Gargždų moksleiviai liko sužavėti kelione į Daniją

  • Teksto dydis:

Savivaldybėje mero pavaduotojos Rūtos Cirtautaitės kvietimu lankėsi Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos ir „Kranto“ pagrindinės mokyklos moksleiviai bei jų mokytojos, pagal Jaunimo mainų programą dalyvavę tarptautiniame projekte Danijoje. Už Lietuvos bei Klaipėdos rajono vardo garsinimą svečioje šalyje bei puikų pasirodymą vicemerė jiems nuoširdžiai padėkojo, įteikė fotografijų albumus. Prisimindami smagias išvykos akimirkas, susirinkusieji dalijosi įspūdžiais, kalbėjo apie šalių skirtumus, diskutavo jaunimui aktualiomis temomis.

Dirbtuves rinkosi pagal pomėgius

Jaunimo mainų programa, kurioje be lietuvių dar dalyvavo lenkai, vokiečiai bei danai, suteikė galimybę talentingiems Gargždų moksleiviams vykti į tarptautines kūrybines dirbtuves. Juos lydėjo lietuvių kalbos mokytojos Rasa Rusteikienė ir Živilė Kairienė. Pasirinkę tai, kas mieliausia kiekvienam iš jų, jaunuoliai dainavo ir grojo, mokėsi šokti, kurti filmus bei vaidino. Po dviejų dienų intensyvaus darbo ir repeticijų buvo sukurtas bendras pasirodymas, kurį stebėjo ir 15 Klaipėdos rajono atstovų, atvykusių pagal Pietų Baltijos bendradarbiavimo per sieną projektą

„Kūrybiškos mokymosi aplinkos – mokyklos kūrimo kompetencijos lyderiauti ir mokytis permainingame pasaulyje (CreatLearn)“ (daugiau informacijos www.creatlearn.org). Viena iš šio projekto veiklų – spektaklis-misterija „Smėlio dėžės piliečiai“, pristatytas gargždiškiams birželio mėnesį. Jį kūrė  penkių rajono mokyklų mokiniai ir mokytojai. Projekto organizatorės ir koordinatorės Švietimo centro direktorė Ramutė Sirutienė bei Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Nijolė Gotlibienė sakė, kad tobulinant mokytojų profesinį meistriškumą ir išteklius tarptautiniu lygmeniu, siekiama sukurti motyvuojančias mokymo(si) aplinkas, pasitelkiant menų ir kultūros tinklų profesionalią patirtį. Baigiamojoje projekto konferencijoje dalyvavo koordinatorės, rajono pedagogai ir Savivaldybės atstovės – mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė bei Administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikienė.

Kolekcionuoja šokėjų svajones

Pirmą kartą tarptautiniame projekte dalyvavę moksleiviai džiaugėsi, kad Danijoje buvo sutikti šiltai: „Susiradome naujų draugų. Ir nors esame skirtingi, mus suvienijo bendri pomėgiai.

Bendrauti buvo neįtikėtinai lengva – nejautėme kalbos barjero. Pagilinome ir anglų kalbos žinias“, – sakė Gerda Šikšniutė. Jauniesiems gargždiškiams didelį įspūdį paliko su jais dirbę mokytojai. „Labiausiai įsiminė šokių mokytojas Pako iš Portugalijos. Jis savitai žvelgia į gyvenimą – ne tik su humoru vertina kasdienes situacijas, bet ir turi ypatingą pomėgį. Kolekcionuoja sutiktų šokėjų svajones, apie kurias ruošiasi rašyti knygą. Pasak jo, svajonė turi būti išties didelė, nes jeigu norėsi šuns, vieną dieną jį ir nusipirksi. Reikia svajoti įsigyti skraidantį šunį! Mes jam taip pat patikėjome savo svajones”, – pasakojo Tadas Jančauskas. Dainavimo studijoje su mokiniais dirbo suomis Anti, vaizdo filmo kūryba ir scenos dizainu užsiėmė rumunė Daniela, dramos būreliui vadovavo danas Gry. Vicemerė džiaugėsi, kad baigiamajame pasirodyme mūsiškiai buvo drąsiausi, gerai kalbėjo angliškai ir išsiskyrė iš kitų šalių vaikų.

Sužavėjo kultūros fabrikas

Paklausti apie skirtumus Danijoje ir Lietuvoje, moksleiviai akcentavo tai, kad mokyklose daug laisvės: „Nėra skambučio, niekas neskuba, nereikia vilkėti uniformų, daug įvairios veiklos laisvalaikiu. Galima žaisti biliardą, stalo tenisą, per pertraukas lauke futbolą. Už mokyklos teritorijos laisvai leidžiama rūkyti, o pačioje mokykloje galima rūkyti elektronines cigaretes.

Norėtumėme, kad mūsų mokyklose būtų laisvalaikio vietų. Pavyzdžiui, valgomajame įrengtas kampelis, kuriame danai geria čia pat užsiplikytą kavą, arbatą, bendrauja, žaidžia stalo žaidimus“, – pasakojo jaunuoliai. Juos sužavėjo kultūros fabriko idėja – erdvė, kurią jaunimas įsirengė pagal savo norus. „Ten galima bet kada ateiti ir užsiimti mėgstama veikla. Pavyzdžiui, ekstremalaus sporto parke važinėtis su riedučiais ar riedlente. Arba kopti aukštyn su specialia alpinizmo įranga. Didžiulėje scenoje su apšvietimu ir aparatūra vyksta įvairiausi renginiai“, – sakė Akvilė Montrimaitė. Gargžduose trūksta erdvės, kurioje jauni žmonės galėtų burtis ir drąsiai save išreikšti.

Domėjosi švietimo sistema

Kol moksleiviai kūrė pasirodymą, rajono delegacija kartu su kitų šalių atstovais aptarė projekto rezultatus, dirbo grupėse, diskutavo, kaip ateityje reikėtų tęsti kūrybinius projektus, lankėsi mokyklose. „Danams aktualus kūrybinis ugdymas, nes šeštoje klasėje baigiasi dailės, muzikos, technologijų pamokos. Nuo septintosios klasės orientuojama tik į pagrindinius dalykus. Tiesa, po pamokų jie gali lankyti muzikos, šokių užsiėmimus, kūrybines dirbtuves“, – sakė R. Cirtautaitė. Įdomu tai, kad mokytojus, kaip ir mokyklos direktorius, įdarbina Savivaldybė. Esant reikalui, jie kilnojami iš vienos švietimo įstaigos į kitą. Nuostabą sukėlė tai, kad bibliotekose neatnaujinami leidinių fondai. Pasirodo, kad naujoms knygoms ir vadovėliams įsigyti neužtenka lėšų. „Didžiausia dalis švietimui skiriamų asignavimų išleidžiama mokytojų ir pedagogų atlyginimams. Kadangi neužtenka švietimui skiriamų lėšų, prieš trejus metus buvo padidintas mokinių skaičius komplekte nuo 25 vaikų iki 28. Ten finansuojamas komplektas, o ne mokinys. Sumažėjus komplektų skaičiui, teko atleisti nemažai mokytojų“, – pasakojo mero pavaduotoja. Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad Danijoje daug savanorių. „Mūsų aplankytoje Guldborgsundo savivaldybėje 7 proc. bedarbių, iš jų jaunimo nedarbas siekia 15 proc. Bedarbiai kviečiami savanoriauti ir taip įtraukiami į aktyvų visuomenės gyvenimą. Norėtųsi, kad ir pas mus daugiau žmonių ryžtųsi šiai kilniai veiklai“, – kalbėjo vicemerė.

Tikisi susitikti ateityje

Aptarus projektinės veiklos naudą, Savivaldybės mero pavaduotoja linkėjo moksleiviams būti aktyviais, turėti idėjų, ieškoti galimybių ir rengti projektus, kurie sujudintų jaunimo gyvenimą.

„Svarbiausia nestokoti originalių minčių. Prašau drąsiai kreiptis į Švietimo skyriaus vyriausiąją specialistę (jaunimo reikalų koordinatorę) Adelija Radžienę arba į mane, kaip Jaunimo reikalų tarybos pirmininkę. Visuomet esame pasiruošę jus išklausyti, patarti ir padėti. Yra įvairių finansavimo galimybių tiek iš Savivaldybės programų, tiek iš Europos Sąjungos fondų. Tikiuosi ateityje susitiksime kituose projektuose“, – su jaunaisiais gargždiškiais atsisveikino R. Cirtautaitė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
As gal sutinku
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių