- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pernykštis užsienio investicijų Lietuvoje rekordas gali būti nepakartotas. Investuotojai ant kulno apsisuka visai ne dėl karo baimės.
Didžiausia pasaulyje dviračių gamintoja iš Nyderlandų vasarą jau oficialiai atidarys gamyklą Kėdainiuose. Čia bus surenkamos, dažomos ir į Europą vežamos dviračių dalys. Statybos užtruko ilgiau nei metus. Gamyklos vertė neskelbiama.
„Žadama sukurti iki 600 darbo vietų, bet per pirmus dvejus metus žadama iki 300 darbo vietų“, – kalbėjo Kėdainių meras Valentinas Tamulis.
Pernai investicijos į gamybą buvo rekordinės. Užsienio įmonės į Lietuvą nusprendė įlieti per 200 mln. eurų.
„Investuok Lietuvoje“ vadovas Elijus Čivilis teigė: šiemet rekordo pakartoti greičiausiai nepavyks.
„Dar anksti finalizuoti metus balandžio mėnesį, viščiukus skaičiuosim rudenį, bet šie metai bus lūžio metai“, – šnekėjo E. Čivilis.
Kambaryje derybas pradeda kiekvienas į Lietuvą norintis ateiti investuotojas, tačiau priežasčių tą daryti randa vis mažiau.
„Tas gąsdinimas, karas Ukrainoje, Izraelyje, žmonių neramina. Investuotojai irgi viską žino“, – nurodė V. Tamulis.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Tačiau investuotojai ant kulno apsisuka visai ne dėl karo baimės. Pagrindinės Lietuvos konkurentės siūlo dukart didesnę valstybės paramą.
„Tiesiogines subsidijas investuotojams siūlo praktiškai visos regiono valstybės: Rumunija, Lenkija, Vengrija, Čekija, Slovakija. Lietuvos pasiūlymas pagal šitas priemones – mažiau konkurencingas“, – teigė „Investuok Lietuvoje“ strategijos vadovas Marius Stasiukaitis.
„Prieiga prie kapitalo yra gana sudėtinga, todėl kalbėsime, kaip padėti įmonėms prieiti ir gauti paskolas savo veikloms vystyti“, – aiškino ekonomikos ir inovacijų viceministras Karolis Žemaitis.
Konkurenciją aštrina net žemės. Per septynerius metus Lietuva jau prarado 20 užsienio bendrovių. Šios apsisuko ir išėjo, nes gamykloms nerado reikiamo dydžio sklypų.
„LEZ plotai už miesto, dažniausiai rajonuose, valdžiai nelabai rūpi, susisiekimo nelabai užtikrina“, – nurodė Investuotojų forumo vadovė Rūta Skyrienė.
„Tie 20 projektų būtų sukūrę papildomai 1,2 mlrd. eurų ir 5 tūkst. darbo vietų“, – sakė E. Čivilis.
Lietuva nebėra pigi darbo jėga. Labiausiai investuotojai pasigenda aukštųjų technologijų darbuotojų.
„Atspėkite, koks pirmas klausimas investuotojo, kuris atvažiuoja ir nori statyti gamyklą prie Telšių. Kiek elektromechanikų ar žmonių, kurie sugebės aptarnauti stakles?“, – pasakojo „Danske Bank“ Lietuvos padalinio vadovas Giedrius Dzekunskas.
Inžinerijos, technologijų, biotechnologijų absolventų skaičius – istoriškai žemas. Tad vien Estiją pasivyti Lietuvai dabar trūksta 26 tūkst. aukštos kvalifikacijos specialistų. Dėl to pralošia ne tik verslas, bet ir biudžetas.
„Toks specialistas sumoka šešis kartus daugiau negu vidutinis pilietis, jis ir išlaiko, tai mūsų ekonominės gerovės pagrindas“, – kalbėjo G. Dzekunskas.
Kova intensyvėja, bet konkrečių sprendimų nėra. „Investuok Lietuvoje“ siūlo tik gaires – vystyti inovatyvius produktus, plėsti subsidijas ir lengvatines paskolas, perkvalifikuoti specialistus.
Iniciatyvų nepakanka, reikia atsitraukti ir strateginiam lygmeny susitarti, kur Lietuvos fokusas.
„Iniciatyvų nepakanka, reikia atsitraukti ir strateginiam lygmeny susitarti, kur Lietuvos fokusas“, – nurodė E. Čivilis.
Verslas kalba apie mokesčių lengvatas.
„Yra tas progresinis 32 proc. tarifas aukštesnėms pajamoms, mes manome, kad jis per didelis“, – teigė R. Skyrienė.
Pernai pritraukta per 50 investuotojų, jie sukūrė per 4000 darbo vietų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius3
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?2
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės8
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis3
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas105
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...