- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kinija grasina atimti iš žurnalistų jų vizas, baugindama užsienio žiniasklaidą „kaip niekada anksčiau“, pirmadienį paskelbė viena žiniasklaidos grupė.
Užsienio korespondentų Kinijoje klubo (FCCC) pranešimas pasirodė po to, kai praėjusį mėnesį Kinija išvarė tris užsieniečius žurnalistus.
Savo metinėje ataskaitoje FCCC taip pat reiškia nuogąstavimus, kad Pekinas rengiasi išvaryti daugiau reporterių, nes dviem žurnalistams šiais metais buvo išduotos darbo vizos tik vienam mėnesiui.
Spaudos kredencialai, galiojantys pusmetį ar mažiau, buvo išduoti mažiausiai dvylikai korespondentų. Šis skaičius yra daugiau kaip dvigubai didesnis nei ankstesniais metais ir FCCC jį pavadino rekordiniu.
Vizos žurnalistams gyventi ir dirbti, kurios privalomos visiems užsienio žiniasklaidos atstovams Kinijos pagrindinėje teritorijos dalyje, paprastai išduodamos vieneriems metams.
„Kinų pareigūnai vizas kaip ginklus prieš užsienio spaudą naudoja kaip niekada anksčiau“, – perspėjama ataskaitoje, kurioje atkreipiamas dėmesys į „tolesnį sąlygų reporteriams dirbti blogėjimą“.
2013 metais atėjus į valdžią prezidentui Xi Jinpingui (Si Dzinpingui), Kinija išprašė devynis užsienio žurnalistus: tiesiogiai išvarydama arba neatnaujindama vizų, nurodė FCCC.
Ataskaitoje taip pat nurodoma, kad 82 proc. apklaustų žurnalistų sakė per vienus pastaruosius metus dirbdami Kinijoje patyrę kišimąsi, puldinėjimą ar smurtą.
Korespondentų, sakiusių, kad susidūrė su sunkumais atnaujindami savo kredencialus, skaičius yra beveik dvigubai didesnis nei pernai, be to, visi šie korespondentai mano, kad tai yra susiję su jų darbu.
Paklaustas apie FCCC ataskaitą, Užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas (Džao Lidzianas) pirmadienį per eilinę trumpą spaudos konferenciją sakė, kad Kinija „niekada nėra pripažinusi šios organizacijos“.
Jis pridūrė, kad šalis „visuomet mielai leidžia užsienio žiniasklaidai visapusiškai ir objektyviai pranešinėti apie Kiniją“.
Vasario pabaigoje Pekinas nurodė išvyksti iš šalies trims laikraščio „The Wall Street Journal“ reporteriams, priežastimi nurodydamas esą rasistinę antraštę vienam komentarui, prie kurio rašymo šie žurnalistai neprisidėjo.
Skyriaus vadovo pavaduotojui Joshui Chinui (Džošui Činui) ir reporterei Chao Deng (Čao Deng), kurie abu yra JAV piliečiai, taip pat australų reporteriui Philipui Wenui (Filipui Venui) buvo duotos penkios dienos išvykti.
Anksčiau jie yra rašę apie Kinijos vakarinį Sindziango regioną: įtarimus dėl prievartinio darbo, sekimą ir perauklėjimo stovyklas.
Zhao Lijianas pirmadienį žiniasklaidai sakė, kad „The Wall Street Journal“ reporterių išvarymas yra „vienintelis atvejis“, ir pridūrė, kad maždaug 600 Kinijoje esančių užsienio žurnalistų nereikia nerimauti dėl savo darbo, „kol jie gerbia Kinijos įstatymus ir rengia reportažus vadovaudamiesi įstatymais ir taisyklėmis“.
Pernai rugpjūtį Kinija atsisakė atnaujinti spaudos darbuotojo kredencialus „The Wall Street Journal“ korespondentui Chun Han Wongui (Čun Han Vongui), kai jis ir Ph. Wenas parašė straipsnį apie vieną Xi Jinpingo giminaitį.
FCCC perspėjo, jog „priešiškumas užsienio spaudai dabar taip viską persmelkęs, kad Kinijoje dažnai žlugdomi net patys pagrindiniai žurnalistikos elementai“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Trudeau: Kanada tvirtai ir ryžtingai priešinsis JAV
Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau antradienį pareiškė, kad jo šalis priešinsis bet kokiems JAV muitams plienui, apie kuriuos paskelbė prezidentas Donaldas Trumpas. ...
-
„Eni“ vadovas: Europos energetikos problemų šaltinis yra ne Trumpas, o pati Europa
Europos energetikos problemos susijusios ne su Donaldu Trumpu, bet su pačia Europa, antradienį pareiškė Italijos energetikos milžinės „Eni“ generalinis direktorius Claudio Descalzi. ...
-
Kokių retųjų išteklių Ukraina gali pasiūlyti Trumpui?
JAV prezidentas Donaldas Trumpas vasario 3 d. pareiškė, kad nori „sudaryti susitarimą su Ukraina“, pagal kurį šiai karo draskomai šaliai būtų tiekiami ginklai ir pagalba mainais į jos „retųjų žemių elementus&ldq...
-
Rubialesas įsitikinęs – žaidėja išreiškė sutikimą bučiniui
Buvęs Ispanijos futbolo federacijos prezidentas Luisas Rubialesas antradienį teisme pareiškė, kad buvo įsitikinęs, jog futbolininkė Jenni Hermoso (Dženi Hermoso) 2023-iaisiais sutiko, kad būtų pabučiuota į lūpas. ...
-
Latvijoje siūloma uždrausti turizmo paslaugas Rusijoje ir Baltarusijoje
„Naujosios vienybės“ frakcija pateikė Latvijos parlamentui Turizmo įstatymo pataisų projektą, pagal kurį kelionių organizatoriams ir agentūroms būtų uždrausta teikti turizmo paslaugas Rusijoje ir Baltarusijoje. ...
-
Vance'as perspėja nesudaryti DI sandorių su autoritariniais režimais
JAV viceprezidentas J. D. Vance'as antradienį Paryžiuje vykstančiame aukščiausiojo lygio susitikime dėl dirbtinio intelekto (DI) perspėjo pasaulio lyderius nesudarinėti DI sandorių su „autoritariniais režimais“, atrodo, turėdam...
-
Scholzas ir jo varžovas Merzas žada vengti kraštutinių dešiniųjų
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir tikėtinas jo įpėdinis Friedrichas Merzas antradienį sakydami kalbas parlamente prieš vasario 23 d. vyksiančius nacionalinius rinkimus pažadėjo nebendradarbiauti su kraštutiniais dešiniaisiais,...
-
Graikijos rojus virsta vaiduoklių sala
Turistų taip mėgstama Santorino sala Viduržemio jūroje dabar panašesnė į vaiduoklių karalystę, nes daugiau kaip pusė iš maždaug 20 tūkst. nuolatinių šios kurortinės salos gyventojų išvyko. Juos privertė bėgti jau kel...
-
Tarptautinė lustų rinka 2024-aisiais augo beveik penktadaliu
Per praėjusius metus pasaulyje parduota lustų už 627,6 mlrd. JAV dolerių – 19,1 proc. daugiau nei 2023-iaisiais, skelbia Puslaidininkių pramonės asociacija (angl. Semiconductor Industry Association, SIA). ...
-
Europos Komisija žada tvirtą atsaką į JAV muitus
Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen antradienį pasmerkė JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimą nuo kovo 12 dienos įvesti 25 proc. muitus importuojamam plienui ir aliuminiui ir pažadėjo, kad blokas imsis atsakomųjų priemonių. ...