- BNS, ELTOS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prokuroro profesijos prestižo stiprinimas ir veiklos skaidrumas būtų svarbiausi naujojo generalinio prokuroro uždaviniai, sako pretendentė į šias pareigas Panevėžio apygardos prokuratūros vadovė Nida Grunskienė.
Antradienį jos kandidatūrą Seimui pristatė prezidento vyriausioji patarėja teisės klausimais Jūratė Šovienė.
„Jei jūsų pritarimu tapčiau generaline prokurore, mano pirmoji ir svarbiausioji užduotis būtų sustiprinti prokuroro profesijos prestižą visų pirma pačioje prokuratūros bendruomenėje, todėl tobulinčiau prokurorų skatinimo ir jų atsakomybės vystymo sistemą, siekčiau užtikrinti, kad prokuroro kvalifikacija per atestaciją būtų vertinama išimtinai pagal jo atliktus realius darbus, jų kokybę“, – sakė pretendentė į generalinius prokurorus.
Anot jos, taip pat būtina užtikrinti skaidrią prokurorų atrankos į vadovaujamas pareigas procedūrą.
N. Grunskienė minėjo, kad vadovaudama Generalinei prokuratūrai siektų sukurti sisteminį vidaus tvarkos ir rizikos vertinimą – tai padėtų sumažinti profesinio aplaidumo, etikos pažeidimų ar net nusikalstamos veikos galimybes institucijos viduje.
„Skaidrumas yra antrasis iššūkis, kuris, manau, laukia generalinio prokuroro“, – sakė kandidatė.
Jei jūsų pritarimu tapčiau generaline prokurore, mano pirmoji ir svarbiausioji užduotis būtų sustiprinti prokuroro profesijos prestižą.
Ji tvirtino, kad didesnio skaidrumo reikia tiek institucijos viduje, kai kalbama apie prokurorų veiklos vertinimą ir atrankas, tiek bendraujant su visuomene, kai kalbama apie rezonansinius nusikaltimus bei kitus Lietuvos piliečius dominančius klausimus.
N. Grunskienės teigimu, prokuratūrai būtinas ir daug aktyvesnis tarpinstitucinis bendradarbiavimas tiek su visomis ikiteisminio tyrimo įstaigomis, teismais, tiek su Seimu bei Teisingumo ministerija.
Kandidatė tvirtino apie prokurorų darbo krūvius ir jiems tenkančią atsakomybę žinanti ne iš pasakojimų.
Seimo nariai negailėjo pagyrų
Seimo posėdžių salėje į parlamentarų klausimus atsakinėjo kandidatė į generalines prokurores N. Grunskienė. Daugelis parlamentarų gyrė kandidatės patirtį organizuotų nusikaltimų tyrimuose bei vylėsi, kad N. Grunskienė sugebės pakelti visuomenės pasitikėjimą Generaline prokuratūra.
J. Šovienė Seimui antradienį pristatė prezidento dekretą, kuriuo parlamentui siūlo pritarti prokurorės N. Grunskienės skyrimui Lietuvos Respublikos generaline prokurore.
„Tai viena profesionaliausių prokurorių. Ji dalyvavo tiriant ne vieną rezonansinę bylą, palaiko valstybės kaltinimus teisiant organizuotas nusikalstamas grupuotes. Vėliau specializavosi prekybos žmonėmis bylose, prisėdėjo prie praktikos šiose bylose formavimo“, – Seimo posėdyje teigė J. Šovienė.
Seimo narys Mykolas Majauskas posėdžių salėje taip pat teigė, kad kandidatė turi atitinkamą patirtį organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimuose.
„Reikia nuoširdžiai pasidžiaugti, kad prokuratūra pagaliau sugebėjo užsiauginti aukščiausio lygio prokurorą vadovą ir mums nereikia rinkti generalinio prokuroro iš teisėjų klano. Tai tikrai didelis dalykas ir tuo tikrai reikia pasidžiaugti“, – teigė konservatorius M. Majauskas. Seimo narys taip pat teiravosi, kaip N. Grunskienė, vadovaudama teisėsaugos institucijai, sugebės užtikrinti Generalinės prokuratūros nepriklausomumą ir prokurorų atsparumą spaudimui.
Reikia nuoširdžiai pasidžiaugti, kad prokuratūra pagaliau sugebėjo užsiauginti aukščiausio lygio prokurorą vadovą.
„Prokuratūroje dirba tikrai labai stiprūs, kompetentingi prokurorai. Tuo aš net neabejoju. Jeigu būčiau jūsų pritarimu paskirta generaline prokurore, dėčiau visas pastangas, kad prokurorai neabejotų savimi ir būtų nepriklausomi“, – atsakė N. Grunskienė.
Parlamentaras Kęstutis Glaveckas teiravosi kandidatės, kokie bus jos santykiai su Prezidentūra.
„Jeigu tapsite generaline prokurore, kokie jūsų santykiai bus su Prezidentūra? Ar bus paklusnumo santykiai, kaip kad buvo su kai kuriais prokurorais. Ar darysite viską tik pagal savo sąžinę?“ – klausė K. Glaveckas.
„Su Prezidentūra, manau, bus dialogas. Aš moku kalbėti ir bendrauti, bet visada priimsiu sprendimus, kokius man padiktuos mano vidus ir neprieštaraus mano teisinė sąmonė“, – atsakė kandidatė.
„Valstietis“ Giedrius Surplys klausė, kaip kandidatė kels prokuratūros pasitikėjimą visuomenėje.
„Kokios yra nepasitikėjimo priežastys. (...) Gal visuomenei reikia paaiškinti, kodėl žmonės demonstratyviai su kameromis ir su antrankiais išvedami, o vėliau išteisinami, bet padaryta jų reputacijai didelė žala. Niekaip nėra paaiškinama, dėl ko taip vyksta. Kodėl krito pasitikėjimas prokuratūra?“ – klausė Seimo narys.
Pasak N. Grunskienės, reikia pradėti informuoti žmones apie pradėtus teisminius tyrimus bei kaip prokurorams sekasi juose dirbti.
„Nežinomybė būtent ir sukuria visokias legendas, kad tyrimuose kažkas subliūkšta, kažkas kažką slepia ir kažko nedaro. Manau, pirmas darbas būtų, kad žmonės būtų informuoti“, – sakė ji.
Seimo pozicija ir opozicija teigiamai vertina
Ir valdančiajai daugumai, ir opozicijai priklausančių Seimo frakcijų lyderiai teigiamai vertina prezidento teikiamą kandidatę į generalinio prokuroro pareigas – Panevėžio apygardos prokuratūros vadovę N. Grunskienę.
BNS kalbinti frakcijų atstovai tvirtino, kad galutinai dėl kandidatūros apsispręs po susitikimo su ja, bet jau susipažinę su jos biografija, gyrė kandidatės darbo patirtį, būdo savybes.
„Vertinimas kandidatės yra geras, ir, kaip suprantu, iš frakcijų yra pozityvus požiūris į teikiamą kandidatę“, – kandidatūrą antradienį įvertino Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Didžiausios parlamento frakcijos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė BNS sakė, kad N. Grunskienė daro principingo žmogaus įspūdį.
„Turėsime frakcijoje susitikimą su ja, neabejotinai frakcijos nariai turės klausimų, bet matome, kaip principingą žmogų, kuris turbūt galėtų eiti šias pareigas“, – teigė ji.
Vertinimas kandidatės yra geras, ir, kaip suprantu, iš frakcijų yra pozityvus požiūris į teikiamą kandidatę.
Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas tvirtino, kad turėtų būti vertinama kandidatės darbo prokuratūroje patirtis.
„Pagal tai, ką girdime dabar, atsižvelgiant į biografiją, patirtis konkrečiai prokuratūros sistemoje yra vertintinas dalykas. Matėme du pastaruosius generalinius prokurorus, kurie, mūsų manymu, ar dėl patirties prokuratūros sistemoje stokos, ar apskritai dėl darbo mažų savivaldybių teisėtvarkos sistemose netempė iki pilnaverčio generalinio prokuroro, nerado konsensuso su prokuratūros kolektyvu, su prokuratūros bendruomene“, – BNS sakė liberalas.
„Manau, kad iš prokuratūros gelmių atėjusi prokurorė turėtų geriau perprasti prokuratūros poreikius“, – pridūrė jis.
E. Gentvilas atkreipė dėmesį, kad šįkart į generalinius prokurorus siūlomas apygardos, o ne apylinės prokuratūros vadovas.
„Taip, ne pačios didžiausios apygardos, bet vis dėlto struktūrą ji yra perpratusi. Po tos struktūros vienintelis laiptelis į viršų yra jau Generalinė prokuratūra, kur ji ir keliautų. Preliminariai pozityvus vertinimas“, – sakė E. Gentvilas.
Didžiausios opozicinės „valstiečių“ frakcijos atstovė Agnė Širinskienė BNS sakė, kad teigiamą įspūdį apie kandidatę daro jos nuosekliai daryta karjera prokuratūros sistemoje.
„Aš visą laiką žiūriu, kad pareigas užimtų tie žmonės, kurie nuosekliai kilo karjeros laiptais. Tai rodo, kad žmogus dirba savo jėgomis, kad buvo įvertintas bendruomenėje. Šiuo atveju matau, kad ji savo prokurorės karjerą iš tikrųjų ėjo labai nuosekliai, palaipsniui, yra teisininkų bendruomenėje žinoma kaip darbštus žmogus“, – teigė „valstietė“.
„Nėra dalykų, kurie kviestų, kaip nors atsargiai žiūrėti“, – pridūrė ji.
Tikrai neturime neigiamų atsiliepimų apie šitą žmogų. Mes tikrai neprieštarausime jos skyrimui.
Opozicinių „socialdemokratų“ seniūnas Algirdas Sysas prognozavo, kad frakcija greičiausiai balsuos už N. Grunskienės kandidatūrą.
„Tikrai neturime neigiamų atsiliepimų apie šitą žmogų. Mes tikrai neprieštarausime jos skyrimui, nes, kiek pasidomėjau, tai apie ją yra teigiami atsiliepimai. Moteris Lietuvoje dar nėra buvusi generaline prokurore. Einam teisingu keliu“, – teigė socialdemokratas.
„Darbiečių“ seniūnas Vigilijus Jukna tvirtino, kad frakcija išankstinės nuomonės neturi.
„Kol kas apie įspūdį kalbėti neturint argumentų yra per anksti. Organizuojame frakcijoje susitikimą su ja ir tada galima bus pasakyti, kokia nuomonė“, – BNS sakė jis.
Antradienį Seimui pateikta prezidento siūloma kandidatė į generalinio prokuroro pareigas Panevėžio apygardos prokuratūros vadovė N. Grunskienė.
Gitanas Nausėda siūlo ją skirti vietoj kadenciją gruodžio 29 dieną baigiančio Evaldo Pašilio.
N. Grunskienė Panevėžio apygardos prokuratūrai vadovauja nuo 2013 metų, ji turi 28 metų darbo prokurore patirtį, iš jų daugiau nei dešimt metų – Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų skyriuje.
Karjerą N. Grunskienė pradėjo 1992 metais Kupiškio rajono apylinkės prokuratūroje, 1998 metais perėjo į Panevėžio apygardos prokuratūrą ir čia kilo karjeros laiptais.
Teisininkės išsilavinimą ji įgijo Vilniaus universiteto Teisės fakultete.
Pasak Prezidentūros, prokurorė dalyvavo tiriant ne vieną rezonansinę bylą, palaikė valstybės kaltinimus teisiant organizuotas nusikalstamas grupuotes, vėliau specializavosi prekybos žmonėmis bylose.
Pagal Konstituciją, generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Svarbu vairuotojams: kiek ir nuo kada brangs parkavimas Vilniuje?1
Vilniaus valdžia toliau brangina automobilių parkavimą. ...
-
Vis dar prisimena pajuokos objektu tapusią Kalėdų eglę: ką mano apie šių metų Panevėžio žaliaskarę?1
Panevėžiečiai vis dar prisimena 2013 metų gyvą eglę, tapusią pajuokos objektu, bet šiemet miestas bus garantuotas, kad eglė nenulinks. Panevėžys centrinėje miesto aikštėje stato ne gyvą – kaip daug kur kitur – o vėl kark...
-
Baltarusių organizacijos prašo Lietuvos apsaugoti Ukrainoje kovojusius tautiečius
Lietuvoje veikiančios baltarusių organizacijos kreipiasi į Lietuvos valdžią ir visuomenę, prašydamos apsaugoti už Ukrainą kovojusius baltarusių kovotojus. ...
-
Po nelaimingo atsitikimo savo sūnų atpažino tik iš kojos piršto: visas Danielius buvo subintuotas
Nors liepos 6-ąją Kavarske gyvenanti Puodžiūnų šeima įprastai švęsdavo su visa šalimi, šių metų minėjimas jų atmintyje įstrigs visam gyvenimui. Inga tą vakarą sulaukė kraupios žinios – jos sūnų Danielių nukr...
-
Kalėdų eglės įžiebimo šventė Šilalėje: jauki atmosfera, koncertas ir fejerverkai
Lapkričio 28 d. prie Šilalės kultūros centro vyko kalėdinės eglutės įžiebimo šventė. Kaip ir praėjusiais metais miestą papuošė maždaug 30 metų gyva eglė, kurią padovanojo Šilalės rajono Kaltinėnų miestelio gyvento...
-
Naujojoje Akmenėje – gyvatės karūnuota Kalėdų pasaka1
Tamsus žiemos dangus. Kartais pro debesis švysčioja žvaigždės – didelės ir ryškios, kokios būna tik prieš šv. Kalėdas. ...
-
Vienišiems senjorams kviečia dovanoti Kalėdas
Lietuvos Raudonasis Kryžius penktus metus iš eilės visoje Lietuvoje organizuoja iniciatyvą „Šviesių minčių Kalėdos“. Ja siekiama aplankyti kuo daugiau vienišų senjorų ir padovanoti jiems Kalėdas. ...
-
STT netirs, ar „Teltonikos“ gamyklų Vilniuje statybos strigo dėl korupcijos9
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) netirs, ar aukštųjų technologijų bendrovės „Teltonika“ gamyklų statybos Vilniuje galėjo strigti dėl korupcijos. Tačiau STT pabrėžė, kad valstybės institucijos „Teltonikos“ projekto ...
-
Iš lėktuvo katastrofos vietos Vilniuje pradedamos išvežti didžiosios nuolaužos
Iš krovininio lėktuvo katastrofos vietos Vilniuje penktadienį pradedamos išvežti didžiosios orlaivio nuolaužos. ...
-
Galutinis sprendimas: S. Šoigu vaikų patėviui A. Kaminskui Lietuvos pilietybė atimta pagrįstai1
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutinai nusprendė, kad aukšto rango Rusijos pareigūno Sergejaus Šoigu vaikų patėvis Adolfas Kaminskas Lietuvos pilietybės neteko pagrįstai. ...