- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Paradoksas, kad tarp Švedijos ir Suomijos esančiame nuostabiame Baltijos salyne jo saugumo garantu tebėra Europoje dėl agresijos autoriteto netekusi Rusija.
Lietuviški pėdsakai Marianhaminoje
Alandų salos yra ypatinga vieta, turinti ryškių sąsajų ir su Lietuvos laivyno istorija.
Nepriklausomos Lietuvos pirmieji Kaune įsteigtos jūreivystės mokyklos kursantai į praktiką jūroje plaukė Alandų salose, Marianhaminoje registruotais buvusios Gustafo Eriksono laivybos kompanijos burlaiviais.
Šie laivai buvo keturstiebiai barkai: 1923 m. įsigytas "Olivebank", 1924 m. – "Archibald Russell", 1929 m. – mokomasis burlaivis "Viking" ir 1935 m. – didžiausias G.Eriksono laivas "Moschulu".
1925–1939 m. G.Eriksono laivininkystės kompanijos burlaiviuose praktiką atliko ne mažiau kaip 18 lietuvių. Iš jų 11 baigė jūreivystės mokslus. Vykstant praktikai vienas vaikinas žuvo – įkrito į vandenyną nuo burlaivio stiebo, du susirgo ir mirė nuo džiovos, dar du pabėgo iš laivo Australijoje.
Dėl Lietuvos jūreivystės istorijos sąsajų su Alandų salomis ir Marianhamina Lietuvos jūreivystės istorija besidomintys žmonės, buriuotojai ypač mėgsta šį regioną.
Trauka: tarp Švedijos ir Suomijos esantis Alandų salų Marianhaminos uostas sulaukia daugybės jūrų keltų ir keleivių. V. Matučio nuotr.
Demilitarizacijos garantas
Šiomis dienomis, vykstant karui Ukrainoje, kurį sukėlė Rusija, atsirado ir tam tikrų jos sąsajų su Alandų salomis.
Aiškėja, kad Marianhaminoje veikia Rusijos konsulatas, kuris yra tarsi garantas, kad Alandų salos nebūtų militarizuotos.
Alandų salų demilitarizacija buvo nustatyta 1921 ir 1940 m. pagal tarptautinius susitarimus. Suomija buvo įpareigota ginti salų teritoriją. Po 1939–1940 m. Suomijos ir Sovietų Sąjungos Žiemos karo numatyta, kad tuometinė SSRS Marianhaminoje turės atstovybę, kuri stebės, kaip vykdomi Alandų salų demilitarizacijos susitarimai.
Kai Rusija su savo kaimynais elgiasi agresyviai, jos kaip demilitarizacijos garanto funkcija Alandų salose kelia klausimų.
Dabar, kai Rusija klastingai užpuolė Ukrainą, iškilo klausimas, ar ji gali būti demilitarizacijos garantu Baltijos jūroje esančiame Alandų salyne. Vis dažniau pasigirsta raginimų, kad Rusijos konsulatas Marianhaminoje turi būti uždarytas.
"Paradoksalu, kad Rusijos darbas yra užtikrinti, jog Suomija laikytųsi susitarimų", – svarstė Suomijos užsienio reikalų instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas Charly'is Salonius-Pasternakas.
Ypatingo statuso salynas
Prieš Rusijos kaip saugumo garantą Alandų salose pasisakė ir buvęs Suomijos karinės žvalgybos vadovas Pekka Toveri. Jis pabrėžė, kad kai Rusija su savo kaimynais elgiasi agresyviai, jos kaip demilitarizacijos garanto funkcija Alandų salose kelia klausimų.
Esminis klausimas yra dar ir toks, kad Rusijos konsulatas Marianhaminoje yra išlaikomas Suomijos valstybės lėšomis. Suomijos politikai jau svarsto, kad toks išlaikymas yra akivaizdus "Suomijos suvereniteto pažeidimas". Atsirado raginimų išsiųsti iš Marianhaminos visus Rusijos diplomatus, kaip tai daro nemaža dalis Europos valstybių.
Apie tai užsiminta ir Suomijos vyriausybės ataskaitoje apie šios šalies saugumo politiką. Į NATO ketinanti stoti Suomija baiminasi, kad Alandų salų demilitarizacijos garantu esanti Rusija neimtų Suomijai kaišioti pagalių į ratus derybose su NATO dėl narystės.
Apie 30 tūkst. gyventojų turinčios Alandų salos, kur dauguma kalba švediškai, yra autonominė Suomijos provincija. Ji turi savo parlamentą ir vyriausybę. Tuo pat metu salynas yra tarsi laisvas su specialiu statusu. Į Marianhaminą užsuka daug keleivinių laivų, kurie plaukioja tarp Švedijos ir Suomijos, nes apsilankymas Alandų salyne jiems suteikia teisę laivuose prekybai taikyti "duty free" sistemą be mokesčių.
Kilus diskusijoms dėl tolesnės Alandų salos demilitarizacijos apsaugos, užsiminta ir apie tai, kad Suomijos kartu su Alando salomis priėmimas į NATO ir būtų geriausias garantas. Suomija planuoja didinti pakrančių apsaugos pajėgas, kurios prireikus greitai reaguotų užtikrindamos ir Alandų salyno apsaugą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Moldovoje galutinai patvirtinti referendumo dėl stojimo į ES rezultatai2
Moldovos Konstitucinis Teismas ketvirtadienį, spalio 31-ąją, surengtame posėdyje pripažino teisėtais referendumo dėl europinės integracijos, kurį stojimo į ES šalininkai laimėjo minimalia persvara, rezultatus. ...
-
Kremlius: milžiniška Rusijos bauda „Google“ iš tiesų yra daugiau simbolinė
Kremlius ketvirtadienį pareiškė, kad milžiniška Rusijos „Google“ skirta bauda iš esmės yra daugiau simbolinė ir ja siekiama paskatinti bendrovę panaikinti apribojimus rusiškiems „YouTube“ kanalams. ...
-
Gynybos sekretorius: Vašingtonas greitu metu paskelbs apie naują karinę paramą Ukrainai
Jungtinės Valstijos greitu metu paskelbs apie naują karinę paramą Ukrainai, ketvirtadienį pranešė JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas). ...
-
Baltarusiją valdantis A. Lukašenka pareiškė, kad karas Ukrainoje galėtų baigtis lygiosiomis
Baltarusiją valdantis Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad Rusijos karas prieš Ukrainą gali baigtis „lygiosiomis“, konfliktą prilygino futbolo rungtynėms, ketvirtadienį pranešė valstybinė naujienų agentūra &bdq...
-
A. Blinkenas: Rusijos Kursko srityje dislokuota apie 8 tūkst. Šiaurės Korėjos karių
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) ketvirtadienį pareiškė, kad maždaug 8 tūkst. Šiaurės Korėjos karių buvo dislokuoti Rusijos Kursko srityje ir yra pasirengę artimiausiomis dienomis stoti į kovą su Ukrainos ...
-
Vokietijoje dvigubą pilietybę turintis vyras apkaltintas teroro nusikaltimais
Vokiečių prokurorai ketvirtadienį paskelbė, kad dvigubą Rusijos ir Vokietijos pilietybę turinčiam asmeniui, kovojusiam prorusiškų pajėgų pusėje Rytų Ukrainoje, pateikti kaltinimai teroro nusikaltimais ir grėsmės valstybės saugumui kėlimu...
-
Lenkija perduos Ukrainai likusius naikintuvus MiG-29, kai iš sąjungininkių gaus jų pakaitalus
Lenkija pristatys Ukrainai likusius naikintuvus MiG-29, kai iš sąjungininkių gaus jų pakaitalus, interviu „Ukrinform“ sakė Lenkijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Pawelas Wrońskis. ...
-
JAV įvedė sankcijas kone 400 įmonių, kaltindamos jas padedant Rusijai kare Ukrainoje
Jungtinės Valstijos trečiadienį įvedė sankcijas 398 įmonėms Rusijoje, Indijoje, Kinijoje ir daugiau nei dešimtyje kitų šalių, kaltindamos jas tiekiant produktus ir teikiant paslaugas, dėl kurių Rusija gali vykdyti karo veiksmus ir apei...
-
K. Harris ir D. Trumpas likus kelioms dienoms iki rinkimų traukia į vakarines valstijas
Kamala Harris (Kamala Haris) ir Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ketvirtadienį, likus kelioms dienoms iki JAV prezidento rinkimų, traukia į vakarines valstijas, siekdami įgyti pranašumą imigracijos klausimu ir pritraukti svarbius lotynų ameriki...
-
Lenkija ketina surengti ES ir JK viršūnių susitikimą
Kitą pusmetį Europos Sąjungai (ES) pirmininkausianti Lenkija turi naujų prioritetų ir vienas jų yra ES ir Didžiosios Britanijos santykių atkūrimas. ...