Po F. Castro mirties Kuboje tęsiasi disidentų areštai

  • Teksto dydis:

Kubos valdžia visoje šalyje areštavo kelias dešimtis disidentų, siekdama, kad kiti nerengtų protestų Havanoje, taip pat sulaikė vieną amerikiečių žmogaus teisių advokatę, sekmadienį pranešė aktyvistai.

Per pirmąją kovos su disidentais operaciją nuo buvusio lyderio Fidelio Castro (Fidelio Kastro) mirties praėjusį mėnesį prezidentas Raulis Castras (Raulis Kastras) veikiausiai norėjo parodyti, kad vienintelė Amerikos komunistų partija nenusiteikusi toleruoti kitamanių.

Per operaciją šalies rytuose buvo išsiaiškinta ir sužlugdyta kelios dešimtys planuotų gatvės protestų, per kuriuos ketinta raginti paleisti politinius kalinius.

„Santjage ir Palma Sorjane 6 val. (vietos, 13 val. Lietuvos) laiku vyko bendra operacija. Apieškoti keturi namus ir kol kas pranešta apie 42 areštus: 20 Santjage, 12 Palma Sorjane ir 10 Havanoje“, – naujienų agentūrai AFP sakė Jose Danielis Ferreras (Chosė Danielis Fereras).

46 metų disidentinės Kubos patriotinės sąjungos (UNPACU), kuriose būstinė įsikūrusi komunistinės salos rytinėje dalyje, vadovas inicijavo demonstracijas dėl politinių kalinių paleidimo. Tačiau R.Castro teigia, kad politiniai kaliniai neegzistuoja – yra tik įstatymo pažeidėjai.

J.D.Ferreras sakė, kad jis buvo sulaikytas antrame pagal dydį Kubos mieste Santjage, policijos padalinyje, žinomame kaip „Micro 9“.

„Jie grasino man ir sakė, kad kviesdamas rengti demonstraciją sudariau sąlygas viešosios tvarkos pažeidimams... nepaklusnumui ir šnipinėjimui“, – sakė jis.

Dauguma į sulaikytų disidentų būna greitai paleidžiami. Kartais valdžia neleidžia jiems išeiti iš namų, kad tie asmenys negalėtų dalyvauti protestuose.

Disidentės namų arešte

Žinomiausia ir apdovanojimų pelniusi Kubos disidenčių organizacija „Damas de Blanco“ („Moterys baltais drabužiais“) nurodė, kad Havanoje mažiausiai 20 jos narių yra „apsuptos“ ir kad joms neleidžiama dalyvauti kassavaitiniame proteste. Ši grupė taip pat siekia, kad būtų išlaisvinti disidentai, kurie yra jų šeimų nariai.

„Iš mažiausiai 20 namų nebuvo išleidžiami gyventojai, kad mes negalėtume šiandien protestuoti“, – sakė aktyvisčių lyderė Berta Soler.

„Damas de Blanco“ tai buvo žingsnis atgal. Jos ilgai buvo vienintelės disidentės, kurioms Kubos vyriausybė leisdavo reguliariai protestuoti. Jos kas savaitę rengdavo protestus prie vienos Havanos bažnyčios.

Tačiau šį sekmadienį taip nenutiko, sakė B.Soler.

Sulaikyta JAV žmogaus teisių advokatė

Amerikiečių žmogaus teisių advokatė Kimberley Motley (Kimberli Motli) penktadienį buvo trumpam sulaikyta kartu su kubiečiais aktyvistais Gorki Avila (Gorkiu Avila) ir Luisu Alberto Marino (Luisu Albertu Marinu). Jie norėjo kalėjime aplankyti grafičių meistrą Danilo Maldonado (Danilą Maldonadą) dar žinomą kaip „El Sexto“ („Šeštasis“).

D.Maldonado taip pat buvo suimtas lapkričio 26-ąją, praėjus dienai po Kubos revoliucijos lyderio F.Castro mirties, nes Havanoje ant vienos sienos menininkas užrašė „Jo nebėra“, pranešė aktyvisto giminaičiai.

Pasak internetinio dienraščio „14 y medio“, K.Motley vyriausybės reikalavimu paliko Kubą.

Socialiniame tinkle „Twitter“ ji parašė: „Visos meilės ir paramos dėka saugiai grįžau namo į JAV. Nenustosiu kovojusi dėl @dmmelsexto išlaisvinimo“.

Tuo tarpu Kubos pareigūnai areštų nepatvirtino.

JAV ir Kuba atnaujino diplomatinius santykius 2015 metų liepą po daugiau kaip pusės šimtmečio pertraukos.

Visgi, nors dvišaliai santykiai tarp buvusių Šaltojo karo priešininkių gerokai atšilo, buvo pasirašyta daug sutarčių, o per 208 tūkst. amerikiečių šiemet apsilankė šioje saloje, Vašingtonas dar neatšaukė visiško ekonominio embargo, paskelbto Kubai 1962 metais.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių