- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nauja valdžia ruošiasi plačiai atverti piniginę darbuotojams. Vyriausybės programoje pažadėjo kasmet didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) ir maksimaliai jį priartinti prie minimalaus uždarbio. Taip pat didinti pajamas į rankas šeimoms, kurios augina vaikus, bei vidurinei klasei.
Prieššventinis laikotarpis pakvimpa saldumynais. Tik bėda, kad smaližių daugiau nei tų, kas gamina desertus. Bet už 1 tūkst. ar 1,3 tūkst. eurų į rankas nei konditeriai, nei pardavėjai nesiveržia į cukrainę.
„Galėdami pasiūlyti nedidelius atlyginimus, renkamės nekvalifikuotą darbo jėgą ir labai daug laiko skiriame juos apmokyti“, – teigė „Konrado cukrainės“ vadovė Ernesta Mardosienė.
Dabar dviem pamainomis pluša penki žmonės. Kavinės vadovė mano, kad daugiau darbuotojų ateitų, jei pati valstybė didintų pajamas į rankas.
„Nebūtų užkraunama našta vien tik darbdaviui“, – sakė E. Mardosienė.
O nauja valdžia išties pažadėjo prisidėti prie darbuotojų gerovės.
„Kiekvienais metais dėsime pastangas, kad NPD vis didėtų ir artėtų prie minimalaus darbo užmokesčio tam, kad mokestinė našta darbuotojams mažėtų“, – pranešė paskirtoji socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Bet atlaisvinimas nuo mokesčių nebus nei saldus, nei greitas. NPD sulyginti su minimaliu uždarbiu nepavyko praėjusiai valdžiai, greičiausiai nepavyks ir šiai.
„Artimiausiu metu tikrai nematau galimybės, kad NPD sulygtų su MMA“, – pripažino socialinės apsaugos ir darbo ministrė.
„Viena vertus, jie žada, kita vertus, pripažįsta, kad 2025 m. bus skirti tik situacijos vertinimui, pasirengimui, skaičiavimui“, – kalbėjo Seimo narė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
NPD didinimas yra vienas pagrindinių instrumentų, kuris mažina pajamų nelygybę.
NPD lengvata reiškia, kad mažiausiai uždirbantys, kas mėnesį arba kartą per metus deklaruodami pajamas, gali atgauti dalį jau sumokėtų mokesčių. Kuo pajamos mažesnės, tuo daugiau mokesčių galima atgauti.
„NPD didinimas yra vienas pagrindinių instrumentų, kuris mažina pajamų nelygybę, ir mes norėtume matyti intensyvesnį NPD didinimą“, – akcentavo prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė.
Kaip žmonių pajamas auginti sparčiau, vienas iš būdų – įvesti papildomą NPD vaikus auginantiems tėvams. Pernai prezidentas pasiūlė ir sumą – 87 eurai.
„Jeigu įgyvendintume prezidento siūlymą dėl papildomo NPD už vaiką tiek pagal darbo sutartį, tiek savarankiškai dirbantiems, tai labai didelei visuomenės daliai galėtume sulyginti NPD su minimaliu atlyginimu“, – vylėsi I. Segalovičienė.
Bet tai reiškia biudžeto kapšą atverti dar plačiau ne tik šeimoms, bet ir nemažai daliai viduriniosios klasės.
„Aišku, kad viduriniajai pajamų grupei taip pat yra didelė našta mūsų šalyje ir ta uždėta kepurė, iki kiek lengvata galioja, galėtų būti persvarstyta“, – kalbėjo Seimo narys Linas Kukuraitis.
Dabar dalis mokesčių grįžta uždirbantiems iki vieno vidutinio darbo užmokesčio. Bet valdantieji jau šneka ribą plėsti iki maždaug 1,8 tūkst. eurų į rankas.
„Turėtų susėsti ministerijos ir paskaičiuoti, kokį poveikį lengvata darys tiek skurdui, tiek nelygybei, tiek viduriniosios klasės pajamoms“, – patarė L. Kukuraitis.
Opozicija klausia: tiek prioritetų, o iš kur bus pinigai?
„Skeptiškai žiūrėčiau į tuos pažadus, nes akivaizdu, jog patys paskirtieji ministrai negali pasakyti, koks yra lėšų poreikis“, – pabrėžė V. Čmilytė-Nielsen.
„Tą galėsime pasakyti įvertinę biudžeto galimybes“, – sakė I. Ruginienė.
Verslas bijo, kad iš daug pažadų gausis šnipštas arba nutiks kaip kitąmet – NPD nebedidėja, bet įmonės priverstos kelti atlyginimus.
„Mus labiausiai gąsdina minimalaus mėnesinio atlyginimo kėlimas, nes ši našta tektų tiesiogiai darbdaviui“, – teigė „Konrado cukrainės“ vadovė.
Kitąmet NPD išliks toks pats – 750 eurų, o minimalus uždarbis didės apie 70 eurų iki 1,04 tūkst. eurų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Paluckas: mokestiniai pakeitimai bus rengiami kitąmet, jie atsispindės 2026–2027 metų biudžetuose
Premjeras Gintautas Paluckas sako, kad kitąmet vyks diskusijos ir bus rengiami projektai dėl mokestinių pakeitimų, o dėl pokyčių bus siekiama plataus konsensuso, kalbant ir su opozicija. ...
-
LEA: per savaitę degalų kainos šalyje sumažėjo2
Pastarąją savaitę Lietuvoje vidutinės degalų kainos sumažėjo – benzinas atpigo 0,3 proc., o dyzelinas – 0,2 procento, skelbia Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
Gruodį – paskutinis pasispardymas: kitąmet kainos kils?5
Kalėdų dovanoms šiemet lietuviai netaupys: kas penktas planuoja išleisti daugiau nei 200 eurų. Per dešimtmetį tokią sumą numačiusių gyventojų dalis išaugo net penkis kartus. Kitąmet ekonomistai prognozuoja, kad kainos vidu...
-
80 proc. valstybės žemės pardavimo pajamų siūloma skirti Gynybos fondui
Seimas spręs, ar keisti dirbamos valstybinės žemės pardavimo tvarką. Pagal ją 80 proc. pajamų už parduotus sklypus patektų į Valstybės gynybos fondą. ...
-
Seimas nutarė: už paramą valstybei ginkluote nereikės mokėti PVM
Įvairi karinė technika, ginkluotė, valstybei teikiama kaip parama, nebus apmokestinama pridėtinės vertės mokesčiu (PVM). ...
-
Ekonomistas: kitų metų pabaigoje tikimės 1,5 proc. ECB palūkanų normos
Europos Centrinis Bankas (ECB) ketvirtadienį, ketvirtą kartą šiais metais apkarpė bazines palūkanas ketvirčiu procentinio punkto. ...
-
Izgorodinas: kitais metais augs bendros lietuvių išlaidos kelionėms, signalų, kad kainos mažės, nėra
„Citadele“ banko ekonomisto Aleksandro Izgorodino teigimu, antrąjį šių metų ketvirtį Lietuvos turistų išlaidų užsienyje slankusis keturių ketvirčių vidurkis siekė rekordines aukštumas – 281 mln. eurų, ir buvo...
-
Ministrė Jakubauskienė: ieškosime geresnės valstybinės ir privačios medicinos partnerystės3
Paskirtoji sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė žada ieškoti galimybių, kaip geriau bendradarbiauti valstybinėms ir privačioms medicinos įstaigoms. ...
-
Paluckas: 2025 metų valstybės biudžeto pajamos augs apie 30 mln. eurų
Kadenciją baigiančios Vyriausybės parengtas 2025-ųjų valstybės biudžeto projektas bus koreguojamas minimaliai – jo pajamos didės apie 30 mln. eurų, sako paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas. ...
-
Savickas: matėme, kad Lietuva savo pozicija daug kur išsišoko6
Paskirtasis ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas kadenciją baigusių konservatorių Vyriausybės poziciją Kinijos atžvilgiu vadina išsišokimu ir siūlo laikytis vienodos pozicijos su Europos Sąjunga bei kitais strateginiais partn...