- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vienadieniai Venecijos lankytojai nuo šios savaitės turės susimokėti patekimo į senamiestį mokestį (Venice Access Fee), pirmąjį tokį pasaulyje.
Mokesčiu, kuris bus renkamas tik tam tikromis dienomis, siekiama palengvinti garsiajam Italijos miestui tenkančią masinio turizmo naštą.
Ketvirtadienį vienai dienai atvykę lankytojai pirmą kartą turės už penkis eurus nusipirkti bilietą. Patekimą į Veneciją kontroliuos inspektoriai, atliksiantys patikrinimus svarbiausiose į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukto miesto vietose.
Venecija yra viena populiariausių turistų lankomų vietų pasaulyje. 2022 metais istoriniame centre, turinčiame vos 50 tūkst. gyventojų, naktį praleido 3,2 mln. lankytojų.
Dar dešimtys tūkstančių žmonių, dažnu atveju atvykusių iš kruizinių laivų, į siauras miesto gatveles apžiūrėti lankytinų vietų, įskaitant Šventojo Morkaus aikštę ir Rialto tiltą, plūsta dienos metu, be nakvynės.
Bilietais siekiama paskatinti vienadienius keliautojus atvykti ramesniais laikotarpiais, kad būtų apretintos milžiniškos minios.
Pagal dabartinį planą 2024 metais bilietai bus reikalingi tik 29 dienas, daugiausia gegužės–liepos savaitgaliais.
Ši naujovė sulaukia daug dėmesio, turistinėms vietovėms visame pasaulyje susiduriant su didėjančiu lankytojų skaičiumi, kuris skatina ekonomiką, tačiau sukelia nepatogumų vietos gyventojams ir rizikuoja pakenkti trapioms ekosistemoms bei istorinėms vietovėms.
Ispanijoje, antroje pagal lankomumą šalyje pasaulyje po Prancūzijos, dešimtys tūkstančių žmonių šeštadienį protestavo Kanarų salose, reikalaudami apriboti lankytojų skaičių šiame salyne.
Venecijos meras Luigi Brugnaro (Luidžis Brunjaras) naująją miesto schemą apibūdino kaip eksperimentą, kuris pasaulyje atliekamas pirmą kartą.
„Mūsų tikslas yra padaryti Veneciją tinkamesnę gyventi“, – sakė jis žurnalistams anksčiau šį mėnesį.
UNESCO perspėjimas
Venecija, išsidėsčiusi daugiau nei 100 mažų salų ir salelių Italijos šiaurės rytuose, laikoma vienu gražiausių pasaulio miestų.
1987 metais Jungtinių Tautų kultūros organizacija UNESCO įtraukė miestą ir jo lagūną į pasaulio paveldo sąrašą, nurodydama, kad tai nepaprastas architektūrinis šedevras.
Tačiau praėjusiais metais UNESCO pagrasino įtraukti Veneciją į paveldo, kuriam gresia pavojus, sąrašą, motyvuodama masiniu turizmu ir dėl klimato kaitos kylančiu vandens lygiu.
Venecija tokio likimo išvengė tik po to, kai vietos valdžia pritarė naujai bilietų pardavimo sistemai.
Ši idėja jau seniai buvo svarstoma, bet ne kartą atidėta dėl nuogąstavimų, kad tai smarkiai sumažintų pajamas iš turizmo ir pakenktų judėjimo laisvei.
Praėjusį rugsėjį vykusiuose debatuose dėl bilietų plano opozicijos tarybos nariai šią priemonę pavadino skubotai parengta nuolaidžiavimo UNESCO išraiška, neturėsiančia jokio poveikio.
„Penkiasdešimt eurų galėjo ką nors pakeisti“, – sakė vienas iš jų, Gianfranco Bettinas (Džanfrankas Betinas).
2021 metais Venecija uždraudė didžiulių kruizinių laivų, iš kurių kasdien pasipila tūkstančiai vienadienių turistų, atvykimą, ir nukreipė juos į tolimesnį pramoninį uostą.
Miestas taip pat įvedė mokestį su nakvyne atvykstantiems lankytojams.
Nebus griežtos kontrolės
Venecijos meras pažadėjo, kad naujoji sistema turistams bus įvesta netaikant griežtos kontrolės ir išvengiant eilių, atmesdamas spėliones, kad miestas gatvėse įrengs užtvaras ar turniketus.
Kontrolieriai dirbs prie pagrindinių įvažiavimų į miestą, ypač prie pagrindinės traukinių stoties, ir kitose vietose.
Bilieto neturintys turistai bus kviečiami jį įsigyti atvykus. Tačiau jiems taip pat grės baudos nuo 50 iki 300 eurų.
Mokestis taikomas tik vienadieniams turistams, įeinantiems į senamiestį nuo 8.30 val. iki 16 val., tad lankytojams, atvykusiems į Veneciją vakarienės ar koncerto, mokėti nereikės.
Miesto gyventojai, Venecijoje gimę asmenys, studentai ir darbuotojai, taip pat turistai, užsisakę viešbučius ar kitas nakvynės vietas, nepilnamečiai iki 14 metų ir neįgalieji irgi išvengs šio mokesčio.
Kol kas nenustatytas limitas, kiek bilietų, parsisiųstų QR kodo pavidalu iš specialios interneto svetainės, gali būti platinama kiekvieną dieną.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Streikas Berlyne sustabdė viešąjį transportą
Pirmadienį Berlyne streikuojant viešojo transporto darbuotojams, Vokietijos sostinės autobusų, tramvajų ir metro eismas sustojo – jau antrą kartą šiais metais. ...
-
Santuokų Kinijoje 2024-aisiais sumažėjo penktadaliu
Praėjusiais metais Kinijoje penktadaliu sumažėjo santuokų skaičius – tai naujausias nuolatinių demografinių iššūkių ženklas Pekinui stengiantis skatinti gimstamumą, nors jaunų šeimų ekonominės perspektyvos neaišk...
-
Erdoganas vėl atmetė JAV pasiūlymą perkelti palestiniečius iš Gazos
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas vėl atmetė JAV pasiūlymą perkelti palestiniečius iš Gazos Ruožo ir pareiškė, kad Izraelis turėtų atlyginti už ten padarytą žalą ir atstatymą. ...
-
Kosovo valdančioji partija laimėjo rinkimus
Kosovo ministro pirmininko Albino Kurti valdančioji partija per visuotinius rinkimus surinko daugiausia balsų, tačiau neužsitikrino daugumos, leidžiančios formuoti vyriausybę, pirmadienį pranešė rinkimų komisija. ...
-
Apskaičiuota, kiek gali kainuoti Grenlandija
Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo sumanymas įsigyti Grenlandiją iškėlė gana paprastą klausimą – kiek gi galėtų kainuoti ši milžiniška ledu padengta sala? Suskaičiuoti nėra taip paprasta, bet olandų žurnalist...
-
ES neketina nuolaidžiauti Trumpui dėl tarifų
Pirmadienį paskelbtame Europos Komisijos pareiškime teigiama, kad Europos Sąjunga „nepateisina“ JAV tarifų įvedimo ES plieno ir aliuminio eksportui. ...
-
Zelenskis: Rusija nebegali išnaudoti energijos kaip ginklo prieš Baltijos šalis
Baltijos šalių atsijungimas nuo Rusijos elektros tinklų atėmė iš Maskvos galimybę panaudoti elektrą kaip ginklą prieš jas ir padarė Europą dar labiau vieningą, sekmadienį pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelensk...
-
Trumpas neatsisako savo žodžių dėl Kanados prijungimo prie JAV
Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį transliuotame interviu sakė, kad rimtai vertina savo pareiškimus, kuriais siūlo Kanadai tapti 51-ąja JAV valstija. ...
-
Paryžiuje vyksta viršūnių susitikimas dėl DI politikos
Politikos ir technologijų pramonės lyderiai pirmadienį renkasi Paryžiuje į dviejų dienų aukščiausiojo lygio susitikimą dėl dirbtinio intelekto (DI), tikėdamiesi rasti bendrą kalbą apie technologiją, galinčią sukrėsti pasaulio verslą ir...
-
Jungtinėje Karalystėje suimta daugiau nei 600 nelegaliai dirbusių asmenų
Jungtinės Karalystės leiboristų vyriausybei įgyvendinant kovos su neteisėta migracija ir žmonių kontrabandos gaujomis planą, sausį buvo suimta daugiau nei 600 asmenų – 73 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, pirmadienį ...