- Gytis Pankūnas, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pareigūnų profesinių sąjungų vadovai teigia, kad priėmus Vidaus tarnybos statuto pataisas, dalis pareigūnų ketina palikti tarnybą arba ieškotis papildomo darbo. Anot Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininko Sauliaus Džiauto, profsąjunga dėl statuto pataisų ketina inicijuoja kreipimąsi į Konstitucinį Teismą (KT).
Praėjusių metų pabaigoje prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė pareigūnų profsąjungų kritikuotas, Seimo priimtas Vidaus tarnybos statuto pataisas, kuriomis mažinami priedai už valstybės tarnybą, pradėtas taikyti naujas bazinis algos dydis, mažinamas pareigybių grupių skaičius.
Dalis pareigūnų išeis arba ieškos papildomo darbo
Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė Eltai teigė, kad naujomis Vidaus tarnybos statuto pataisomis pareigūnai nusivylė. Dalis jų, anot pašnekovės, ketina palikti tarnybą arba ieškotis papildomo darbo.
„Ypač policijos pareigūnų bendruomenėje yra diskutuojama apie tai, kad reikėtų susirasti antrą darbą, pareigūnai prašo kolegų pasidalinti patirtimi, kaip pareigūnas antrą darbą galėtų derinti su tarnyba. Kiti iš viso svarsto palikti tarnybą, tiesiog pakeisti darbą ar kurti atskirą saugos tarnybą“, – aiškino R. Katinienė.
Kiti iš viso svarsto palikti tarnybą, tiesiog pakeisti darbą ar kurti atskirą saugos tarnybą.
„Tai yra reakcija į valstybės, tai yra Vyriausybės, prezidento, požiūrį į teisėsaugą, kuris šiai dienai yra stipriai šlubuojantis. Naujo statuto priėmimą, kai yra mažinamos socialinės garantijos, kai tik lozungais yra grindžiamas darbo užmokesčio kėlimas ir sistemos patrauklumas, žmonės įsivertina. Jie mato, kad bent jau policininko profesija tikrai netaps nei prestižine, nei patrauklia“, – pridūrė policijos pareigūnų atstovė.
R. Katinienė teigė, kad remiantis Vidaus reikalų ministerijos pateikta pareigūnų algų skaičiuokle, įsigaliojus Vidaus tarnybos statuto pataisoms, algos kils tik daliai – apie 2,5 tūkst. ir 16 tūkst. – statutinių pareigūnų. Ši tendencija, anot pašnekovės, labiausiai ir neramina pareigūnus, dėl to dalis jų svarsto išeiti iš tarnybos arba ieškoti papildomo darbo.
„Policijos pareigūnams, kaip nurodė darbo užmokesčio skaičiuoklę pateikusi Vidaus reikalų ministerija, algos arba iš viso nedidės, arba didės labai nedaug, tarkime, 9-12 eurų eurų“, – sakė R. Katinienė.
Pasak Lietuvos policijos pareigūnų profesinės sąjungos vadovės, bėda tame, kad policininkai, skirtingai negu kiti statutiniai pareigūnai, pavyzdžiui, kalėjimų tarnybos pareigūnai ar ugniagesiais, dirba intensyvesniu ritmu.
„Kalėjimų tarnybos pareigūnai, ugniagesiai teigia, kad ateina į tarnybą, kaip į antrą darbą, nes jie pradirba parą ir turi tris paras laisvas. Dauguma jų per laisvas dienas dirba kitus darbus. O policijos pareigūnų darbas organizuojamas 8 ar 12 valandų režimu, tad jie neturi tokių pertraukų kaip kiti statutiniai pareigūnai. Taigi, policijos pareigūnams susirasti antrą darbą yra gerokai sudėtingiau“, – komentavo R. Katinienė.
Dėl statuto pataisų žada kreiptis į KT
Eltos kalbintas NPPSS pirmininkas S. Džiautas taip pat teigė žinantis, kad dėl Vidaus tarnybos statuto pataisų dalis pareigūnų jau yra pareiškę išeisiantys iš tarnybos. Anot jo, pareigūnams nerimą kelia planuoja pensijų reforma.
„Kiek bus tų, kurie išeis iš tarnybos, tiksliai nežinau. Tai, aišku, susiję ir su planuojama pareigūnų pensijų pertvarka. Galimai pareigūnai, kurie nori išeiti iš tarnybos, nelauks dar vienos pertvarkos“, – komentavo S. Džiautas.
NPPSS vadovas pabrėžė, kad šiuo metu pareigūnams nerimą kelia pakeista algų skaičiavimo sistema. Anot jo, akivaizdu, jog algos kils mažiausiai uždirbantiems pareigūnams, tačiau, pavyzdžiui, policija šiuo klausimu, pasak S. Džiauto, deja, lieka labiau nuošalyje.
„Statutas algas pakelia nedidelei daliai darbuotojų, daugiausiai jauniems pareigūnams. Nėra įvertinta tai, kad Vidaus reikalų ministerijos pateiktoje skaičiuoklėje nėra tų papildomų lėšų, kurie reikalingi algų kėlimui. Skaičiuota, kad vidutiniškai pareigūnų algos bus keliamos 108 eurais pareigūnų algos bus keliamos, išskyrus policiją“, – aiškino pareigūnų atstovas.
S. Džiautas, prisiminę anksčiau dėl Vidaus tarnybos statuto pataisų rengtas protesto akcijas, pažymėjo, kad daug nerimo kelia ir tai, kad, pagal naujausią tvarką, daug daugiau galios ir įtakos pareigūnų algų apskaičiavimui turės vidaus reikalų ministras.
„Mes nereikalavome pinigų, pildomų lėšų, kažkokių stebuklų. Mes norėjome, kad liktų socialinės garantijos ir jos nebūtų perkeltos į poįstatyminės teisės aktus. Konstitucinis Teismas yra pasisakęs, kad atlyginimas ir jo paskaičiavimas turi būti nustatyti įstatyme. Dabar gi atlyginimo sudedamosios dalys numetamos į vidaus reikalų ministro rankas, tai yra ministras tvirtins pareigūnų atlyginimų sistemos gaires“, – dėstė NPPSS pirmininkas.
S. Džiautas neslėpė, kad NPPSS planuoja artimiausiu metu inicijuoti kreipimąsi į KT dėl Vidaus tarnybos statuto pataisų, kuriomis pakeista pareigūnų atlyginimų apskaičiavimo sistema.
„Mes turėjome įstatyminę garantiją (dėl priedo už stažą valstybės tarnyboje – ELTA) ir ji buvo panaikinta. Mes dėl to dabar rašome kreipimąsi į Konstitucinį Teismą. Tikimės surinkti 29 Seimo narius ir tada kreipsimės į Konstitucinį Teismą“, – komentavo S. Džiautas.
Prezidentas, nepaisant pastabų, pasirašė statuto pataisas
ELTA primena, kad praėjusių metų gruodį prezidentas G. Nausėda pasirašė pareigūnų profsąjungų kritikuotas Vidaus tarnybos statuto pataisas.
Pareigūnų profesinės sąjungos kreipėsi į šalies vadovą, prašydamos vetuoti Seimo priimtą įstatymą. Jie tikino, kad naujasis statutas gali pabloginti darbo sąlygas ir nespręsti esminių problemų, susijusių su darbo jėgos trūkumu, nekonkurencingomis algomis.
Seimo priimtu naujuoju Vidaus tarnybos statutu pareigūnams sudaromos galimybės derėtis dėl apmokėjimo sistemos kolektyvinėmis sutartimis. Jeigu tokios sutarties nėra, apmokėjimo sistemas tvirtins centrinių statutinių įstaigų vadovai. Tačiau prieš tai turėtų būti įvykdytos Darbo kodekse numatomos informavimo, konsultavimosi procedūros.
Įstatymo pakeitimais mažinami priedai už stažą valstybės tarnyboje – nuo maksimalios 30 proc. ribos iki 20 proc. pareiginės algos. Visgi, VRM nurodo, kad pareigūnams, šiuo metu už stažą gaunantiems didesnius priedus, jie nebus mažinami. Stažas taip pat būtų vienas iš esminių kriterijų, nustatant pareiginės algos dydžius.
Įsigaliojus naujam statutui, po naujųjų keisis ir pareiginės algos apskaičiavimas – bus taikomas naujas bazinis dydis, siekiantis 1785,4 euro.
Taip pat numatomi pokyčiai, susiję su pareigūnų perkėlimo tvarka – esant būtinybei pareigūnas būtų deleguojamas į kitą vietovę 3 mėn. laikotarpiui. Bendras pareigūno perkėlimo į kitas pareigas laikotarpis per 3 jo tarnybos metus negalės viršyti pusmečio.
Įstatymo projektu taip pat sumažinamas pareigybių grupių skaičius – nuo 15 iki 10, dėl ko, iniciatorių teigimu, bus nustatyta aiškesnė pareigybių sistema bei hierarchija.
Statuto pataisų projektu taip pat nustatyta galimybė pasitelkti kursantus, vykdyti tarnybų funkcijas kartu su pareigūnais. Be to, numatoma galimybė pratęsti tarnybos trukmę ne tik pirminės grandies, bet ir vidurinės grandies pareigūnams.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
NSGK nariai kritiški Biručio idėjoms dėl krašto apsaugos lėšų panaudojimo: skamba labai keistai
Kultūros ministrui Šarūnui Biručiui prakalbus, jog dalis didinamo gynybos finansavimo galėtų būti skiriama ugdyti piliečių atsparumą dezinformacijai, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai tokias idėjas sutinka kriti&scar...
-
Pažeidus dar vieną kabelį Baltijos jūroje, ministrė akcentuoja papildomų priemonių poreikį
Baltijos jūroje sekmadienį pažeidus dar vieną kabelį, krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako įžvelgianti papildomų priemonių poreikį siekiant užtikrinti didesnį saugumą ir efektyvesnį bendradarbiavimą tarp regiono &scaro...
-
Dėmesio, kauniečiai: pasitikrinkite adresą
Kaune gyvena apie 16 tūkst. gyventojų, kurių deklaruotos gyvenamosios vietos adresas nėra tikslus. ...
-
Netikėti tyrimo rezultatai: penktadalis lietuvių turi polinkį į modernią priklausomybę
Netikėti tyrimo rezultatai – daugiau nei penktadaliui lietuvių būdingas perteklinis socialinių tinklų naudojimas, o tai specialistai sieja ir su emociniu atsparumu. Anot tyrėjų, Lietuvoje nerimo sutrikimų ir depresijos riziką patiriančių suaug...
-
Prikaupėte saldumynų – pasisaugokite vieno dalyko: dabar itin palankus metas
Jeigu per šventes gavote dovanų saldumynų ir juos pasidėjote į spintelę, prieš valgydami, atidžiai apžiūrėkite. Specialistai perspėja, dabar itin palankus metas maistinėms kandžių lervoms veistis. ...
-
Svarbiausi klausimai ir atsakymai apie viešojo transporto bilietų kainas sostinėje
Trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybės tarybai bus teikiamas siūlymas keisti miesto viešojo transporto bilietų kainas, kurios nesikeitė nuo 2013 m. Jei taryba pritars klausimo pateikimui, tolimesni kainodaros svarstymai vyks komitetuose ir kitam...
-
Teismas atmetė Valstybinės kalbos inspekcijos skundą dėl lenkiškų lentelių Vilniaus rajone
Regionų administracinis teismas atmetė Valstybinės kalbos inspekcijos (VKI) skundą dėl viešųjų užrašų lenkų kalba Vilniaus rajone. ...
-
Benkunskas: sprendimai dėl Vilniaus sporto rūmų yra finalinėse stadijose
Sostinės meras Valdas Benkunskas sako, kad sprendimo dėl memorialo žydams įkūrimo Vilniaus koncertų ir sporto rūmuose galima tikėtis artimiausiu metu. ...
-
Urnoms nebeliko vietos: skatina mirusiųjų pelenus pasilikti namuose
Panevėžio kolumbariumuose nebeliko urnoms nė vienos vietos. Todėl savivaldybė skuba ieškoti pinigų naujam, nors šių metų biudžetas to nenumatė. Teigiama, kad nišos ištirpo ir dėl to, kad emigrantai vis dažniau išk...
-
Seniausio Lietuvos žirgyno likimas: rado atsakymą, kas kaltas dėl uždarymo
Seniausias ir didžiausias šalies žirgynas išgyvena sunkius laikus. Vilniaus rajone, Riešėje, įsikūręs padalinys, planuoja nutraukti veiklą. Žemės ūkio ministerijos valdomas žirgynas jau dešimtmetį dirba nuostolingai. Nau...