- BBC, "Reuters", BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Islandai tarė „ne“ buvusiai valdžiai ir išrinko tuos, kurie vos prieš penkerius metus privedė šalį prie finansinio žlugimo. Kodėl islandai mina ant to paties grėblio?
Dešiniųjų triumfas
Centro dešinės Nepriklausomybės partijos štabe liejosi ašaros. Šį kartą džiaugsmo, o ne nevilties, kaip prieš ketverius metus, kai šalis valdant šiai partijai atsidūrė prie finansinės katastrofos slenksčio.
Parlamente, kuris Islandijoje vadinamas Altingu, partija gavo 19 mandatų iš 63, ji surinko 26,7 proc. balsų. Tiesa, antrą vietą užėmusi agrarinė Pažangos partija atsiliko neką mažiau. Ši politinė jėga surinko 24,4 proc. balsų ir taip pat užsitikrino 19 vietų parlamente.
O Socialdemokratų partijos vyriausybė, vadovavusi šaliai pastaruosius ketverius metus, gali krautis daiktus.
Nors kairieji dažnai vadinami tais, kurie sugebėjo ištraukti Islandiją iš liūno, islandams jų reformos buvo ne prie širdies, kaip ir kalbos apie galimą prisijungimą prie ES.
Socialdemokratai gavo vos 12,9 proc. balsų ir tik devynias vietas parlamente. Už jos sąjungininką – Kairiųjų ir žaliųjų judėjimą – balsavo 10,9 proc. rinkėjų. Taigi jam atiteko septynios vietos.
Tiesa, po šių metų rinkimų Altingas pasipildė naujomis jėgomis.
Viena jų – vadinamoji Piratų partija, pasisakanti už nevaržomą dalijimąsi duomenimis internete. Partija sulaukė 5,1 proc. rinkėjų palaikymo ir gavo tris vietas.
Taip pat parlamente dirbs už šalies narystę ES pasisakanti Šviesios ateities partija – ji surinko 8,2 proc. balsų ir užsitikrino šešis mandatus.
Išlipo sausi?
Islandijos bankų sektoriaus žlugimas 2008 m. sukėlė šalyje ekonominę ir politinę krizę.
Kadaise Europos finansiniu centru buvusi Islandija tapo didžiausia Senojo žemyno skolininke. Tuo metu šalį valdė Nepriklausomybės partija. Ši politinė jėga valdžioje išbuvo nuo pat 1980 m. ir prieš ketverius metus gavo tai, ko nusipelnė, – bent taip manė islandai.
Partija buvo atsakinga už šalies bankų sistemos privatizaciją, finansų sektoriaus liberalizavimą ir jo žlugimą.
Tačiau islandai nuodėmes dešiniesiems, regis, atleido. Už tai, kad šie pažadėjo apkarpyti mokesčius, skatinti darbo vietų kūrimą ir pritraukti investicijų.
Taip pat centro dešinieji pareiškė, kad tarptautiniai kreditoriai, bandantys atgauti savo lėšas bankrutavusiuose šalies bankuose „Landsbanki“, „Kaupthing“ ir „Glitnir“, turės susitaikyti su nuostoliais, kurie gali siekti apie 75 proc. bankuose laikytų lėšų.
Islandams šie pažadai patiko, nes socialdemokratus dažnas kaltino dėl skolų grąžinimo tarptautiniams kreditoriams politikos.
Kartu Islandijos balsavimo rezultatai reiškia „ne“ narystei ES.
Būtent socialdemokratai tvirtino, kad narystė Bendrijoje garantuotų ilgalaikį šalies saugumą. Jie 2009 m. pradėjo belstis į ES duris, tačiau derybos nebuvo lengvos.
Dabar abi rinkimus laimėjusios partijos – euroskeptiškos, todėl vis garsiau kalbama, kad derybos su Briuseliu gali apskritai nutrūkti.
Nusivylimas politika
Analitikai juokauja, kad šalyje, kur prezidentas vaikšto be apsaugos ir pėsčias, o parlamento narių adresus bei telefonus galima rasti telefonų knygoje, suformuoti koaliciją neturėtų užtrukti.
Vis dėlto ne visi islandai buvo patenkinti rezultatais. 44-erių Halldóras Guðmundssonas piktinosi: „Žmonių atmintis, regis, trumpa. Laimėjo partijos, kurios įstūmė mus į šį jovalą“.
Iš viso teisę balsuoti Islandijoje turi 235 tūkst. šalies gyventojų. Nors rinkėjų aktyvumas buvo 83,3 proc., įžvelgiama daug ženklų, kad visuomenė nusivylusi politika.
Apklausos prieš rinkimus parodė, kad tik apie 15 proc. šalies gyventojų pasitiki parlamentu. Pirmoje vietoje pagal nepasitikėjimą, nenuostabu, atsidūrė šalies bankai.
„Akivaizdu, kad manevruoti vietos nėra, o jie pažadėjo labai daug. Manau, jų populiarumas išgaruos po trijų mėnesių“, – prognozavo rinkimų laimėtojų ateitį politikos komentatorius Egillas Helgasonas.
O 55-erių Thury Steinthorsdottir pridūrė: „Man šis balsavimas svarbus tik dėl to, kad po jo paaiškės, ar mano duktė sugebės išlaikyti savo namus, ar ne. Dabar ji dirba po 70–80 valandų per savaitę, kad galėtų sumokėti paskolą. Tai negali toliau tęstis.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
V. Putinas apie pokalbį telefonu su O. Scholzu: manau, kad dialogas galimas ir ateityje5
Pokalbis telefonu su Vokietijos kancleriu Olafu Scholzu, pasak Rusijos prezidento Vladimiro Putino, nesuartino pozicijų, tačiau galėtų būti pakartotas. ...
-
D. Tuskas: V. Putino grasinimas smogti Kyjivui naująja savo raketa rodo jo silpnumą
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas ketvirtadienį pareiškė, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino grasinimas paleisti naująją hipergarsinę raketą „Orešnik“ į Kyjivą yra jo silpnumo įrodymas. ...
-
JK parlamentas svarstys eutanazijos įstatymą1
Britų įstatymų leidėjai penktadienį svarstys kontroversišką bei daug emocijų sukėlusį įstatymo projektą, kuriam įsigaliojus Junginė Karalystė (JK) nutiestų kelią legalizuoti eutanaziją nepagydomai sergantiems ligoniams. ...
-
V. Putinas „nemato pagrindo panikuoti“ dėl nuvertėjančio rublio4
Tęsiantis rublio nuvertėjimui, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „nemato pagrindo panikuoti“. „Padėtis kontroliuojama“, – sakė jis ketvirtadienį viršūnių susitikimo Kazachstano sostinėje Astanoje kuluaruose. Ru...
-
Sakartvelo premjeras: šalies siekis įstoti į ES atidedamas iki 2028 metų8
Sakartvelo ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė ketvirtadienį paskelbė, kad šalies siekis įstoti į Europos Sąjungą (ES) atidedamas iki 2028 metų. ...
-
Švedija prašo Kinijos bendradarbiauti tyrime dėl kabelių Baltijos jūroje pažeidimo3
Švedija ketvirtadienį nusiuntė Kinijai oficialų prašymą bendradarbiauti atliekant tyrimą dėl dviejų kabelių Baltijos jūroje pažeidimo, sakė šalies ministras pirmininkas. ...
-
Rumunijos KT nurodė perskaičiuoti per prezidento rinkimų pirmąjį ratą atiduotus balsus2
Ketvirtadienį Rumunijos Konstitucinis Teismas nurodė perskaičiuoti per pirmąjį prezidento rinkimų ratą atiduotus balsus, kai kraštutinių dešiniųjų kandidatas netikėtai užėmė pirmaujančią poziciją. ...
-
Australijoje priimtas socialinių tinklų draudimas vaikams
Australijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį priėmė svarbias taisykles, pagal kurias jaunesniems nei 16 metų asmenims bus uždrausta naudotis socialiniais tinklais. ...
-
Europos Parlamentas ragina surengti naujus rinkimus Sakartvele6
Įvertinę svarbius pažeidimus, europarlamentarai ketvirtadienį atsisakė pripažinti parlamento rinkimų Sakartvele rezultatus ir paragino per ateinančius metus surengti naujus rinkimus, sakoma Europos Parlamento (EP) pranešime žiniasklaidai. ...
-
Lenkijos Seimas pritarė siūlymui Kūčias paskelbti nedarbo diena1
Lenkijos Seimas trečiadienį priėmė švenčių dienas reglamentuojančio įstatymo pataisą, pagal kurią Kūčios, gruodžio 24-oji, oficialiai taps nedarbo diena. ...