Sukilėliai teigia užėmę didžiausią Kongo Demokratinės Respublikos miestą

  • Teksto dydis:

Ruandos remiami M23 sukilėliai pirmadienį nurodė užėmę pagrindinį rytinį Gomos miestą – didžiausią Kongo Demokratinėje Respublikoje (KDR).

Naktį Gomoje buvo girdimi šūviai, o ankstų pirmadienio rytą dešimtys karine uniforma vilkinčių ginkluotų vyrų žygiavo į miestą, kuris yra Šiaurės Kivu provincijos sostinė.

Tačiau neaišku, ar šie vyrai yra M23 sukilėliai.

KDR vyriausybė nei patvirtino, nei paneigė Gomos užėmimo fakto.

Kaimyninės Ruandos remiama M23 sukilėlių grupuotė yra viena iš maždaug 100 ginkluotų grupuočių, dešimtmečius trunkančio konflikto metu kovojančių dėl įsitvirtinimo naudingųjų iškasenų turtingame regione.

KDR vyriausybės ir Jungtinių Tautų (JT) ekspertų teigimu, 2012 metais sukilėliai laikinai buvo užėmę Gomą. Tačiau 2021-ųjų pabaigoje, sulaukę didesnės Ruandos paramos, jie atnaujino kovas, siekdami užimti Gomą.

Ruanda atmeta bet kokius teiginius dėl paramos M23 sukilėliams.

Humanitarinė krizė

Analitikai įspėja, kad naujausias karo veiksmų paaštrėjimas gali dar labiau destabilizuoti padėtį regione, kuris jau dabar susiduria su viena didžiausių humanitarinių krizių pasaulyje, o daugiau kaip 6 mln. žmonių buvo priversti palikti savo namus.

Remiantis JT ataskaita, daugiau nei trečdalis Šiaurės Kivu gyventojų buvo perkelti.

JT Saugumo Tarybos vėlai vakare paskelbtame pareiškime M23 raginama nedelsiant nutraukti savo veiksmus.

„Saugumo Tarybos nariai pasmerkė besitęsiantį šiurkštų KDR suvereniteto ir teritorinio vientisumo nepaisymą (...) ir tai, kad M23 nutraukė lygiagrečių administracijų kūrimą KDR teritorijoje“, – sakoma JT Saugumo Tarybos išplatintame pareiškime.

Ankstų pirmadienio rytą M23 paskelbė, kad užėmė Gomą, pasibaigus KDR saugumo pajėgoms nubrėžtam terminui atiduoti ginklus. Sukilėliai paprašė KDR kariuomenės susirinkti centriniame stadione ir paragino gyventojus išlikti ramius.

KDR nurodė, kad šalyje susiklostė „karo padėtis“. Savaitgalį šalis, nutraukusi ryšius su Ruanda, apkaltino ją vykdant agresiją ir paskelbus karą.

Bėgantys gyventojai

Pastaruoju metu KDR kelis kartus bandė surengti diplomatines derybas su Ruanda, tačiau jos buvo nesėkmingos.

M23 įžengimas į Gomą laikoma ilgos sukilėlių ir KDR saugumo pajėgų kovos kulminacija.

Sekmadienį šimtai Gomos gyventojų bandė bėgti į Ruandą.

„Bėgame, nes matėme, kaip kareiviai pasienyje su Ruanda mėtė bombas ir šaudė“, – sakė Safi Shangwe.

JT specialioji atstovė Konge Bintou Keita sekmadienį vėlai vakare vykusiame JT Saugumo Tarybos nepaprastajame posėdyje pranešė, kad gyventojai yra įstrigę, oro uostas uždarytas, o pagrindiniai keliai užblokuoti.

Per pastarąją savaitę per susirėmimus žuvo mažiausiai 13 JT taikdarių. JT taikos palaikymo pajėgos, dar vadinamos MONUSCO, į KDR įžengė prieš daugiau kaip du dešimtmečius ir turi dislokavusios apie 14 tūkst. taikdarių.

Urugvajaus kariuomenė, Gomoje tarnaujanti JT taikos palaikymo misijoje, vėlų sekmadienį socialiniame tinkle „X“ nurodė, kad daugiau kaip 100 KDR karių sutiko sudėti ginklus.


Šiame straipsnyje: KongasRuandapilietinis karas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių