- AP-BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusijos prezidento Vladimiro Putino nebus svečių sąraše, kai JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ir kiti pasaulio lyderiai kitą savaitę susitiks Vokietijoje, ir tai bus dalis bausmės už numanomą Kremliaus paramą agresijai Ukrainoje.
Vis dėlto V.Putinas lieka vienas pagrindinių veikėjų tarptautinių reikalų scenoje, įskaitant JAV vadovaujamas derybas su Iranu, net jei Vakarų lyderiai pažadėjo stengtis izoliuoti jį tol, kol tęsis krizė Ukrainoje.
Dar šį mėnesį Vokietijos kanclerė Angela Merkel buvo atvykusi į Maskvą derėtis su V.Putinu, o JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) pasitarti su juo buvo nuvykęs į Sočį.
V.Putinas ir britų ministras pirmininkas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) pastarosiomis dienomis kalbėjosi telefonu ir susitarė atnaujinti derybas, kuriomis siekiama užbaigti Sirijos pilietinį karą ir kurioms V.Putino bendradarbiavimas taip pat yra itin svarbus.
JAV pareigūnai sako, kad šis angažavimasis apsiriboja tomis sritimis, kuriose Maskva ir Vakarai turi bendrų interesų. Jie tvirtina, kad kreipimasis į V.Putiną dėl tokių klausimų neturėtų būti vertinamas kaip ženklas, kad Vakarai priėmė status quo Ukrainoje, kur prorusiški separatistai ir toliau kursto nestabilumą.
„Yra prasmė bendradarbiauti ten, kur esama aiškaus abipusio intereso, kol tavęs neprašo atsisakyti principinių reikalų, kurie yra svarbūs tavo šalies, tavo sąjungininkų ir tavo draugų saugumui ir gerovei“, – trečiadienį sakė viceprezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas).
Kai kurie analitikai sako, kad Vakarai rizikuoja pasiųsti prieštaringus signalus Ukrainai, kurios vyriausybė siekė didesnės paramos.
„Wilson Center“ ekspertas dėl buvusių sovietinių valstybių Matthew Rojansky (Metjus Rodžanskis) sakė, kad Ukrainoje „didėja nusivylimas“ dėl to, ką tenykščiai pareigūnai mato kaip Vakarų „blankų įsipareigojimą“ ginti jos suverenitetą.
„Jie visi labai nerimauja, jog Jungtinės Valstijos mes juos po autobusu, kad sudarytų grandiozinį sandėrį su Putinu“, – rašė M.Rojansky elektroniniame laiške iš Kijevo, kur jis susitinka su vyriausybės pareigūnais ir pilietinės visuomenės grupėmis.
Konfliktas tarp Rusijos ir Ukrainos ėmė augti pernai, kai Kremliaus remiamas ukrainiečių prezidentas pabėgo dėl tuo metu vykusių protestų. Prorusiški separatistai tada perėmė strategiškai svarbų Krymo pusiasalį, kurį Rusija vėliau aneksavo.
Vakarai šio žingsnio nepripažįsta, bet JAV ir Europa iš esmės prarado viltį, kad Rusija grąžins Krymą Ukrainai. Vietoje to Vakarai sutelkė dėmesį į Maskvos grėsmingus veiksmus Rytų Ukrainoje, kur mėnesius vyksta susirėmimai tarp vyriausybinių pajėgų ir separatistų, kuriuos, pasak Kijevo, remia Maskva. Vasario mėnesį pasiektas trapus susitarimas dėl ugnies nutraukimo buvo ne kartą pažeistas.
Vakarai grasino diplomatiniu izoliavimu kaip bausme Rusijai, iš dalies remdamiesi nuomone, jog V.Putinas vertina tai, kad yra laikomas svarbiu pasauliniu žaidėju. Jis bandė pasinaudoti Vakarų veiksmais tam, kad sustiprintų rusų nacionalizmą ir padidintų savo paties populiarumą tėvynėje.
Aiškiausias Vakarų svertas yra spaudimas Rusijos ekonomikai. Rublio kursas stabilizavosi po dramatiško kritimo praėjusiais metais, kuris buvo aiškinamas ir naftos kainų kritimu, ir Vakarų ekonominėmis sankcijomis, bet Rusijos ekonomika vis dar yra netvirta.
Tačiau nepanašu, kad JAV ir Europa griežtins sankcijas be reikšmingo Rusijos agresijos padidėjimo. Europos šalys, turinčios tvirtų finansinių ryšių su Rusija, baiminasi, kad sankcijos galėtų pakenkti jų pačių ekonomikoms.
Kai B.Obama kitą savaitę susitiks su Europos lyderiais Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikime Vokietijoje, jis tikriausiai spaus juos atnaujinti sankcijas, kurių galiojimas turi baigtis šią vasarą.
Rusija buvo pakviesta prisidėti prie G-7 bloko 1998 metais ir iki praėjusių metų buvo tuomet Didžiuoju aštuntuku (G-8) vadinamos grupės nare, bet tada pradinės narės sustabdė Rusijos narystę dėl jos veiksmų Ukrainoje.
Strateginių ir tarptautinių studijų centro ekspertė Europai Heather Conley (Heter Konli) sakė, kad vienas pavojų Vakarams plečiant angažavimąsi su V.Putinu tebesitęsiant krizei Ukrainoje yra tas, kad Rusijos lyderis gali pradėti manyti galintis paprasčiausiai pralaukti JAV ir Europos dėmesio etapą.
„Mes tikrai įstrigome, – sakė ji. – Ponas Putinas neatsikvošės. Tai ilgalaikis iššūkis“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Rumunijos parlamento rinkimai: pirmauja socialdemokratai, bet kraštutiniai dešinieji skina pergales
Rumunijoje sekmadienį vyksta parlamento rinkimai. Balsavimo punktai duris užvėrė 20 val. Vidurio Europos laiku. ...
-
V. Putinas pasirašė kariuomenės finansavimo didinimą
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė biudžeto planus, rekordiškai padidindamas kariuomenės finansavimą 2025 metams. ...
-
V. Zelenskis: prieš bet kokias derybas su Rusija reikia ginklų ir saugumo garantijų
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį pareiškė, kad prieš bet kokias derybas su Rusija jo šaliai reikia NATO saugumo garantijų ir daugiau ginklų, kad ji galėtų apsiginti. ...
-
Baltieji rūmai: derybose dėl paliaubų Gazos Ruože dar nėra padaryta pažanga
Baltieji rūmai vis dar siekia susitarti dėl ugnies nutraukimo ir įkaitų išlaisvinimo Gazos Ruože, bet pažangos derybose dar nėra, sekmadienį televizijai NBC pareiškė JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) nacionalinio saugumo pat...
-
Islandijos parlamento rinkimus laimėjo socialdemokratai (atnaujinta)1
Pirmalaikius parlemento rinkimus Islandijoje laimėjo iki šiol opozicijoje buvęs Socialdemokratų aljansas, surinkęs 20,8 proc. balsų. Tai yra dvigubai geresnis rezultatas, lyginant su 2021 m. rinkimais, rodo preliminarūs duomenys, kuriuos, suskai...
-
Naujieji ES vadovai pirmą savo mandato dieną lankosi Kyjive
Naujoji Europos Sąjungos (ES) vyriausioji diplomatė Kaja Kallas (Kaja Kalas) ir naujasis Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Antonio Costa (Antoniju Košta) sekmadienį atvyko į Kyjivą pirmąją savo darbo dieną pademonstruoti paramos Ukrainai...
-
D. Trumpas ambasadoriumi Prancūzijoje paskyrė savo žento tėvą Ch. Kushnerį
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas šalies ambasadoriumi Prancūzijoje paskyrė savo žento Jaredo Kushnerio tėvą Charlesą Kushnerį. Įraše savo socialiniame tinkle „Truth Social“ D. Trumpas gyrė Ch. Kushnerį kai...
-
Tęsiantis neramumams Sakartvele, iš pareigų traukiasi šalies ambasadoriai Lietuvoje ir JAV3
Sakartvelui ketveriems metams stabdant derybas dėl narystės Europos Sąjungoje (ES), protestuodami prieš šį sprendimą iš pareigų atsistatydino šalies ambasadoriai Lietuvoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV). ...
-
Rumunijoje vyksta sąmyšio temdomi parlamento rinkimai (atnaujintas)
Dar neatsigavę po šoką sukėlusių šios savaitės įvykių, rumunai sekmadienį balsuoja parlamento rinkimuose, kuriuose pergalė prognozuojama kraštutiniams dešiniesiems. ...
-
Serbijos prezidentas neigia Kosovo kaltinimus dėl vaidmens išpuolyje prieš svarbų kanalą2
Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius šeštadienį paneigė Kosovo teiginius, kad Belgradas kaip nors susijęs su išpuoliu prieš jo svarbų kanalą. ...