- Dominykas Datkūnas, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pirmadienį pasirašius būsimos valdančiosios koalicijos sutartį, ekonomistai įvertino naujosios valdžios žadamus pokyčius. Nors ekspertai sako pritariantys poreikiui didinti valstybės biudžeto pajamas, jie įspėja, kad planuojami pokyčiai gali sulėtinti šalies ekonomikos augimą.
Kalbėdamas apie galimą mokesčių kėlimą, SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas teigia, kad svarbu tai daryti saikingai ir pamažu, jog nebūtų padaryta žala Lietuvos ekonomikos plėtrai.
„Žiūrint kokie tie pokyčiai ir kaip komunikuojama. Vienas kelias turbūt yra Estija, kai viskas buvo stipriai padidinta (...) toks didžiulis smūgis, kuris, aišku, daro neigiamą įtaką ekonomikai“, – antradienį kalbėjo T. Povilauskas.
Kita vertus ekonomistas sutinka, jog Lietuvai būtina didinti iš mokesčių surenkamas biudžeto pajamas, kurios šiuo metu yra vienos žemiausių Europos Sąjungoje (ES).
„Aš labiau tam pritariu, kad didinti biudžeto pajamas iš mokesčių reikia, nes vis tiek biudžetas plyšinėja. Turėti 32 proc. nuo BVP (bendrojo vidaus produkto – ELTA) biudžeto pajamas, tai mes esame Rumunijos, Bulgarijos lygio. Norim socialinės apsaugos, švietimo, sveikatos sektoriui – turi atsirasti didesnės pajamos“, – teigė jis.
Tuo tarpu „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas skeptiškiau vertina mokesčių didinimo idėją – pasak jo, tai neigiamai paveiktų vartotojų lūkesčius ir rizikuotų sukelti tokią recesiją, kurią matome Estijoje.
„Didesnis biudžeto pajamų perskirstymas ir didesni mokesčiai gali sumažinti gyventojų lūkesčius ir jų norą leisti pinigus vartojimui, o tuo pačiu – sulėtinti Lietuvos ekonomikos atsigavimą. Lietuvos kaimynė Estija eina mokesčių didinimo keliu ir turi silpniausią ekonomikos ciklą visame Baltijos regione bei užsitęsusią recesiją“, – pranešime teigė A. Izgorodinas.
Pasak jo, Lietuva galėtų didinti biudžeto pajamas skolindamasi, kadangi šiuo metu valstybės skola yra toli nuo ES nustatytos Mastrichto kriterijaus ribos – 60 proc. nuo BVP.
Didesnis biudžeto pajamų perskirstymas ir didesni mokesčiai gali sumažinti gyventojų lūkesčius ir jų norą leisti pinigus vartojimui, o tuo pačiu – sulėtinti Lietuvos ekonomikos atsigavimą.
„Šalia didesnių mokesčių galima žiūrėti ir į skolinimosi galimybes, tuo labiau, kad Lietuvos valdžios skolos santykis su BVP Lietuvoje siekia apie 40 proc. ir yra stipriai mažesnis nei Mastrichto kriterijaus riba“, – siūlė ekonomistas.
A. Izgorodinas: gyventojų pajamų mokesčio reforma galėtų paspartinti infliaciją
Vertindamas siūlymą gyventojų pajamų mokestį skaičiuoti ne nuo pajamų rūšies, o nuo bendro įvairių rūšių pajamų dydžio, A. Izgorodinas įspėja, kad šis pasiūlymas kelia infliacijos paspartėjimo riziką Lietuvoje, ypač paslaugų sektoriuje.
„Jeigu atsitiktų taip, kad, pavyzdžiui, individualia veikla užsiimantys asmenys turėtų mokėti ženkliai didesnį pajamų mokestį, tai prisidės ir prie paslaugų brangimo“, – tikino banko „Citadele“ ekonomistas.
T. Povilausko teigimu, daug priklausys nuo to kaip šis pasiūlymas bus įgyvendintas, kadangi Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) gali tekti didžiulė administracinė našta.
„Vėlgi, kyla klausimas, kiek tai yra padaroma lengvai, nes kas yra kalbama – sujungti visas pajamas, tiek darbo, kapitalo pajamas, pajamas iš turto, jas agreguoti ir įdėti kelis mokestinius tarifus“, – sakė T. Povilauskas.
„Skamba galbūt gražiai teorijoje, praktiškai tai turbūt yra siaubas mokesčių inspekcijai ir klausimas kaip tai administruoti“, – pridūrė jis.
Abejoja ar PVM tarifo mažinimas maistui bus įgyvendintas
T. Povilauskas mano, kad atsižvelgiant į valstybės įsipareigojimus ir tik augantį biudžeto lėšų poreikį, nereikėtų tikėtis, kad valdžia nuspręs mažinti PVM tarifą maisto produktams.
„Tai yra labai brangus elementas, atsižvelgiant į tai, kiek reikės pinigų krašto apsaugai ir kitkam, manau, kad neatras jie kitų šaltinių, ir tai pasibaigs diskusijomis“, – teigė SEB banko ekonomistas.
Savo ruožtu A. Izgorodinas abejoja ar mažesnis PVM maistui lems maisto produktų kainų sumažėjimą, kadangi nuo kitų metų minimali mėnesinė alga (MMA) išaugs 12 proc.
„2025 m. minimali mėnesinė alga (MMA) Lietuvoje padidės 12 proc., o tai yra jautrus aspektas tiek Lietuvos maisto pramonei, tiek ir prekybos tinklams. Kitaip sakant, dviženklis MMA padidėjimas gali eliminuoti vaisių ir daržovių kainų sumažėjimą dėl lengvatinio PVM tarifo“, – tvirtino jis.
ELTA primena, kad pirmadienį Lietuvos socialdemokratų partijai, „Nemuno aušrai“ ir Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ sutarus dėl koalicinės sutarties, pradeda aiškėti, kokių ekonominių pokyčių gali laukti šalies gyventojai per ateinančius ketverius metus.
Tarp esminių sprendimų įvardijamas didžiausių pajamų apmokęstinimas progresiniais tarifais nepriklausomai nuo jų rūšies, antros pensijų pakopos pertvarkymas, didinant kaupiančiojo teisę disponuoti sukauptomis lėšomis bei įtraukiant darbdavius, tačiau tam tikrais klausimais, kaip dėl „Igničio“ delistingavimo, būsimi valdantieji bendro sutarimo neturi.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis1
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas45
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla2
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...
-
Baltijos šalių ministrai ragina suvienodinti tiesiogines žemės ūkio išmokas1
Lietuvoje vykusiame susitikime Baltijos šalių žemės ūkio ministrai paragino visas Europos Sąjungos valstybes nares suvienodinti tiesiogines išmokas žemės ūkiui. ...
-
Nuo gruodžio baisogališkiai traukiniais į Vilnių keliaus be persėdimų2
Nuo gruodžio vidurio, savaitgaliais, į šalies sostinę nuvykti norintys Baisogalos gyventojai tą galės padaryti keliaujant vienu traukiniu. ...
-
BFK vadovas: vienkartinių pensijų fondų išmokų nereikia apmokestinti
Naujasis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas mano, kad ir toliau nereikėtų apmokestinti vienkartinės išmokos iš antros pakopos pensijų fondų. Tačiau socialdemokratas Algirdas Sysas mano, jog valstybės įmokėta dalis ar ...