- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
JAV Aukščiausiasis Teismas pirmadienį nusprendė, kad Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), kaip buvęs prezidentas, turi tam tikrą neliečiamybę nuo baudžiamojo persekiojimo.
Šis sprendimas, priimtas 6 balsais prieš 3, gali atidėti jo teismo procesą dėl sąmokslo siekiant panaikinti 2020-ųjų JAV prezidento rinkimų rezultatus.
Nuosprendis paskelbtas likus keturiems mėnesiams iki lapkričio rinkimų, kuriuose respublikonų kandidatas D. Trumpas varžysis su demokratu Joe Bidenu (Džo Baidenu).
Ši istorinė byla buvo paskutinė, nagrinėta per dabartinę teismo kadenciją, ir ji turi toli siekiančių pasekmių vykdomosios valdžios galioms ir varžyboms dėl Baltųjų rūmų.
Verslo magnatas pirmadienį pasidžiaugė, jo žodžiais, didele pergale demokratijai.
„Didelė pergalė mūsų konstitucijai ir demokratijai. Didžiuojuosi, kad esu amerikietis!“ – parašė D. Trumpas savo socialinėje platformoje „Truth Social“.
Savo ruožtu J. Bideno rinkiminės kampanijos komanda užsipuolė milijardierių.
„Pralaimėjęs 2020-ųjų rinkimus Donaldas Trumpas supyko ir paskatino minią panaikinti rezultatus, – teigė J. Bideno komanda. – Jis mano, kad yra aukščiau įstatymo, ir yra pasirengęs padaryti bet ką, kad įgytų ir išlaikytų valdžią sau.“
Konservatyvių pažiūrų Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Johnas Robertsas (Džonas Robertsas) pritarė daugumos nuomonei ir teigė, kad prezidentas nėra aukščiau įstatymo, tačiau turi absoliutų imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo už oficialius veiksmus, atliktus einant pareigas.
„Todėl prezidentas negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn už naudojimąsi savo pagrindiniais konstituciniais įgaliojimais ir turi teisę bent jau į numanomą neliečiamybę nuo baudžiamojo persekiojimo už visus savo oficialius veiksmus“, – sakė J. Robertsas.
„Kalbant apie neoficialius prezidento veiksmus, imuniteto nėra“, – pridūrė Teismo pirmininkas ir grąžino bylą žemesnės instancijos teismui, kad šis nustatytų, kuris iš buvusiam prezidentui pateiktų kaltinimų yra susijęs su oficialiais ar neoficialiais veiksmais.
Po priimto sprendimo JAV apygardos teismas, kaip tikimasi, rengs ilgus parengiamuosius posėdžius, todėl labai mažai tikėtina, kad byla bus išnagrinėta iki lapkritį vyksiančių rinkimų.
D. Trumpui pareikšti kaltinimai dėl sąmokslo apgauti amerikiečius ir bandymo 2021 metų sausio 6 dieną sutrukdyti Kongreso posėdį, skirtą patvirtinti J. Bideno pergalę.
Jis taip pat kaltinamas sąmokslu bandant atimti iš amerikiečių teisę balsuoti ir siekiant, kad jų balsai nebūtų įskaityti.
Trys liberalūs teisėjai sprendimui nepritarė, o teisėja Sonia Sotomayor (Sonia Sotomajor) pareiškė, kad tai daro „baimindamasi dėl mūsų demokratijos“.
„Niekada mūsų Respublikos istorijoje prezidentas neturėjo pagrindo manyti, kad jis bus apsaugotas nuo baudžiamojo persekiojimo, jei pasinaudodamas savo galiomis pažeis baudžiamąją teisę“, – teigė S. Sotomayor.
„Dabar prezidentas, naudodamasis visais oficialiais įgaliojimais, yra viršesnis už įstatymą, – tęsė ji. – Įsako karinio jūrų laivyno „Seal Team 6“ komandai nužudyti politinį varžovą? Neliečiamas. Organizuoja karinį perversmą, kad išlaikytų valdžią? Neliečiamas. Priima kyšį mainais į malonę? Neliečiamas. Neliečiamas, neliečiamas, neliečiamas.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Princas Williamas 2024-uosius įvardijo blogiausiais metais: atskleidė penkias priežastis, kodėl
Turbūt galima drąsiai teigti, kad 2024-ieji nėra tie metai, kuriuos Didžiosios Britanijos karališkoji šeima prisimins su malonumu. ...
-
2024-ųjų netektys užsienyje
Baigiantis metams, prisiminkime svarbias 2024-ųjų netektis užsienyje. ...
-
Tailandas dramblių populiaciją reguliuos kontraceptinėmis injekcijomis1
Tailandas nori ateityje geriau reguliuoti augančią savo dramblių populiaciją. Aplinkos ministerija parengė planą, anot kurio, gyvūnams bus suleidžiamos kontraceptinės injekcijos, kurios kelerius metus užkirs kelią patelių nėštumui, prane&sc...
-
Rumunija ir Bulgarija ateinantį vidurnaktį taps Šengeno erdvės narėmis2
Rumunija ir Bulgarija trečiadienį taps visateisėmis Šengeno zonos narėmis, taip išplėsdamos šią erdvę be sienų iki 29 narių ir užbaigdamos 13 metų trukusį laukimą. ...
-
Į ateinančius metus žvelgia viltingai: tegul sugrįžta saugumas, o karas pagaliau baigiasi3
Antradienį minios žmonių grožėsis fejerverkais ir kels šampano taures, sveikindami 2025-uosius bei atsisveikindami su metais, kurie atnešė olimpinę šlovę, dramatišką Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) sugrįžimą ir neramumus...
-
Pasaulis pasitiko 2025-uosius metus
Ramiojo vandenyno Kiritimačio atole žmonės pirmieji pasaulyje pasitiko 2025-uosius metus. Apie 7 300 atolo gyventojų vienas kitą su Naujaisiais sveikino jau 12 val. Lietuvos laiku. Po 15 minučių Naujieji atkeliavo į Naujajai Zelandijai priklausančias ...
-
Iš Turkijos į Siriją grįžo daugiau nei 35 tūkstančiai pabėgėlių2
Maždaug 35 tūkst. sirų pabėgėlių išvyko iš Turkijos į savo šalį, kai anksčiau šį mėnesį buvo nuverstas Basharas al Assadas. ...
-
Europos Komisija: ES pasirengusi rusiškų dujų tranzito per Ukrainą sustabdymui
Europos Sąjunga yra pasirengusi rusiškų dujų tranzito per Ukrainą sustabdymui nuo sausio 1-osios, pareiškė Europos Komisijos (EK) oficiali atstovė, kurią cituoja Vokietijos naujienų agentūra DPA. ...
-
Naujametinei vakarienei italai išleis daugiau nei du milijardus eurų
Naujųjų metų sutikimo vakarienei italai išleis 2,3 mlrd. eurų – 100 milijonų daugiau nei pernai ir 350 milijonų daugiau nei prieš COVID pandemiją. ...
-
Rusija išvedė savo pasieniečius iš kontrolės punkto Armėnijos ir Irano pasienyje4
Armėnijos ir Irano pasienyje esančiame Agarako kontrolės punkte nuo gruodžio 30 d. budi ne Rusijos pasieniečiai, o tik Armėnijos pasienio kariuomenė. ...