- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Viskas paprasta: lyderis turi suprasti, iš ko susideda laimė, įkvėpti žmones būti laimingesnius nelaimingame pasaulyje ir mokėti priimti nesėkmes. Nors pasakyti lengva, o padaryti sunku, pasak Harvardo verslo mokyklos profesorių, būtent šie dalykai apibrėžia lyderystę. Tačiau kaip viso to išmokti?
Laimė nėra jausmas
Laimė nėra jausmas – tuo įsitikinęs Harvardo verslo mokyklos profesorius, dienraščio „The Atlantic“ apžvalgininkas, „The New York Times“ bestselerių autorius Arthuras C. Brooksas, kuris savo mintimis apie laimę pasidalys lapkričio 20-ąją Vilniuje, koncertų salėje „Compensa“ vyksiančioje Pasaulinėje lyderystės konferencijoje.
„Kalakuto kvapas nėra Padėkos dienos vakarienė, o laimė nėra jausmas. Kalakuto kvapas tėra Padėkos dienos vakarienės įrodymas, o patiriamas laimės jausmas yra tikrosios laimės įrodymas“, – sako A. C. Brooksas.
Vakarienė susideda iš baltymų, angliavandenių ir riebalų, o laimė, anot profesoriaus, taip pat turi tris makroelementus. Tai pasimėgavimas, pasitenkinimas ir prasmė. „Šių trijų dalykų reikia, kad taptume laimingesniais žmonėmis“, – teigia A. C. Brooksas.
Anot profesoriaus, svarbiausią vaidmenį šioje laimės trijulėje sudaro prasmė: „Galiu ilgai išbūti be pasimėgavimo, galiu gyventi be pasitenkinimo, tačiau joks laimingas žmogus nė dešimties minučių neištvers be prasmės jausmo. Tai neįmanoma.“
Norint laimės formulę pritaikyti savo gyvenime, reikalingi įpročiai, o laimingiausių žmonių įpročiai, pasak A. C. Brookso, yra tikėjimas, šeima, draugai ir darbas.
Nelaimingas pasaulis
Profesorius atkreipia dėmesį į tris dalykus, pasauliniu mastu sudrumstusius laimės klimatą.
„Pirmoji laimės klimato problema įvyko maždaug 2008–2012 m. Ne, tai ne finansų krizė, – sako A. C. Brooksas. – Maždaug tuo metu visas pasaulis įsigijo išmaniuosius telefonus ir įsistebeilijo į juos pamiršdamas santykius. Kita, palyginti neseniai patirta krizė buvo koronaviruso pandemija, dar labiau sustiprinusi technologines tendencijas ir vienatvę.“
Trečias dalykas, pamažu stumiantis mus žemyn ir apie kurį kalbame mažiausiai, nors lyderiai turėtų į tai atkreipti dėmesį, yra neapykanta: „Politika, aktyvizmas – viskas persmelkianti ideologija: neįmanoma nueiti į bažnyčią nesusiduriant su ideologija, negali nueiti į kavinę neišgirdęs apie politiką. Taip jau susiklostė, kad viskas, apie ką kalbame, tėra skirtumai, patiriami konfliktai, kaimynai, kurių nemėgstame, nes jie balsuoja už tą kitą vyruką. Šitaip gimsta neapykanta ir panieka.“
Pasak profesoriaus, norint telkti žmones, reikia kilstelėti juos, suvienyti laimės ir meilės ryšiais, o tai padaryti gali tik stiprios asmenybės.
Nesėkmė – pažangos dalis
Tikri lyderiai turi mokėti ir tinkamai žvelgti į nesėkmes. Tuo įsitikinusi Harvardo verslo mokyklos profesorė, daugybės knygų, straipsnių ir tyrimų autorė Amy Edmondson, kuri nuo 2011-ųjų puikuojasi geriausių vadybos mąstytojų sąrašo „Thinkers 50“ viršūnėje.
„Nors visi suprantame, kad nesėkmės yra pažangos dalis, tačiau viskas ne taip paprasta, nes nesėkmės nuojauta mus stabdo ir nuvilia, – sako ji. – Giliai širdyje žinome, kad nesėkmė yra blogai, to išmokome jau mokykloje ir būtent todėl mums pradėjo rūpėti, ką apie mus galvoja kiti žmonės.“
Šiandien gyvename neramiais laikais ir nesėkmės nuojauta yra kaip niekada stipri, tačiau neramiais laikais inovacijos yra svarbesnės nei bet kada anksčiau, tad būtina ieškoti būdų ir spręsti problemas be baimės nusivilti.
Negalime būti tobuli, tad turime atsispirti perfekcionizmui ir išsikelti realių tikslų. Audringame pasaulyje audros neišvengiamos, tad turime išmokti plaukti savo laivu.
Naujos teritorijos
„Pagrindinės nesėkmės, paprastai patiriamos gerai pažįstamoje teritorijoje, yra nepageidaujami rezultatai, kuriuos dažniausiai sukelia žmogaus klaida, – sako A. Edmondson. – Tačiau egzistuoja ir tinkamų nesėkmių rūšis, kurią apibrėžiu kaip nepageidaujamą apgalvoto ėjimo į naują teritoriją rezultatą. Tai tinkama klaidų rūšis.“
Iliustruodama savo apibrėžimą, A. Edmondson pateikia išradėjo Thomo Edisono pavyzdį: „Kai prie garsiojo išradėjo priėjęs laboratorijos asistentas paklausė, kaip jam sekasi ištverti šitiek nesėkmių, T. Edisonas atsakė, kad tai nėra nesėkmės – jis atrado 10 tūkst. būdų, kurie neveikia.“
Išradėjas, pasak profesorės, suprato tinkamų nesėkmių rūšį ir būtent šis suvokimas padėjo drąsiai žengti į naują, dar nepramintą lauką.
Išsikelti realių tikslų
„Norint išnaudoti nesėkmes, svarbu suprasti, kad klaida įvyksta naujoje, nepažinioje teritorijoje. Nesvarbu, kalbama apie elektrą ar apie naują gyvenimo partnerį, nesėkmės sukuria galimybių pasistūmėti į priekį. Išnagrinėjus nesėkmės pamoką, galima tuo pasinaudoti siekiant didžiojo tikslo“, – sako profesorė, kuri taip pat dalyvaus lapkritį sostinėje vyksiančioje, lyderystei įkvėpti skirtoje konferencijoje.
Tai jau penkioliktoji konferencija, kurioje šiemet pranešimus skaitys ir savo patirtimi dalysis penki JAV ir keturi Lietuvos pranešėjai. Konferencijoje dalyvaujantys įvairių sričių ekspertai atvirai pasakos apie savo sėkmes, nesėkmes ir išmoktas pamokas, iliustruojančias, kad lyderystė įkvepia, paskatina ir nukreipia, o pokytį kuria paprasti žmonės.
„Negalime būti tobuli, tad turime atsispirti perfekcionizmui ir išsikelti realių tikslų. Audringame pasaulyje audros neišvengiamos, tad turime išmokti plaukti savo laivu“, – sako A. Edmondson.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prezidento patarėja apie pensijų kaupimą: esame kritiniame taške
Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė tvirtina, kad šiuo metu pensijų kaupimo sistema yra kritiniame taške ir ją būtina keisti. Anot jos, sistema turi tapti ne verčiančia, o motyvuojančia žmones kaupti. ...
-
18-mečiai keliaus po Europą nemokamai: yra viena sąlyga
Europos Komisija jaunuoliams išdalins beveik 36 tūkst. nemokamų bilietų. Lietuvai šįkart atiteko daugiau nei 200 bilietų. Ką reikės už tai padaryti? Nieko – tereikia keliauti, pažinti, patirti ir susipažinti. ...
-
Savaitgalį sostinėje vyks Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai1
Savaitgalį Vilniuje vyks 34-osioms Sausio 13-iosios metinėms skirti renginiai. Tragiškų sausio įvykių paminėjimas šeštadienį bus pradėtas tradiciniu tarptautiniu bėgimu „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtu pagerbti saus...
-
Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai Kaune5
Sekmadienį ir pirmadienį Kaune vyks 34-osioms Sausio 13-iosios metinėms skirti renginiai. ...
-
Vilniuje vyks tarptautinis pagarbos bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“
Sostinėje šeštadienį vyks 33-čią kartą rengiamas tarptautinis pagarbos bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“, jis skirtas paminėti laisvės gynėjų atminimą. ...
-
Sausio 11-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 11-oji, šeštadienis, 2 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.38 val., leidžiasi 16.15 val. Dienos ilgumas 7.37 val. Mėnulis (priešpilnis) leidžiasi 7.10 val., teka 12.58 val. Vardadieniai: Marcijonas, Stefanija, Audrius, Vi...
-
Nausėda: laisvės kovų istorija ir dabar yra mūsų stiprybės šaltinis10
Artėjant Sausio 13-osios įvykių sukakčiai, prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo diskusijoje apie laisvę su 2024 metų Laisvės premijos laureatu kunigu Juliumi Sasnausku ir vyresniųjų klasių mokiniais iš visos Lietuvos. ...
-
Šaligatvių barstymas druska: sostinės valdžia atsakė į dažniausius klausimus
Įsivyraujant žiemiškesniems orams, vilniečiams kyla klausimų, kaip ir kiek beriama druskos ant šaligatvių. Savivaldybė atsakė į dažniausiai kylančius klausimus apie takų priežiūrą žiemą. ...
-
Meteorologai – apie išskirtinius metus Lietuvoje
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pranešė, kad 2024 metai buvo šilčiausi stebėjimų istorijoje, o kritulių kiekis – dešimtadaliu mažesnis nei vidutiniškai. ...
-
Apie migrantų ydas prabilęs Ilchomdžonas sukėlė pyktį: dabar jie mane keikia, bet rytoj padėkos16
Drąsus ir atviras tadžiko politinio pabėgėlio Ilchomdžono Jakubzodos pokalbis su kauno.diena.lt apie masinės imigracijos keliamus iššūkius susilaukė daugybės reakcijų. Tarp jų ir plataus išeivių iš Vidurio Azijos pasipik...