- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Suomijoje sekmadienį vyks antrasis prezidento rinkimų, kuriuos gaubia didėjančios įtampos su kaimynine Rusija ir besikeičiančios geopolitinės situacijos Europoje fonas, turas, o jame varžysis du patyrę ir daug panašumų turintys politikai.
Konservatyvusis buvęs ministras pirmininkas Alexander'as Stubbas (Aleksandras Stubas) ir nepriklausomai kandidatuojantis buvęs užsienio reikalų ministras Pekka Haavisto (Peka Havistas) iš Žaliųjų partijos į antrąjį rinkimų turą pateko po sausio pabaigoje vykusio pirmojo balsavimo, kuriame jie užėmė atitinkamai pirmąją ir antrąją vietas.
Pirmadienį dienraščio „Helsingin Sanomat“ paskelbta apklausa rodo, kad A. Stubbas turi 54 proc. respondentų palaikymą, o P. Haavisto – 46 procentų.
Naujasis valstybės vadovas, kuris kartu su vyriausybe vadovaus šalies užsienio politikai ir eis vyriausiojo ginkluotųjų pajėgų vado pareigas, labiausiai rūpinsis Suomijos, kaip naujosios NATO narės, vaidmeniu besikeičiančioje Europoje.
„Palyginti su ankstesniais rinkimais, gynybos politika dėl suprantamų priežasčių užima vieną svarbiausių vietų“, – naujienų agentūrai AFP sakė Suomijos tarptautinių reikalų instituto vyriausiasis tyrėjas Matti Pesu (Matis Pesu).
Po Šaltojo karo Helsinkis palaikė gerus santykius su Maskva.
Tačiau 2022 metų vasarį Rusijai pradėjus invaziją į Ukrainą ryšiai pašlijo, o plataus masto karas paskatino Suomiją atsisakyti dešimtmečius trukusio karinio neprisijungimo ir 2023-iųjų balandį įstoti į NATO.
Rusija, su kuria Suomija turi 1 340 km ilgio sieną, nedelsdama įspėjo apie atsakomąsias priemones. Po kelių mėnesių, 2023-iųjų rugpjūtį, Suomija pastebėjo nelegalių migrantų, atvykstančių per rytinę šalies sieną, antplūdį.
Helsinkis teigė, kad Maskva stumia migrantus siekdama destabilizuoti šalį, ir atsakydamas į tai lapkritį uždarė bendrą sieną.
„Tai, kad ką tik įstojome į NATO, turi didelę reikšmę, nes NATO institucijos Suomijoje sukūrimas ir tai, kaip ji atrodys, didžiąja dalimi bus naujojo prezidento užduotis“, – sakė Helsinkio universiteto politikos mokslų daktarė Theodora Helimaki (Teodora Helimaki).
A. Stubbo liberalizmas susijęs su Vakarų organizacijomis ir vakarietiškomis vertybėmis, o P. Haavisto labiau orientuojasi į pasaulį: JT (Jungtines Tautas), taiką, vystymąsi.
Ji pridūrė, kad iš devynių kandidatų, dalyvavusių pirmajame ture, A. Stubbas ir P. Haavisto buvo bene labiausiai patyrę užsienio politikos srityje.
Turi panašių idėjų
P. Haavisto ir A. Stubbas, abu buvę užsienio reikalų ministrai, turi panašių idėjų dėl užsienio politikos ir Suomijos narystės NATO rėmimo.
„Rusija šiurkščiai pažeidė visą tarptautinę teisę, užpuolė kitą šalį. Reikia atverti finansinius čiaupus, o vienas iš būdų tai padaryti – panaudoti 300 mlrd. dolerių (278,5 mlrd. eurų) vertės Rusijos turtą užsienyje“, – antradienį vykusiuose debatuose sakė A. Stubbas, atsakydamas į klausimą apie galimybę areštuoti įšaldytą Rusijos turtą.
55 metų vyras į politiką grįžta po to, kai trejus metus dirbo Europos universitetinio instituto Italijoje Florencijos tarpvalstybinio valdymo mokyklos direktoriumi. 2018 metais jis nesėkmingai kandidatavo į Europos Komisijos pirmininko postą.
„Sankcijos Rusijai turėtų būti dar labiau sugriežtintos, Europos Sąjunga turėtų toliau slopinti Rusijos karo ekonomiką ir, žinoma, kai vieną dieną įsivyraus taika, Rusija turėtų sumokėti karo reparacijas už viską, kas buvo sunaikinta“, – kalbėjo P. Haavisto ir pridūrė, kad Rusijos pajamos iš naftos ir dujų galėtų būti skirtos kompensacijoms padengti.
P. Haavisto, vienas iš Suomijos narystės NATO architektų, ministro pareigas ėjo penkiose skirtingose vyriausybėse ir jau trečią kartą siekia prezidento posto.
Šiuolaikiškas prieš tradicinį
Th. Helimaki sakė, kad tarp abiejų politikų yra keletas mažesnių skirtumų, įskaitant požiūrį į tai, ar į Suomiją galima gabenti ir joje saugoti branduolinius ginklus.
P. Haavisto teigė, kad jie neturėtų būti įleidžiami į Suomijos teritoriją, net jei Suomija, kaip NATO narė, turėtų dalyvauti darbo grupėse ir pratybose, susijusiose su Aljanso branduoline politika.
Tuo metu A. Stubbas nurodė, kad Suomija neturėtų iš anksto atmesti jokių NATO branduolinio atgrasymo priemonių.
Atsižvelgiant į tai, kad nėra didelių skirtumų užsienio politikos atžvilgiu, rinkėjai greičiausiai apsispręs remdamiesi savo politinėmis preferencijomis, sakė M. Pesu.
„Galbūt tai bus labiau dešinės ir kairės pasidalijimas, nors ir tai nėra vienareikšmiška, – teigė jis, pažymėdamas, kad abu yra liberalai tarptautinės politikos požiūriu.
„A. Stubbo liberalizmas susijęs su Vakarų organizacijomis ir vakarietiškomis vertybėmis, o P. Haavisto labiau orientuojasi į pasaulį: JT (Jungtines Tautas), taiką, vystymąsi“, – pridūrė jis.
„A. Stubbas visada buvo tam tikros rūšies šiuolaikiškas politikas ir gana atvirai kalbantis. Kaip politikas jis šiek tiek metė iššūkį tam tikroms normoms, – tęsė mokslininkas. – P. Haavisto yra labiau tradicinis, atsargesnis Suomijos politikas.“
Pirmajame ture rinkėjų aktyvumas siekė 75 procentus.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Europos lyderiai skausmingai reaguoja į Trumpo grasinimus
Donaldui Trumpui pareiškus, kad netrukus bus įvesti tarifai ES, daugelio šalių lyderiai reiškia apgailestavimą ir ragina telktis atsakui. ...
-
Ispanijoje prasidėjo Rubialeso teismas dėl skandalingo bučinio pasaulio čempionate
Ispanijoje prasidėjo nekantriai lauktas buvusio šalies futbolo vadovo Luiso Rubialeso teismas dėl incidento, kai per moterų futbolo pasaulio čempionato trofėjaus įteikimo ceremoniją jis be sutikimo pabučiavo futbolininkę Jenni Hermoso (Dženi H...
-
Berlyne protestui prieš AfD susirinko mažiausiai 160 tūkstančių žmonių
Berlyne, pasak policijos, sekmadienį susirinko mažiausiai 160 tūkst. žmonių, kurie protestavo prieš Vokietijos konservatorių praėjusios savaitės sprendimą prieš šį mėnesį vyksiančius parlamento rinkimus bendradarbiauti su kra&...
-
Naujovės karališkoje šeimoje: Kate Middleton ir princas Williamas imsis didelių pokyčių
Kate Middleton ir princas Williamas gali iš esmės pakeisti karališkosios šeimos darbą, nes Velso princesė pastaruosius metus kovojo su vėžiu. ...
-
Trumpas žada „gana greitai“ įvesti muitus ES
JAV prezidentas Donaldas Trumpas jau neužilgo ketina įvesti importo muitus produktams iš Europos Sąjungos (ES). „Aš neturiu tvarkaraščio , bet tai bus gana greitai“, – sakė jis sekmadienį Vašingtone. ES &scar...
-
Konservatorius Bartas de Weveris prisaikdintas naujuoju Belgijos ministru pirmininku
Flamandų konservatorių lyderis Bartas de Weveris pirmadienį buvo prisaikdintas naujuoju Belgijos ministru pirmininku po to, kai po sunkių derybų buvo sudarytas koalicijos susitarimas, pagal kurį šalis pakrypo į dešinę. ...
-
Latvijos valstybės skola išaugo iki 47,7 procento BVP
Latvijos valstybės skola per praėjusius metus išaugo 1,5 mrld. eurų iki 19 mlrd. eurų, tai yra iki 47,7 proc. metų bendrojo vidaus produkto (BVP), pranešė Finansų ministerija, remdamasi išankstiniais duomenimis. ...
-
ES diplomatijos vadovė smerkia brutalius veiksmus prieš demonstrantus Sakartvele
Per naujus antivyriausybinius protestus Sakartvelo sostinėje Tbilisyje, anot pranešimų, buvo sulaikyti du opozicijos lyderiai. Policija sulaikė Gigi Ugulavą ir Niką Meliją ir susirėmė su demonstrantais, pranešė naujienų agentūra &bdquo...
-
Kanada teiks PPO ieškinį dėl Trumpo įvestų importo muitų
Kanada teiks Pasaulio prekybos organizacijai (PPO) ieškinį dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo įvestų importo muitų ir sieks žalos atlyginimo pagal regioninį laisvosios prekybos susitarimą, sekmadienį pranešė Kanados valdžios atstovas. ...
-
Muskas ir Trumpas iškoneveikė JAV tarptautinės pagalbos agentūrą USAID
Elonas Muskas sekmadienį užsipuolė JAV tarptautinės plėtros agentūrą, pavadindamas ją „nusikalstama organizacija“, o prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad agentūrai „vadovauja radikalūs bepročiai“ ir pasakė svar...