- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Atvėsus orams, pradedama sirgti įvairiomis ligomis, iš kurių pačios pavojingiausios – gripas ir COVID-19. Pasak gydytojų, ypač turėtų suskubti pasiskiepyti nuo šių ligų gyventojai, priklausantys rizikos grupėms. Jiems siūloma abiem skiepais vakcinuotis per tą patį vizitą.
Vieno vizito metu
Šeimos gydytoja Raminta Bernotė pasakoja, kad Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) ir kitos sveikatos apsaugos organizacijos rekomenduoja vakcinuotis nuo gripo ir COVID-19 vienu metu.
Ypač pasiskiepyti svarbu tiems, kurie priklauso rizikos grupėms: vyresniems nei 65 metų amžiaus žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis asmenims, nėščiosioms ir sveikatos priežiūros specialistams.
„Nuo 2021 m. buvo atlikta daug klinikinių tyrimų siekiant išsiaiškinti, ar galima saugiai derinti gripo ir COVID-19 vakcinas. Tyrimai parodė, kad bendras imuninio atsako veiksmingumas ir saugumas nesumažėja, kai abi vakcinos suleidžiamos tą pačią dieną, – vadinasi, imuninė sistema sėkmingai gamina apsauginius antikūnus prieš abu virusus.
Vienas Didžiojoje Britanijoje atliktas klinikinis tyrimas patvirtino, kad vienalaikis COVID-19 ir gripo skiepijimas sukelia panašų imunogeninį atsaką kaip ir skiepijant atskirai, o šalutiniai poveikiai, tokie kaip rankos skausmas ar lengvas karščiavimas, toleruojami ir trumpalaikiai.
Kitas 2021 m. Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 600 savanorių, parodė, kad, suleidžiant abi vakcinas per vieną vizitą, nekyla rimtesnių šalutinių poveikių nei skiepijant atskiromis vakcinomis. Šalutiniai poveikiai, tokie kaip nuovargis, galvos skausmas ar injekcijos vietos skausmas, buvo lengvi arba vidutiniai ir truko tik keletą dienų“, – patikina gydytoja.
Be to, kai pacientai vienu metu skiepijami abiem vakcinomis, tai pagerina vakcinacijos apimtį ir užtikrina geresnę gyventojų apsaugą gripo sezono metu, kai gali padaugėti tiek gripo, tiek COVID-19 atvejų, sako R. Bernotė.
Visgi, nors vakcinų derinimas yra saugus daugeliui žmonių, prieš vakcinaciją būtina pasitarti su šeimos gydytoju. Svarbu aptarti tolesnius veiksmus su specialistu, jei asmuo anksčiau patyrė rimtą alerginę reakciją į bet kurį iš šių vakcinų komponentų.
Pasiskiepyti būtina, nes gripo ir COVID-19 komplikacijos gali būti itin rimtos, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis ar kurių imuninė sistema nusilpusi.
Skiepijami ir kūdikiai
Gripo ir COVID-19 vakcinomis paprastai gali būti skiepijami vaikai nuo 6 mėnesių amžiaus. Vis dėlto prieš tai svarbu pasitarti su gydytoju, mat vakcinų dozės ir skiepijimo grafikai gali skirtis priklausomai nuo amžiaus ir sveikatos būklės, pasakoja gydytoja.
„Pasiskiepyti būtina, nes gripo ir COVID-19 komplikacijos gali būti itin rimtos, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis ar kurių imuninė sistema nusilpusi.
Abi infekcijos gali sukelti sunkų plaučių uždegimą, kvėpavimo nepakankamumą, širdies veiklos sutrikimų ir net daugiasistemį organų nepakankamumą. COVID-19 taip pat siejama su ilgalaikiais sveikatos sutrikimais, tokiais kaip ilgojo COVID sindromas“, – įspėja R. Bernotė.
Remiantis PSO duomenimis, gripu kasmet suserga nuo 5 iki 15 proc. pasaulio gyventojų, o tai sudaro nuo 290 mln. iki 1 mlrd. žmonių. Iš jų, pastebi gydytoja, 3–5 mln. atvejų yra sunkūs.
Iškalbinga statistika
„Kasmet nuo gripo pasaulyje miršta nuo 290 tūkst. iki 650 tūkst. žmonių, daugiausia vyresnio amžiaus asmenų, kūdikių ir žmonių, sergančių gretutinėmis ligomis. Mirštamumas nuo gripo paprastai svyruoja apie 0,1 proc., priklausomai nuo sezono ir viruso atmainos.
Per COVID-19 pandemiją, ypač 2020–2021 m., sergamumo rodikliai buvo labai dideli. PSO teigia, kad nuo pandemijos pradžios 2019 m. pabaigoje iki 2023 m. pabaigos buvo užfiksuota daugiau nei 770 mln. atvejų visame pasaulyje. Kasmetė sergamumo dinamika labai priklauso nuo viruso atmainų ir vakcinacijos lygio“, – kalba R. Bernotė.
COVID-19 mirštamumo rodiklis svyruoja nuo 1 proc. iki 3 proc., tačiau tai priklauso nuo amžiaus, sveikatos būklės ir prieigos prie sveikatos priežiūros. Vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis, yra žymiai didesnė rizika mirti nuo COVID-19.
„Svarbu pažymėti, kad vakcinacija žymiai sumažina tiek gripo, tiek COVID-19 sunkių komplikacijų ir mirčių riziką, todėl skiepai yra svarbiausia prevencinė priemonė siekiant apsaugoti visuomenę nuo šių ligų“, – sako gydytoja.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Juodajame plastike – sveikatai pavojinga medžiaga1
Maisto gaminimo įrankiuose iš juodo plastiko aptikta toksinės medžiagos – bromo. Tyrimą atlikę amerikiečiai skelbia, kad cheminė medžiaga nepastebimai išsiskiria į maistą, tad ilgainiui gali pažeisti žmogaus imuninę sistemą ar...
-
Auga sergamumas paslaptinga ligos forma: norint išgirsti tikslią diagnozę – teks susimokėti30
Neįprasta situacija tarp sergančiųjų. Kai kurios poliklinikos sako, kad šiuo metu dažniau už gripą pacientams diagnozuojama atipinė pneumonija – paslaptingesnė plaučių uždegimo forma. Pacientus kamuoja daugiau nei mėnesį trunkantis k...
-
Drastiškas šių specialistų trūkumas: situacija artėja prie blogiausio11
Lietuvoje jau greitai gali trūkti daugiau nei 4 tūkst. slaugytojų – Lietuvos medikų sąjūdis ragina jau dabar imtis sprendimų, kad neįvyktų visiškas krachas. Patys slaugytojai sako, jog pirmiausia reikalingas orus atlyginimas ir adekvatus ...
-
Medikų ir pilietiškų klaipėdiečių dėka išgelbėta vyro gyvybė1
Jūrininkų sveikatos priežiūros centro automobilių aikštelėje – netikėtas įvykis. Staiga sukniubo mašinoje prie vairo sėdėjęs vyriškis. Jį pastebėję klaipėdiečiai neliko abejingi ir ištraukę vyrą iš aut...
-
SAM siūlo skirti daugiau valstybės finansuojamų rezidentūros studijų vietų
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo skirti 20 papildomų valstybės finansuojamų medicinos rezidentūros studijų vietų ir dešimt papildomų vietų į odontologijos rezidentūros studijas, penktadienį pranešė ministerija. ...
-
Simonai Milinytei diagnozuotas vėžys46
JAV gyvenanti atlikėja ir aktorė Simona Milinytė socialiniuose tinkluose pranešė, kad jai diagnozuotas vėžys. ...
-
Kaip atskirti gripą, COVID-19 ir paprastą peršalimą?2
Šaltuoju sezonu dažnai sergame, tačiau pamirštame, kad, pajutus pirmuosius simptomus, tereikia sustoti ir pailsėti. Apie žiemą lydinčias ligas ir kaip jas atskirti – LNK žurnalisto pokalbis su Antakalnio poliklinikos šeimos gy...
-
Penkiose Vilniaus rajono ambulatorijose grąžinami laboratoriniai tyrimai
Rudaminos, Juodšilių, Kalvelių, Skaidiškių ir Pagirių ambulatorijose gyventojai ir vėl galės atlikti laboratorinius tyrimus, pranešė Vilniaus rajono savivaldybė. ...
-
Klaipėdoje išaugo sergamumas kvėpavimo takų infekcijomis
Klaipėdoje sumažėjo sergamumo gripu ir COVID-19 rodikliai, bet išaugo sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Nors epideminis sergamumo lygis nebuvo pasiektas, sveikatos specialistai ragina laikytis higienos taisykli...
-
Kauno klinikos ruošėsi pacientų antplūdžiui: ar susitvarkė su krūviu?4
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninė Kauno klinikos ruošėsi didesniam pacientų srautui sausio 8–9 dienomis. Perkeliant LSMU Kauno ligoninės Ortopedijos ir traumatologijos skyrių, šiomis dienomis skubią pagalb...