Apklausa: artimųjų finansiškai remti nebegali kas dešimtas lietuvis – ar viskas taip blogėja?

Kas dešimtas (10 proc.) lietuvis teigia nebegalintis finansiškai remti savo artimųjų taip, kaip anksčiau, atskleidė „Citadele“ banko inicijuotos apklausos rezultatai. Tiesa, kitose Baltijos šalyse dėl dabartinės ekonominės padėties, artimiesiems padėti negali kas penktas – 20 proc. estų ir 21 proc. latvių.

Respondentų buvo klausiama, kaip dabartinė ekonominė padėtis pakeitė jų galimybes finansiškai remti šeimos narius, giminaičius ar draugus, išskyrus savo nepilnamečius vaikus. Toliau remiantys artimuosius finansiškai nurodė 21 proc. lietuvių, 27 proc. latvių ir 20 proc. estų respondentų. Remiantys toliau didesnėmis sumomis nurodė 2 proc. lietuvių, 3 proc. latvių ir 1 proc. estų apklaustųjų.

„Ekonomikos temperatūra Baltijos regione ir toliau skiriasi, tačiau situacija keičiasi. Lietuvos ekonomika lieka stipriausia visame Baltijos regione, ką patvirtina ir puikus (+3,6 proc.) Lietuvos BVP augimas ketvirtą 2024 m. ketvirtį. Lietuvos ekonomiką skatina ir eksportuojanti pramonė, ir vidaus prekyba, o pastaruoju metu – statybų ir NT sektoriai, kur atsigavimą skatina sumažėjusios palūkanos“, – sakė „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

Apklausos duomenimis, patys gaunantys paramą iš kitų nurodė beveik kas dešimtas apklaustasis (7 proc. lietuvių, 8 proc. latvių ir 9 proc. estų), o gavę prašymų padėti, bet negalintys to padaryti dėl savo finansinės padėties nurodė 5 proc. lietuvių ir estų bei 4 proc. latvių respondentų.

Niekam neteikiantys finansinės paramos nurodė penktadalis respondentų (21 proc. lietuvių, 19 proc. latvių ir estų), o 32 proc. lietuvių, 20 proc. latvių ir 25 proc. estų respondentų teigė, jog aplinkiniams finansinės paramos nereikia.

Tuo metu „Swedbank“ ekonomistai nekeičia šių metų Lietuvos BVP augimo prognozės ir tikisi 3,0 proc. augimo. O Estijai ir Latvijai prognozuojamas kuklesnis, atitinkamai, 1,5 ir 2,2 proc. sieksiantis augimas.

Pasak ekonomisto Nerijaus Mačiulio, Lietuvoje turėtų augti ir vidutinis darbo užmokestis, tačiau infliacija taip pat neatsiliks: prognozuojama ir jos augimas.

„Atlyginimų augimas nelėtėja, realus darbo užmokestis nemažės, prognozė vidutiniam darbo užmokesčiui gerėja iki 9,4 proc. Mažiau teigiama prognozė yra įsibėgėjanti infliacija. Pavasarį ji turėtų pasiekti 3 proc., vasarą ir 3,5 proc. Tam įtakos turi maisto kainų augimas, kurios dar turėtų kilti apie 1 proc. per šiuos metus. Paslaugų kainos turėtų augti iki 6 proc.“, – prognozavo N. Mačiulis.

Reprezentatyvią Baltijos šalių gyventojų apklausą atliko tyrimų agentūra „Norstat“ 2025 metų sausį. Internetinės apklausos būdu Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje apklausta mažiausiai 1000 gyventojų nuo 18 iki 74 metų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių