Lenkijos parlamentas pradeda seniai lauktus debatus dėl abortų

  • Teksto dydis:

Lenkijos parlamentas ketvirtadienį pradės seniai lauktus debatus dėl abortų įstatymų liberalizavimo, bet nuomonių skirtumai valdančiojoje koalicijoje neleidžia numatyti šių debatų baigties.

Per aštuonerius ankstesnės dešiniojo sparno vyriausybės valdymo metus moterų teisės katalikiškoje šalyje buvo vėl apmažintos, o ir taip griežti abortų įstatymai buvo dar labiau sugriežtinti. Dėl to šalyje vyko masinės demonstracijos.

38 mln. gyventojų turinčioje Lenkijoje galioja vieni griežčiausių abortų draudimų Europos Sąjungoje: ši procedūra leidžiama tik lytinio smurto ar incesto atvejais, arba jei nėštumas kelia pavojų moters gyvybei ar sveikatai.

Po pernai spalį įvykusių rinkimų Lenkijoje buvo suformuota premjero Donaldo Tusko centristų Pilietinės koalicijos (KO), „Trečiojo kelio“ ir „Kairės“ valdančioji koalicija.

D. Tusko partija ir „Kairė“ yra pažadėjusios legalizuoti abortus, bet kitos koalicijos narės šiuo klausimu yra susiskaldžiusios.

Įstatymo projektai, numatantys didesnes reprodukcines teises, jau daug mėnesių yra įstrigę parlamente. Dėl to pyksta daugelis moterų ir teisių gynimo grupės.

Šešių valandų debatai dabar numatomi ketvirtadienį popiet, dėl D. Tusko KO pateikto įstatymo projekto abortų iki 12 nėštumo savaitės legalizavimo klausimu ir kitų trijų pasiūlymų, kuriuos pateikė koalicijos partnerės.

Tačiau baigtis nėra aiški, nes kai kurie koalicijos parlamentarai nenori paremti šių pasiūlymų per penktadieniui paskirtą balsavimą.

Net jei parlamentas pritartų šioms reformoms, jas dar turėtų pasirašyti prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda), o to tikriausiai nebus, nes jis yra konservatyvios, opozicijoje atsidūrusios partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) sąjungininkas.

Pirmoji kliūtis

„Panašaus turinio įstatymo projektai per pastaruosius 30 metų daug kartų aptarinėti parlamente, bet nė vienas jų niekada nebuvo perduotas tolesnėms procedūroms komitete“, – naujienų agentūrai AFP sakė Krystyna Kacpura (Kristina Kacpura), vadovaujanti Moterų ir šeimos planavimo federacijai.

D. Tuskas – buvęs Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, nesutaikomas anksčiau valdžiusios PiS priešininkas – išreiškė viltį, kad jo koalicijos parlamentarai sudarys sąlygas įstatymo projektui įveikti pirmąją kliūtį.

„Yra daug požymių, kad taip ir bus“, – antradienį reporteriams sakė D. Tuskas.

Tačiau įstatymų leidėjai iš konservatyvios ūkininkų Lenkijos liaudies partijos (PSL), priklausančios „Trečiojo kelio“ grupei, atrodo nelabai norintys švelninti abortų draudimus. Kai kas jau pasakė, kad neparems minimų įstatymų projektų.

Panašaus turinio įstatymo projektai per pastaruosius 30 metų daug kartų aptarinėti parlamente, bet nė vienas jų niekada nebuvo perduotas tolesnėms procedūroms komitete.

„Aš balsuosiu „prieš“, – radijui „TOK FM“ sakė PSL deputatas Marekas Sawickis (Marekas Savickis). Tačiau jis nenurodė, kiek kitų jo partijos deputatų laikosi tokios pačios pozicijos.

D. Tusko koalicija kontroliuoja 248 iš 460 vietų žemuosiuose parlamento rūmuose. PSL turi 32 bloko vietas. Daugumai reikia 231 balso.

Prezidento kliūtis

Pagalba atlikti abortą Lenkijoje taip pat draudžiama – aktyvistams ir gydytojams už tai gresia kalėjimas.

Pernai teisių į abortą gynėja Justyna Wydrzynska (Justina Vidžinska) buvo pripažinta kalta dėl nėštumo nutraukimo piliulių parūpinimo vienai nėščiajai. Tai buvo pirmoji tokia byla; moteriai buvo skirta visuomeninių darbų.

Kaip rodo naujausia agentūros „Opinia24“ atlikta apklausa, 50 proc. lenkų pritaria abortų įstatymų liberalizavimui, o 41 proc. sako, kad palaiko esamas taisykles.

Gauti A. Dudos parašą bet kokiam naujam įstatymui bus nemenkas iššūkis.

Praėjusį mėnesį prezidentas vetavo įstatymą, kuriuo būtų buvusi liberalizuota galimybė įsigyti skubiosios kontracepcijos tablečių – jas be recepto būtų buvę galima įsigyti nuo 15 metų amžiaus.

A. Duda, praktikuojantis katalikas, sakė negalėjęs pritarti įstatymo projektui, suteikiančiam galimybę įsigyti kontraceptinių tablečių „be gydytojo konsultacijos ir neatkreipiant dėmesio į tėvų vaidmenį bei atsakomybę“.

Pasak prezidento, jis norįs „gerbti konstitucines teises ir vaikų sveikatos apsaugos standartą“.

Vyriausybė paskelbė, kad apeis prezidento veto leisdama vaistininkams išrašyti receptus šioms tabletėms.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių