- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Sąjunga, ekonominio augimo atžvilgiu pavojingai atsiliekanti nuo Jungtinių Valstijų, turi smarkiai padidinti išlaidas bendrai skolindamasi, kad galėtų finansuoti investicijas, teigiama pirmadienį paskelbtoje ataskaitoje.
Praėjusiais metais Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Leyen) paprašė buvusio Europos centrinio banko pirmininko Mario Draghi (Marijaus Dragio) parengti ataskaitą apie tai, kaip 27 šalių blokas galėtų padidinti konkurencingumą didėjant pasauliniam nesaugumui ir kylant ekonominiams iššūkiams.
Ataskaitoje raginama papildomai investuoti ne mažiau kaip 750–800 mlrd. eurų – beveik 5 proc. ES bendrojo vidaus produkto (BVP).
M. Draghi pripažino, kad tai būtų „precedento neturinti priemonė“, kuri būtų didesnė nei po Antrojo pasaulinio karo vykdytas Maršalo planas Europai atkurti, ir teigė, kad tai pateisinama „egzistenciniu iššūkiu“, su kuriuo susiduria blokas.
„Pirmą kartą nuo Šaltojo karo laikų turime nuoširdžiai baimintis dėl savo išsilaikymo, o vieningo atsako priežastys dar niekada nebuvo tokios įtikinamos“, – sakė M. Draghi per spaudos konferenciją Briuselyje, kurioje pristatė savo ataskaitą.
Pristatydamas maždaug 170 pasiūlymų apimantį naujos pramonės strategijos projektą, M. Draghi teigė, kad investicijų poreikis visam tam yra didžiulis, tačiau, anot jo, reikalingi radikalūs pokyčiai.
Ataskaitoje raginama skirti dideles investicijas Europos prioritetams – nuo gynybos pramonės stiprinimo iki plataus užmojo anglies dioksido išmetimo mažinimo tikslų – finansuoti, kartu vengiant priklausomybės nuo Kinijos švariųjų technologijų ir teikiant tikslinę paramą tam tikroms šio sektoriaus dalims.
Joje pažymima, kad ES silpnai plėtojamos naujos technologijos, kurios ateityje skatins augimą, nes tik keturios Europos bendrovės patenka tarp 50 didžiausių pasaulio technologijų įmonių.
„Trūksta dėmesio prioritetams“
„Europa turi tapti vieta, kurioje klesti inovacijos“, – sakė M. Draghi.
„Mums trūksta dėmesio pagrindiniams prioritetams. Mes nesujungiame savo išteklių, kad sukurtume mastą. Ir nekoordinuojame svarbių politikos krypčių“, – teigė jis.
„Galėtume nuveikti daug daugiau, jei visi šie dalykai būtų daromi taip, tarsi veiktume kaip bendruomenė“, – sakė M. Draghi.
Buvęs Italijos premjeras, remdamasis istoriniu ES ekonomikos atkūrimo nuo „COVID-19“ pandemijos padarinių fondu, teigė, kad turėtų būti išleistos naujos „bendros skolos priemonės (...) bendriems investiciniams projektams, kurie padidins ES konkurencingumą ir saugumą, finansuoti“.
Blokas bendrai pasiskolino 800 mlrd. eurų, kad paremtų nuo pandemijos smarkiai nukentėjusią valstybių narių ekonomiką, tačiau ši idėja tebėra prieštaringai vertinama.
Didžiausia jos rėmėja yra Prancūzija, tačiau tokios šalys kaip Vokietija ir Nyderlandai prieštarauja tokiems veiksmams, baimindamosi, kad jos bus priverstos skirti daugiau lėšų, kad kompensuotų Pietų Europos šalių nuostolius.
Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris (Kristijanas Lindneris) greitai atmetė šią idėją. „Bendras ES skolinimasis neišspręs struktūrinių problemų“, – sakė jis.
Suvokdamas savo pasiūlymo sunkumus, M. Draghi sakė, kad bendros paskolos bus įmanomos tik tuo atveju, jei bus įvykdytos politinės ir institucinės sąlygos.
Pasak jo, kitas sprendimas – geriau mobilizuoti privatųjį kapitalą bloke, pasisakant už tai, kad būtų daroma pažanga ilgai stabdytame siekyje sukurti ES kapitalo rinkų sąjungą.
„Be viešojo sektoriaus paramos privatusis sektorius nesugebės prisiimti liūto dalies investicijų finansavimo“, – teigiama ataskaitoje.
„Egzistencinis iššūkis“
U. von der Leyen liepą laimėjo antrą penkerių metų kadenciją prie bloko vykdomosios valdžios institucijos vairo ir tikisi, kad ataskaita bus panaudota jos naujajai kadencijai formuoti.
Spaudos konferencijoje su M. Draghi ji tiesiogiai neužsiminė apie bendrą skolinimąsi, o kalbėjo apie nacionalinius indėlius ar kitus pajamų šaltinius, kurie bus įtraukti į ES biudžetą.
Savo ataskaitoje M. Draghi įspėjo, kad ES įžengė į naują erą, kai susiduria su didesne konkurencija iš išorės, tačiau turi mažiau galimybių patekti į užsienio rinkas, varžovams vis dažniau kuriant kliūtis laisvajai prekybai.
Jis atkreipė dėmesį į, jo teigimu, didelį atotrūkį tarp ES ir JAV ekonomikos augimo, kurį, anot M. Draghi, daugiausia lėmė ryškesnis produktyvumo augimo sulėtėjimas Europoje.
Pareigūnas perspėjo, kad nuo COVID-19 pandemijos pabaigos Europos ekonomika iš esmės sustojo, o „Kinija sparčiai vejasi“.
„Jei Europa nesugebės tapti produktyvesnė, būsime priversti rinktis“, – teigiama ataskaitoje.
„Negalėsime vienu metu tapti naujų technologijų lydere, atsakomybės už klimato kaitą švyturiu ir nepriklausoma veikėja pasaulinėje arenoje. Nesugebėsime finansuoti savo socialinio modelio. Turėsime sumažinti kai kuriuos, jei ne visus, savo užmojus“, – rašė M. Draghi.
„Tai egzistencinis iššūkis“, – teigė jis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kinijos prezidentas D. Trumpui: Pekinas ir Vašingtonas turi rasti būdą kaip sugyventi
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ketvirtadienį pareiškė, kad Pekinas ir Vašingtonas turi rasti būdą kaip sugyventi, pranešė valstybinė žiniasklaida. ...
-
Subyrėjo Vokietijos valdančioji koalicija, bet kancleris trauktis neketina
Vokietijos liberali Laisvoji demokratų partija (FDP) trečiadienį paskelbė, kad visi jos ministrai traukiasi iš krizės krečiamos valdančiosios koalicijos. ...
-
V. Zelenskis telefonu pasikalbėjo su D. Trumpu
Ukrainos vadovas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad trečiadienį surengė pokalbį su naujai išrinktuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu). ...
-
Politologai išskyrė rizikas, su kuriomis Lietuva susidurs JAV prezidentu išrinkus D. Trumpą
Respublikonų kandidatui Donaldui Trumpui laimėjus Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento rinkimus, politologai išskiria svarbiausius pokyčius, su kuriais teks susidurti ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai. ...
-
B. Netanyahu pasikalbėjo su D. Trumpu, aptarė Irano keliamą grėsmę
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu) trečiadienį pasikalbėjo su Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu) po jo stulbinamos pergalės JAV prezidento rinkimuose ir aptarė Irano keliamą grėsmę Izraelio saugumui, praneš...
-
K. Harris: turime pripažinti JAV rinkimų rezultatus
Rinkimuose pralaimėjusi demokratų kandidatė į JAV prezidentus Kamala Harris (Kamala Haris) savo šalininkams trečiadienį pareiškė, kad „turime pripažinti JAV rinkimų rezultatus“, ir pažadėjo padėti Donaldui Trumpui (Donaldu...
-
D. Trumpas sutiko su K. Harris dėl „šalies suvienijimo svarbos“
Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį telefonu kalbėjosi su Kamala Harris (Kamala Haris) ir su savo varžove JAV prezidento rinkimuose sutiko dėl būtinybės suvienyti tautą po jų prieštaringos kampanijos, pranešė išrinkto...
-
Vokietijos kancleris atleido maištingą finansų ministrą1
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) trečiadienį atleido maištingą finansų ministrą Christianą Lindnerį (Kristianą Lindnerį), o tai pranašauja trijų partijų koalicijos žlugimą, nors O. Scholzas gali pasirinkti ...
-
J. Bidenas pasveikino D. Trumpą, pakvietė jį į Baltuosius rūmus
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) trečiadienį paskambino Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui), pasveikino jį su pergale JAV prezidento rinkimuose ir pakvietė savo įpėdinį respublikoną artimiausiu metu susitikti, pranešė Baltieji rūmai...
-
Prancūzijos banko vadovas: dėl D. Trumpo pergalės didėja rizika pasaulio ekonomikai1
Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pergalė JAV prezidento rinkimuose didina riziką pasaulio ekonomikai, trečiadienį pareiškė Prancūzijos centrinio banko vadovas Francois Villeroy de Galhau (Fransua Vilerua de Galo). ...