- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusijos kompanijos nebeturi jokių šansų prisiteisti skolų Lietuvos teismuose, nes jų šalis yra po didžiuliu sankcijų klodu.
Rusiški naftos produktai
Lietuvoje bankrutuojant naftos produktų didmeninės prekybos bendrovei „Mogita“, tarp jos kreditorių atsidūrė ir Rusijos naftos milžinė „Rosneft“. Iš jos, taip pat ir per Klaipėdos uostą, į Lietuvą būdavo atgabenami rusiški naftos produktai.
„Rosneft“ jau kurį laiką buvo siejama su Rusijos prezidento institucijos ir šios šalies Vyriausybės interesais. Tačiau ji per įvairius Lietuvos teismus sugebėjo įrodinėti savo teisę į beveik 190 tūkst. eurų reikalavimą bendrovės „Mogita“ bankroto byloje.
Toks reikalavimas, statant ją netgi į pirmąją eilę, buvo tvirtinamas 2022 m. liepą Kauno apygardos teisme
Sprendimai lyg ir logiški – buvo skola ir ji pripažinta, nors Lietuvoje požiūris į Rusijos valdžios intereso kompanijas bent pastaraisiais metais būdavo nepalankus.
Taip „Rosneft“, įtraukta į ES sankcionuotų įmonių sąrašą, Lietuvoje pateko už mūsų šalies juridinės sistemos galiojimo ribos.
Parama prieš Ukrainą
Situacija iš esmės pasikeitė, kai byla nuėjo iki Lietuvos apeliacinio teismo. Čia ir iškilo klausimas, ar koks nors Rusijos naftos milžinės „Rosneft“ interesas iš viso turi būti svarstomas Lietuvos teismuose.
Esmė ta, kad ėmė aiškėti, jog dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą „Rosneft“ yra įtraukta į Europos Sąjungos įmonių, kurioms taikomos sankcijos, sąrašą. „Rosneft“ ir jos vadovai į sankcijų sąrašą įtraukti dėl aktyvios paramos ir ekonominio indėlio Rusijos vykdomam agresijos karui prieš Ukrainą.
Pradžioje Lietuvos teismuose manyta, kad ekonominis interesas atgauti skolas ir sankcijos tarsi ir nėra tarp savęs susiję. Tačiau ES taikomų sankcijų reglamentas aiškiai apibrėžia, kad netenkinami jokie tiesioginiai ar netiesioginiai reikalavimai, įskaitant dėl žalos atlyginimo ar kitokių reikalavimų.
Taip „Rosneft“, įtraukta į ES sankcionuotų įmonių sąrašą, Lietuvoje pateko už mūsų šalies juridinės sistemos galiojimo ribos.
Sankcijos parodė galią
Lietuvos apeliacinis teismas nusprendė, kad Rusijos naftos milžinės „Rosneft“ byla iš esmės negalima nagrinėti Lietuvos apeliacinės instancijos teisme, o tai reiškia, kad ir visoje Lietuvos teisinėje sistemoje.
Formaliai byla grąžinta atgal į žemesnės instancijos teismą, kad būtų priimtas sprendimas įvertinus ir „Rosneft“ taikomas ES sankcijas.
Tai bene pirmas atvejis Lietuvos teisinėje sistemoje, kai aiškią skolą turėjusi užsienio kompanija Lietuvos juridinio asmens bankroto proceso metu skolos gali neatgauti dėl taikomų sankcijų.
„Rosneft“ kreipėsi į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą, tačiau šis 2023 m. birželio 22 d. nutartimi atsisakė priimti bylą. Įprasta, kad taip yra daroma tuo atveju, kai Lietuvos Aukščiausiasis Teismas neįžvelgia jokio galimo juridinio pažeidimo byloje.
Aiškėja, kad ES sankcijos yra ne šiaip sau koks nors noras parodyti ES poziciją Rusijai, kad ji yra neteisi su kariuomene įsiveržusi į kitos šalies teritoriją. Sankcijos, kaip šiuo atveju „Rosneft“ atveju, Rusijos verslui turi ir skaudžių ekonominių pasekmių, kai teisiškai apribojama teisė ginti savo lyg ir teisėtus finansinius interesus kitų šalių teismuose.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sausio 11-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 11-oji, šeštadienis, 2 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.38 val., leidžiasi 16.15 val. Dienos ilgumas 7.37 val. Mėnulis (priešpilnis) leidžiasi 7.10 val., teka 12.58 val. Vardadieniai: Marcijonas, Stefanija, Audrius, Vi...
-
ES: Venesuelos prezidentas Maduro neturi jokio demokratinio teisėtumo3
Europos Sąjunga (ES) pareiškė, kad Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro (Nikolas Maduras), penktadienį prisaikdintas trečiajai kadencijai po ginčijamų rinkimų, kurių rezultatų blokas nepripažįsta, nėra teisėtas prezidentas. ...
-
Rusija ES perspėjimus dėl skrydžių pavadino absurdiškais
Rusijos aviacijos agentūra „Rosaviacija“ penktadienį pavadino absurdiškais Europos Sąjungos (ES) perspėjimą, kad skrydžiai virš Rusijos kelia didelį pavojų civiliams orlaiviams. ...
-
Zelenskis: JAV turi jėgų spausti Rusiją, kad Putinas ar jo įpėdiniai negrįžtų į Ukrainą su karu
JAV galybė gali padėti suteikti saugumo garantijas Ukrainai ir visai Europai nuo naujo Rusijos puolimo. ...
-
JK paskelbė sankcijas dviem Rusijos naftos milžinėms, įskaitant „Gazprom Neft“
Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė penktadienį paskelbė sankcijas Rusijos naftos milžinėms „Gazprom Neft“ ir „Surgutneftegaz“, pareiškusi, kad jų pelnas „pildo [Vladimiro] Putino karo skrynią ir padeda tęsti kar...
-
Venesuelos prezidentas Maduro per inauguraciją paskelbė „demokratijos pergalę“
Trečiajai šešerių metų kadencijai penktadienį prisaikdintas Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro (Nikolas Maduras), sulaukęs tarptautinio pasmerkimo dėl numanomo rinkimų klastojimo ir represijų, pareiškė iškovojęs „...
-
Zelenskis: naujos JAV sankcijos yra didelis smūgis Rusijai
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pagyrė Jungtines Valstijas už įvestas plataus masto sankcijas Rusijos energetikos sektoriui, pareiškęs, kad tai yra didelis smūgis Maskvos karo mašinai. ...
-
JAV paskelbė plataus masto sankcijas Rusijos energetikos sektoriui6
Likus kelioms dienoms iki prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) kadencijos pabaigos, Jungtinės Valstijos penktadienį paskelbė plataus masto sankcijas Rusijos energetikos sektoriui ir įtraukė į „juodąjį“ sąrašą daugiau kaip 180 laiv...
-
Netanyahu Aušvico išvadavimo metinėse nedalyvaus2
Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu) nedalyvaus Aušvico mirties stovyklos išvadavimo metinių minėjime, ketvirtadienį pranešė Lenkijos žiniasklaida. ...
-
Trumpo byloje dėl mokėjimų už tylą – besąlyginio paleidimo verdiktas
Teisėjas penktadienį Donaldo Trumpo byloje dėl mokėjimų už tylą paskelbė besąlyginio paleidimo verdiktą, nors išrinktasis JAV prezidentas iki paskutinės minutės bandė išvengti nuosprendžio, paverčiančio jį pirmuoju sunkiu nusikal...