvairių objektų yra visoje Lietuvoje. Ryškus ir matomas iš tolo – tai antrojo Pasaulinio karo palikimas Kalvarijos savivaldybėje – Molotovo gynybinės linijos bunkeris, praneša LNK.
„Buvo likę sumontuoti ginklus, tada prasidėjo karas. Ginklai kažkur liko pakeliui, o bunkeriai liko nepanaudoti“, – sako vienas muziejaus įkūrėjų.
Nepanaudotas pagal paskirtį, bet grupės entuziastų dar 2013 m. prikeltas vienas bunkeris dabar naudojamas kaip muziejus.
„Dažnai žmonės pravažiuodami tiesiog sustoja pasėdėti tokioje aplinkoje. Anksčiau būdavo padaryta apžvalgos aikštelė“, – sako vyras.
Entuziastai sako, kad žmonės pastaruoju metu karo tema domisi kaip niekad aktyviai. Jiems įdomu viskas.
Dažnai žmonės pravažiuodami tiesiog sustoja pasėdėti tokioje aplinkoje.
„Nėra sprogmenų ar kažkokių kitokių pavojingų medžiagų, – pažymi vyras. – Virš jūsų 2 m storio lubos, kai kurie dabar lankytojai klausia, ar mus apsaugotų. Apsaugotų, bet beprasmiška čia būtų slėptis.“
Muziejaus įkūrėjas tokio aktyvaus susidomėjimo su karu Ukrainoje nesieja.
„Dažnai klausia, kodėl jis perdažytas, nes šiaip jie turėtų visi būti betoniniai. Kai kurie istorijos fanatikai sako, kad mes sudarkėme. Jiems pasiūlau atvykti į Kalvariją ir pamatyti 29 unikalius ir vieną neunikalų“, – šmaikščiai sako įkūrėjas.
„Karinis objektas likęs karinių laikų. Tai nenudažysi geltonai ar pan. Spalva kamufliažinė“, – sako vienas įkūrėjų.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Gynybinę liniją, mums labiau žinomą kaip Molotovo liniją, 1940-ųjų metų birželį nusprendė pasistatyti sovietų vadai. Ji buvo skirta apsaugoti naująsias Sovietų Sąjungos sienas nuo galimų atakų iš Vakarų. Dabar didžioji dalis bunkerių stūkso kaip vaiduokliai ir šis jau buvo paverstas šiukšlynu.
„Tiesiog palikti laukuose. Kaip ir maždaug iš Lietuvoje esančių kelių šimtų 98 proc. tiesiog aparti laukuose, aplink pasėliai, jie niekam iki šiol nebuvo reikalingi. Buvo paverstas kaimo šiukšlynu. Žmonės vežė šiukšles, buvo patogu atsikratyti“, – apie buvusias bunkerių sąlygas sako įkūrėjas.
Gyvybiniai įtvirtinimai buvo suskirstyti į trylika rajonų, kurie tęsiasi per Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos ir Ukrainos teritorijas.
„Kalvarija nukentėjusi per visus pasaulinius karinius konfliktus: Pirmasis, Antrasis pasauliniai karai, Napoleono armija netgi buvo grįžusi ir stovėjo Kalvarijoje, sovietų dalinys ilgą laiką buvo Kalvarijos mieste, kadangi esame pasienio miestas“, – su istorija supažindina įkūrėjas.
Entuziastai sako, kad, neatsižvelgiant į tai, jog bunkeriai beveik nebuvo panaudoti pagal tikrąją paskirtį, jie saugo dalį krašto istorijos. Įtvirtinimų statybose dalyvauti buvo priversti ir vietiniai gyventojai, taip pat šiuose bunkeriuose žmonės buvo žudomi ir kankinami.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Gintaras Grušas: viltis padės išgyventi bet kokias negandas
Šalies tikinčiuosius ir ne tik juos su svarbiausia metų švente sveikina arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas. Jis linki nepamiršti vilties, kuri padės išgyventi bet kokias negandas. ...
-
Baltos Kūčios aplankė dalį Lietuvos: šie regionai gali džiaugtis labiausiai2
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia, kad Kūčių rytą rytiniuose šalies pakraščiuose buvo susidariusi sniego danga. ...
-
Kęstutis Kėvalas: visi esame sesės ir broliai11
Kiekvienais metais Caritas valgykla pakviečia sunkiai gyvenančius kauniečius Kūčių pusryčiams. ...
-
Kauno meras atlygino beveik 16 tūkst. eurų žalą už sunaikintas Kačiūniškės dvaro vertybes16
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis atlygino 15 tūkst. 886 eurų žalą, kurią jam priteisė teismas Kačiūniškės dvaro byloje. ...
-
Tikisi, kad per šventes pasienyje bus ramu: pareigūnai pasiruošę bet kokiam scenarijui
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas teigia, kad švenčių dienomis sieną norinčių kirsti migrantų srautai neturėtų išaugti. Visgi, pasak jo, pareigūnai ir toliau dirba sustiprintu režimu ir yra pasirengę ...
-
Per pusantrų metų pakeista daugiau kaip pusšimtis sovietinių gatvių pavadinimų8
Vykdant Desovietizacijos įstatymą, Lietuvoje jau pakeista daugiau kaip pusšimtis sovietinių gatvių pavadinimų. ...
-
Gruodžio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 24-oji, antradienis, 52 savaitė. ...
-
Ministerija didina finansavimą Lietuvos šaulių sąjungai7
Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) pirmadienį pasirašė biudžeto lėšų naudojimo sutartį, kuri numato beveik 7 mln. eurų didesnį finansavimą – 20,7 mln. eurų. ...
-
Eglutės žaisliukai – gyvenimo atspindys: kokias istorijas jie pasakoja?
Žiemos sode pastatyta Kalėdų eglutė antrus metus gaivina primirštą, bet prieš šimtmetį gyvavusią tradiciją. Mat grafai Tiškevičiai savo Kretingos rezidencijos Kalėdų eglę visuomet puošdavo Žiemos sode. Po ja dova...
-
Radviliškietis aštuonerius metus neapsiperka parduotuvėse7
Dabar daugelis žmonių tarsi išprotėję bėga į prekybos centrus, ruošiasi Kalėdoms, sudarinėja didelius pirkinių sąrašus – ką padės ant Kalėdų stalo, kokius patiekalus gamins. O radviliškietis Sandrius Ungurys prop...