- Parengė Asta Mažutytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Donaldas Trumpas vilkina teismo procesus arba išsisuka nuo jų, vieną po kitos skina pergales pirminiuose rinkimuose, tampa vieninteliu respublikonų kandidatu į prezidentus ir grįžta į Baltuosius rūmus. Tokia vadinamųjų trampistų vizija patinka toli gražu ne visiems respublikonams.
Ne visi mano, kad vienintelis kelias – rodyti lojalumą partijai, remti, kad ir labai prieštaringai vertinamą, bet savą ryškiausią kandidatą. Yra respublikonų, kurie Baltuosiuose rūmuose visai nenorėtų matyti D. Trumpo. Valstijose, gyvenančiose pirminių rinkimų, kai partijos išsigrynins savų kandidatų į prezidentus pavardes, laukimu, pastarosiomis savaitėmis išsiskyrė viena pavardė – Nikki Haley.
Reitingų aritmetika
Respublikonų partijos pirminiai rinkimai, kuriuose varžysis pretendentai į kandidatus, prasidės sausio 15 d. Ajovoje. Bent dviejose iš keturių valstijų, kuriose balsavimas vyks pirmiausia, buvusi Pietų Karolinos gubernatorė lenkia pagrindinį eksprezidento varžovą Floridos gubernatorių Roną DeSantisą.
Nors jos atotrūkis nuo D. Trumpo kol kas dar labai didelis, situacija nebeviltiška. Pvz., Ajovoje parama D. Trumpui sumažėjo iki 44,7 proc., o N. Haley su 15,3 proc. atsiliko nuo R. DeSantiso (17,5 proc.).
Naujajame Hampšyre N. Haley su 18,9 proc. – antroji po eksprezidento, o J. DeSantis atsiliko net nuo Chriso Christie, kuris šiuo metu turi 11,6 proc. Dar laukia pirminiai rinkimai Nevadoje, o jei N. Haley pasirodys solidžiai ir Pietų Karolinoje, jos pavardė reitingų sąraše gali dar labiau pakilti.
Šeima: politikė su vyru Michaelu (dešinėje), žentu Joshua, dukra Rena ir sūnumi Nalinu. / B. Clarko / „Wikipedia“ nuotr.
Nesudegino tiltų
N. Haley ir D. Trumpo keliai jau buvo susikirtę. Jo prezidentavimo metais ji buvo JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose. Skirtingai nei daug kitų respublikono prezidento komandos narių, iš pareigų ji ne tik pasitraukė pati, bet dar ir komandą paliko nesusipykusi su D. Trumpu.
2016 m., būdama Pietų Karolinos gubernatore, ji palaikė ne D. Trumpą, bet jo konkurentą respublikonų pirminiuose rinkimuose senatorių Marcą Rubio, – tuomet sakė, kad D. Trumpas įkūnija tokių savybių žmogų, kokio prezidento poste nenorėtų matyti joks gubernatorius. Tačiau vėliau ji buvo vadinama viena ištikimiausių D. Trumpo šalininkių, o 2018 m. išleistoje knygoje gyrė jo veiklą.
2017-aisiais N. Haley pareiškė, kad moterys, kaltinančios D. Trumpą nederamu seksualiniu elgesiu, „turėtų būti išklausytos“, tuo sukeldama jo įtūžį. Po Kapitolijaus šturmo N. Haley kritikavo D. Trumpą, bet vėliau sušvelnino požiūrį. Nors N. Haley prieš dvejus metus ir žadėjo nepretenduoti į Baltuosius rūmus, buvęs vadovas palaimino jos sprendimą kelti savo kandidatūrą į pirminius rinkimus.
Apžvalgininkai primena, kad N. Haley sprendimo dalyvauti rinkimuose nebūtina laikyti prieštaringu – esą dar yra viceprezidento postas, į kurį ji galėtų taikyti, jei galiausiai apsispręstų nebedalyvauti dvikovoje su D. Trumpu. Toks žingsnis galėtų būti patrauklus jos šalininkams – tarsi garantija, kad, D. Trumpui tapus prezidentu, charizmatiška nuosaikioji respublikonė būtų atasvara jam.
Rinkimų kampanijos metu N. Haley ne kartą sakė, kad D. Trumpas buvo „tinkamas prezidentas tinkamu metu“, tačiau kritikavo jo užsienio politikos ir asmenybės aspektus.
Solidūs rėmėjai
Nuo vasario, kai įsiliejo į rinkimų maratono dalyvių gretas, N. Haley pamažu, bet stabiliai kyla reitingų laiptais. Iki šiol didžiausią šuolį reitingų lentelėje ji padarė po lapkričio pradžioje vykusių debatų. Prieš kelias savaites, anot „Politico“, jos rinkimų kampanija įgavo pagreitį: komanda pasipildė naujais nariais, o iždas – naujų rėmėjų parama.
Šį antradienį paramą N. Haley išreiškė įtakinga organizacija „Americans for Prosperity“, kurią yra įkūrę milijardieriai broliai Charlesas ir Davidas Kochai.
Itin konservatyviomis pažiūromis garsėjantys broliai (Davidas mirė 2019 m., Charlesui – 88-eri) kapitalą susikrovė iš naftotiekių, galvijininkystės, popieriaus ir trąšų gamybos, technologijų bendrovių. Finansuodami įvairius projektus jie dešimtmečius darė įtaką politikai – solidžias pinigų sumas skyrė politiniams judėjimams, konservatyviems respublikonų kandidatams ir analitiniams centrams. Broliai Kochai laikomi dešiniųjų judėjimo, vadinamosios „Tea Party“ klubo, pradininkais.
Didelius finansinius išteklius ir platų tinklą visoje šalyje turinčios organizacijos pareiškime teigiama, kad D. Trumpas ir Joe Bidenas tik pratęs politinį nuosmukį, „be to, aiški rinkėjų dauguma nori ko nors naujo“.
Neseniai paramą N. Haley išreiškė kito nuosaikaus kandidato Timo Scotto, pasitraukusio iš tolesnės kovos, rėmėjai. Tarp jai palankumą rodančių įtakingų asmenų, – ir D. Trumpą kritikuojančiam rizikos draudimo fondo milijardieriui Pauliui Singeriui artimi žmonės.
Diplomatija ir vertybės
51 metų moteris, imigrantų iš Indijos atžala, jau saugusi tapusi Krikščionių bažnyčios nare, atstovauja naujajai kartai – tiems, kurie yra gana brandūs ir patyrę, kad galėtų perimti aukščiausios valdžios vadeles iš politikoje užsibuvusių veteranų. Politikų amžių ji akcentuoja ir savo programoje – pasisako už kadencijų senatoriams ir Atstovų rūmų nariams apribojimą, už vyresniems nei 75-erių politikams privalomą dvasinės sveikatos testą.
Dažnai pabrėžiama, kad N. Haley yra pirmoji nebaltaodė, pretenduojanti į kandidates, ir penktoji moteris, matanti save šalies prezidente. Pati N. Haley taip pat puoselėja pokyčių kūrėjos, galinčios atgaivinti Respublikonų partiją ir šalį, įvaizdį.
„Didžiuojuosi, kad esu indų imigrantų dukra. Ne juodaodė, ne baltaodė. Aš buvau kitokia, – vasarį pranešdama apie sprendimą dalyvauti rinkimuose sakė N. Haley. – Tačiau mano mama visada sakydavo: „Tavo darbas – sutelkti dėmesį ne į skirtumus, o į panašumus.“
Jos rinkimų kampanija įgavo pagreitį: komanda pasipildė naujais nariais, o iždas – naujų rėmėjų parama.
Vertindami jos požiūrį kitais klausimais, ekspertai pabrėžia N. Haley pragmatiškumą, bandymą įtikti skirtingoms respublikonų stovykloms. Nors ir pasisako prieš abortus, idėją uždrausti juos nacionaliniu lygiu laiko nerealistine, būdama prezidente siektų, kad būtų kuo didesnės kliūtys nelegaliai imigracijai.
N. Haley laikoma bent tarp respublikonų palankiausia Rytų Europai politike. Būdama ambasadore, darbo diplomatinėje tarnyboje patirties neturėjusi, į politiką iš šeimos verslo, kur rūpinosi finansais, atėjusi moteris puikiai susitvarkė su savo užduotimi. JAV valstybės departamento vadovybę ištikus krizei net buvo vadinama de facto šalies diplomatijos vadove.
Paaiškėjus, kad Rusija kišosi į JAV prezidento kampaniją, vadino tai atviru agresijos aktu. 2018 m. laikėsi kategoriškos pozicijos sankcijų Rusijai klausimu – vėliau Baltiesiems rūmams teko koreguoti šią ambasadorės poziciją.
Birželį kandidatų debatuose ji sukritikavo D. Trumpą ir R. DeSantisą už tai, kad šie atsisakė tiesiogiai atsakyti į klausimą, ar nori, kad Ukraina laimėtų karą su Rusija. N. Haley teigė, kad Rusijos agresiją vadinti „teritoriniu ginču“ arba raginti Jungtines Valstijas būti neutralias šiuo klausimu yra netinkama. „Ukrainos pergalė atitinka mūsų nacionalinio saugumo interesus“, – akcentavo politikė.
Lapkritį per debatus su kitu respublikonu pretendentu Viveku Ramaswamiu, komentuodama jo antiukrainietišką poziciją, N. Haley pasakė: „Putinui ir Xi (Rusijos ir KInijos lyderiai, – red. past.) teka seilė vien pagalvojus, kad toks žmogus gali tapti prezidentu.“ Ji priminė dėl Rusijos invazijos žuvusius ukrainiečius ir pabrėžė: JAV neturėtų duoti Kyjivui pinigų, bet turėtų aprūpinti ginklais, kad jis galėtų laimėti.“
Kalbėdama apie Izraelio ir „Hamas“ karą N. Haley sakė, kad Izraelis turi sunaikinti teroristus.
Indikatorius – D. Trumpas
Amerikiečių akimis, didžiausias N. Haley pranašumas – ji patraukli respublikonams, kurie mieliau balsuotų už santūresnį kandidatą nei šūkio „Padarykime Ameriką vėl didžią“ (angl. „Make America Great Again“) skleidėjas.
Yra tokių, kurie antrintų bene ryškiausiai D. Trumpo kritikei tarp respublikonų – Liz Cheney. Likus mažiau nei metams iki rinkimų, buvusi kongresmenė parašė knygą „Priesaika ir garbė“, kurioje D. Trumpą pavadino pavojingiausiu žmogumi, kada nors sėdėjusiu Ovaliajame kabinete. „Kaip tauta, galime ištverti žalingą politiką ketverių metų kadenciją, tačiau ne prezidentą, kuris nori panaikinti mūsų Konstituciją“, – rašo ji.
J. DeSantisas eina kitu keliu: bando būti D. Trumpo kopija, tačiau tikrieji trampistai mieliau renkasi originalą. Nacionaliniu lygiu J. DeSantiso populiarumo reitingas smuko nuo 30 proc. pavasarį iki 12,6 proc. rudenį. D. Trumpas kol kas turi beveik 60 proc. populiarumą.
N. Haley stovykla kol kas lenkia konkurentus ir pagal būsimos reklamos apimtį televizijoje. Nuo Padėkos dienos iki sausio 23-iosios, kai pirminiai rinkimai vyks Naujajame Hampšyre, reklamos laiką rezervuoja dvi didžiausios grupės: N. Haley kampanija ir jos fondas „Stand for America Fund Inc.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pasaulio bankas paskelbė apie 750 mln. dolerių paramos paketą Ukrainai
Pasaulio bankas ketvirtadienį paskelbė apie 750 mln. dolerių (695,41 mln. eurų) paramos Ukrainai paketą, informavo ukrainiečių portalas „The Kyiv Independent“. ...
-
Apklausa: du trečdaliai Vokietijos rinkėjų nori greitų naujų rinkimų
Žlugus kanclerio Olafo Scholzo valdančiajai koalicijai, maždaug du trečdaliai Vokietijos rinkėjų nori, kad pirmalaikiai rinkimai būtų surengti kuo greičiau, parodė penktadienį atlikta apklausa. ...
-
Ataskaita: Europos šalys skiria daugiau lėšų gynybai, bet yra kur pasistiebti
Tarptautinis strateginių studijų institutas (IISS), Londone įsikūręs analitinis centras, penktadienį pareiškė, kad Europos šalys sustiprino savo gynybą, reaguodamos į 2014-aisiais įvykdytą Krymo pusiasalio aneksiją ir 2022-ųjų Rusij...
-
M. Draghi: po D. Trumpo pergalės būtinybė reformuoti Europos ekonomiką tapo dar aktualesnė
Po Donaldo Trumpo pergalės JAV rinkimuose būtinybė reformuoti Europos ekonomiką tapo dar aktualesnė, perspėjo svarbios ataskaitos apie konkurencingumą autorius Mario Draghi, penktadienį atvykęs į Europos Sąjungos (ES) vadovų derybas Budapešt...
-
Mokslininkai įspėja, kad dar ne pabaiga: gamtos kataklizmų tik daugės2
Šie metai, 2024-ieji, gali tapti rekordiniai – karščiausi per visą stebėjimų istoriją. Europos Sąjungos klimato stebėsenos tarnyba įspėja: tikėtina, tai dar ne pabaiga. Daugės ir gamtos kataklizmų. ...
-
D. Trumpas savo administracijos vadove pasirinko kampanijos vadybininkę S. Wiles
JAV išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį paskelbė, kad jo rinkimų kampanijos vadybininkė Susie Wiles bus jo Baltųjų rūmų administracijos vadovė. ...
-
V. Putinas apie D. Trumpą: pasirodo, jis drąsus žmogus16
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir JAV išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ketvirtadienį užsiminė, kad gali surengti derybas, pastarajam laimėjus rinkimų kovą dėl Baltųjų rūmų. ...
-
Maskva: Vokietijos koalicija sužlugo dėl to, kad nebegauna pigių rusiškų dujų7
Rusija pareiškė, kad Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo centro kairiųjų koalicija žlugo dėl to, kad šalis nebegauna rusiškų dujų. ...
-
Po D. Trumpo pergalės prancūzų ministras mato galimybę užbaigti karus Gazos Ruože, Libane1
Jeruzalėje viešintis Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Noelis Barrot (Žanas Noelis Baro) ketvirtadienį pareiškė matantis perspektyvų užbaigti Izraelio karus Gazos Ruože ir Libane po Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pergalės ...
-
D. Trumpui grįžtant į valdžią, Europa raginama rašyti savo istoriją1
Budapešte ketvirtadienį susirinkę Europos lyderiai ieškojo bendro atsako į naujojo Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) prezidentavimo grėsmes. ...