- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Daugėja žmonių, besiskundžiančių pirštų tirpimu, skausmu, kuris pažadina naktį ir sutrikdo kasdienius darbus. Tačiau ne kiekvienas kreipiasi į gydytoją laiku, kol dar galima išvengti ligos progresavimo ir rimtų komplikacijų. Kokie simptomai išduoda, kad vertėtų sunerimti?
Skirtingos plaštakos ir riešo ligos, dėl kurių pradeda skaudėti ar net tirpti pirštai, būdingos įvairaus amžiaus žmonėms, vyrams ir moterims. Ortopedas traumatologas Simonas Sereika pataria, kada minėtų simptomų negalima ignoruoti ir reikia kreiptis į gydytojus.
– Dėl kokių plaštakos ir riešo ligų dažniausiai kreipiasi pacientai?
– Dėl ligų, kurias sukelia nervų užspaudimas rankoje – riešo kanalo, alkūnės kanalo sindromų, taip pat sausgyslių uždegimo sukeltų ligų – spragsinčio piršto, stipininio ylinio tenosinovito. Dažnos ir riešo sąnarių ligos, dariniai plaštakoje, delno poodžio struktūros pakitimai.
Riešo sąnarių skausmai atsiranda po traumų – po truputį jie intensyvėja ir pradeda trukdyti kasdieninėje veikloje. Riešo kanalo sindromas, sausgyslių uždegimo sukeltos ligos dažniausiai diagnozuojamos moterims, vyresnėms nei 50 metų. Yra ir kita pacientų grupė – jauni asmenys, dirbantys sunkų fizinį darbą. Po darbų jie nemiega naktimis dėl tirpstančių, skaudančių pirštų. Per atostogas pastebi, jog šie simptomai nurimsta. Alkūnės kanalo sindromas vargina tiek vyrus, tiek moteris, vyresnius nei 30 metų. Dupuytreno liga paveldima, ja dažniau serga rūkantys, dirbantys fizinį darbą vyrai, vyresni nei 60 metų.
Visada reikia kreiptis į gydytoją, jei po truputį ar staiga nutirpsta pirštai. Tai yra nervo spaudimo požymis.
– Kuo skiriasi šių ligų simptomai?
– Sergant riešo kanalo sindromu, naktį pradeda tirpti pirštai, jaučiamas skausmas. Pažeidžiami 1–4 pirštai, ryte jie būna sustingę, tirpimas dingsta. Ligai progresuojant, nutirpimas išlieka, ima kristi daiktai iš rankų, sunku užsisegti sagas, nors naktį skausmo gali ir nebebūti.
Alkūnės kanalo sindromas dažniausiai pasireiškia tik pirštų tirpimu, rečiau – skausmu naktį. Pažeidžiami 4–5 pirštai. Ligai progresuojant, pradeda nykti plaštakos raumenys, silpnėja jėga.
Stenozuojančio tenosinovito (spragsinčio piršto) dažniausia priežastis – plaštakos skausmas. Pradeda skaudėti delną judinant pirštus. Skausmas plinta į dilbį. Ligai progresuojant, pradeda strigti pirštas. Iš pradžių gali atstrigti pats, po to reikia atstatyti į vietą kita ranka, o gali taip ir likti užstrigęs. Dažniausiai pažeidžiami 1, 3, 4 pirštai.
Ortopedas traumatologas Simonas Sereika.
Stipininis ylinis tenosinovitas pasireiškia skausmu riešo srityje, ypač judinant riešą, nykštį. Skausmas intensyvėja. Dažna priežastis – neįprastas fizinis krūvis, pavyzdžiui, pakapojus malkas.
Dupuytreno liga – dėl ląstelių pokyčių delne po oda atsiranda mazgelis. Iš pradžių jis gali būti skausmingas, po to pakitimai pereina į pirštus – nepavyksta jų ištiesti. Liga labai dažnai yra paveldima, kur kas dažniau serga vyrai.
Riešo išvarža (ganglijos) – staigiai pasukus riešą, jei rankoje laikomas koks nors daiktas, ar po didesnio fizinio krūvio, rieše atsiranda apvalus darinys. Jis gali didėti, gali staiga pranykti ir vėl atsirasti. Tai dažniausia priežastis, kodėl pacientas dėl darinio kreipiasi į plaštakos chirurgą.
Riešo, plaštakos sąnarių ligos dažniausiai yra sudėtingos, tad būtinas išsamus tyrimas. Nykščio pamato sąnario pakitimai yra patys dažniausi.
– Dėl ko susergama šiomis ligomis?
– Dažna priežastis – didelis fizinis krūvis, dėl kurio prasideda sausgyslių uždegimai, jos padidėja, pradeda traumuoti aplinkinius audinius, spausti nervus. Didelę įtaką daro ir įpročiai: miegoti stipriai sulenktomis rankomis, darbe remtis alkūnėmis į stalą, vairuotojams – automobilio ranktūrį. Įtakos turi organizmo hormonų pakitimai – skydliaukės ligos, moterims – menopauzė. Po buvusios traumos pradeda greičiau dėvėtis sąnariai. Dalies ligų priežastys taip ir lieka neaiškios.
– Dėl kokių simptomų vertėtų sunerimti?
– Visada reikia kreiptis į gydytoją, jei po truputį ar staiga nutirpsta pirštai. Tai yra nervo spaudimo požymis. Būtina kreiptis į gydytoją, jei atsiranda darinys ir jis pradeda augti.
– Kas gresia laiku nesikreipus pagalbos?
– Jei nesikreipiama dėl nervų spaudimo ligų, kurios pasireiškia pirštų tirpimu, skausmu naktį, vis daugiau pažeidžiamas nervas – pirštai lieka nejautrūs, pradeda nykti plaštakos raumenys, dėl to silpnėja jėga, sunku sugraibyti smulkius daiktus, rankos bijo šalčio. Tuomet ir atlikus operaciją plaštakos funkcija gali visiškai nebeatsistatyti.
Jei pirštas stringa ir ligai progresuojant lieka užstrigęs, ir po operacijos gali likti riboti sąnarių judesiai. Jei progresuoja pirštų pritraukimas, ir po operacijos gali likti riboti judesiai, o operacija yra daug sudėtingesnė.
– Kuo skiriasi plaštakos ir riešo ligų chirurginis ir konservatyvusis gydymas?
– Dažniausiai gydymas prasideda nuo konservatyvių gydymo priemonių – darbo krūvio sumažinimo, vaistų, įtvarų, fizioterapijos priemonių naudojimo. Jei jos neveiksmingos, atliekama operacija.
Skiriamas kompleksinis gydymas – darbo režimo keitimas, vaistai, įtvarai, reabilitacijos priemonės – fizioterapija. Jei šios priemonės nepadeda, tuomet plaštakos chirurgas nusprendžia, ar reikalingas chirurginis gydymas. Svarbu, kad pacientas kreiptųsi laiku. Laiku atliekamos operacijos yra labai efektyvios ir gana nesudėtingos. Ligai pažengus, chirurginis gydymas sudėtingesnis, o ir rezultatai ne tokie geri.
Riešo kanalo sindromo gydymas – fizinio krūvio rankai sumažinimas, skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, nervo mitybą ir kraujotaką gerinančių B grupės vitaminų, kraujagysles plečiančių vaistų, įtvaras nakčiai – labai efektyvi priemonė, deja, Lietuvoje nepopuliari. Alkūnės kanalo sindromas gydomas tais pačiais vaistais, fizioterapijos priemonėmis. Šias ligas diagnozuoti ir apsispręsti dėl operacinio gydymo padeda elektroneuromiografinis tyrimas.
Spragsinčio piršto gydymą dažniausiai pradedu nuo hormono, kenalogo blokados. Stipininiam yliniam tenosinovitui gydyti skiriamas įtvaras, hormonų blokada. Riešo, pirštų sąnarių, sausgyslių išvaržų (ganglijų) atveju praduriamas darinys. Riešo sąnarių pakitimai gydomi įtvarais, vaistais nuo uždegimo, fizioterapijos procedūromis, injekcijomis į sąnarį.
– Kada būtinas chirurginis gydymas?
– Sergant pritrauktų pirštų (Dupuytreno liga) liga, efektyvus tik operacinis gydymas. Visais kitais atvejais, jei nepadeda minėti konservatyvaus gydymo būdai, o minėti simptomai išlieka arba progresuoja, chirurginis gydymas yra būtinas.
– Kaip galima tokių ligų išvengti?
– Pagrindinė rekomendacija – fizinis krūvis pagal savo galimybes. Svarbu nepervargti, nepersitempti, o pastebėjus simptomus, krūvį sumažinti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ant mirties slenksčio balansavęs Valentinas Masalskis: atsitiktinumų gyvenime nėra4
Panevėžyje žinomas Lietuvos aktorius ir režisierius Valentinas Masalskis, statydamas spektaklį Juozo Miltinio dramos teatre, netikėtai atsidūrė realaus ligonio vaidmenyje. Menininkas sutiko viešai pasidalinti istorija apie užslėptą sveikatos ...
-
PSO apžvelgė COVID-19 tendencijas: yra ir gerų žinių
Praėjus maždaug penkeriems metams nuo koronaviruso protrūkio pradžios, nuo COVID-19 mirusių žmonių skaičius, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuolat mažėja. Jei 2021 m. birželį mirdavo kas ketvirtas dėl koronaviruso ligoninėje g...
-
Agresyviems pacientams – apynasris: medikai galės neteikti pagalbos, naudoti vaizdo kameras1
Nuo kitų metų medikai galės atsisakyti teikti medicinines paslaugas agresyviems pacientams, kurie nederamu ir nepagarbiu elgesiu žemina medikų garbę ir orumą. Skubiąją medicinos pagalbą teikiančios tarnybos galės naudoti ir vaizdo kameras. ...
-
Svarstoma kitąmet Vilniuje pradėti Veiklių senjorų programą6
Vilniaus miesto savivaldybės taryba svarsto apie galimybę kitąmet sostinėje pradėti Veiklių senjorų programą, skirtą didinti vyresnio amžiaus gyventojų užimtumą, skatinti verslumą bei didinti įsitraukimą į kultūrinį bei kūrybinį gyvenimą....
-
Auga sergamumas: nuo gripo mirė du žmonės, nuo COVID-19 – keturi5
Lietuvoje toliau auga sergamumas gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir COVID-19 liga, pirmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). ...
-
Nesusikalbėjimas tarp gydytojų ir pacientų: kada už paslaugas mokėti nereikia3
Visiems gyventojams turint teisę gauti nemokamą sveikatos priežiūrą, už dalį paslaugų ar gydymo priemonių žmonėms tenka susimokėti – dėl to Kauno teritorinė ligonių kasa šiemet nagrinėjo 7 pacientų skundus, skelbia LRT radijas. ...
-
Prieš šventes šią informaciją būtina žinoti: prireiks staiga sunegalavus
Sutrikus sveikatai įprastomis darbo dienomis ir valandomis žmonės nedvejodami kreipiasi į savo gydymo įstaigą – polikliniką ar šeimos medicinos centrą. Naktį, savaitgalį ar per šventes gyventojai dažnai taip pat nedvejodami vykst...
-
Miškininkai kraujo donorams dovanos kalėdines eglutes
Valstybinių miškų urėdijos miškininkai penktadienį dovanos kalėdines eglutes kraujo donorams. ...
-
Dar vienas būdas patobulinti kūno formas: ar išties intervalinis valgymas pranašesnis už įprastą?
Intervalinis (protarpinis) valgymas, tampa vis populiaresnis tarp norinčių ne tik sulieknėti, bet ir palaikyti gerą kūno formą. Ar išties šis metodas yra pranašesnis už tradicinį? ...
-
Tyrimas: 39 proc. gyventojų įsitikinę, kad Lietuvoje labiausiai diskriminuojama viena žmonių grupė6
39 proc. šalies gyventojų yra įsitikinę, jog Lietuvoje labiausiai diskriminuojami psichikos ar intelekto negalią turintys žmonės. Vis dėlto, dauguma nenorėtų tokių asmenų turėti kaimynų ar bendradarbių gretose, atskleidė Lygių galimybi...