- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vokietijos kanclerė Angela Merkel, susilpnėjusi po prasto partijos pasirodymo rinkimuose, trečiadienį pradeda derybas, bandydama suformuoti neįtikėtiną valdančiąją koaliciją su sunkiai suderinamomis politinio spektro partijomis.
A. Merkel konservatoriai, laimėję rugsėjo 24 dienos rinkimus, tačiau neužsitikrinę aiškios daugumos, pradėjo parengiamąsias derybas su verslą remiančia liberalia „Laisvųjų demokratų“ (FDP) partija; be to vėliau, nuo 14 val. 30 min. Grinvičo (17 val. 30 min. Lietuvos) laiku, numatytas jų susitikimas su kairiųjų pažiūrų Žaliųjų partija.
Kad derybos būtų sėkmingos ir neprireiktų skelbti naujų rinkimų, per artimiausias savaites partijos turi rasti kompromisą dėl virtinės tokių kritinių klausimų, kaip imigracija, ES reformos ir aplinkosaugos politika.
Jeigu pradinės derybos trečiadienį bus sklandžios, visos šalys turėtų vėl susitikti tartis penktadienį, ir galbūt joms pavyks suformuoti vyriausybę iki sausio.
Mažai tikėtina trijų partijų koalicija yra vadinama „Jamaika“– mat šių partijų spalvos atitinka tos Karibų valstybės vėliavos spalvas: juoda – konservatorių, geltona – FDP ir žalia – Žaliųjų partijos spalvos. Tokios sudėties koalicijos jau buvo išbandytos atskirų Vokietijos žemių vyriausybėse, tačiau federaliniu mastu tokia koalicija niekada nebuvo sukurta.
„Leidžiantis į kelionę į Jamaiką, galima tikėtis audringų vandenų“, – sakė derybininkas iš A.Merkel partijos sąjungininkės bavariškosios Krikščionių socialinės sąjungos (CSU) Alexanderas Dobrindtas (Aleksandras Dobrintas) prieš išvykdamas į derybas.
Šios rafinuotos derybos prasideda tokiu metu, kai A. Merkel, ilgą laiką laikyta viena įtakingiausių Europos lyderių, vis dažniau yra lyginama su raiša antimi. Daugelis mano, kad jos valdžios zenito taškas liko praeityje ir tai greičiausiai bus paskutinė A. Merkel kadencija.
Politikos veteranė yra kritikuojama dėl blogiausio jos Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) pasirodymo rinkimuose nuo 1949 metų ir pralaimėjimo Žemutinėje Saksonijoje praėjusį sekmadienį.
„Dar prieš dvejus metus Merkel atrodė nepasiekama, – rašo laikraštis „Sueddeutsche Zeitung“. – Dabar tokios nenugalimumo auros nebeliko. Jos galios taip pat nyksta“.
„Jeigu CDU turėtų kokį nors pasiruošusį varžovą, Merkel turėtų pagrindo sunerimti“, – rašoma laikraštyje.
Didžiulės kliūtys
Jeigu A. Merkel partijoje problemos dar tik bręsta, konservatyvesnė jos sąjungininkė Bavarijoje CSU yra visiškai pasimetusi ir baiminasi dar vieno pralaimėjimo kitų metų žemių rinkimuose.
CSU, kuri seniai koneveikia A. Merkel sprendimą nuo 2015 metų Vokietijoje priimti daugiau nei milijoną prieglobsčio prašytojų, leido suprasti pasislenkanti labiau į politinio spektro dešinę, norėdama atsikovoti rinkėjus iš kraštutinių dešiniųjų partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD).
CSU vadovas Horstas Seehoferis (Horstas Zėhoferis) trečiadienį pakartojo, kad imigracijos ribojimas yra „labai labai svarbus“ tikslas.
CSU atstovas A. Dobrindtas anksčiau taip pat sakė, kad dešiniųjų kandidato Sebastiano Kurzo (Sebastiano Kurco) sekmadienio pergalė Austrijos rinkimuose parodė, jog CDU/CSU privalo „šiose derybose užimti konservatyvios jėgos poziciją“.
Tokios kalbos dar labiau didina priešpriešą su žaliaisiais, atsiradusiais iš septintojo ir aštuntojo dešimtmečio prieš Vietnamo karą ir branduolinius ginklus protestavusių judėjimų ir pasisakančių už daugiakultūrinę visuomenę bei pabėgėlių priėmimą.
Žaliųjų derybininkas Juergenas Trittinas (Jurgenas Tritinas) atkreipė dėmesį į stiprėjančias populistines nuotaikas CDU/CSU aljanse ir perspėjo, kad jo kraštutiniams dešiniesiems būdingi reikalavimai pabėgėlių klausimu sukels „didžiulių kliūčių“.
Byranti valdžia
Kita derybų partnerė FDP turėtų būti patogesnė partnerė. Ji anksčiau yra daug ir ilgai dirbusi su konservatoriais, kol per praėjusius 2013 metų rinkimus visiškai nepateko į Bundestagą, žemuosius parlamento rūmus.
Savo reikalavimus pateikė ir FDP jaunatviškasis lyderis Christianas Lindneris (Kristianas Lindneris), kuriam šįkart pavyko sugrąžinti partiją į Bundestagą ir kuris yra nusižiūrėjęs finansų ministro portfelį.
Derybų išvakarėse Ch. Lindneris net perspėjo A. Merkel iki naujos vyriausybės suformavimo susilaikyti nuo bet kokių drąsių žingsnių ES lygmeniu, ypač jeigu už juos mokės Vokietijos mokesčių mokėtojai.
„Tikiuosi, Merkel... aiškiai pasakys, kad jos vyriausybė atlieka tik laikinosios (vyriausybės) vaidmenį“, – sakė jis laikraščiui „Frankfurter Allgemeine Zeitung“. – Vokietija šiuo metu negali priiminėti sprendimų“.
Atsižvelgiant į tai, kad koaliciją turinčių formuoti partijų interesai skiriasi ir jų laukia ilgos savaitės derybų dėl postų ir būsimos politikos, naujienų svetainė „Spiegel Online“ prognozuoja taip: „jeigu truputį pasiseks, Vokietija iki sausio gali turėti naują vyriausybę“.
„Vokietijos laukia keistas reiškinys, – rašoma komentare. – Derybas dėl naujosios koalicijos vedančios partijos iš tiesų jos net nenori, o buvusios ir būsimos kanclerės Angelos Merkel aura ir valdžia byra“.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Trumpas sako, kad vėl bandys kalbėtis su Šiaurės Korėjos lyderiu
JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ketvirtadienį paskelbtame interviu sakė, kad vėl bandys kalbėtis su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu (Kim Čen Unu), ir pavadino jį sumaniu vyruku. ...
-
JK pradėjo tyrimą dėl „Apple“ ir „Google“ konkurencingumo mobiliuosiuose įrenginiuose
Jungtinė Karalystė (JK) ketvirtadienį pradėjo tyrimą dėl JAV milžinių „Apple“ ir „Google“ mobiliuosiuose įrenginiuose naudojamų technologijų konkurencingumo. ...
-
Ukraina teigia visiškai remianti Trumpo pastangas svarbiu klausimu
Ukrainos prezidentūra ketvirtadienį pareiškė, kad Ukraina visiškai remia JAV prezidento Donaldo Trumpo pastangas spausti Rusiją nutraukti karą mažinant naftos kainas. ...
-
Federalinis teisėjas užblokavo Trumpo bandymą apriboti prigimtinę teisę į JAV pilietybę
Jungtinių Valstijų federalinis teisėjas ketvirtadienį laikinai sustabdė prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) bandymą apriboti prigimtinę teisę į pilietybę. ...
-
Trumpas paragino verslo lyderius perkelti gamybą į JAV: grasina muitais
JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį, virtualiai kreipdamasis į pasaulio verslo lyderius Pasaulio ekonomikos forume (PEF) Davose, paragino juos perkelti gamybą į Jungtines Valstijas, įspėdamas, kad kitaip gali būti taikomi muitai. ...
-
Ekspertai apžvelgė karališkosios šeimos santykius: įvardijo, kas Kate Middleton svarbiau už viską
Karališkajai šeimai artimas šaltinis, portalui „People“ papasakojo apie Velso princo Williamo ir Kate Middleton meilę. Įvardijo, kad dabar jie yra „atviresni“ ir daugiau kalba apie savo santykius. ...
-
Trumpas įvardijo, kas galėtų lemti karo Ukrainoje pabaigą
JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ketvirtadienį nuotoliniu būdu kalbėdamas Pasaulio ekonomikos forume (PEF) Davose, Šveicarijoje, pareiškė, kad mažesnės naftos kainos galėtų nedelsiant nutraukti karą Ukrainoje. ...
-
Rusijoje už „valstybės išdavystę“ vyrui skirta 17 metų laisvės atėmimo bausmė
Įslaptintą informaciją JAV bandęs perduoti Rusijos pilietis nuteistas 17 metų kalėjimo už „valstybės išdavystę“, ketvirtadienį pranešė rusų naujienų agentūros. ...
-
„Sainsbury's“ masiškai uždaro kavines ir atleidžia darbuotojus
Ketvirtadienį Jungtinės Karalystės prekybos centrų tinklas „Sainsbury's“ pranešė, kad, siekdamas sumažinti išlaidas ir supaprastinti struktūrą, atleis daugiau kaip 3000 darbuotojų. ...
-
Airiai išsirinko premjerą
Airijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį patvirtino politikos veteraną Michealą Martiną naujuoju šalies ministru pirmininku. ...