- Živilė Aleškaitienė, AFP
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva trečiadienį per Kinijos prezidento Xi Jinpingo valstybinį vizitą sakė, kad jų šalys teikia pirmenybę taikai konfliktų krečiamame pasaulyje.
„Ginkluotų konfliktų ir politinių nesutarimų krečiamame pasaulyje Kinija ir Brazilija pirmenybę teikia taikai, diplomatijai ir dialogui“, – sakė I. Lula Brazilijoje po susitikimo su Xi.
Jis pabrėžė bendras Brazilijos ir Kinijos pastangas užbaigti karą Ukrainoje, t. y. veiksmų planą, kurį Kyjivas atmetė. JAV ir Europa taip pat jo nepalaikė, atsižvelgdamos į stiprius Pekino ryšius su Maskva.
Kinijos ir Brazilijos vadovai pademonstravo gilėjančius dvišalius ryšius pasirašydami bendradarbiavimo susitarimus prekybos, technologijų ir aplinkos apsaugos srityse.
Xi sakė, kad Kinijos ir Brazilijos santykiai „yra geriausi per visą istoriją“, o abi šalys dabar yra „patikimos draugės“, pranešė Kinijos valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.
Lula sakė: „Esu įsitikinęs, kad partnerystė, kurią šiandien su prezidentu Xi pasirašėme, pranoks visus lūkesčius ir nuties kelią naujam dvišalių santykių etapui“.
Jis pridūrė, kad nekantriai laukia kitų metų liepos, kai vėl galės pasveikinti Xi Brazilijoje, kur vyks BRICS aukščiausiojo lygio susitikimas.
Xi vizitas į Brazilijos sostinę vyksta po to, kai jis pirmadienį ir antradienį dalyvavo G20 aukščiausiojo lygio susitikime Rio de Žaneire, o praėjusią savaitę – APEC aukščiausiojo lygio susitikime Limoje (Peru).
Kinijos vadovas abiejuose aukščiausiojo lygio susitikimuose užėmė reikšmingą vietą, priešingai nei kadenciją baigiantis JAV prezidentas Joe Bidenas, kuris atrodė tarsi šmėkla, nes kiti vadovai jau nukreipė savo dėmesį į būsimą Donaldo Trumpo prezidentavimą.
Šis skirtumas taip pat atspindėjo kylantį Kinijos kaip prekybos partnerės ir investuotojos Lotynų Amerikoje vaidmenį, taip pat lūkesčius, kad D. Trumpo valdoma Amerika pakels prekybos ir migracijos barjerus.
Lula sutiko Xi su visomis iškilmėmis ir pasveikino jį ant raudono kilimo, o pro šalį važiavo raitoji sargyba, karinis pučiamųjų orkestras grojo šalių nacionalinius himnus, eilės vaikų mojavo Kinijos ir Brazilijos vėliavomis.
Didžiausios prekybos partnerės
Kinija apskritai yra didžiausia Brazilijos prekybos partnerė, jų tarpusavio prekyba pernai viršijo 160 mlrd. dolerių.
Pietų Amerikos žemės ūkio milžinė į Kiniją daugiausia siunčia sojų pupeles ir kitas pirmines žaliavas, o Azijos gigantė Brazilijai parduoda puslaidininkius, telefonus, transporto priemones ir vaistus.
2023 metų pradžioje į valdžią grįžęs Lula siekė subalansuoti pastangas gerinti ryšius ir su Kinija, ir su JAV.
Šiais metais įvykęs viceprezidento Geraldo Alckmino vizitas į Pekiną buvo vertinamas kaip atveriantis kelią Brazilijai prisijungti prie Kinijos prekybos skatinimo iniciatyvos „Juosta ir kelias“, t. y. pagrindinio Xi ramsčio siekiant didinti Kinijos įtaką užsienyje.
Prie šios iniciatyvos prisijungė Pietų Amerikos šalys – Argentina, Čilė, Bolivija, Ekvadoras, Peru ir Venesuela.
Praėjusią savaitę Limoje, kur dalyvavo Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo (APEC) aukščiausiojo lygio susitikime ir susitiko su J. Bidenu, Xi atidarė pirmąjį Pietų Amerikoje Kinijos finansuojamą uostą.
Uosto atidarymas paskatino aukštus JAV pareigūnus perspėti Lotynų Ameriką būti budrią dėl Kinijos investicijų.
„Raginame Braziliją ir visus mūsų sąjungininkus sąmoningai įvertinti suartėjimo su Kinija riziką ir naudą“, – AFP sakė Valstybės departamento atstovė Natalia Molano.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Karalius Karolis ir „Amazon“ kurs išskirtinį dokumentinį filmą
Didžiosios Britanijos Karalius Karolis III kartu su vaizdo perdavimo srautu milžine „Amazon“ kurs išskirtinį dokumentinį filmą, kuriame daugiausiai dėmesio bus skiriama jo „harmonijos filosofijai“. ...
-
Londono požeminiuose tuneliuose – pamiršta šnipų buveinė
Už mėlynų durų siaurame Londono praėjime giliai po žeme slypi menkai žinomas tunelių tinklas, kadaise naudotas britų šnipų, ten įrengusių slaptą tolimojo ryšio telefonų stotį. ...
-
Popiežius Pranciškus suklupo eidamas į jubiliejinę audienciją Vatikane
Popiežius Pranciškus šeštadienį suklupo įeidamas į Vatikano audiencijų salę, kai nulūžo jo lazdos rankena, tačiau išvengė kritimo. ...
-
Mirė buvęs Vokietijos prezidentas
Buvęs Vokietijos prezidentas Horstas Koehleris (Horstas Kėleris), dirbęs šiame daugiausia reprezentaciniame poste nuo 2004 iki 2010 metų, šeštadienį mirė, paskelbė pareigūnai. ...
-
Trumpas žada, kad „absoliučiai“ įves tarifus Europos Sąjungai
JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) penktadienį sakė, kad ateityje „absoliučiai“ įves tarifus Europos Sąjungai (ES). ...
-
Trumpas sako su Putinu galintis imtis reikšmingų veiksmų dėl karo užbaigimo
JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) penktadienį sakė, kad jo administracija jau surengė labai rimtų diskusijų su Rusija apie jos karą prieš Ukrainą ir kad jis bei Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas netrukus galėtų imtis reik...
-
Vasario 1-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Vasario 1-oji, šeštadienis, 5 savaitė. ...
-
Slovakija dėl tariamų perversmo planų išsiunčia iš šalies ukrainietį
Kairysis nacionalistas Slovakijos premjeras Robertas Ficas sako turįs įrodymų, kad su Ukraina susiję tinklai nori destabilizuoti padėtį Slovakijoje ir nuversti jo vyriausybę. ...
-
Penkeri metai po „Brexit“: Starmeris siekia „bendradarbiavimo santykių“ su ES
Praėjus penkeriems metams po Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES), britų premjeras Keiras Starmeris pabrėžė „bendradarbiavimo santykių“ su ES būtinybę. ...
-
Vokietijos parlamentas atmetė prieštaringą imigracijos įstatymo projektą
Vokietijos parlamentarai penktadienį nedidele balsų persvara atmetė opozicijos konservatorių pasiūlytą imigracijos įstatymo projektą, kurį rėmė kraštutinių dešiniųjų partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD). ...