- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Singapūrą apėmė gedulas, o pasaulio lyderiai pirmadienį skelbė pagarbos pareiškimus, mirus Lee Kuan Yew (Li Kvan Ju) – geležiniu kumščiu valdžiusiam politikui, kuris buvusią skurdžią koloniją pavertė klestinčiu miestu valstybe.
Jo sūnus – dabartinis premjeras Lee Hsien Loongas (Li Sien Lungas), paryčiais paskelbė pareiškimą, kuriame pranešė apie 91 metų tėvo mirtį Singapūro bendrojoje ligoninėje po ilgai trukusios ligos.
Vyriausybės vadovas paskelbė savaitės trukmės nacionalinį gedulą, o velionio buvusio lyderio palaikai bus kremuoti kovo 29 dieną.
„Jis kovojo dėl mūsų nepriklausomybės, sukūrė šalį iš nieko ir pasistengė, kad didžiuotumėmės, būdami singapūriečiai. Kito tokio žmogaus nebepamatysime“, – premjeras sakė emocingai kalbėdamas per televiziją.
Žiūrovai skandavo „Pone Lee!“, kai baltas katafalkas, vežantis velionio palaikus, vidurdienį atvyko į Istanos valstybinį kompleksą, prasidedant dvi dienas truksiančioms privačioms šeimos atsisveikinimo ceremonijoms. Vėliau palaikai bus viešai pašarvoti parlamento rūmuose.
Prie komplekso vartų singapūriečiai, reiškė asmeninę pagarbą ir pasirašinėjo užuojautų lentoje, o kai kurie verkė.
JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ir kiti pasaulio lyderiai gyrė Lee Kuan Yew, kuris nedidelę išteklių neturinčią teritoriją pavertė finansų, prekybos ir laivybos pasauliniu centru, nors jo griežtą politinį valdymą smerkė žmogaus teisių aktyvistai.
„Jis buvo tikras istorijos milžinas, kuris visuomet bus prisimenamas ateinančių kartų kaip modernaus Singapūro tėvas ir vienas didžiųjų Azijos reikalų strategų“, – sakoma B.Obamos pranešime.
Kinija gyrė Lee Kuan Yew „istorinį indėlį“ į dvišalius santykius, kai Pekino komunistinė vyriausybė 1978 metais ėmėsi dramatiškų ekonomikos reformų.
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) sakė, kad Lee Kuan Yew buvo „plačiai gerbiamas tarptautinės bendruomenės kaip strategas ir valstybės veikėjas“.
Pagarbos pareiškimų paskelbė virtinė tarptautinių organizacijų lyderių, tarp jų Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas), taip pat Malaizijos, Didžiosios Britanijos, Japonijos ir Australijos premjerai.
Neproporcinga įtaka
Lee Kuan Yew sveikata staigiai pablogėjo, kai 2010-aisiais mirė jo žmona Kwa Geok Choo (Kva Gok Ču), su kuria jis išgyveno 63 metus. Buvęs lyderis beveik septynias pastarąsias savaites buvo gydomas ligoninėje dėl sunkaus plaučių uždegimo.
Likus dvejiems metams iki savo mirties Lee Kuan Yew atskleidė, kad pasirašė išankstinį nurodymą gydytojams nepalaikyti jo gyvybės dirbtinėmis priemonėmis, jeigu nebeliktų vilties jo atgaivinti.
Lee Kuan Yew užėmė premjero postą 1959 metais, kai Didžioji Britanija suteikė autonomiją savo kolonijai, vedė Singapūrą į nepriklausomybę, kuri buvo paskelbta 1965-aisiais po trumpos ir audringos sąjungos su Malaiziją, ir vadovavo šaliai iki pat 1990 metų.
Singapūras dabar yra tarp pirmaujančių valstybių pagal vienam gyventojui tenkančių pajamų dydį, o beveik visi šios šalies žmonės apsirūpinę gyvenamuoju būstu. Singapūras taip pat pasižymi mažu nusikalstamumu ir aukščiausios klasės infrastruktūra.
Opozicinė Darbininkų partija, kurios lyderiai buvo tarp persekiojamųjų Lee Kuan Yew autoritariniame režime, prisidėjo prie gedinčiųjų 5,5 mln. gyventojų turinčioje valstybėje.
„Jo nuopelnai Singapūrui bus prisimenami ateinančių kartų“, – sakoma partijos pranešime.
Vakarų šalių lyderiai neretai konsultuodavosi su Lee Kuan Yew, ypač dėl ryšių su Kinija, kurią jis anksti įvardijo kaip pasaulio ekonomikos augimo variklį, taip pat su kitomis neramesnėmis kaimyninėmis Pietryčių Azijos šalimis.
Singapūre dirbantis politikos analitikas Derekas da Cunha (Derekas da Kunja) sakė naujienų agentūrai AFP, kad „Lee Kuan Yew suteikė Singapūrui tarptautinį žinomumą, visiškai neproporcingą šalies dydžiui“.
Tačiau šis Kembridže studijavęs teisininkas taip pat kritikuojamas dėl politinių oponentų kalinimo, taip pat dėl to, kad savo kritikus priversdavo emigruoti arba sužlugdydavo finansiškai, keldamas brangiai kainuojančias bylas dėl šmeižto.
„Esu patenkintas“
Singapūre žodžio ir susirinkimų laisvė griežtai kontroliuojama. Nors šalies santvarka pastaraisiais metais tapo liberalesnė, joje tebenaudojamos fizinės bausmės, o organizacija „Žurnalistai be sienų“ (Reporters Sans Frontieres) savo metinėje ataskaitoje, nurodė, kad Singapūras pagal žiniasklaidos laisvę užima 150-ąją vietą – žemesnę negu Rusija arba Zimbabvė.
Žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ Azijos padalinio direktoriaus pavaduotojas Philas Robertsonas (Filas Robertsonas) pripažino velionio lyderio palikimą ekonomikoje, bet pridūrė, kad tai „taip pat buvo pasiekta reikšminga žmogaus teisių kaina“.
Pasak Ph.Robertsono, galbūt dabar Singapūras pribrendo nacionaliniam „persitvarkymui“ liberalesnės politikos kryptimi.
Lee Kuan Yew atsistatydino 1990 metais, perleisdamas postą savo pavaduotojui Goh Chok Tongui (Go Čok Tongui), kuris savo ruožtu 2004-aisiais perdavė vyriausybės vairą buvusio lyderio vyriausiajam sūnui Lee Hsien Loongui.
Liaudies veiksmo partija (LVP), kurios vienas iš įkūrėjų buvo Lee Kuan Yew, grįždavo į valdžią per kiekvienus rinkimus nuo 1959 metų. Šiuo metu ji kontroliuoja 80 mandatų 87 vietų parlamente.
Lee Kuan Yew atsisakė vyriausybės patarėjo vaidmens po rinkimų 2011 metais, kai LVP rezultatai buvo blogiausi nuo jos atėjimo į valdžią: už šią partiją balsavo tik 60 proc. rinkėjų, visuomenei piktinantis dėl imigrantų antplūdžio, didėjančių pragyvenimo kainų, blogėjančių gyvenimo mieste sąlygų ir viešųjų gyvenamųjų būstų stygiaus.
2013 metais išleistoje savo paskutinėje knygoje „Vieno žmogaus požiūris į pasaulį“ (One Man's View of the World) Lee Kuan Yew apžvelgė savo įsimintiną karjerą ir padarė išvadą: „Kalbant apie mane – padariau, ką norėjau, kiek turėjau galimybių. Esu patenkintas.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nusilpus JAV doleriui, aukso kaina kopia aukštyn
Kiek nusilpus JAV doleriui, aukso kaina antradienį pakilo virš 2 620 JAV dolerių už unciją, pasiekusi aukščiausią per savaitę lygį, rodo portalo „Trading Economics“ skelbiami duomenys. ...
-
Varšuvoje rengiamos didžiųjų Europos valstybių užsienio reikalų ministrų derybos
Lenkijos sostinėje antradienį vyks didžiųjų Europos šalių užsienio reikalų ministrų derybos ir daugiausiai dėmesio jose bus skirta Rusijos plataus masto invazijai į Ukrainą bei Donaldo Trumpo sugrįžimui į Baltuosius rūmus. ...
-
Lapkričio 19-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 19-oji, antradienis, 47 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 7.56 val., leidžiasi 16.11 val. Dienos ilgumas 8.15 val. Mėnulis (pilnatis) leidžiasi 12.46 val., teka 18.44 val. Vardadieniai: Atas, Audronė, Dainotas, Matilda, Rimgaudė Datos:...
-
JAV pareigūnas: O. Scholzo pokalbis su V. Putinu nėra pozicijos dėl Ukrainos pasikeitimas
Aukšto rango JAV užsienio politikos pareigūnas pareiškė, kad Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo sprendimas pasikalbėti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu neprieštarauja bendrai Vakarų sąjungininkių pozicijai dėl karo Ukrainoje....
-
Londonas: iki šiol apmokėme 50 000 Ukrainos karių
Didžioji Britanija nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios apmokė apie 50 000 ukrainiečių karių. ...
-
B. Netanyahu: Izraelis veiks prieš „Hezbollah“, net ir sudarius paliaubų susitarimą Libane3
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu) pirmadienį pareiškė, kad Izraelis ir toliau vykdys karinius veiksmus prieš Irano remiamą Libano ginkluotą judėjimą „Hezbollah“, net jei Libane bus pasiek...
-
Rusija žada „tinkamą atsaką“, jei Ukraina panaudos tolimo nuotolio JAV ginklus
Maskva pirmadienį įspėjo apie „tinkamą atsaką“, jei Ukraina paleis JAV tiekiamas ilgojo nuotolio raketas į Rusijos teritoriją. ...
-
V. Zelenskis aplankė fronte esantį Kupjanską
Ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad pirmadienį lankėsi Ukrainos pietryčiuose esančiame Kupjanske, kur praėjusią savaitę buvo trumpam įžengę Rusijos pėstininkai. ...
-
D. Trumpas patvirtino savo planą pasitelkti kariuomenę masinėms imigrantų deportacijoms3
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį patvirtino, kad planuoja paskelbti nacionalinę nepaprastąją padėtį pasienio saugumo srityje ir pasitelkti JAV kariuomenę masinei dokumentų neturinčių migrantų deportacijai. ...
-
O. Scholzo pozicija netiekti Ukrainai „Taurus“ raketų nepasikeitė
Nepaisant pasikeitusios JAV pozicijos, Vokietijos kancleris Olafas Scholzas toliau laikosi savo sprendimo neperduoti Ukrainai tolimojo nuotolio raketų „Taurus“. ...