Kinijos diplomatai Lietuvos neaplankys: turime pratintis būti ignoruojami?

  • Teksto dydis:

Aukšto rango Kinijos diplomatas lankosi Vidurio ir Rytų Europoje. Kinija čia nori nusikratyti Rusijos rėmėjos įvaizdžio, mat Rytų Europos šalys itin sunerimusios dėl Maskvos pradėto karo Ukrainoje. Tiesa, tarp aštuonių šalių, kuriose lankysis Kinijos delegacija, Lietuvos nėra. LNK reportaže kalbinamas Rytų Europos studijų centro ekspertas Raigardas Boruta.

„Situacija nesikeitė, nėra jokių reikšmingų pokyčių, susijusių su Kinijos pozicijos kaita. Parama Rusijai pagrinde vis dar orientuota į diplomatiją užsienyje. Taip pat Kinija remia rusiškąjį naratyvą dėl karo Ukrainoje ištakų. Tačiau kalbant apie ekonominę bei kitokios rūšies pagalbą, Kinija nerodo jokių ženklų, kad jos pozicija keistųsi“, – pasakojo R. Boruta.

– Pranešama, jog galbūt buvo nusiųsti kai kurie ginklai į Serbiją ir būtent per šią šalį jie gali atitekti Rusijai kare prieš Ukrainą. Ar šitie pranešimai pasitvirtino? Jeigu taip, ar jie būtų labai grėsmingi?

– Visai neseniai Serbijai buvo nusiųstos kiniškos raketos. Tai turbūt pirmas kartas Europos istorijoje, kai kiniška ginkluotė pateko į mūsų regioną. Tačiau nėra informacijos, jog ši kiniška ginkluotė būtų perduota Rusijai. Kalbant apie Kinijos ir Serbijos santykius, tai nėra pirmas atvejis, kai kiniška ginkluotė atsiduria Serbijoje. Praeitais metais kiniški dronai taip pat nukeliavo į Serbiją, kuriuos pastaroji ir nusipirko. Tai nėra naujas įvykis. Patikimos informacijos dėl ginkluotės perdavimo Rusijai nesu radęs.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Kiek Rytų ir Vidurio Europos šalys Kiniją laiko Rusijos partnere? Ką šitos šalys dabar galvoja apie Kiniją?

– Karas Ukrainoje iš esmės keičia didžiosios dalies regiono požiūrį į Kiniją. Anksčiau apie Kinijos ir Rusijos draugystę buvo kalbama gana atsargiai, kadangi ji dažnai atrodydavo kaip politinė draugystė be reikšmingų konkrečių veiksmų. Tačiau Ukrainos karo fone matome, jog Kinija, nors ir neryžtingai, tačiau diplomatiniame fronte remia Rusiją, o tai tikrai gana neigiamai atsilieps Kinijos ir Vidurio bei Rytų Europos šalių santykiams.

Turime pratintis, kad Kinija mus ignoruos, nes tai nėra nei pirmas, nei paskutinis kartas, kai Kinija stengsis gana atvirai parodyti savo neigiamą požiūrį į Lietuvą.

– Kiek šis Kinijos aukšto rango diplomatų vizitas gali sumažinti žalą, kurią jau padarė Kinijos požiūris į Rusijos agresiją Ukrainoje?

– Šis vizitas man buvo gana netikėtas. Pasirinktas laikas taip pat gana keistas, nes šiuo metu Vidurio ir Rytų Europos šalys stengiasi kiek įmanoma labiau padėti Ukrainai kare su Rusija. Todėl jos nėra patenkintos dėl Kinijos pozicijos Ukrainos kare. Manau, kad šis vizitas yra svarbus ir reikšmingas Kinijos bandymas pagerinti nuotaikas, nes tai nėra naujas atsitikimas. Nuo pat praeitų metų yra matomas ryškus regiono šalių santykių su Kinija pasikeitimas. Šis vizitas bus gana svarbus. Tačiau abejoju, kad bus pasiekta kokių nors reikšmingų ir pozityvių rezultatų. Kinijos spaudoje apie šį vizitą visiškai nėra kalbama. Teko surasti tik vieną straipsnį, kuris labai trumpai supažindino su tuo, ką delegacija nori pasiekti regione. Ši situacija, šis vizitas nėra plačiai reklamuojamas Kinijos žiniasklaidoje, o tai rodo, kad ir Kinijos viltys bei potencialūs rezultatai nėra labai teigiami. Kinija atsargiai žiūri į šio vizito potencialius rezultatus.

– Lietuvos nėra tarp aštuonių šalių, kurias delegacija lankys. Ar tai reiškia, kad Lietuva yra išbraukta iš Kinijos vizitų žemėlapių labai ilgam laikui?

– Turint omeny mūsų konfliktą su Kinija, nenuostabu, jog Lietuva nebus aplankyta, nors tiek Estija, tiek Latvija priims šią Kinijos delegaciją. Turime pratintis, kad Kinija mus ignoruos, nes tai nėra nei pirmas, nei paskutinis kartas, kai Kinija stengsis gana atvirai parodyti savo neigiamą požiūrį į Lietuvą. Kinija ateityje stengsis kiek įmanoma daugiau izoliuoti Lietuvą nuo jos bendradarbiavimo formatų ir kitų sferų.


Šiame straipsnyje: Raigardas BorutaKinijos diplomatų vizitaskaras UkrainojeLNK turinys

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių