- Giedrius Gaidamavičius, BNS / Augustė Lyberytė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė sako, kad kitų metų biudžeto projektas yra „rizikingas“, o jame nenumatyta tvarių pajamų viešosioms paslaugoms.
„Šitas biudžetas yra toks rizikingas biudžetas su tam tikromis svarbiomis Lietuvai klaidomis, kurias būtina taisyti“, – antradienį Žinių radijui sakė I. Segalovičienė.
„Su biudžetu neįvykdytas pagrindinis pažadas – aprūpinti valstybę naujomis, pastoviomis pajamomis būtent viešosioms švietimo, sveikatos ir socialinėms paslaugoms, kas yra gerovės pagrindas“, – pridūrė šalies vadovo patarėja.
„Tai yra fundamentalus trūkumas, kad šis Lietuvai svarbus darbas permetamas naujam Seimui ir Vyriausybei“, – kalbėjo ji.
Jos teigimu, ar pasirašyti kitų metų valstybės biudžetą prezidentas nuspręs tuomet, kai pamatys galutinį jo variantą.
„Paradoksalu tai, kad būtent valdantieji, kurie patys buvo labai užsispyrę pajamų šaltinių reikalautojai, vis tik finišo tiesiojoje užprogramavo naujų išlaidų, bet šalia neatnešė tvarių pajamų šaltinių toms būtinoms išlaidoms ateityje“, – teigė I. Segalovičienė.
„NPD nedidinimas – akibrokštas“
Anot jos, biudžeto projekte matomas „atsitraukimas nuo kovos su pajamų nelygybe“, neketinant kitąmet didinti neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD).
Kitąmet NPD galima didinti 50 eurų (…). Tai būtina taisyti 2025 metų biudžeto projekte ir labai tikimės, kad tiek Seimas, tiek Vyriausybė ištaisys šitą rimtą klaidą.
„Tai yra akibrokštas prieš mažai uždirbančius, prieš algas mokantį verslą“, – teigė patarėja.
I. Segalovičienė pakartojo prezidento Gitano Nausėdos anksčiau išsakytą poziciją, kad kitąmet NPD galima didinti 50 eurų, kas sudarytų 0,1 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) arba Seimui priimti šalies vadovo pateiktą įstatymą dėl papildomo NPD už vaiką.
„Tai būtina taisyti 2025 metų biudžeto projekte ir labai tikimės, kad tiek Seimas, tiek Vyriausybė ištaisys šitą rimtą klaidą“, – teigė I. Segalovičienė.
„Kelių finansavimui reikia sisteminio sprendimo“
Vyriausybei kitų metų biudžete numačius mažiau pinigų keliams nei šiemet, prezidento patarėja sako, kad kelių finansavimui reikalingas „sisteminis sprendimas“.
„Be jokios abejonės, matome, kad su biudžeto projektu lieka neišspręstas kelių finansavimo klausimas. Netgi judėjimas atgal, tam tikras regresas. Kelių finansavimą iš esmės lieka išspręsti naujam Seimui ir Vyriausybei naujuose biudžetuose“, – teigė I. Segalovičienė.
„Šiuo atveju nebuvo su šituo biudžetu pasiūlytas bent jau planas į ateitį kaip matytume visą šitą klausimą, ką reiškia dabartinio dydžio pasirinkimas kelių finansavimui“, – pridūrė patarėja.
Vis dėlto, jos teigimu, sprendžiant dėl finansavimo keliams dar kitų metų biudžete, svarbu likti deficito rėmuose ir laikytis fiskalinės drausmės.
„Jeigu peržiūrėjus prioritetus, atsiranda tam tikra erdvė, ir keliams turėtų būti skiriamas dėmesys“, – teigė I. Segalovičienė.
Gynybos finansavimo augimas nepagrįstai stabdomas
Prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarė Irena Segalovičienė sako, jog Seimui kitų metų biudžeto projektą pateikusi Vyriausybė „nepagrįstai stabo“ iki šiol augusį finansavimą gynybai. Patarėjos teigimu, iš esmės privalu užtikrinti ne mažesnį nei šiais metais pasiektą asignavimų lygį.
„Šiemet pagaliau peržengėme 3 proc. nuo BVP (bendrojo vidaus produkto – ELTA) gynybos finansavimą. Kitais metais turėtume dar labiau didinti, tačiau matome, kad tas augimas nepagrįstai stabdomas ties 3 procentais“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė I. Segalovičienė.
„Toks gynybos finansavimas tikrai panašus į estafetės perdavimą ambicingesnei valdžiai ateityje, kadangi biudžete numatoma galimybė skolintis gynybai deficito rėmuose, kurios pirmasis iniciatorius ir buvo prezidentas. 2025 metų eigoje, mūsų įsitikinimu, kone privalu grįžti į ne mažesnį kaip šių metų 3,2 proc. gynybos finansavimo lygį ir pagal galimybes eiti aukštyn. Tikėkimės, kad atsiras tos galimybės ir bus vėl pasinaudota skolinimosi galimybe“, – nurodė patarėja.
ELTA primena, kad kitų metų biudžete krašto apsaugos finansavimas su Gynybos fondu viršys 2,5 mlrd. eurų ir sudarys 3,03 proc. BVP. Tuo metu vien tik Gynybos fondo lėšos sieks 240 mln. eurų. Iš fondo pinigų 59,6 mln. eurų bus skirta kariniam mobilumui, o civilinei saugai savivaldybėse bus skiriama 25 mln. eurų.
Šiemet finansavimas krašto apsaugai siekia 3,2 proc. BVP.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LEA: degalų vidutinės kainos Lietuvoje mažėja antrą savaitę iš eilės
Vidutinės degalų kainos Lietuvoje mažėja antrą savaitę iš eilės, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
Didžiausios „Achemos“ akcininkės atstovas: Laurinaičiui pirmumo teisė įsigyti akcijas netaikoma
Buvęs „Achemos grupės“ prezidentas Arūnas Laurinaitis ketvirtadienį pranešė, kad kreipėsi į teismą, nes didžiausia koncerno akcininkė Lyda Lubienė nepaiso jo pirmumo teisės įsigyti kontrolinį bendrovės akcijų paketą. ...
-
Užimtumo tarnyba sugriežtino finansinės paramos teikimo sąlygas
Užimtumo tarnyba (UŽT) praneša, kad nuo sausio 28 d. įsigaliojo „Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių taikymo tvarkos aprašo“ pakeitimai kuriais patikslinti specialieji kriterijai, pagal kuriuos skiriamas finansavimas tarnybo...
-
Prezidentas Nausėda apie pensijų reformą: pats sistemos modelis – didelis žingsnis į priekį
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) pasiūlymai iš esmės keisti antros pakopos pensijų kaupimo sistemą yra „didelis žingsnis į priekį“, o vietoj valstybės įnašo siūloma gyv...
-
Gudaitis: tai yra laisvės nuo orių pensijų reforma
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (SADM) siūlant iš esmės keisti antros pakopos pensijų kaupimo sistemą, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) vadovas Tadas Gudaitis sako, kad siūlomi pokyčiai yra radikalūs ir gri...
-
Įvardijo, kurių specialybių atstovai yra paklausiausi: jų siaubingai trūksta
Šiandieninėje darbo rinkoje situacija sparčiai kinta – tiek darbuotojų paklausa, tiek siūlomi atlyginimai ir darbo sąlygos. Apie šiuos pokyčius, taip pat apie tai, kokių kompetencijų šiuo metu reikalauja darbdaviai, plačiau ...
-
Pristatė akciją „Radarom“ ir gautą dovaną: čia yra ne geras, čia superinis daiktas
Įmonė „NT Service“ akcijai „Radarom“ padovanojo 50 komplektų antidronų „Sky Wiper Moto“. ...
-
Ruginienė: suprantu, kodėl pensijų fondams buvo sunku išgirsti šią žinutę
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė pabrėžia – jos pristatyti siūlymai antrosios pensijų pakopos pertvarkai sistemos nesugriautų. Politikės teigimu, gyventojai yra skatinami patys rinktis, kur ir kiek nori kaupti savo pensijai. ...
-
Prezidentas apie itin svarbų įvykį: galiu visus nuraminti
Prezidentas Gitanas Nausėda neabejoja, kad savaitgalį numatytas Baltijos šalių elektros energetikos sistemos sinchronizavimas su Vakarų Europa įvyks sklandžiai, o gyventojai nepajus šio proceso. ...
-
Gynybą finansuoti nori limonadais?
Kas kelerius metus Lietuvoje svarstomas cukraus mokesčio įvedimas – šįkart gynybos finansavimui. Kaimyninės šalys Lenkija ir Latvija jau turi tokį mokestį. ...