Šveicarijos parlamentarai apribojo galimybę ukrainiečiams naudotis apsaugos statusu

  • Teksto dydis:

Šveicarijos parlamentas pirmadienį nubalsavo už tai, kad būtų gerokai apribotos ukrainiečių galimybės gauti specialųjį laikinosios apsaugos statusą.

Už griežtesnius reikalavimus balsavo 96 Šveicarijos žemųjų parlamento rūmų nariai, prieš – 87. Įstatymu bus nustatyti griežtesni reikalavimai ukrainiečiams, siekiantiems specialios apsaugos Šveicarijoje po to, kai anksčiau šiais metais Aukštieji rūmai balsavo už panašų įstatymą.

Pagrindinė Šveicarijos kraštutinių dešiniųjų Šveicarijos liaudies partija (SVP) siūlo apriboti galimybę gauti laikiną apsaugą tik tiems, kurie bėga iš Rusijos okupuotų Ukrainos teritorijų arba tiesiogiai nukentėjo nuo konflikto.

Priimtas ir kitas pasiūlymas dėl kovos su piktnaudžiavimu sistema. Pirmadienį už jį balsavo 120 Žemųjų parlamento narių, o prieš – 60.

Tačiau Šveicarijos vyriausybė griežtai prieštaravo abiem įstatymų projektams. Šį vadinamąjį ukrainiečių apsaugos statusą vyriausybė įvedė netrukus po to, kai 2022-ųjų vasarį Rusija pasiuntė karius į Ukrainą.

Šis statusas, panašus į galiojantį Europos Sąjungoje (ES), suteikia laikiną apsaugą tiems, kuriems jos reikia iki tol, kol išlieka potencialus pavojus.

Berno duomenimis, rugpjūčio pabaigoje tokį statusą Šveicarijoje turėjo apie 66 tūkst. ukrainiečių.

Vyriausybė nurodė, kad neplanuoja panaikinti šio statuso, kol Ukrainoje nebus pasiekta ilgalaikė taika. Tikimasi, kad jis galios bent iki 2026-ųjų kovo mėnesio. 

Po pirmadienio balsavimo šis statusas nebus visiškai panaikintas, tačiau dabar jam gauti bus taikomos griežtesnės priemonės.

Pirmadienį SVP parlamento narys Pascalis Schmidas tvirtino, kad pokyčiai būtini. Jis sakė parlamentui, jog didelėje Ukrainos teritorijos dalyje, pasak parlamentaro, apskritai nevyksta jokie mūšiai ir kad daugeliui ukrainiečių toks statusas nereikalingas.

P. Schmidas pridūrė, jog Šveicarijos gyventojai nuo pat karo pradžios solidarizuojasi su ukrainiečiais.

„Tačiau šis solidarumas pasiekia savo ribas, kai našta tampa per didelė ir padaugėja piktnaudžiavimo atvejų“, – nurodė jis.

Tuo metu Šveicarijos teisingumo ministras Beatas Jansas tvirtino, jog Ukrainoje nėra saugių zonų.

„Net ir toli nuo fronto Rusijos bombos, raketos ir dronai toliau atakuoja“, – sakė ministras.

Jis įspėjo, kad šis pasiūlymas „galiausiai tik padeda Rusijai“ ir kenkia Europos solidarumui.


Šiame straipsnyje: karas UkrainojePabėgėliaiŠveicarija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių