- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Atvėsus orams, pradedama sirgti įvairiomis ligomis, iš kurių pačios pavojingiausios – gripas ir COVID-19. Pasak gydytojų, ypač turėtų suskubti pasiskiepyti nuo šių ligų gyventojai, priklausantys rizikos grupėms. Jiems siūloma abiem skiepais vakcinuotis per tą patį vizitą.
Vieno vizito metu
Šeimos gydytoja Raminta Bernotė pasakoja, kad Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) ir kitos sveikatos apsaugos organizacijos rekomenduoja vakcinuotis nuo gripo ir COVID-19 vienu metu.
Ypač pasiskiepyti svarbu tiems, kurie priklauso rizikos grupėms: vyresniems nei 65 metų amžiaus žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis asmenims, nėščiosioms ir sveikatos priežiūros specialistams.
„Nuo 2021 m. buvo atlikta daug klinikinių tyrimų siekiant išsiaiškinti, ar galima saugiai derinti gripo ir COVID-19 vakcinas. Tyrimai parodė, kad bendras imuninio atsako veiksmingumas ir saugumas nesumažėja, kai abi vakcinos suleidžiamos tą pačią dieną, – vadinasi, imuninė sistema sėkmingai gamina apsauginius antikūnus prieš abu virusus.
Vienas Didžiojoje Britanijoje atliktas klinikinis tyrimas patvirtino, kad vienalaikis COVID-19 ir gripo skiepijimas sukelia panašų imunogeninį atsaką kaip ir skiepijant atskirai, o šalutiniai poveikiai, tokie kaip rankos skausmas ar lengvas karščiavimas, toleruojami ir trumpalaikiai.
Kitas 2021 m. Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 600 savanorių, parodė, kad, suleidžiant abi vakcinas per vieną vizitą, nekyla rimtesnių šalutinių poveikių nei skiepijant atskiromis vakcinomis. Šalutiniai poveikiai, tokie kaip nuovargis, galvos skausmas ar injekcijos vietos skausmas, buvo lengvi arba vidutiniai ir truko tik keletą dienų“, – patikina gydytoja.
Be to, kai pacientai vienu metu skiepijami abiem vakcinomis, tai pagerina vakcinacijos apimtį ir užtikrina geresnę gyventojų apsaugą gripo sezono metu, kai gali padaugėti tiek gripo, tiek COVID-19 atvejų, sako R. Bernotė.
Visgi, nors vakcinų derinimas yra saugus daugeliui žmonių, prieš vakcinaciją būtina pasitarti su šeimos gydytoju. Svarbu aptarti tolesnius veiksmus su specialistu, jei asmuo anksčiau patyrė rimtą alerginę reakciją į bet kurį iš šių vakcinų komponentų.
Pasiskiepyti būtina, nes gripo ir COVID-19 komplikacijos gali būti itin rimtos, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis ar kurių imuninė sistema nusilpusi.
Skiepijami ir kūdikiai
Gripo ir COVID-19 vakcinomis paprastai gali būti skiepijami vaikai nuo 6 mėnesių amžiaus. Vis dėlto prieš tai svarbu pasitarti su gydytoju, mat vakcinų dozės ir skiepijimo grafikai gali skirtis priklausomai nuo amžiaus ir sveikatos būklės, pasakoja gydytoja.
„Pasiskiepyti būtina, nes gripo ir COVID-19 komplikacijos gali būti itin rimtos, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis ar kurių imuninė sistema nusilpusi.
Abi infekcijos gali sukelti sunkų plaučių uždegimą, kvėpavimo nepakankamumą, širdies veiklos sutrikimų ir net daugiasistemį organų nepakankamumą. COVID-19 taip pat siejama su ilgalaikiais sveikatos sutrikimais, tokiais kaip ilgojo COVID sindromas“, – įspėja R. Bernotė.
Remiantis PSO duomenimis, gripu kasmet suserga nuo 5 iki 15 proc. pasaulio gyventojų, o tai sudaro nuo 290 mln. iki 1 mlrd. žmonių. Iš jų, pastebi gydytoja, 3–5 mln. atvejų yra sunkūs.
Iškalbinga statistika
„Kasmet nuo gripo pasaulyje miršta nuo 290 tūkst. iki 650 tūkst. žmonių, daugiausia vyresnio amžiaus asmenų, kūdikių ir žmonių, sergančių gretutinėmis ligomis. Mirštamumas nuo gripo paprastai svyruoja apie 0,1 proc., priklausomai nuo sezono ir viruso atmainos.
Per COVID-19 pandemiją, ypač 2020–2021 m., sergamumo rodikliai buvo labai dideli. PSO teigia, kad nuo pandemijos pradžios 2019 m. pabaigoje iki 2023 m. pabaigos buvo užfiksuota daugiau nei 770 mln. atvejų visame pasaulyje. Kasmetė sergamumo dinamika labai priklauso nuo viruso atmainų ir vakcinacijos lygio“, – kalba R. Bernotė.
COVID-19 mirštamumo rodiklis svyruoja nuo 1 proc. iki 3 proc., tačiau tai priklauso nuo amžiaus, sveikatos būklės ir prieigos prie sveikatos priežiūros. Vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis, yra žymiai didesnė rizika mirti nuo COVID-19.
„Svarbu pažymėti, kad vakcinacija žymiai sumažina tiek gripo, tiek COVID-19 sunkių komplikacijų ir mirčių riziką, todėl skiepai yra svarbiausia prevencinė priemonė siekiant apsaugoti visuomenę nuo šių ligų“, – sako gydytoja.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvos mokslininkai atrado medžiagą, galinčią sukelti revoliuciją medicinoje1
Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kartu su medikais atrado būdą, kaip susintetinti augalinę medžiagą, ant kurios sėkmingai užauginami organai, kurie vėliau gali būti transplantuoti žmogui. Ta pati medžiaga gali būti pritaikoma ir ...
-
Vilniuje vyks diabeto prevencijos akcija
Sekmadienį Vilniuje rengiama diabeto prevencijos akcija, bus dalijami daugkartiniai gliukomačių rinkiniai. ...
-
Ministerija parengė standartą ligoninėms: kaip pasiruošti galimoms grėsmėms?
Kilus ekstremaliai situacijai ar krizei šalies ligoninių skubios pagalbos, intensyviosios priežiūros, sterilizavimo, rentgeno ar kiti diagnostikos skyriai, operacinės, vaistinės bei laboratorijos turėtų būti aprūpintos elektros tiekimu mažiaus...
-
PSO palieka galioti B raupams suteiktą aukščiausio pavojaus lygį
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė priėmusi sprendimą nekeisti B raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio, daugėjant naujų susirgimų ir paveiktų šalių. ...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, kurios leistų siuntimus išrašyti privačių įstaigų medikams22
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams. ...
-
PSO nepakeitė beždžionių raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio2
Pasaulio sveikatos organizacija penktadienį paskelbė priėmusi sprendimą nekeisti beždžionių raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio, nes naujų susirgimų atvejų vis daugėja, o apie juos praneša vis daugiau šalių. ...
-
Naujas tyrimas atskleidžia: patyrus infarktą, atsistatyti padeda gilus miegas
Amerikiečių mokslininkai nustatė, kad patyrus miokardo infarktą, širdis smegenims siunčia signalus daugiau miegoti ir tokiu būdu skatina gijimą. Niujorko The Mount Sinai ligoninės tyrėjų atliktas tyrimas yra pirmasis, atskleidžiantis, kaip &s...
-
Du mėnesius iki įvykio jaučiate tam tikrus simptomus? Gali tykoti staigi mirtis8
Jaunų žmonių širdys plaka vis sparčiau, kol galiausiai staiga sustoja. Tą pastebi tiek kardiologai, tiek į skubius iškvietimus reaguojantys medikai. Šią savaitę krepšinio aikštelėje sukniubo 38 metų vyras. Jauno spo...
-
Profilaktiškai pasitikrinti dėl krūties vėžio galės daugiau moterų1
Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) išplėtus krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programos amžiaus ribas, nuo kitų metų pradžios profilaktiškai pasitikrinti dėl šios ligos bus kviečiamos moterys nuo 45 iki 74 metų. ...
-
Sukurta mobilioji programėlė, padėsianti skirti ir vartoti antibiotikus1
Higienos institutas (HI) ketvirtadienį pristatė naują nemokamą mobiliąją programėlę „AntibLT“. Skelbiama, kad šis įrankis medikams padės tikslingai skirti antibiotikus, o pacientams primins apie šių vaistų vartojimą. ...