MOSTA vadovė: Lietuvai pakaktų 4–5 universitetų

  • Teksto dydis:

A.Daniūnas: problema – prasta vidurinio mokslo kokybė

Lietuvos universitetų rektorių konferencijos prezidento, Vilniaus Gedimino technikos universiteto rektoriaus Alfonso Daniūno tvirtinimu, didžiausia problema – prastas būsimųjų studentų parengimas dar mokykloje.

„Mes turėtume kalbėti apie bendrą vidurinio ir aukštojo mokslo sistemą. Ir ne mažesnės, gal didesnės problemos šiuo metu yra Lietuvoje dėl vidurinio mokslo kokybės, kalbant apie baigusiųjų vidurinę mokyklą gebėjimus, žinias, ypač tai turėčiau sakyti apie tiksliuosius mokslus. Ir ta problema, mano supratimu, gilėja. Esmė, kad Lietuva nepriima koncepcijos, kaip reikėtų rengti mokytojus“, – sakė A.Daniūnas.

Jis teigiamai vertina pačių universitetų pastangas, bet sutinka, kad dalis studijų programų akredituotos trumpam laikui ir tai rodo jų nepakankamą kokybę. Tačiau dar vienas reikšmingas faktorius, anot rektoriaus, yra dėstytojų ir mokslininkų atlyginimai.

„Tyrėjų atlyginimai Lietuvoje yra keturis kartus mažesni. Tai prikviesti į Lietuvą tyrėjus, kurie prisidėtų prie Lietuvos mokslo, nėra taip paprasta. Natūraliai, mūsų žmonių išvažiuoja daugiau į tyrimų institutus, nei atvažiuoja. Panašiai yra ir su dėstytojais: atlyginimų problema egzistuoja, o reikalavimai, reikia pripažinti, yra europiniai“, - žurnalistams kalbėjo A.Daniūnas.

Anot rektoriaus, žmonės „nori stoti ir mokėti pinigus“ už socialinių mokslų studijas, valstybė jų finansuoja nelabai daug, todėl universitetai dar suinteresuoti priimti vadybininkus, psichologus, nors rinkai šių profesijų atstovų nereikia. A.Daniūnas pabrėžė, kad tokių studentų kasmet mažėja.

Viceministras tikisi pokyčių dar šiemet

Švietimo ir mokslo viceministras Rolandas Zuoza sutinka, kad universitetų skaičius yra per didelis bei pabrėžia, jog pertvarkas įgyvendinti turėtų pačios autonomiją turinčios aukštojo mokslo įstaigos - dalis jų šiuo metu jungiasi.

Anot jo, dalį nurodydų problemų turėtų išspręsti Vyriausybės pateiktas Mokslo ir studijų įstatymas, numatantis aukštesnę priėmimo kartelę, smulkių studijų programų atsisakymą.

„Iš tikrųjų universitetai gaus ir tikslinį finansavimą, matysime, kiek susirinks krepšelių. Jei universitetai neišsilaikys, jie arba jungsis, arba jie likviduosis. Tai pamatysime jau po šito priėmimo, kokie bus rezultatai, jau artimiausiu metu“, – sakė jis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių