- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Persijos įlankos šalių lyderiai, įskaitant Saudo Arabijos sosto įpėdinį princą Mohammedą bin Salmaną, trečiadienį Briuselyje susitiko su lyderiais iš ES ir surengė derybas, kurios, kaip jie tikisi, galėtų padėti sušvelninti „itin pavojingą eskalaciją“ Artimuosiuose Rytuose.
Europos Sąjunga dėl konfliktų Artimuosiuose Rytuose ir Ukrainoje siekia glaudžiau bendradarbiauti su Persijos įlankos bendradarbiavimo taryba (GCC) – Bahreinu, Kuveitu, Omanu, Kataru, Saudo Arabija ir Jungtiniais Arabų Emyratais.
„Mūsų bendras prioritetas – neatidėliotinos ir tvarios paliaubos, įkaitų paleidimas ir galimybė teikti humanitarinę pagalbą civiliams Gazos Ruože“, – spaudos konferencijoje sakė ES vyriausiasis diplomatas Josepas Borrellis.
Jis pridūrė, kad abi grupės paragino nutraukti ugnį Libane ir pasmerkė išpuolius prieš Jungtinių Tautų taikdarius šioje šalyje.
ES ir GCC aukščiausiojo lygio susitikimas įvyko bloko lyderių susitikimo Briuselyje išvakarėse.
Kalbėta apie prekybą, energetiką ir klimato kaitą, tačiau darbotvarkėje dominavo Izraelio konfliktai Gazos Ruože ir Libane.
„Mums reikia šių konfliktų sprendimo, – teigė Kataro emyras šeichas Tamimas bin Hamadas al Thani. – Tikimės, kad šis pirmasis aukščiausiojo lygio susitikimas bus pirmas žingsnis stiprinant istorinius GCC ir ES ryšius.“
Jam antrino ir Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen, kuri susirinkusiesiems sakė: „Turime padaryti viską, kas nuo mūsų priklauso, ir sutelkti visus savo diplomatinius įgūdžius, kad sustabdytume itin pavojingą eskalaciją.“
„Beprecedentė galimybė“
ES yra antra pagal dydį GCC šalių prekybos partnerė, o J. Borrellis sakė, kad aukščiausiojo lygio susitikime susitarta paspartinti derybas dėl laisvosios prekybos susitarimo, kurios stringa jau daugelį metų.
Tačiau Persijos įlankos šalių siekis, kad jų piliečiams būtų panaikintas vizų režimas į Šengeno laisvo judėjimo erdvę, nedavė greitų rezultatų.
Nors nuomonės dėl Rusijos invazijos į Ukrainą išsiskyrė, ypač dėl Vakarų sankcijų įgyvendinimo ir ES siekio nubausti Iraną už Maskvos karo veiksmų palaikymą, buvo vilties glaudžiau bendradarbiauti.
„Esu įsitikinusi, kad galime dirbti kartu ir pasikliauti jumis, kad sustabdytume šį neteisėtą Rusijos karą“, – Persijos įlankos šalių vadovams teigė U. von der Leyen.
Aukščiausiojo lygio susitikimas Briuselyje įvyko Irano sąjungininkų palestiniečių kovotojų „Hamas“ ir Izraelio karui, kuris pastarosiomis savaitėmis išsiplėtė į Libaną ir sukėlė baimę dėl didelio regioninio konflikto, įžengus į antrus metus.
Tradiciškai Vakarų sąjungininkės, išteklių turtingos Persijos įlankos monarchijos labiau klauso Irano, kuris remia „Hamas“ Gazos Ruože ir grupuotę „Hezbollah“ Libane.
Jos ne kartą pasisakydavo už Palestinos valstybę šalia Izraelio, o kai kurios iš jų tarpininkavo siekiant užtikrinti paliaubas Gazos Ruože.
„Hezbollah“ jau maždaug metus pasienyje apsišaudo su Izraelio kariais, teigdama, kad taip reaguoja į žydų valstybės sausumos ir oro puolimą Gazos Ruože.
Karas palestiniečių teritorijoje prasidėjo po to, kai 2023-iųjų spalio 7-ąją „Hamas“ kovotojai surengė beprecedentį išpuolį prieš Izraelio pietines bendruomenes.
Kritika Saudo Arabijai
ES ir Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos susitikimas suteikė „beprecedentę galimybę aptarti abiem šalims svarbius klausimus“, – sakė Saudo Arabijos princas Mohammedas, faktinis šalies valdovas.
Tačiau jo priėmimas Briuselyje ant raudono kilimo sulaukė kritikos dėl prastos Rijado žmogaus teisių padėties.
„Europos lyderiai šypsosi ir spaudžia ranką žmogui, kuris, kaip įtariama, yra atsakingas už tai, kad buvo sukapotas žurnalistas, ir tai kelia didelį susirūpinimą“, – teigė žaliųjų europarlamentaras Danielis Freundas.
Princas Mohammedas, kuris siekė atverti šalį turistams ir investuotojams, Jungtinių Valstijų žvalgybos buvo siejamas su žiauriu Saudo Arabijos kritiko Jamalo Khashoggi nužudymu 2018-aisiais.
Žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ paragino ES lyderius spausti Persijos įlankos šalių partnerius imtis reformų, įskaitant pokyčius dėl politinių kalinių įkalinimo, žodžio laisvės, darbo ir moterų teisių.
„ES lyderiai turėtų aiškiai parodyti, kad kritikų paleidimas ir pažanga žmogaus teisių srityje yra gyvybiškai svarbūs dvišaliams santykiams“, – sakė grupės ES direktoriaus pavaduotojas Claudio Francavilla.
Po aukščiausiojo lygio susitikimo paskelbtame bendrame pareiškime plačiai paminėtas grupių įsipareigojimas užtikrinti „pagarbą visuotinėms žmogaus teisėms, jų apsaugą ir skatinimą“.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Balsavusiųjų apklausa: pirmajame Rumunijos prezidento rinkimų ture pirmauja M. Ciolacu
Proeuropietiškų pažiūrų socialdemokratas ministras pirmininkas Marcelis Ciolacu pirmavo sekmadienį vykusiame pirmajame Rumunijos prezidento rinkimų ture, rodo dvi balsavusiųjų apklausos, paskelbtos pasibaigus balsavimui. ...
-
Kalėdinė magija jau gaubia pasaulio miestus
Nepaisant visos komercijos, Kalėdų magija jau gaubia įvairiausius pasaulio miestus – nuo Kopenhagos ir Vienos iki tolimojo Honkongo ir net Tokijo. Nors iki tikrųjų Kalėdų dar visas mėnuo, jų gerbėjai jau švenčia. ...
-
Kandidatas į JAV nacionalinio saugumo patarėjus ragina nutraukti karo Ukrainoje eskalaciją
Išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) kandidatas į nacionalinio saugumo patarėjo postą Mike'as Waltzas (Maikas Volcas) sekmadienį paragino nutraukti Rusijos karo Ukrainoje eskalavimą ir pakvietė abi šalis sėsti prie...
-
Izraelis paskyrė B. Netanyahu sąjungininką naujuoju ambasadoriumi JAV
Izraelio vyriausybė sekmadienį pranešė pritarusi ministro pirmininko Benjamino Netanyahu sąjungininko Yechielio Leiterio paskyrimui šalies ambasadoriumi Jungtinėse Valstijose. ...
-
Turkijos prezidentas siekia plėsti prekybą su Rusija
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį per pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu pareiškė norintis plėsti Ankaros ir Maskvos prekybą. ...
-
Kremlius: J. Bidenas žlugdo D. Trumpo taikos planus
Kremlius kaltina kadenciją baigiančio JAV prezidento Joe Bideno administraciją žlugdant būsimo šalies vadovo Donaldo Trumpo planus išspręsti Ukrainos konfliktą. ...
-
J. Borrellis Libane paragino nedelsiant nutraukti ugnį kare tarp „Hezbollah“ ir Izraelio
Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovas Josepas Borellis (Žozepas Borelis), atvykęs į Libano sostinę derybų, paragino „nedelsiant sudaryti paliaubas“ kare tarp Izraelio ir grupuotės „Hezbollah“. ...
-
Tarpiniai rezultatai: Bazelio rinkėjai pritarė 2025-ųjų „Eurovizijos“ finansavimui1
Šveicarijos Bazelio miesto rinkėjai sekmadienį pritarė, kad 2025-ųjų „Eurovizijos“ dainų konkursui surengti būtų skirta beveik 38 mln. eurų, rodo tarpiniai rezultatai, gauti netrukus po balsavimo pabaigos. ...
-
M. Podoliakas: V. Putino grasinimai yra absoliučios baimės išraiška
Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailas Podoliakas „absoliučios baimės“ išraiška pavadino naujausius Rusijos prezidento Vladimiro Putino grasinimus. ...
-
Klimato konferencijoje patvirtinta anglies dioksido kreditų sistema
Klimato konferencijoje COP 29 šalys šeštadienį susitarė priimti 6 straipsnį, kuriuo sukuriamos rinkos, kuriose būtų galima prekiauti anglies dioksido taršos teisėmis. ...