- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Istorikai, surinkę unikalių eksponatų, pristato lietuvių migracijos istoriją, praneša LNK.
Nemaža dalis išvykusių lietuvių vaikėsi amerikietiškos svajonės, tačiau realybė buvo kitokia. Išvykus teko dirbti daug ir sunkiai, dažniausiai anglies kasyklose ir skerdyklose.
Parodoje jaučio skerdienos muliažas simbolizuoja lietuvių darbą Čikagos skerdyklose.
„Mes labai norėjome, kad į parodą atėję žmonės atsiloštų ir nustebtų. Tada jie pradėtų galvoti, kokiomis sąlygomis ta amerikietiška svajonė XX amžiaus pradžioje buvo pasiekiama. Lietuviai tos svajonės siekė labai sunkiu darbu, prakaitu, kartais nušąlančiomis ir krentančiomis galūnėmis“, – sakė parodos kuratorė Giedrė Milerytė-Japertienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Parodoje – ne tik tamsiausios migracijos akimirkos ir netektys, bet ir ryškiausios asmenybės ir jų pasiekimai. Pristatomas migrantų indėlis Lietuvai, jos nepriklausomybei bei ekonomikai.
„Tai nėra vienareikšmiška. Tik gerai arba tik blogai. Žmonės, emigravę iš Lietuvos, pasiekė tokių pasaulinių atradimų, kurių niekada nebūtų galėję padaryti gyvendami Lietuvoje“, – teigė Nacionalinio muziejaus generalinė direktorė Rūta Kačkutė.
Masinė migracija iš Lietuvos prasidėjo dar 1868 m. gelbstintis nuo bado ir nepritekliaus. Lietuva tuo metu priklausė carinės Rusijos imperijai. Migracija dažniausiai būdavo nelegali. Manoma, kad iki Pirmojo pasaulinio karo vien į JAV galėjo atvykti apie pusę milijono gyventojų iš Lietuvos.
„Pradėjo keliauti laivais, nes tik tokios priemonės ir buvo. Vieni iš pirmųjų emigravo Lietuvos žydai. Jie keliavo į Ameriką“, – sakė parodos kuratorė Ina Ėmužienė.
Istorikai pristato keturias didžiausias migracijos bangas iki pat šių dienų.
Pusantro šimto metų mes buvome šalis, iš kurios migruojama, o dabar tapome šalimi, į kurią atvažiuoja nemažai žmonių iš kitų šalių.
„Lietuvoje situacija šiek tiek pasikeitė. Pusantro šimto metų mes buvome šalis, iš kurios migruojama, o dabar tapome šalimi, į kurią atvažiuoja nemažai žmonių iš kitų šalių“, – kalbėjo R. Kačkutė.
Čia pristatomi ir šešiolika herojų.
„Viena iš herojų – Judita Vaitukaitis. Ji prisidėjo kuriant ankstyvų nėštumo testą. Jos atlikti tyrimai buvo pagrindas šio tyrimo sukūrimui. Judita dirbo Amerikoje su kitais mokslininkais komandoje“, – sakė I. Ėmužienė.
„Lietuvis Antanas Žemaitis, gyvendamas Jungtinėje Karalystėje, kūrė išskirtines gitaras iš raudonmedžio. Su tokiomis gitaromis grojo „Bitlai“ (ang. The Beatles)“, – sakė G. Milerytė-Japertienė.
Šalia gitarų ir kitų eksponatų – vieno žymiausių avangardinių kino kūrėjų Jono Meko kamera. Pristatoma ir kai kas pikantiško – maudymosi kostiumėlis, kurį atvežė Australijos lietuvė.
„Jos mama keliaudama nusimezgė maudymosi kostiumėlį. Važiavo į Australiją ir galvojo, kad bus šilta ir reikės maudytis. Tačiau laive turėjo tik vilnonius siūlus, taigi maudymosi kostiumėlis iš vilnonių siūlų. Moteris jį užsidėjo Australijoje, tačiau sakė, kad labai graužia, todėl padėjo atgal“, – sakė I. Ėmužienė.
Asmeninę migracijos istoriją išgyveno ir prezidentas Valdas Adamkus, kuris ir tapo parodos globėju.
Anot istorikų, surinktų eksponatų kolekcija yra unikali. Migracijos tema Lietuvos visuomenei taip plačiai pristatoma pirmą kartą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Laisvės gynėjų dieną siūloma paskelbti nedarbo diena2
Siekiant įprasminti Sausio 13-osios įvykių atminimą ir Laisvės gynėjų auką Lietuvai, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis siūlo šią dieną paskelbti nedarbo diena. ...
-
Prisimenant laisvės gynėjus, bus degami atminimo laužai, vyks koncertai1
Laisvės gynėjų dienos išvakarėse sostinėje bus degami atminimo laužai, vyks koncertai. ...
-
Sausio 12-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 12-oji, sekmadienis, 2 savaitė. ...
-
Išbandytas naujasis išvykimo terminalas: papasakojo, su kokiais trukdžiais susidūrė2
Prieš atidarant naująjį Vilniaus oro uosto terminalą, jis pirmą kartą testuojamas, pasitelkus tūkstantį savanorių. Jie nuo ankstyvo ryto pirmieji išbandė naujausias oro uosto technologijas, kokių iki šiol Lietuvoje dar nebuvo. No...
-
Ruošiamasi atnaujinti Antaniškių parko estradą Radviliškyje
Radviliškio rajono valdžia planuoja per dvejus metus atnaujinti buvusią Antaniškių vasaros estradą – apie 5 mln. eurų kainuosiančius darbus tikimasi pradėti šiemet. ...
-
Kuršių marios užliejo Juodkrantę: sureagavo ir meras3
Šeštadienio rytą Kuršių marios užliejo Juodkrantę. Neringos meras Darius Jasaitis teigia, kad tokios situacijos dar nėra matęs, nors Neringoje gyvena jau 50 metų. ...
-
Pragariški gaisrai Los Andžele: namus praradę lietuviai ištikti šoko6
Los Andželo lietuvių bendruomenės pirmininkė Tara Barauskas plačiau papasakojo apie pražūtingus gaisrus Los Andžele. Ji nuo ankstyvo ryto jau rūpinosi lietuviais, kurių namai Los Andžele virto pelenais. Tara sakė, kad mūsų tautiečiai vis dar did...
-
Prezidento patarėja apie pensijų kaupimą: esame kritiniame taške4
Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė tvirtina, kad šiuo metu pensijų kaupimo sistema yra kritiniame taške ir ją būtina keisti. Anot jos, sistema turi tapti ne verčiančia, o motyvuojančia žmones kaupti. ...
-
18-mečiai keliaus po Europą nemokamai: yra viena sąlyga3
Europos Komisija jaunuoliams išdalins beveik 36 tūkst. nemokamų bilietų. Lietuvai šįkart atiteko daugiau nei 200 bilietų. Ką reikės už tai padaryti? Nieko – tereikia keliauti, pažinti, patirti ir susipažinti. ...
-
Savaitgalį sostinėje vyks Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai2
Savaitgalį Vilniuje vyks 34-osioms Sausio 13-iosios metinėms skirti renginiai. Tragiškų sausio įvykių paminėjimas šeštadienį bus pradėtas tradiciniu tarptautiniu bėgimu „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtu pagerbti saus...