Lietuvos olimpiečiai: degalinių tinklas neteisėtai panaudojo mūsų nuotraukas

Dalis Lietuvos olimpiečių teigia, kad degalinių tinklas EMSI neteisėtai panaudojo jų nuotraukas. Anot sportininkų, nors jie nedavė leidimo naudoti jų atvaizdo, fotografijos atsidūrė EMSI platinamame 2025 m. kalendoriuje.

Apie šią situaciją antradienį spaudos konferencijos metu pranešė baidarininkas, olimpietis Mindaugas Maldonis.

„Viena didelė įmonė, tai yra degalinių tinklas EMSI, lietuviška įmonė, išleido kalendorių. (...) Šį kartą kalendoriuje atsirado ir olimpiečiai. Viskas gal čia būtų tvarkoje, jei olimpiečiai būtų žinoję, kad jie atsidurs šitame kalendoriuje ir kad jų atvaizdai bus panaudoti“, – Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) surengtoje spaudos konferencijoje sakė M. Maldonis.

Anot jo, praėjusių metų rugsėjį LTOK susisiekė su dalimi olimpiečių ir pranešė, kad EMSI norėtų jų planuojamame leisti kalendoriuje panaudoti sportininkų nuotraukas. Pasak M. Maldonio, olimpiečiai perdavė savo kontaktus, kad su jais EMSI susisiektų ir sutartų dėl leidimo naudoti jų fotografijas.

„Kontaktus dauguma perdavėme, bet susisiekimo iš EMSI nebuvo jokio. Jeigu EMSI nesusisiekė su dauguma, tai tikriausiai gal mūsų ir nereikia, gal persigalvojo, viskas tvarkoje. Tiesa, kai kurie iš mūsų ir gavo skambučius, pavyzdžiui, Viktorija Senkutė kalbėjo su EMSI, tačiau pasiūlymo atsisakė. Telefonu, kai tai buvo aptariama, buvo siūloma tiesiog už dyką duoti savo nuotraukas naudojimui ir tai buvo traktuojama kaip reklama sportininkui.

Tiražas nebuvo minėtas arba Viktorija neatsimena. (...) Buvo pasakyta arba sudarytas įspūdis, kad tiražas bus didelis ir tai yra didelė reklama. (...) Tada gruodžio 7 dieną turėjome federacijos rinkimus, ten buvo dalinami šitie kalendoriai. (...) Pradžioj man buvo neaktualu, kol nepamačiau, kad tai yra EMSI kalendorius. (...) Ten radau save, nustebau, nes su manimi nebuvo susisiekta, nebuvo pranešta, kad ten bus mano nuotrauka ir ši nuotrauka buvo panaudota neteisėtai, pasivagiant mūsų nuotrauką“, – dėstė sportininkas. 

M. Maldonis teigė susisiekęs su EMSI. Anot jo, degalinių tinklas atsiprašė dėl susidariusios situacijos, tačiau jokio sprendimo nepasiūlė.

„Ten buvo parašyta: „jeigu manote, kad esame kalti, bauskite“, – degalinių tinklo EMSI atsakymą dėl neteisėtai panaudotų sportininkų nuotraukų citavo baidarininkas.

Vėliau, anot jo, į kitų sportininkų, kurių nuotraukos panaudotos EMSI kalendoriuje, laiškus degalinių tinklas atsakė „labai lakoniškai“, laišką pabaigdami kvietimu „pasikalbėti“. M. Maldonis tvirtino manantis, kad kalbėtis už akių nėra prasmės, situaciją būtina viešinti.

M. Maldonio skaičiavimais, EMSI neteisėtai panaudojo maždaug 17-19 sportininkų (lengvaatlečiai, irkluotojai ir kt.) fotografijas savo kalendoriuje.

Sportininko įsitikinimu, degalinių tinklų galėjo nusižengti įstatymams, nes asmens atvaizdas gali būti naudojamas, tik su jo sutikimu.

„EMSI šio reikalavimo nepaisė ir taip atėmė iš sportininko jo atvaizdo naudojimą. Tai yra Civilinio kodekso pažeidimas“, – sakė M. Maldonis.

Jis tvirtino, kad EMSI galėjo pažeisti ir kitus įstatymus, nes kalendorių su sportininkų atvaizdais, nors ir dalintas nemokamai, galima traktuoti kaip degalinių tinklo rinkodaros priemonę, kuri skirta didinti prekės ženklo žinomumą, reputaciją.

Taip pat, anot baidarininko, neatmestina, kad EMSI galėjo pažeisti ir sportininkų susitarimus su rėmėjais. Tokiuose susitarimuose, anot M. Maldonio, neretai pabrėžiama, jog sportininkai, dėvėdami aprangą, reklamuoja tik tam tikros kompanijos produkciją.

Mes, pirmiausia, norime pradėti kalbėti, viešinti šį reikalą, kad pasielgta neetiškai, negražiai, galėjo būti pažeistas Civilinis kodeksas.

„Yra šansas, kad EMSI pažeidė tokius susitarimus, kuriuos turi sportininkai su rėmėjais, nes nebūtinai rėmėjai nori matyti, kad sportininkai atstovautų EMSI“, – aiškino M. Maldonis.

Mano, kad EMSI pasielgė neetiškai, nori degalinių tinklo atsiprašymo

Pasak M. Maldonio, visų pirma, sportininkai nusprendė paviešinti šią situaciją. Jo manymu, sportininkų atžvilgiu buvo pasielgta neetiškai.

„Viešai pasakome, kad jokia įmonė neturėtų taip elgtis, kaip pasielgė EMSI, tai yra netoleruotina. (...) Mes, pirmiausia, norime pradėti kalbėti, viešinti šį reikalą, kad pasielgta neetiškai, negražiai, galėjo būti pažeistas Civilinis kodeksas“, – dėstė sportininkas.

Kaip teigė M. Maldonis, sportininkai, kurių fotografijos buvo panaudotos be jų leidimo, norėtų viešo EMSI atsiprašymo. Pasak jo, jei degalinių tinklas pasiūlytų finansinę kompensaciją, sutariama, kad sportininkai gautų pinigų nepasiliktų sau.

„Jeigu kalba pasisuktų apie finansinę kompensaciją, jei EMSI siūlytų kompensuoti, didžioji dalis nukentėjusių sportininkų pritaria mano siūlomam variantui, kad visi pinigai, gauti iš EMSI, kaip kompensacija, nebūtų pasilikti sau kišenėje, o būtų paaukoti kiekvieno žmogaus nuožiūra, nepaisant, kokio dydžio suma tai būtų, nes šiuo atveju pasiėmimas pinigų būtų pritarimas savo nuotraukos buvimo tenai“, – komentavo sportininkas.

LTOK prezidentė užsiminė apie chamišką EMSI bendravimą

LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė žurnalistams antradienį patirtino, kad EMSI kreipėsi į komitetą dėl olimpiečių nuotraukų panaudojimo kalendoriuje.

„Jie (ESMI – ELTA) iš pradžių domėjosi labai daug nuotraukų, vėliau, sužinojus, kad jos yra komercinės, nes mes turime nuosavybės teises į tas nuotraukas, jie nusipirko dvi nuotraukas, bet kalendoriuje atsirado trys“, – dėstė D. Gudzinevičiūtė.

Pasak LTOK vadovės, tai nėra pirmas atvejis, kai EMSI be sutikimo panaudojo komitetui priklausančias nuotraukas.

„Pretenzijų mes turėjome prieš 12 metų, kai ESMI padarė daug didesnį pažeidimą, tada jie mums atsakė tokio mandagumo laišką, kad aš kito tokio nesu skaičiusi niekada, chamišką labai ir, suprantu, kad nederėtų su jais prasidėti“, – sakė D. Gudzinevičiūtė.

Ji tvirtino skeptiškai vertinanti situacijos sprendimo teisme galimybėmis.

„Manau, kad geriausia kalbėti apie tai, nes iki šiol intelektinė nuosavybė pas mus yra nevertinama“, – sakė D. Gudzinevičiūtė.

LTOK prezidentės teigimu, atvejai, kai be leidimo komerciniams tikslams naudojami sportininkų atvaizdai ar olimpiniai ženklai, yra dažni.

„Nors Nairobio konvencija, kuri šitai apsaugoti turėtų, yra ratifikuota, bet reikėtų, kad tai atsirastų kažkokiame administraciniame kodekse, galbūt tada tų ženklų apsauga būtų lengvesnė“, – svarstė D. Gudzinevičiūtė.

Pasak jos, LTOK ketina kalbėtis su valdžios atstovais, kad būtų numatyta, jog už neteisėtus sportininkų atvaizdų panaudojimus grėstų administracinė atsakomybė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Babunia

Babunia portretas
o /tai kodel ju negalima rodyt ar jie is kokios karaliskos gimines

Meska

Meska portretas
oi oi kaip isizeide ,dekokit,kad dar parodo jusu mordas

Jooo

Jooo portretas
Gavau toki, jaigu alimpėčiams nipatinka aisiu išmesiu į konteinerį....
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

Daugiau straipsnių