- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Širdies ir kraujagyslių ligos – dažniausia mirties priežastis Lietuvoje, praneša LNK.
Dažniausiai ne prevenciškai, o dėl skausmo žmonės atvyksta į kardiologo kabinetą.
„Žmonės kreipiasi dėl dusulio ir skausmo krūtinės ląstoje. Į šiuos požymius reikia atkreipti dėmesį. Būtina atlikti kardiogramą, širdies echoskopiją, laboratorinius tyrimus“, – sakė Karoliniškių poliklinikos gydytojas kardiologas Egidijus Berūkštis.
Gydytojas sako, kad ištirti pacientus ir juos gydyti yra geros galimybės, tik bėda ta, kad kai kuriems padėti jau nebegalima.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Geruoju atveju žmonės atvyksta į ligoninę, bloguoju atveju jiems įvyksta miokardo infarktas, ritmo sutrikimas ir galiausiai staigi mirtis“, – sakė Santaros klinikų kardiologas Rokas Šerpytis.
„Baltijos šalių regionas yra didelės rizikos zonoje. Tai reiškia, kad visi gyventojai turi didelę riziką patirti vieną ar kitą širdies įvykį“, – kalbėjo kardiologų draugijos atstovas Tomas Lapinskas.
„Tai yra labai svarbi ir jautri tema, nes mes kovojame su mirtingumu“, – teigė „Hospiton“ organizatorė Viktorija Butrimaitė.
Anot ekspertų, dažnas domisi per mažai ir nežino savo rodiklių. Būtent cholesterolis ir kraujospūdis – vieni pagrindinių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos faktorių, kurie nei sekami, nei kontroliuojami.
„48 proc. pacientų turi per aukštą kraujospūdį ir bent 60 proc. žmonių turi per aukštą cholesterolį, kuris yra nekontroliuojamas“, – sakė R. Šerpytis.
Anot R. Šerpyčio, per pastarąjį dešimtmetį pastebimas šioks toks pagerėjimas, bet ar jo pakanka?
„Gerėja gyvenimas, žmonės geriau maitinasi, daugiau sportuoja, mažiau rūko. Visa tai duoda geresnius rezultatus, bet jie nėra pakankami“, – teigė R. Šerpytis.
„Atsisakius rūkymo, matome, kad tikimybė, jog žmogus susirgs miokardo infarktu, iš karto mažėja“, – kalbėjo T. Lapinskas.
Tai yra labai svarbi ir jautri tema, nes mes kovojame su mirtingumu.
Tačiau gydytojai kalba, o žmonės nors ir žino, tačiau daro savo. Vieni bijo ateiti pas gydytoją, o kiti nemato poreikio, nes jaučiasi gerai. Anot specialistų, padidėjęs cholesterolis neišsiduoda skausmu, praneša apie save tik, kai atsiranda komplikacijų. O apie cholesterolį susimąstyti reikėtų dar gerokai iki pensijos.
„Nesitikrinau širdies. Ji visada buvo sveika“, – sakė senjoras.
„Reikia labai saugoti save, daugiau judėti“, – teigė moteris.
„Vyresnio amžiaus labiau turėtų susirūpinti. Aišku, šiais laikais ir jaunimas turi problemų, patiria stresą, nuovargį“, – kalbėjo mergina.
„Dažnai juokauju savo pacientams, kad širdies garantija baigiasi ties 40 metų“, – sakė R. Šerpytis.
Pirmieji fronto linijoje – šeimos gydytojai. Jie įžvelgia rizikas, gali išrašyti siuntimą. Tačiau čia ir pasideda užburto rato pradžia.
„Reikia palaukti, kol pakliūsi pas kardiologą“, – sakė senjorė.
„Eilės pas specialistus yra nemažos kaip ir visoje Lietuvoje. Nebūna tuščių langų“, – kalbėjo E. Berūkštis.
„Pacientai patenka sudėtingesni, jų ligos būna labiau pažengusios, progresavusios. Tai reikalauja ir sudėtingesnio gydymo. Specialistų trukumas daro savo. Nepanašu, kad ateityje gydytojų specialistų daugės“, – sakė T. Lapinskas.
Anot specialistų, žmogaus sveikata priklauso ne tik nuo genų. Pusė sveikatos priklauso nuo įpročių, gyvenimo būdo.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniuje ir Kaune vyks diabeto prevencijos akcija: kvies pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje
Dviejuose šalies didmiesčiuose – Kaune ir Vilniuje – vyks diabeto prevencijos akcija. Jos metu gyventojai ne tik galės nemokamai išsitirti gliukozės kiekį kraujyje, jiems taip pat bus dovanojami daugkartiniai rinkiniai gliukozės ...
-
Išmaniosios technologijos keičia Respublikinės Klaipėdos ligoninės kasdienybę
Po ligoninę zujantys robotukai ir vaistus pacientams dalijantys automatizuoti „slaugytojai“ – prognozuojama, jog šis fantastinį filmą primenantis vaizdas netrukus taps realybe. Respublikinė Klaipėdos ligoninė tampa vis labiau ska...
-
Dėl sterilizacijos Lietuvoje – nesutarimai: tapti nevaisingiems reikėtų leisti ir jauniems žmonėms?22
Jau trisdešimt metų gydytoja-ginekologė Esmeralda Kuliešytė bando Lietuvoje įteisinti savanorišką sterilizaciją. „Tai turėjo būti kažkada įgyvendinta, dėl to, kad visose Vakarų Europos šalyse tai yra. Net Azij...
-
Kaune – mėlynas Diabeto dienos žygis6
Kasmet lapkričio 14 dieną minima Pasaulinė diabeto diena. Kauno klinikų endokrinologai pakvietė į žygį, kuriuo nori atkreipti dėmesį į šią XXI amžiaus rykštę. ...
-
Gydytoja patarė, ko nedaryti peršalus: svarbiausia – viena taisyklė6
Peršalimo simptomai gydantis namuose dažniausiai praeina per kelias dienas ar savaitę. Tačiau vaistininkai pastebi, kad pacientai, norėdami greičiau pasveikti, neretai daro klaidas, kurios ligos eigą gali ne palengvinti, o atvirkščiai &nda...
-
Ar jau pasiruošėte gripo sezonui? Vaistininkas primena esmines taisykles
Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Faustas Bertulis sako, kad įprastai gripo sezonas trunka nuo spalio iki pavasario vidurio, per šį laikotarpį Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 30 tūkst. infekcijos atvejų. Dalis pacientų b...
-
Ministrų kabinetas – už siūlymą įsteigti mobiliąsias vaistines1
Ministrų kabinetas palaiko Seimo konservatoriaus Antano Matulo siūlymą įsteigti mobiliąsias vaistines. ...
-
Kauno klinikose kritiškai trūksta donorinio kraujo20
Kauno klinikose šiuo metu labai trūksta visų kraujo grupių atsargų. ...
-
Baigtos naujo Vilniaus psichikos sveikatos centro korpuso statybos
Baigtos naujo Vilniaus psichikos sveikatos centro korpuso statybos Vasaros gatvėje, trečiadienį pranešė statytojai. ...
-
Vaistų leidimasis namuose: procedūra – elementari, bet rizikos yra6
Sveikatos negalavimų kamuojami žmonės neretai skausmus gali numalšinti tiesiog vaistais. Į raumenys leidžiami vaistai veikia ne tik efektyviau, bet ir jų poveikis išlieka ilgesniam laikui. Specialistai pabrėžia, jog leidžiant vaistus nam...