Vengrijos premjero reikalauja paneigti kalbas apie galimą mirties bausmės sugrąžinimą

  • Teksto dydis:

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris (Žanas Kliodas Junkeris) ketvirtadienį griežtai pareikalavo, kad Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas paneigtų savo išsakytą prielaidą, kad šalyje vėl gali būti pradėta vykdyti mirties bausmė.

Paprašytas pakomentuoti anksčiau šią savaitę V.Orbano išsakytą mintį, kad mirties bausmės sugrąžinimas turėtų būti įtrauktas į Vengrijos politinę darbotvarkę, J.-C.Junckeris pažymėjo, kad Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija „draudžia mirties bausmę“.

„Ponas Orbanas turi nedelsdamas paaiškinti, kad tai nėra jo intencija. Jei tai būtų jo intencija, būtų kova“, - pabrėžė jis žurnalistams.

V.Orbanas antradienį paragino pradėti diskutuoti apie galimybę sugrąžinti šalyje mirties bausmę, nes, pasak jo, dabartinės bausmės yra per švelnios.

Šis premjero siūlymas iš karto sulaukė griežtos reakcijos po virtinės jo kivirčų su ES dėl savo griežtos pozicijos žmogaus teisių ir pilietinės visuomenės normų, kurios yra svarbiausios Bendrijos vertybės, atžvilgiu.

Vienas ES šaltinis antradienį sakė, kad jei V.Orbano iniciatyva Vengrijoje būtų sugrąžinta mirties bausmė, Bendrija galėtų „suspenduoti kai kurias Vengrijos teises, pavyzdžiui, teisę balsuoti Europos Vadovų Taryboje“.

„Visi dabar (dėl to) susitelkę prieš Orbaną, todėl tai nenutiks“, - sakė šaltinis, pageidavęs likti neįvardytas.

V.Orbanas paragino pradėti diskusijas apie galimybę sugrąžinti mirties bausmę po praėjusią savaitę atgarsio sulaukusio jo pasisakymo, esą Bendrijos pozicija dėl imigracijos yra „kvaila“. Tai jis pareiškė po Viduržemio jūroje įvykusios migrantų laivo katastrofos, pareikalavusios šimtų gyvybių.

Dešiniųjų pažiūrų V.Orbano, kuris prie vyriausybės vairo stovi jau penkerius metus, populiarumas pastaruoju metu mažėja, stiprėjant ultradešiniosios partijos „Jobbik“, kuri pasisako už mirties bausmės sugrąžinimą ir yra griežtai nusistačiusi prieš imigrantus, pozicijoms.

Vengrija mirties bausmę panaikino 1990 metais ir pagal ES, kurios nare šalis tapo 2004-aisiais, protokolus negali jos sugrąžinti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių