- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kinija šią savaitę prie rytinės NATO sienos vykdo bendras karines pratybas su Baltarusija, augant įtampai tarp Pekino ir JAV vadovaujamo gynybos aljanso.
Bendros „kovos su terorizmu“ pratybos Rusijos sąjungininkėje Baltarusijoje, netoli Lenkijos sienos, surengtos NATO lyderiams susirinkus į viršūnių susitikimą Vašingtone, kur svarbus darbotvarkės klausimas yra Rusijos karas Ukrainoje.
Analitikų teigimų, pablogėjus NATO santykiams su Kinija ir Rusija, Pekinas pasirinkta pratybų data nori pasiųsti Aljansui įspėjimą.
Kinijos ir Baltarusijos pratybų būta ir anksčiau, bet šios vyksta pirmą kartą nuo 2022-ųjų vasario, kai Rusija pradėjo didelio masto invaziją į Ukrainą.
Pratybos prasidėjo liepos 8 dieną Breste, esančiame prie pat sienos su Lenkija, rodo trečiadienį paskelbtas Kinijos gynybos ministerijos pareiškimas.
Jame sakoma, kad pratybos truks iki liepos vidurio, bet tikslus dalyvaujančių kinų karių skaičius nenurodomas.
„Šių pratybų tikslas – pagerinti dalyvaujančių karių pasirengimo lygį ir koordinavimo gebėjimus, taip pat sustiprinti praktinį abiejų šalių kariuomenių bendradarbiavimą“, – priduriama pareiškime.
Kinijos diplomatai tvirtino, kad pratybos nėra nukreiptos prieš jokią konkrečią šalį, bet Lenkijos gynybos ministerija pasmerkė pasirinktą jų laiką.
Lenkų ministerija įspėjo dėl „rizikos, jog aptariamos operacijos naudojamos dezinformacijos ir propagandos tikslais [...], kad sutaptų su NATO viršūnių susitikimu“.
Nors pratybų mastas nėra didelis, per jas Kinija, viena svarbiausių Rusijos partnerių, dislokuoja savo karių prie NATO slenksčio, šalyje, kurios teritorija Rusija pasinaudojo pradėdama invaziją į Ukrainą.
Strateginis signalas
Analitikai mano, kad pratybų laikas ir vieta nėra atsitiktiniai, ir kad Kinija norėjo pasiųsti žinią NATO.
„Daugiašalėmis pratybomis dažnai pasinaudojama politiniams signalams pasiųsti“, – naujienų agentūrai AFP sakė Kelly Grieco iš analitinio centro „Stimson Center“.
Jos teigimu, kalbant apie karines pratybas, politinis signalas daug svarbesnis už pačias pratybas.
K. Grieco atkreipė dėmesį, kad Kinija 2011–2018 metais kovos su terorizmu pratybas Baltarusijoje surengė keturis kartus, bet vėliau to nedarė.
Tai, kad pratybos vyksta taip arti sienos, taip pat yra žinutės dalis, pridūrė analitikė.
Šalys, įskaitant Kiniją, bendras karines pratybas dažnai organizuoja atsižvelgdamos į įvykius užsienyje, sakė Alice Ekman (Elis Ekman) iš Europos Sąjungos saugumo studijų instituto (ESSSI).
„2023-iųjų balandį kinai surengė pratybas su Rusija Rytų Kinijos jūroje, netoli Japonijos salų, trišalio JAV, Japonijos ir Pietų Korėjos viršūnių susitikimo išvakarėse, kad parodytų nepritarimą tokio viršūnių susitikimo rengimui“, – AFP sakė A. Ekman.
2024-ųjų gegužę Kinija organizavo karines pratybas Pietų Kinijos jūroje, tuo metu vykstant JAV, Japonijos, Filipinų ir Australijos susitikimui, pridūrė ji.
Kinija tampa vis artimesnė Rusijai ir vis priešiškesnė NATO. Pekinas kaltina NATO stengiantis suvaržyti Kiniją pagal Vašingtono raginimus ir nerimauja dėl Aljanso didėjančio vaidmens Azijos ir Ramiojo vandenyno regione.
Dar daugiau, Kinija niekuomet neatleido už tai, kad NATO lėktuvas 1999 metais bombardavo jos ambasadą Belgrade.
Pekinas taip pat mano, kad Aljansas jau peržengė savo geografinės įtakos sferos ribas Irake, Libijoje ir Afganistane.
Kinija dėl istorinių priežasčių laiko Aljansą aiškiai priešišku, sakė A. Ekman.
Tačiau tos priežastys tampa vis labiau strateginės, Kinijos grėsmės klausimui tampant neatsiejama organizacijos strateginio mąstymo dalimi, pridūrė ji.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
V. Putinas „nemato pagrindo panikuoti“ dėl nuvertėjančio rublio1
Tęsiantis rublio nuvertėjimui, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „nemato pagrindo panikuoti“. „Padėtis kontroliuojama“, – sakė jis ketvirtadienį viršūnių susitikimo Kazachstano sostinėje Astanoje kuluaruose. Ru...
-
Sakartvelo premjeras: šalies siekis įstoti į ES atidedamas iki 2028 metų1
Sakartvelo ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė ketvirtadienį paskelbė, kad šalies siekis įstoti į Europos Sąjungą (ES) atidedamas iki 2028 metų. ...
-
Švedija prašo Kinijos bendradarbiauti tyrime dėl kabelių Baltijos jūroje pažeidimo2
Švedija ketvirtadienį nusiuntė Kinijai oficialų prašymą bendradarbiauti atliekant tyrimą dėl dviejų kabelių Baltijos jūroje pažeidimo, sakė šalies ministras pirmininkas. ...
-
Rumunijos KT nurodė perskaičiuoti per prezidento rinkimų pirmąjį ratą atiduotus balsus1
Ketvirtadienį Rumunijos Konstitucinis Teismas nurodė perskaičiuoti per pirmąjį prezidento rinkimų ratą atiduotus balsus, kai kraštutinių dešiniųjų kandidatas netikėtai užėmė pirmaujančią poziciją. ...
-
Australijoje priimtas socialinių tinklų draudimas vaikams
Australijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį priėmė svarbias taisykles, pagal kurias jaunesniems nei 16 metų asmenims bus uždrausta naudotis socialiniais tinklais. ...
-
Europos Parlamentas ragina surengti naujus rinkimus Sakartvele5
Įvertinę svarbius pažeidimus, europarlamentarai ketvirtadienį atsisakė pripažinti parlamento rinkimų Sakartvele rezultatus ir paragino per ateinančius metus surengti naujus rinkimus, sakoma Europos Parlamento (EP) pranešime žiniasklaidai. ...
-
Lenkijos Seimas pritarė siūlymui Kūčias paskelbti nedarbo diena1
Lenkijos Seimas trečiadienį priėmė švenčių dienas reglamentuojančio įstatymo pataisą, pagal kurią Kūčios, gruodžio 24-oji, oficialiai taps nedarbo diena. ...
-
Lenkija iš ES fondų gaus 9,28 mlrd. eurų
Lenkijos fondų ir regioninės politikos ministrė Katarzyna Pelczynska-Nalecz ketvirtadienį su oficialiu vizitu lankėsi Briuselyje, kur susitiko su Europos Sąjungos kolegomis. Ji pažymėjo, kad jos vizitas susijęs ir su kitais klausimais, pavyzdžiui, Le...
-
Ukrainos jūrų koridoriumi eksportuota 85 mln. tonų prekių
Ukrainos jūrų koridorius ir toliau įrodo savo efektyvumą ir patikimumą net ir ekstremaliai sunkiomis karo sąlygomis. ...
-
ECB vadovė: ES turi bendradarbiauti su D. Trumpu, kad išvengtų prekybos karo
Europos Sąjunga turi bendradarbiauti su išrinktuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu, kad išvengtų prekybos karo, įvertinant jo planus didinti importo muitus, ketvirtadienį pareiškė Europos Centrinio Banko (ECB) vadovė. ...