- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dar neatsigavę po šoką sukėlusių šios savaitės įvykių, rumunai sekmadienį balsuoja parlamento rinkimuose, kuriuose pergalė prognozuojama kraštutiniams dešiniesiems.
Rumunijos parlamento rinkimai vyksta praėjus savaitei po to, kai kraštutinių dešiniųjų kandidatas Calinas Georgescu (Kelinas Džordžesku) netikėtai aplenkė ministrą pirmininką Marcelį Ciolacu (Marčelį Čolaku) ir išstumdamas jį iš rinkimų kovos pateko į antrą prezidento rinkimų ratą. Šis turėtų vykti gruodžio 8 dieną.
Sąmyšis šalį apėmė Rumunijos konstituciniam teismui ketvirtadienį nurodžius perskaičiuoti prezidento rinkimų pirmojo turo balsus.
Tuo metu socialinis tinklas „TikTok“ ketvirtadienį paneigė Rumunijos valdžios institucijų kaltinimus, kad jis suteikė „privilegijuotas sąlygas“ Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu besižavinčiam C. Georgescu.
Nepaisant kaltinimų dėl Rusijos įtakos ir kišimosi per „TikTok“, parlamento rinkimai vyksta kaip buvo suplanuota.
Nors daugiau kaip 9 mln. balsų perskaičiavimas, regis, vyksta sparčiai, Bukarešto gatvėse žmonės reiškė susirūpinimą pastarojo meto įvykiais.
„Tai, kas dabar vyksta, neatrodo labai demokratiška, – naujienų agentūrai AFP sakė 40 metų slaugytoja Gina Visan (Džina Visan). – Jie turėtų gerbti mūsų balsavimą. Mes nusivylę, bet esam pripratę prie tokio elgesio.“
Rinkimų apylinkės buvo atidarytos 7 val. vietos (ir Lietuvos) laiku. Darbą jos baigs 21 valandą. Netrukus po to turėtų būti paskelbti balsavusiųjų apklausų rezultatai.
Pirmieji oficialūs rezultatai turėtų pasirodyti vėlai sekmadienį.
Susiskaldęs parlamentas
Rumunijos politinį kraštovaizdį pastaruosius tris dešimtmečius formuoja dvi pagrindinės partijos.
Tačiau analitikai prognozuoja, kad po sekmadienio balsavimo parlamentas bus susiskaldęs ir kad tai paveiks būsimos vyriausybės formavimą.
Apklausos rodo, kad kelios kraštutinių dešiniųjų partijos, nepritariančios pagalbos siuntimui į Ukrainą, bendrai turėtų gauti daugiau kaip 30 proc. balsų.
19 mln. gyventojų turinti šalis iki šiol priešindavosi nacionalizmo kilimo tendencijai regione, bet dabar, ekspertų teigimu, ji susiduria su beprecedente po komunizmo žlugimo 1989-aisiais situacija. Rumunijoje pastaruoju metu auga pyktis dėl didelės infliacijos ir baimė būti įtrauktiems į Rusijos karą prieš kaimyninę Ukrainą.
45 metų ekonomistas George Sorinas (Džordžė Sorinas) Bukarešte AFP sakė, jog tikisi gero kraštutinių dešiniųjų pasirodymo.
Jo nuomone, darbą baigiantis parlamentas daugiausia tarnavo Ukrainos interesams, o Europos Sąjungą iškeldavo virš „nacionalinių interesų“.
Mes nusivylę, bet esam pripratę prie tokio elgesio.
Tarp kraštutinių dešiniųjų partijų yra AUR, kurios lyderis George Simionas (Džordžė Simionas) gavo beveik 14 proc. balsų prezidento rinkimuose.
Dar yra Dianos Sosoacos (Dianos Šošoakės) vadovaujama „SOS Romania“ ir neseniai įkurta Jaunimo partija (Partidul Oamenilor Tineri, POT), galinti pasiekti 5 proc. balsų slenkstį ir patekti į parlamentą.
Priešingoje, proeuropietiškoje stovykloje esanti centristų USR taip pat tikisi gerai pasirodyti parlamento rinkimuose. Jos lyderė Elena Lasconi (Elena Laskoni) per prezidento rinkimus liko antra.
„Stabilumas ar chaosas“
Valdantieji socialdemokratai (PSD) ir Nacionalinė liberalų partija (PNL) per praėjusios savaitės prezidento rinkimus patyrė didelį pralaimėjimą.
Kadenciją baigiantis premjeras M. Ciolacu atidavęs savo balsą sakė, kad šie parlamento rinkimai reiškia pasirinkimą „tarp stabilumo ir chaoso“.
Darbą baigiantis prezidentas Klausas Iohannisas (Klausas Johanisas) teigė, kad šis balsavimas yra itin svarbus ir nulems Rumunijos ateitį: tai, ar ji „liks laisvės bei atvirumo šalis, ar smuks į toksišką izoliaciją bei tamsią praeitį“.
Parlamento rinkimai vyksta delikačiu momentu, kai teismo nurodymas perskaičiuoti pirmojo prezidento rinkimų turo balsus daugelį rumunų išmušė iš vėžių.
Atidavęs savo balsą Fokšanyje, AUR lyderis G. Simionas pareiškė, kad kai kas „bando pakartoti (prezidento) rinkimus siekdamas trokštamo rezultato“.
„Praėjusį sekmadienį rumunai tarė žodį“, – sakė jis ir tvirtino, kad prezidento rinkimų rezultatai turėtų būti gerbiami.
Septimius Parvu (Septimijaus Pervu) iš analitinio centro „Expert Forum“ nuomone, Konstitucinio Teismo nurodymas perskaičiuoti balsus turi daug neigiamų padarinių, įskaitant tai, kad buvo pakirstas pasitikėjimas Rumunijos institucijomis.
„Anksčiau Rumunijoje esame perskaičiavę balsų, bet ne milijonus ir dar vykstant parlamento rinkimams“, – sakė jis ir pridūrė, kad Teismo sprendimas tikriausiai pasitarnaus kraštutiniams dešiniesiems.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
NATO pradeda patruliavimą Baltijos jūroje
NATO generalinis sekretorius Markas Rutte antradienį pareiškė, kad Aljansas pradeda Baltijos jūros stebėsenos misiją po įtariamo povandeninių kabelių sabotažo. ...
-
Nušalinto Pietų Korėjos prezidento teismo pradžia truko vos kelias minutes
Pietų Korėjos Konstitucinis Teismas antradienį turėjo pradėti nuo pareigų nušalinto prezidento Yoon Suk Yeolo, praėjusį mėnesį paskelbusio trumpai galiojusį karo padėties dekretą, apkaltos procesą. ...
-
Vokietija žada prisidėti prie NATO misijos Baltijos jūroje
Vokietijos karinės jūrų pajėgos skirs laivų infrastruktūrai Baltijos jūroje ginti, tvyrant nerimui dėl vadinamojo Rusijos „šešėlinio“ tanklaivių laivyno ir neseniai įvykusių kabelių sugadinimo atvejų, antradienį parei&s...
-
Pernai gerokai sumažėjo nelegalios migracijos į ES srautai
Europos Sąjungos (ES) sienų apsaugos agentūra „Frontex“ antradienį pranešė, kad 2024-aisiais užregistruotų neteisėtų sienos kirtimų atvykstant į bloką skaičius sumažėjo ir buvo mažiausias nuo 2021-ųjų. ...
-
Ispanijoje siūlomi drakoniški mokesčiai būstą perkantiems užsieniečiams1
Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sánchezas pirmadienį pasiūlė įvairių priemonių kovai su būsto krize šalyje, įskaitant 100 proc. apmokestinimą būstus perkantiems užsieniečiams iš Europos Sąjungai (ES) nepriklausančių &s...
-
Neišsemiami Egipto lobynai: netoli garsiojo miesto vėl aptikta radinių
Egipte, netoli garsiojo Luksoro miesto, vėl buvo aptikta radinių, tarp jų – senovinės uolose iškaltos kapavietės ir 3 600 metų senumo laidojimo šachtos. Radiniai atkasti karalienės Hačepsutos laidojimo šventyklos Deir al Bach...
-
Dronas sutrikdė Rygos oro uosto darbą, trys lėktuvai negalėjo nutūpti
Trys pirmadienį vakare Rygos oro uoste turėję tūpti lėktuvai buvo nukreipti į kitus oro uostus, nes tūpimo trajektorijoje buvo pastebėtas dronas, naujienų agentūrai LETA sakė Civilinės aviacijos agentūros (CAA) operatyvinių situacijų vadovas Aiv...
-
Baltijos regiono valstybės tariasi, kaip užkirsti kelią diversijoms2
Helsinkyje antradienį susitinkantys NATO Baltijos šalių vadovai sieks sustiprinti saugumą po įtariamo povandeninių kabelių Baltijos jūroje sabotažo. ...
-
Bideno atsisveikinimo kalba: Amerika tapo stipresnė1
Pirmadienį , likus savaitei iki Donaldo Trumpo sugrįžimo į Baltuosius rūmus, Joe Bidenas pareiškė, kad Amerika pasaulinėje arenoje yra stipresnė nei buvo per pastaruosius dešimtmečius. ...
-
Baltieji rūmai skaičiuoja, kiek atsieis atstatymas po Los Andželo gaisrų3
Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pareiškė, kad kai kuriems nuo didžiulių gamtinių gaisrų nukentėjusiems Los Andželo rajonams atstatyti prireiks milijardų dolerių. ...